Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Ns 682/21

POSTANOWIENIE

Dnia 16 lutego 2022 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi VIII Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Małgorzata Sosińska-Halbina

Protokolant: st. sekr. sąd. Agnieszka Kamińska

po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2022 roku w Łodzi

na rozprawie

sprawy z wniosku J. G. (1)

z udziałem B. G.

o stwierdzenie nabycia spadku po C. G. i J. G. (2)

postanawia:

1.  stwierdzić, że spadek po C. G. z domu G. (synu I. i F.), zmarłym w dniu 30 listopada 1985 roku w Ł., ostatnio stale zamieszkałym w Ł., na podstawie ustawy, nabyli żona J. G. (3) z domu B. (córka S. i K.) oraz synowie: B. G. z domu G. (syn C. i J.) i J. G. (1) z domu G. (syn C. i J.) każdy ze spadkobierców w 1/3 (jednej trzeciej) części spadku;

2.  stwierdzić, że spadek po J. G. (3) z domu B. (córce S. i K.), zmarłej w dniu 25 czerwca 2003 roku w Ł., ostatnio stale zamieszkałej w Ł., na podstawie ustawy, nabyli synowie: B. G. z domu G. (syn C. i J.) oraz J. G. (1) z domu G. (syn C. i J.) każdy ze spadkobierców w 1/2 (jednej drugiej) części spadku;

3.  ustalić, że wnioskodawca i uczestnik ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sygn. akt VIII Ns 682/21

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2021 roku J. G. (1), reprezentowany przez zawodowego pełnomocnika, złożył wniosek o stwierdzenie, że spadek po zmarłym w dniu 30 listopada 1985 roku w Ł. C. G., synu I. i F., ostatnio stale zamieszkałym w Ł., na podstawie ustawy nabyli żona J. G. (2) oraz synowie B. G. i J. G. (1) po 1/3 części każde z nich, a także, że spadek po zmarłej w dniu 25 czerwca 2003 roku J. G. (3) z domu B., córce S. i K., ostatnio stale zamieszkałej w Ł., na podstawie ustawy nabyli synowie B. G. i J. G. (1) po ½ części każdy z nich. Jako uczestnika postępowania wnioskodawca wskazał B. G..

(wniosek k. 4-5)

W piśmie przygotowawczym z dnia 14 stycznia 2022 roku, ustanowiony przez uczestnika postępowania zawodowy pełnomocnik, oświadczył, ze nie sprzeciwia się żądaniu objętemu wnioskiem o stwierdzenie dziedziczenia po jego rodzicach.

(pismo przygotowawcze k. 36)

Na rozprawie w dniu 16 lutego 2022 roku J. G. (1) podtrzymał wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Uczestnik postępowania przyłączył się do wniosku. (protokół rozprawy k. 44-44v.)

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

C. G. z domu G., syn I. i F., zmarł w dniu 30 listopada 1985 roku w Ł.. Przed śmiercią stale zamieszkiwał w Ł..

W dacie śmierci spadkodawca pozostawał w związku małżeńskim z J. G. (2), z którą miał dwoje dzieci: wnioskodawcę J. G. (1) oraz uczestnika B. G..

Według złożonego na rozprawie przez J. G. (1) zapewnienia spadkowego C. G. nie sporządził testamentu.

Żaden ze spadkobierców po C. G. nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia, ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia.

Spadkobiercami ustawowymi C. G. są: jego żona J. G. (2) oraz synowie J. G. (1) i B. G., po 1/3 części każde z nich.

J. G. (3) z domu B., córka S. i K., zmarła w dniu 25 czerwca 2003 roku w Ł., gdzie stale przed śmiercią zamieszkiwała.

Spadkodawczyni zmarła, jako wdowa, pozostawiając po sobie dwoje dzieci: wnioskodawcę i uczestnika postępowania.

Według złożonego na rozprawie przez J. G. (1) zapewnienia spadkowego J. G. (2) nie sporządziła testamentu.

Żaden ze spadkobierców po J. G. (2) nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia, ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia.

Spadkobiercami ustawowymi J. G. (2) są jej synowie J. G. (1) i B. G., po ½ części każde z nich

(zapewnienie spadkowe J. G. (1) – elektroniczny protokół rozprawy z dnia 16 lutego 2022 roku, odpisy skróconych aktów stanu cywilnego k. 8-11, okoliczności bezsporne)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie dowodów z dokumentów znajdujących się w aktach sprawy, w szczególności w postaci odpisów skróconych aktów stanu cywilnego, a nadto na podstawie złożonego, w obecności żony uczestnika, przez wnioskodawcę zapewnienia spadkowego.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Zgodnie z regulacją zawartą w przepisach art. 924 i 925 k.c., spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy – z tym właśnie momentem spadkobiercy z mocy samego prawa nabywają spadek – wstępują w ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego.

Zgodnie z przepisem art. LI ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Przepisy wprowadzające Kodeks cywilny (Dz.U. 1964, Nr 16, poz. 94 ze zm.), do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy, o ile przepisy art. LII i następnych nie stanowią inaczej.

W niniejszej sprawie podstawę dziedziczenia po zmarłych spadkodawcach stanowi ustawa, gdyż, jak wynikało ze złożonego zapewnienia spadkowego, ani C. G. ani J. G. (2) nie sporządzili testamentu.

Dokonując ustaleń w zakresie tego, kto i w jakiej części jest spadkobiercą C. G. i J. G. (2) przypomnieć należy, iż zgodnie z przepisem
art. 931 k.c., w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 § 1 k.c.).

Mając na względzie wskazane przepisy Sąd uznał, że osobami uprawnionymi do dziedziczenia z ustawy:

- po C. G. jest jego żona J. G. (2) oraz synowie J. G. (1) i B. G. po 1/3 części każde z nich,

- po J. G. (2) są jej synowie J. G. (1) i B. G. po 1/2 części każde z nich.

W toku postępowania nie stwierdzono, aby po stronie spadkobierców ustawowych zaistniały przeszkody w dojściu do dziedziczenia.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w punkcie 1 sentencji postanowienia.

O kosztach postępowania orzeczono, podstawie art. 520 § 1 k.p.c., zgodnie z ogólną zasadą ponoszenia kosztów w postępowaniu nieprocesowym, zgodnie z którą każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie..