Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

VII K 302/20

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

G. M.

jak w akcie oskarżenia

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I.

G. M.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony częściowo przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu. Potwierdził, że występowały kłótnie, w trakcie których wyzywał matkę słowami wulgarnymi i poniżającymi, zdarzały się też interwencje policji. Przyznał też, że w okresie objętym zarzutem często używał środków odurzających i nie dbał o swój pokój. W tym czasie pozostawał na utrzymaniu matki. Zaprzeczył, aby dochodziło z jego strony do rękoczynów, zaprzeczył wyganianiu matki z domu oraz zakłócaniu jej spoczynku nocnego. Jeśli chodzi o zdarzenie, po którym A. M. doznała obrażeń twarzy, oświadczył, że doszło do tego na skutek upadku z krzesła.

Oskarżony część odpowiedzialności za zaistniałą sytuację starał się przerzucić na matkę. Skarżył się na jej agresywne zachowanie będące skutkiem nadużywania alkoholu. Uważał, że także ona z różnych błahych powodów prowokowała awantury, miała np. pretensje za niewystarczające angażowanie się w funkcjonowanie domu i w związku z tym używała wyzwisk.

Na rozprawie, przy udziale i po konsultacji z obrońcą, złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie kary 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, oddanie w okresie próby pod dozór kuratora sądowego, nałożenie obowiązku powstrzymania się od nadużywania alkoholu oraz używania substancji psychoaktywnych, nałożenie obowiązku powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzoną w sposób wyrażający agresję fizyczną i słowną (art. 387 § 1 kpk).

Mając na uwadze wnioski zawarte w opinii sądowo – psychiatrycznej (k. 110), oskarżony wyraził także zgodę na orzeczenie wobec niego środka zabezpieczającego w postaci terapii uzależnienia w warunkach ambulatoryjnych w (...).

Pokrzywdzona nie sprzeciwiła się wnioskowi.

Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego penalizowane jest fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą. Za znęcanie poczytuje się zadawanie cierpień, które mają na celu udręczenie pokrzywdzonego. Ze swej istoty pojęcie to zawiera również element intensywności, częstotliwości i trwałości tych działań. Podkreśla się, że pojęcie znęcania się zawiera w sobie założenie, iż sprawca posiada przewagę nad swoją ofiarą, której ta nie może się przeciwstawić, albo może to zrobić jedynie w niewielkim stopniu. Znęcanie może polegać na zadawaniu fizycznych dolegliwości (bicie, popychanie, szarpanie, zadawanie bólu), jak i zadawaniu dolegliwości psychicznych (znieważanie, zmuszanie do określonych zachowań, grożenie, niszczenie mienia, zakłócanie snu).

Pomimo jedynie częściowego przyznania się oskarżonego do popełnienia zarzuconego czynu, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie budził wątpliwości co do żadnego z zachowań składających się na przestępstwo znęcania. Oprócz zeznań samej pokrzywdzonej, przemocowe skłonności G. M. znajdowały wyraźne potwierdzenie w zeznaniach tzw. świadków ze słyszenia – koleżanek pokrzywdzonej z pracy (E. R. i E. K.), czy też jej partnera – S. Z., którym na bieżąco opowiadała o sytuacji domowej oraz o zachowaniach syna. Potwierdzili oni też, że widzieli obrażenia, na ciele pokrzywdzonej, co do których od początku informowała, że powstały na skutek popchnięcia przez syna i upadku na podłogę.

Brak było zastrzeżeń co do rodzaju i wysokości zaproponowanej sankcji karnej, której nie sprzeciwiła się pokrzywdzona. Z tych względów sąd uwzględnił wniosek oskarżonego i wydał wyrok skazujący bez przeprowadzania postępowania dowodowego (art. 387 § 1 kpk). Wcześniej pouczono oskarżonego o ograniczeniach na etapie postępowania odwoławczego (art. 447 § 5 kpk).

W tej sprawie za udowodnione przyjęto zachowania oskarżonego wymienione w akcie oskarżenia, a więc polegające na: wszczynaniu awantur, wyzywaniu pokrzywdzonej słowami wulgarnymi i nieprzyzwoitymi, poniżaniu, niepokojeniu, zakłócaniu spoczynku nocnego, popychaniu i szarpaniu. Przypisano mu również jednokrotne spowodowanie uszkodzenia ciała matki poprzez popchnięcie jej, na skutek czego upadła na podłogę i doznała obrażeń ciała skutkujących naruszeniem czynności narządu ciała na czas poniżej 7 dni.

Opisane zachowania oskarżonego wypełniały znamiona psychicznego i fizycznego znęcania się nad osobą najbliższą (matką), co stanowi przestępstwo z art. 207 § 1 kk. Spowodowanie uszkodzenia ciała realizowało ponadto znamiona przestępstwa z art. 157 § 2 kk.

Z uwagi na to, że czyn oskarżonego wyczerpywał znamiona określone w kilku przepisach ustawy, zgodnie z art. 11 § 2 kk stanowił on jedno przestępstwo, za które podstawę skazania stanowiły wszystkie zbiegające się przepisy (kumulatywny zbieg przepisów). Podstawę wymiaru kary stanowił wobec powyższego przepis przewidujący karę najsurowszą (art. 11 § 3 kk), to jest w tym wypadku art. 207 § 1 kk, przewidujący karę do 5 lat pozbawienia wolności.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Zaproponowana przez oskarżonego kara oraz rozstrzygnięcia towarzyszące karze były adekwatne do stopnia winy oraz szkodliwości społecznej popełnionego przestępstwa. Uwzględniały przede wszystkim jego młody wiek, uprzednią niekaralność, ale jednocześnie także stwierdzone przez biegłych uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Stąd konieczność poddania go w okresie próby dozorowi kuratora sądowego (obligatoryjnemu w przypadku młodocianego sprawcy), nałożenia obowiązków oraz orzeczenie środka zabezpieczającego w postaci terapii uzależnień. Tak ukształtowana sankcja karna będzie z jednej strony stanowiła motywację do korekty dotychczasowego zachowania i obranej postawy życiowej, z drugiej zaś pozwoli w odpowiednio długim okresie zweryfikować zasadność postawionej prognozy kryminologicznej.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Biorąc pod uwagę, że wyrok został wydany w trybie art. 387 kpk, uzasadnienie zostało ograniczone do wyjaśnienia podstawy prawnej oraz pozostałych rozstrzygnięć (art. 424 § 3 kpk).

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

VIII.

Oskarżony został zwolniony od ponoszenia kosztów sądowych z uwagi na sytuację materialną oraz młody wiek.

1.1Podpis