Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IIW 478/21

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2021r R. B. około godziny 7.15 w miejscowości R. został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol policji w składzie: S. P. i A. K.. W toku kontroli drogowej policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierowcy – wynik o godz. 7.16 – 0,15 mg/l, o godz. 7.33 – 0,13 mg/l i godz. 7.34 – 0,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. R. B. jechał z W. do O. – miał do pokonania odległość około 55 kilometrów.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie: notatki urzędowej k. 1 - 2, protokołów k. 3, 4, wyjaśnień obwinionego k. 29v.

Obwiniony R. B. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyjaśnił iż późno w nocy wypił jedno piwo. Podał również, iż nie zdawał sobie sprawy z tego, że może być pod wpływem alkoholu.

Reasumując przedstawione powyżej dowody Sąd doszedł do przekonania, iż obwiniony jest winnym popełnienia zarzucanego mu czynu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości nie pozostawia wątpliwości, iż w momencie prowadzenia pojazdu obwiniony był w stanie po użyciu alkoholu.

Odpowiedzialności za popełnienie czynu kwalifikowanego z art. 87§1kw ponosi ten, kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

"Stan po użyciu alkoholu" został zdefiniowany treścią art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) jako zawartość alkoholu w organizmie wynosząca lub prowadząca do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Zawartość alkoholu we krwi obwinionego według badania urządzeniem (...) (...)wyniosła – 0,15 mg/l. a badanie zostało wykonane po tym jak obwiniony przejechał autem około 30km. Skoro tak, to obwiniony jest winny popełnienia zarzucanego mu czynu.

Zdaniem Sądu wymierzona kara grzywny w kwocie 800,00 złotych jest wystarczająco dolegliwa dla sprawcy i realnie pozwoli mu odczuć skutki jego postępowania. Obwiniony jest zatrudniony w jednostce wojskowej, więc będzie w stanie uiścić zarówno karę grzywny jak i koszty sądowe.

Odnośnie orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres sześciu miesięcy Sąd kierował się przede wszystkim wynikiem badania stanu trzeźwości obwinionego, mając na względzie odległość jaką pokonał będąc w stanie po użyciu alkoholu. Na poczet orzeczonego środka karnego zaliczono obwinionemu okres zatrzymania prawa jazdy.

Na wysokość orzeczonych kosztów składa się opłata sądowa – 80,00zł (art. 21 i art. 3 ust. 1 ustawy o opłatach w sprawach karnych – Dz.U. nr 49, poz. 223 z 1983r.), 100zł – wysokość zryczałtowanych wydatków za przeprowadzenie rozprawy i 20zł – zryczałtowana wysokość wydatków ponoszonych w toku czynności wyjaśniających (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zryczałtowanych wydatków postępowania (…) w sprawach o wykroczenia Dz. U. poz. 2467 z 20217r).

ZARZĄDZENIE

(...)

(...)