Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 784/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

J. S.

w dniu 28 grudnia 2020 roku za pośrednictwem sieci internetowej, ze skutkiem w miejscowości B., powiat (...), województwo (...), działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem G. F. w kwocie 470 złotych, w ten sposób, że oferując do sprzedaży na portalu społecznościowym F. na M. o nazwie M. K. konsolę do gier (...) wraz z grami do tej konsoli, wprowadził pokrzywdzonego w błąd co do faktycznego zamiaru wywiązania się z transakcji, uzyskując na swój rachunek bankowy o numerze (...) kwotę 470 złotych tytułem zapłaty za w/w przedmiot, którego następnie nie przesłał pokrzywdzonemu, czym działał na szkodę G. F.,

tj. o czyn wyczerpujący dyspozycję art. 286 § 1 kk.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

J. S., podający się za M. K. wystawił ogłoszenie w aplikacji F. na stronie M. z ofertą sprzedaży konsoli do gier (...) wraz z grami do tej konsoli w kwocie 450 zł plus koszty przesyłki.

zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

k. 4-5

W dniu 26 grudnia 2020 roku G. F. poprzez aplikację M. odezwał się do sprzedającego M. K. (J. S.) z zamiarem zakupy wystawionej na sprzedaż konsoli do gier (...) wraz z grami do niej. Oskarżony potwierdził, że posiada na sprzedaż produkt pokazany w ogłoszeniu. W trakcie rozmowy strony uzgodniły warunki sprzedaży oraz cenę za towar wraz z przesyłką. G. F. zdecydował się zakupić towar za kwotę 470 zł (obejmującą koszt wysyłki). Sprzedający podał dane do przesyłki: M. K., ul. (...), (...)-(...) E., nr rachunku: (...). G. F. zrobił przelew na wskazane konto w dniu 28 grudnia 2020 r. Przesyłka miała być wysłana do paczkomatu InPost znajdującego się na ul. (...). (...) S. W. (...)w B.. Sprzedający miał podać pokrzywdzonemu kod przesyłki do odbioru paczki ale tego nie uczynił. Paczka miała być wysłana tego samego dnia. Pomimo zawarcia umowy, dokonania przelewu na wskazane konto G. F. nie otrzymał zamówionego przedmiotu. Oskarżony zbywał go mówiąc, że wysłał paczkę i żeby oczekiwał na SMS od InPost z wiadomością o przesyłce. Po kilku dniach oskarżony zablokował pokrzywdzonego w aplikacji M. uniemożliwiając mu tym samym kontakt z nim.

zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

k. 4-5

rozmowy w aplikacji M.

k. 8-23

potwierdzenie przelewu

k. 24

Posiadaczem rachunku o nr (...) Banku (...) S.A. z siedzibą w K. jest S. J., zamieszkały (...), (...)-(...) W.. Umowę o prowadzenie tego rachunku zawarto w dniu 5.03.2020 r. Konto zostało otwarte w oddziale banku w W. dla osoby małoletniej J. S. przez przedstawiciela ustawowego I. S. na podstawie przedłożonego dokumentu tożsamości- legitymacji szkolnej numer (...) oraz aktu urodzenia (...).

W dniu 28.12.2020 r. na w/w rachunek wpłynęła płatność za konsolę do gier (...) wraz z grami do tej konsoli od trzech różnych osób.

pismo z (...) Bank (...) S.A. z dnia 12.08.2021 r.

k. 40-41

historia rachunku

k. 42

historia logowania IP

K. 43-44

umowa rachunku i umowa o kartę,

k. 51-53

kserokopia odpisu skróconego aktu urodzenia i legitymacji szkolnej

k. 46-47

J. S. był kilkukrotnie karany za przestępstwo oszustwa.

karta karna

k. 68

J. S. urodził się (...), jest kawalerem, ma wykształcenie gimnazjalne, jest uczniem III klasy technikum w (...). Oskarżony odmówił składania wyjaśnień.

dane osobo poznawcze

k. 61

wyjaśnienia oskarżonego

k.62

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Spójne, logiczne, konsekwentne, zbieżne z innymi dowodami.

rozmowy w aplikacji M.

Niekwestionowany i niebudzący wątpliwości dokument prywatny.

potwierdzenie przelewu

Niekwestionowany i niebudzący wątpliwości dokument prywatny.

pismo z (...) Bank (...) S.A. z dnia 12.08.2021 r.

Dokument sporządzony przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji. Treść nie budzi wątpliwości. Nie był kwestionowany.

historia rachunku

Niekwestionowany dokument.

historia logowania IP

Niekwestionowany dokument.

kserokopia odpisu skróconego aktu urodzenia i legitymacji szkolnej

Niekwestionowany dokument.

umowa rachunku i umowa o kartę,

Niekwestionowany dokument.

karta karna

Niekwestionowany dokument urzędowy.

dane osobo poznawcze

Niekwestionowane przez strony.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.2.1

wyjaśnienia oskarżonego

Oskarżony odmówił składania wyjaśnień w sprawie.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięciaz wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

J. S.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Zgodnie z art. 286 § 1 kk karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 podlega ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenie jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

