Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 2

Sygnatura akt

II.Ka 438/21

Załącznik dołącza się w każdym przypadku. Podać liczbę załączników:

1

1.CZĘŚĆ WSTĘPNA

0.1.Oznaczenie wyroku sądu pierwszej instancji

Wyrok Sądu Rejonowego w Ełku z dnia 14.09.2021r. w sprawie II.K 471/21

0.1.Podmiot wnoszący apelację

☐ oskarżyciel publiczny albo prokurator w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ oskarżyciel posiłkowy

☐ oskarżyciel prywatny

☒ obrońca

☐ oskarżony albo skazany w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ inny

0.1.Granice zaskarżenia

0.0.1.Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.0.1.Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.Wnioski

uchylenie

zmiana

1.Ustalenie faktów w związku z dowodami
przeprowadzonymi przez sąd odwoławczy

0.1.Ustalenie faktów

0.0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.1.1.

0.0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.2.1.

0.1.Ocena dowodów

0.0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 2.1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

0.0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 2.1.1 albo 2.1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.STANOWISKO SĄDU ODWOŁAWCZEGO WOBEC ZGŁOSZONYCH ZARZUTÓW i wniosków

Lp.

Zarzut

3.1.

Obraza przepisów postępowania, która miała wpływ na treść wyroku, tj. art. 84 § 1 kpk w zw. z art. 117 § 2 kpk w zw. z art. 156 § 1 kpk w zw. z art. 167 kpk w zw. z art. 171 § 2 kpk w zw. z art. 6 kpk polegające na prowadzeniu rozprawy pod nieobecność obrońcy oskarżonego, która została należycie usprawiedliwiona faktem ustanowienia obrońcy tuż przed terminem rozprawy, tym samym uniemożliwienie obrońcy zapoznania się z aktami postępowania w rozsądnym czasie, celem przygotowania się do sprawy, złożenia wniosków dowodowych, ustalenia linii obrony z oskarżonym, mimo, iż obrońca wnosił o odroczenie rozprawy i nieprzeprowadzanie czynności procesowych bez jego udziału, co stanowi istotne naruszenie prawa do obrony przysługującego oskarżonemu.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Sąd I instancji wydając wyrok skazujący wobec A. A. nie dopuścił się obrazy wskazywanych w apelacji przepisów. Sąd orzekający podczas rozprawy w dniu 06.09.2021r. oddalił wniosek obrońcy oskarżonego A. A. o odroczenie rozprawy uzasadniając, że oskarżony miał wystarczająco dużo czasu na ustanowienie obrońcy na tyle wcześniej, by nie było konieczne odraczanie sprawy już wyznaczonej. Sąd Odwoławczy podziela argumentację Sądu. Stanowisko jest słuszne, gdy weźmiemy pod uwagę kilka okoliczności, a mianowicie: akt oskarżenia dotyczący oskarżonych A. A. i P. K. wpłynął do Sądu Rejonowego w Ełku w dniu 10.06.2021r. Zarządzeniem z dnia 29.06.2021r. sędzia referent wyznaczyła odległy termin rozprawy głównej, bo na dzień 06.09.2021r. Zawiadomienie o terminie rozprawy wraz z pouczeniem oskarżony odebrał w dniu 28.07.2021r., zatem ponad miesiąc przed terminem rozprawy. Obrońca natomiast poinformował Sąd o zgłoszeniu sią do sprawy dopiero w dniu 02.09.2021r., tj. 4 dni przed rozprawą wnosząc jednocześnie o jej odroczenie na inny termin.

Mając na uwadze długi okres czasu, jaki miał oskarżony celem wyznaczenia obrońcy, zaplanowane czynności procesowe związane z przesłuchaniem podczas rozprawy dziewięciu świadków a także treść art. 374 § 1 kpk, iż oskarżony ma prawo brać udział w rozprawie, a przewodniczący lub sąd mogą uznać jego obecność za obowiązkową - uznając, że obecność w przedmiotowej sprawie oskarżonego nie była obowiązkowa - Sąd mógł ją rozpoznać pod nieobecność oskarżonego i jego obrońcy należycie powiadomionych o terminie rozprawy.

Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonego w wyroku z dnia 9 lutego 2021r., w sprawie IV. KK 569/20 - wprawdzie od dnia 1 lipca 2015r. oskarżony ma – co do zasady – prawo, a nie obowiązek wzięcia udziału w rozprawie (art. 374 § 1 KPK), to aby móc to uprawnienie zrealizować, musi zostać prawidłowo zawiadomiony o jej terminie i miejscu (art. 117 § 1 KPK), a gdy brak jest w tym zakresie dowodu, to czynności tej nie powinno się przeprowadzać (art. 117 § 2 KPK). Rozprawę pod nieobecność oskarżonego, którego udział w rozprawie nie był obowiązkowy, można prowadzić tylko wówczas, gdy został on prawidłowo, a więc w sposób zgodny z treścią przepisów zawartych w rozdziale 15 Kodeksu postępowania karnego, zawiadomiony o jej czasie i miejscu. Nieprawidłowe powiadomienie, polegające m.in. na skierowaniu zawiadomienia pod niewłaściwy adres, jest z kolei równoznaczne z niepowiadomieniem o terminie rozprawy i w rezultacie zawsze rodzi konieczność zaniechania jej przeprowadzenia.

