Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt: III Ns 267/21

POSTANOWIENIE

Dnia 14 marca 2022 r.

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie III Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Małgorzata Janik-Białek

po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2022 r. w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku M. K.

przy udziale D. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po W. K.

postanawia

odmówić Gminie M. S. dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze uczestnika.

SSR Małgorzata Janik-Białek

Sygn. akt III Ns 267/21

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 14 marca 2022 roku

Dnia 9 czerwca 2021 r. M. K. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po W. K., zmarłej w dniu 11 listopada 2020 r. w S. i tam mającej ostatnie miejsce pobytu, na podstawie testamentu z dnia 6 grudnia 2019 r. Jako uczestnika postępowania wnioskodawczyni wskazała D. K..

Pismem złożonym dnia 19 listopada 2021 r. Gmina M. S. wniosła o dopuszczanie do udziału w sprawie na podstawie art. 510 § 1 kpc. Uzasadniając powyższy wniosek Gmina M. S. podniosła, że złożyła do tut. Sądu w dniu 14 lutego 2020 r. wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej, w którym jako uczestnika wskazano spadkodawczynię W. K.. Postępowanie to, prowadzone pod sygn. akt I Ns 70/20, zostało zawieszone na skutek śmierci W. K.. W ocenie Gminy M. S. jej udział w niniejszym postępowaniu jest uzasadniony, gdyż od rozstrzygnięcia sprawy niniejszej uzależnione jest dalsze prowadzenie postępowania o ustanowienie służebności drogi koniecznej, którego wnioskodawcą jest Gmina M. S..

W ocenie Sądu wniosek Gminy M. S. o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze uczestnika nie zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 669 kpc sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Przepis ten wyznacza zatem krąg uczestników postępowania, którymi są wnioskodawca oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Jak wynika z treści uzasadnienia wniosku W. K., zmarła w dniu 11 listopada 2020 r. w S., mająca ostanie miejscu zwykłego pobytu w S., w chwili śmierci była wdową i miała dwoje dzieci: wnioskodawczynię M. K. oraz uczestnika D. K.. Spadkodawczyni sporządziła także testament, w treści którego do spadku powołała wnioskodawczynię M. K. oraz uczestnika D. K. w udziałach do ½. Ani wnioskodawczyni, ani uczestnik nie złożyli oświadczeń o odrzuceniu spadku po W. K.. Stosownie do treści art. 931 § 1 kc w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Wobec powyższego krąg spadkobierców ustawowych jak też testamentowych, zobowiązanych i jednocześnie uprawnionych do udziału w niniejszym postępowaniu, jest ograniczony do wnioskodawczyni M. K. i uczestnika D. K..

Stosownie do treści art. 510 § 1 zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.

Oceny, kto jest (powinien być) uczestnikiem postępowania nieprocesowego, dokonuje sąd na podstawie okoliczności sprawy poddanej osądowi. Decydują zatem ustalenia faktyczne i ich ocena prawna na tle norm prawa materialnego regulującego konkretną sprawę (vide postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2019 r. IV CSK 195/18). Przepisy prawa materialnego, regulującego kwestię dziedziczenia, w szczególności art. 935 kc, przewidują dziedziczenie przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowego w ostatniej kolejności. Zatem udział Gminy M. S. w niniejszym postępowaniu w charakterze uczestnika nie jest uzasadniony. Wniosek o dopuszczenie do udziału w sprawie wskazywał na potrzebę uczestnictwa Gminy w niniejszym postępowaniu jedynie ze względów procesowych, z uwagi na zawieszenie innego, zainicjowanego przez Gminę M. S. postępowania, w którym uczestnikiem była spadkodawczyni. Fakt ten w ocenie Sądu nie przesądza o tym, że wynik niniejszego postępowania, w sensie materialnoprawnym, dotknie interesów Gminy M. S.. Gmina M. S. nie wykazała żadnych praw czy roszczeń do spadku po W. K., a rozstrzygniecie niniejszej sprawy poprzez ustalenie spadkobierców W. K. jedynie w sensie formalnoprawnym ma znacznie dla Gminy M. S., gdyż pozwoli jej na kontynuowanie zainicjowanego postępowania o ustanowienie drogi koniecznej. Dla osiągniecia tego celu uczestnictwo Gminy M. S. w niniejszym postępowaniu nie jest konieczne. Stosownie do treści art. 670 § 1 kpc sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Udział Gminy M. S. nie ma zatem znaczenia dla toku i wyniku niniejszego postępowania.

Przesłanki, którymi kierowała się Gmina M. S. zgłaszając wniosek o dopuszczenie do udziału w niniejszym postępowaniu, będę natomiast w ocenie Sądu w sposób wystarczający uzasadniały udzielenie jej dostępu do akt sprawy jak też i otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt sprawy lub otrzymywanie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z akt spraw na podstawie art. 522 kpc.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Sędzia Małgorzata Janik-Białek