J. S. swoim zachowaniem wypełnił dyspozycję art. 286 § 1 kk, tj. oszustwa, bowiem niewątpliwie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził G. F. do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 470 złotych (odpowiadającej cenie sprzedaży i kosztom wysyłki) za pomocą wprowadzenia go w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy tj. wydania rzeczy. Za tym, że J. S. nie miał zamiaru wywiązać się z umowy, przemawia fakt, że oskarżony podał G. F. swoje nieprawdziwe dane. J. S. posługiwał się fikcyjnym imieniem i nazwiskiem tj. M. K. oraz podał pokrzywdzonemu nieprawdziwy adres zamieszkania. Oskarżony nie podał także swojego numeru telefonu. Strony kontaktowały się ze sobą wyłącznie za pomocą aplikacji M.. Ponadto oskarżony zbywał pokrzywdzonego przez kilka dni, twierdząc, że wysłał towar tj. konsolę do gier (...) wraz z grami do tej konsoli, pisał, że zamówiony towar na pewno dobrze do paczkomatu wskazanego przez pokrzywdzonego po czym zablokował G. F. uniemożliwiając mu kontakt z nim. Jak wynika z wyciągu bankowego na konto należące do oskarżonego za ten sam towar, w tym samym czasie tj. 28.12.2020 r. przyjęto płatność w tej samej lub zbliżonej kwocie od kilku osób, co też jest dowodem na to, że oskarżony nie zamierzał wywiązać się z umowy zawartej z pokrzywdzonym.

Podmiotem oszustwa może być każda osoba zdolna do odpowiedzialności karnej. J. S. mimo młodego wieku (w chwili popełnienia czynu miał 17 lat), wiedział co robi i mógł pokierować swoim postępowaniem. Jak wynika z karty karnej oskarżonego był on już wielokrotnie karany za popełnienie czynu wypełniającego dyspozycję art. 286 kk na kary ograniczenia wolności. Sąd wymierzając mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawiesił jej wykonanie na okres 2 lat próby oddając go w tym czasie pod dozór kuratora i zobowiązał go do informowania o przebiegu okresu próby. Wobec młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego zgodnie z art. 73 § 2 kk dozór jest obowiązkowy.

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. S.

1.

I

Stosownie do treści art. 286 § 1 kk Sąd wymierzył oskarżonemu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Przy wymiarze kary Sąd wziął pod uwagę w pierwszej kolejności stopień winy i stopień społecznej szkodliwości. Stopień winy należy ocenić jako wysoki. Oskarżony mimo młodego wieku doskonale wiedział co robi i mógł pokierować swoim postępowaniem. Nie ulega wątpliwości, że wiedział, iż podejmowane zachowanie stanowi przestępstwo.

Społeczna szkodliwość czynu była znaczna. Sposób działania oskarżonego był zaplanowany. Oskarżony jeszcze przez kilka dni po otrzymaniu pieniędzy na konto od pokrzywdzonego G. F. za przedmiot wystawiony na stronie F. M. tj. konsolę do gier (...) wraz z grami do tej konsoli, który miał zostać sprzedany pokrzywdzonemu twierdził, że przesyłka została wysłana, po czym zablokował pokrzywdzonego, uniemożliwiając mu kontakt z nim.

Okolicznością przemawiającą na niekorzyść sprawcy jest jego wcześniejsza karalność za przestępstwa podobne pomimo młodego wieku.

Wymierzona oskarżonemu kara jest adekwatna do jego winy i stopnia społecznej szkodliwości. Kara ta powinna spełniać swoje cele w zakresie prewencji indywidualnej, uzmysławiając oskarżonemu naganność jego postępowania. Zdaniem Sądu orzeczona wobec oskarżonego kara spełnia również swoje cele w zakresie prewencji ogólnej wskazując na to, że popełnienie przestępstwa musi pociągnąć za sobą odpowiednią reakcję, a przez to kształtować prawidłowe wzorce społeczne. Oskarżony w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu miał prawidłową zdolność zrozumienia jej znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

J. S.

2.

I

Zgodnie z art. 69 § 1 i 2 kk, art. 70 § 2 kk, art 72 § 1 pkt 1 kk i art. 73 § 2 kk Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary 6 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wobec oskarżonego na okres 2 lat próby oddając go w tym czasie pod dozór kuratora sądowego oraz nałożył na niego obowiązek informowania kuratora o przebiegu okresu próby. J. S. w chwili popełnienia czynu zabronionego miał 17 lat, a zatem zgodnie z art. 73 § 2 kk dozór w przypadku młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego jest obowiązkowy. Sąd postawił wobec oskarżonego pozytywną prognozę kryminologiczną, a także mając na uwadze młody wiek oskarżonego uznał, że kara warunkowego zawieszenia jest adekwatna i spełni cele wychowawcze.

J. S.

3.

I

Zgodnie z dyspozycją art. 46 § 1 kk Sąd zasądził od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego G. F. kwotę 470 zł tytułem naprawienia szkody.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. S.

4

Sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz Kancelarii Adwokackiej (...) kwotę 516,60 złotych tytułem nieopłaconej, udzielonej oskarżonemu J. S. (S.) obrony z urzędu według stawek zgodnych z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionychw innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosowałokreślonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5.

Sąd w oparciu o dyspozycję art. 624 § 1 kpk zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych związanych z wydaniem wyroku przejmując je na rzecz Skarbu Państwa.

7.  Podpis