Zważywszy, że żadna z wymienionych w art. 117 § 1 i 2 kpk okoliczności nie miała miejsca - Sąd I instancji rozpoznał sprawę oskarżonego nie narażając się na zarzuty wskazywane przez obrońcę w apelacji, w tym naruszenia przysługującego oskarżonemu prawa do obrony. Tym bardziej, że Sąd odroczył wydanie wyroku do dnia 14 września 2021r. zatem, gdyby obrońca chciała składać jakieś wnioski dowodowe istotne dla rozpoznania sprawy mogła to uczynić podczas kolejnego terminu - w świetle art. 409 kpk istniała taką możliwość.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, ewentualnie zmiana zaskarżonego wyroku w zakresie kary poprzez wymierzenie oskarżonemu kary ograniczenia wolności.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Niezasadność wniosku determinuje powyższa ocena stawianego zarzutu.

3.2.

Orzeczenie wobec oskarżonego rażąco wysokiej kary 4 miesięcy pozbawienia wolności.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Sąd wymierza karę kierując się dyrektywami kary określonymi w art. 53 kk, tj. według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, zwłaszcza w razie popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.

Oskarżony mimo młodego wieku był uprzednio karany sądownie za czyny podobne, kolejne skazanie świadczy o nieskuteczności kar wolnościowych orzeczonych wobec niego w przeszłości, dlatego zdaniem Sądu Odwoławczego kara pozbawienia wolności w dolnych granicach ustawowego zagrożenia wymierzona przez Sąd Rejonowy w Ełku jest karą sprawiedliwą i nie noszącą cech rażącej niewspółmierności.

Wniosek

Uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania, ewentualnie zmiana zaskarżonego wyroku w zakresie kary poprzez wymierzenie oskarżonemu kary ograniczenia wolności.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Orzeczona wobec A. A. kara 4 miesięcy pozbawienia wolności jest adekwatna do zarzucanego czynu i jego społecznej szkodliwości a także będzie przestrogą i karą działającą resocjalizacyjne na oskarżonego, tak by nie naruszać więcej obowiązujących norm prawnych.

1.OKOLICZNOŚCI PODLEGAJĄCE UWZGLĘDNIENIU Z URZĘDU

4.1.

Nie dotyczy.

Zwięźle o powodach uwzględnienia okoliczności

Nie dotyczy.

1.ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU ODWOŁAWCZEGO

0.1.Utrzymanie w mocy wyroku sądu pierwszej instancji

5.1.1.

Przedmiot utrzymania w mocy

Wyrok Sądu Rejonowego w Ełku z dnia 14.09.2021r. w sprawie II.K 471/21 w zaskarżonej części.

Zwięźle o powodach utrzymania w mocy

Sąd II instancji podziela ustalenia Sądu Rejonowego w Ełku co do stanu faktycznego, jak i dokonanej jego oceny w płaszczyźnie prawnokarnej, w tym rodzaju i wysokości wymierzonej oskarżonemu kary.

0.1.Zmiana wyroku sądu pierwszej instancji

5.2.1.

Przedmiot i zakres zmiany

Nie dotyczy.

Zwięźle o powodach zmiany

Nie dotyczy.

0.1.Uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji

0.0.1.Przyczyna, zakres i podstawa prawna uchylenia

5.3.1.1.1.

Nie dotyczy.

art. 439 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

5.3.1.2.1.

Konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy.

5.3.1.3.1.

Konieczność umorzenia postępowania

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia i umorzenia ze wskazaniem szczególnej podstawy prawnej umorzenia

Nie dotyczy.

5.3.1.4.1.

art. 454 § 1 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy.

0.0.1.Zapatrywania prawne i wskazania co do dalszego postępowania

Nie dotyczy.

0.1.Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

Nie dotyczy.

1.Koszty Procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

II.

Kierując się względami słuszności Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych za postępowanie odwoławcze. Rozstrzygniecie w oparciu o art. 634 kpk w zw. z art. 624 § 1 kpk.

1.PODPIS

Sędzia Ryszard Filipow

0.1.Granice zaskarżenia

Kolejny numer załącznika

1

Podmiot wnoszący apelację

obrońca oskarżonego

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

- rozpoznanie sprawy pod nieobecność obrońcy,

- wymierzenie rażąco surowej kary pozbawienia wolności

0.1.1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☒ w całości

☐ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.1.1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana