Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Ns 454/21

POSTANOWIENIE

Dnia 7 października 2021 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi VIII Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Tomasz Kalsztein

Protokolant: Dorota Piasek

po rozpoznaniu w dniu 7 października 2021 roku w Łodzi

na rozprawie

sprawy z wniosku D. D.

z udziałem P. Ł., E. Ł., T. M.

o stwierdzenie nabycia spadku po D. Ł.

postanawia:

1.  stwierdzić, że spadek po D. Ł. synu Z. zmarłym w dniu 29 kwietnia 2021 roku w Ł., ostatnio stale zamieszkałym w Ł. na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 26 czerwca 2020 roku otwartego i ogłoszonego przed Sądem Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi w dniu 18 sierpnia 2021 roku nabył z dobrodziejstwem inwentarza w całości T. M.;

2.  nakazać pobrać od uczestnika T. M. na rzecz Skarbu Państwa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem nieuiszczonych kosztów sądowych;

3.  ustalić, iż każdy z uczestników postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sygn. akt VIII Ns 454/21

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 21 czerwca 2021r. wnioskodawca D. D. wniosła o stwierdzenie, że spadek po D. Ł., zmarłym dnia 29 kwietnia 2021 roku w Ł., tam ostatnio stale zamieszkałym, nabyli na podstawie ustawy jego żona D. D. oraz jego zstępny P. Ł.. We wniosku wskazano, iż spadkodawca nie pozostawił testamentu.

/wniosek k. 6-8/

Postanowieniem z dnia 2 września 2021 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania T. M.

/postanowienie k. 24/

W dniu 29 września 2021 roku uczestnik T. M. złożył odpowiedź na wniosek, w której wniósł o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.

/odpowiedź na wniosek k. 38

Na rozprawie w dniu 7 października 2021 roku wnioskodawczyni oraz uczestnik P. Ł. oświadczyli, iż nie kwestionują ważności testamentu, a jedynie kwestionują prawdziwość twierdzeń spadkodawcy podniesionych w znajdującym się w tym testamencie wydziedziczeniu. Uczestniczka E. Ł. zajęła takie same stanowisko jako uczestnik T. M..

/protokół rozprawy k. 44/

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 26 czerwca 2020 roku D. Ł. sporządził własnoręczny testament w którym do całego spadku powołał swojego brata ciotecznego T. M.. D. Ł. oświadczył również , iż wydziedzicza swoją żonę D. D. oraz swojego syna P. Ł. ponieważ wyżej wymienieni uporczywie i rażąco nie dopełniali podstawowych obowiązkom rodzinnym wobec niego, zerwali kontakt z najbliższą rodziną nie interesując się jego losem i stanem zdrowia także w trakcie choroby.

/testament własnoręczny znajdujący się w załączonych aktach testamentowych/ D. Ł. zmarł w dniu 29 kwietnia 2021 r. w Ł., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał. W chwili śmierci pozostawił on po sobie jako spadkobierców ustawowych żonę D. D. i syna P. Ł.. Innych dzieci spadkodawca nie miał. Sporządził jeden testament z dnia 26 czerwca 2020 roku

/odpis skrócony aktu zgonu D. Ł. k. 9, zapewnienie spadkowe k. 45/

W dniu 7 października 2021 roku T. M. złożył przed Sądem oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

/oświadczenie spadkowe k. 43/

Dokument otwarty przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi w dniu 18 sierpnia 2021 roku , w sprawie o sygnaturze akt VIII Ns 505/21, został sporządzony przez D. Ł., w całości pismem ręcznym. Spadkodawca podpisał się pod treścią oświadczenia woli zawartego w tym dokumencie. Dokument ten został opatrzony datą 26 czerwca 2020 roku.

(protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu – załączone akta testamentowe)

Sąd zważył, co następuje:

Sąd stwierdził nabycie spadku po D. Ł. na podstawie testamentu własnoręcznego – według reguł ustawowych wskazanych w przepisie art. 949 k.c.

Złożony w sprawie dokument, z uwagi na jego cechy, należy analizować
w kategoriach testamentu własnoręcznego. Przepis art. 949 § 1 k.c. wskazuje
na elementy jakie zawierać powinien testament własnoręczny. Jakiekolwiek odstępstwa od reguł wyrażonych w treści art. 949 k.c. są niedopuszczalne. W konsekwencji, testament sporządzony z naruszeniem art. 949 § 1 k.c. jest nieważny, jak to stanowi przepis art. 958 k.c. Stosownie do wymagań wskazanych przez ustawodawcę w przepisie art. 949 § 1 k.c., testament musi być sporządzony w całości przez spadkodawcę i podpisany przez niego. Jak wskazuje już sama nazwa tego testamentu, musi być on sporządzony „własną ręką”. W przedmiotowym przypadku, spadkodawca – D. Ł. sporządził taki testament pismem ręcznym, pod treścią którego spadkodawca złożył swój podpis.

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż nikt z uczestników postępowania nie kwestionował ważności testamentu sporządzonego przez D. Ł.. Jedyne zarzuty dotyczyły prawdziwości twierdzeń wskazanych przy wydziedziczeniu D. D. i P. Ł.. Jednakże te zarzuty nie pozbawiając ważności testamentu jako dokumentu na podstawie, którego spadkodawca dokonał rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci. Skuteczność wydziedziczenia natomiast powoduje pozbawienie uprawnionych do zachowku po zmarłym. Wobec powyższego ewentualne zarzuty dotyczące prawdziwości twierdzeń leżących u podstaw wydziedziczenia mają istotne znaczenie w sprawie o zachowek nie zaś o w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

Wobec powyższego, należało stwierdzić nabycie spadku na podstawie reguł dziedziczenia testamentowego, jak to uczynił Sąd, szanują ostatnią wolę osoby zmarłej.

Zgodnie z art. 959 k.c. spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.

W rozpoznawanej sprawie zgodnie z wolą spadkodawcy powołał on do całości spadku swojego brata ciotecznego T. M., a zatem uczestnik w całości nabył spadek po zmarłym spadkodawcy. Wobec złożonego oświadczenie spadkowego uczestnik nabył spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Nadto należy przy tym wskazać, iż nie istniały okoliczności, o których stanowią przepisy art. 928 k.c., art. 935 1 k.c., 940 k.c., 1048 k.c.

Sąd orzekł w przedmiocie kosztów na podstawie art. 520 § 1 k.p.c.

Wobec tego, iż w sprawie nie zostały uiszczone koszty sądowe w postaci opłaty sądowej od złożonego oświadczenia spadkowego, Sąd nakazał pobrać od uczestnika T. M. kwotę 100 zł.