Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 597/21

POSTANOWIENIE

Dnia 21 września 2021 r.

Sąd Rejonowy w Koninie Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący: sędzia Adam Maliszewski

po rozpoznaniu w dniu 21 września 2021 roku w Koninie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) w P. (...)w T.

z udziałem Ż. N. i K. N.

o stwierdzenie nabycia spadku

postanawia:

stwierdzić, że spadek po H. W., synu H. i I., zmarłym w dniu 1 października 2020 roku w K., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał, na podstawie ustawy nabyła w całości z dobrodziejstwem inwentarza Ż. N., córka H. i A..

sędzia Adam Maliszewski

Sygn. akt I Ns 597/21

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2021 roku (...) w P. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po H. W. zmarłym w dniu 1 października 2021 roku. W uzasadnieniu wskazał, że posiada interes prawny w złożeniu wniosku albowiem na koncie spadkodawcy widnieje zadłużenie z tytułu płatności składek na (wniosek, k. 3).

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 1 października 2020 roku w K., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał, zmarł H. W., syn H. i I.. Spadkodawca nie pozostawił testamentu. W chwili śmierci był wdowcem i posiadał jedno dziecko – córkę Ż. N.. Żaden z potencjalnych spadkobierców nie odrzucił spadku, nie zrzekał się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia (odpis skrócony aktu zgonu, k. 4; odpis skrócony aktu małżeństwa, k. 29; zapewnienie spadkowe uczestniczki Ż. N., płyta CD, k. 30a).

Na koncie H. W., jako płatnika (...), widnieje zadłużenie z tytułu składek na (...) – w łącznej wysokości 266.347,38 złotych (wydruk stanu należności, k. 34-41).

Powyższy stan faktyczny został ustalony w oparciu o złożone w sprawie zapewnienie spadkowe oraz wskazane wyżej dokumenty. Stanowiły ona razem spójną logiczną całość, wzajemnie się uzupełniając, zaś ich treść nie była kwestionowana w toku przedmiotowego postępowania.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 926 § 1 i 2 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W przedmiotowej sprawie spadkodawca nie pozostawił testamentu, a zatem ustalenie kręgu spadkobierców dokonane zostało w oparciu o przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego.

Jak stanowi art. 931 §1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Z kolei w świetle treści art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź spadek przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzucenie spadku może być zgłoszone w ciągu sześciu miesięcy od dnia w którym spadkodawca dowiedział się o tytule swojego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 1 i 2 k.c.).

W chwili śmierci H. W. był wdowcem i posiadał jedno dziecko – to jest uczestniczkę postępowania Ż. N.. Z treści złożonego przez uczestniczkę zapewnienia spadkowego wynika, że nie odrzuciła ona spadku, nie zrzekała się dziedziczenia, ani też nie została uznana za niegodną dziedziczenia.

Z uwagi na całokształt wskazanych okoliczności Sąd, w oparciu o powołany wcześniej przepis art. 931 §1 k.c. stwierdził, iż spadek po H. W., synu H. i I., zmarłym w dniu 1 października 2020 roku w K., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał, na podstawie ustawy nabyła w całości z dobrodziejstwem inwentarza jego córka Ż. N..

Na marginesie tylko warto dodać, iż zgodnie z treścią art. 1031 § 2 k.c. w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.

O kosztach postępowania orzeczono w oparciu o treść art. 520 § 1 k.p.c., nie znajdując podstaw do zastosowania art. 520 § 2 albo § 3 k.p.c. Zgodnie z tym pierwszym przepisem każdy uczestnik postępowania ponosi koszty związane z własnym udziałem w sprawie. W niniejszej sprawie wnioskodawca zwolniony był od kosztów sądowych, a zatem wobec braku podstaw do obciążania tymi kosztami uczestników, kosztami tymi należało ostatecznie obciążyć Skarb Państwa – Sąd Rejonowy w Koninie. Omyłkowo jednak w sentencji postanowienia nie zawarto wskazanego rozstrzygnięcia, jednocześnie zaś nikt z uczestników postępowania nie wnosił o uzupełnienie postanowienia w tym zakresie w oparciu o treść art. 351 § 1 k.p.c., w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

sędzia Adam Maliszewski