Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt III AUa 557/21

POSTANOWIENIE

Dnia 27 maja 2021 r.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: Marta Sawińska

Protokolant: Emilia Wielgus

po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy E. O.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w P.

o wypłatę niezrealizowanego świadczenia

na skutek apelacji E. O.

od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu

z dnia 23 lutego 2021 r. sygn. akt VII U 1703/20

postanawia:

odrzucić apelację.

Marta Sawińska

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 23 lutego 2021 r. wydanym na posiedzeniu niejawnym Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie z odwołania E. O. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w P. z dnia 7 lipca 2020r. o wypłatę niezrealizowanego świadczenia oddalił odwołanie.

Orzeczenie wraz z pisemnym uzasadnieniem doręczono ubezpieczonej w dniu 6 kwietnia 2021 r.

Pismem nadanym w placówce pocztowej w dniu 21.04.2021r. apelację od tego wyroku w całości złożyła skarżąca E. O..

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

Termin, ten ma charakter terminu ustawowego, nie podlega zatem przedłużeniu. Na ogólnych natomiast zasadach (art. 168 k.p.c.) może zostać przywrócony, podobnie jak termin do złożenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Termin do wniesienia apelacji jest 2-tygodniowy i liczy się od dnia doręczenia stronie skarżącej odpisu wyroku z uzasadnieniem. Obecnie strona może złożyć apelację tylko w sytuacji, gdy wcześniej złożyła w terminie wniosek o uzasadnienie wyroku (art. 328 § 1 k.p.c.). Jeżeli takiego wniosku nie złożyła, traci prawo do zaskarżenia wyroku apelacją. Wobec wprowadzenia w art. 328 § 3 k.p.c. obowiązku wskazania, czy pisemne uzasadnienie ma dotyczyć całości wyroku, czy jego części, w szczególności poszczególnych objętych nim rozstrzygnięć, uznać należy, że nowe brzmienie art. 369 k.p.c. przesądza o tym, że nie można będzie wnieść apelacji od tych części wyroku, co do których nie został złożony wniosek o ich uzasadnienie. Jedynie w wypadku braku uzasadnienia wyroku spowodowanego niemożnością jego sporządzenia (art. 331 § 4 k.p.c.) strona będzie mogła wnieść apelację w terminie 2 tygodni, liczonym od dnia zawiadomienia strony przez prezesa sądu o niemożności sporządzenia uzasadnienia.

Do obliczania terminu do wniesienia apelacji mają zastosowanie art. 110–116 k.c. Zgodnie z art. 112 k.c. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

W analizowanej sprawie wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2021 r. wraz z uzasadnieniem został skarżącej doręczony w dacie 6.04.2021r. (k.49), zatem dwutygodniowy termin na złożenie apelacji zakończył bieg w wraz z końcem dnia 20.04.2021r. Tymczasem apelacja została nadana w placówce pocztowej w dacie 21.04.2021r. (k.53v.) a zatem jest ona spóźniona.

Zgodnie z art.373§1 k.p.c. Sąd drugiej instancji odrzuca apelację spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.

Z uwagi na powyższe Sąd Apelacyjny na podstawie art.373 k.p.c. odrzucił apelację jako spóźnioną.

Marta Sawińska