Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XII Gz 456/20

POSTANOWIENIE

Dnia 14 grudnia 2020 roku

Sąd Okręgowy w Gdańsku XII Wydział Gospodarczy Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia SO Anna Brzoza

po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2020 roku w Gdańsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) spółki z ograniczona odpowiedzialnością w (...) w S.

o zatwierdzenie układu

na skutek zażalenia wnioskodawcy

I.  od postanowienia Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku z dnia 31 lipca 2020 roku, sygn. akt VI GRz 3/20,

postanawia:

II.  uchylić postanowienie Sądu Gdańsk – Północ w Gdańsku z dnia 31 lipca 2020 roku, sygn. akt VI GRz 3/20,

III.  umorzyć postępowanie w sprawie,

IV.  zwrócić pozwanemu kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem opłaty od zażalenia.

Sygn. akt XII Gz 456/20

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 31 lipca 2020 roku ., wydanym w sprawie o sygn. akt VI GRz 3/20, Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku odmówił zatwierdzenia układu przedstawionego w postepowaniu restrukturyzacyjnym o zatwierdzenie układu.

Zażalenie od powyższego orzeczenia w ustawowym terminie wywiódł pozwany.

Pismem z dnia 26 listopada 2020 r. dłużnik oświadczył, iż cofa wniosek o zatwierdzenie układu.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 386 § 3 k.p.c. jeżeli w postępowaniu apelacyjnym pozew podlega odrzuceniu albo zachodzi podstawa do umorzenia postępowania, Sąd drugiej instancji uchyla zaskarżony wyrok oraz odrzuca pozew lub umarza postępowanie.

Stosownie do treści art. 355 § 1 k.p.c. Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

W myśl art. 203 § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a gdy z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Dopuszczalność cofnięcia pozwu podlega ocenie Sądu (art. 203 § 4 k.p.c.) w kontekście zgodności z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Przepis powyższy ma (podobnie jak przepis art. 355 § 1 k.p.c.), z mocy art. 209 prawa restrukturyzacyjnego oraz. art. 13 § 2 k.p.c., zastosowanie także do złożonego wniosku o zatwierdzenie układu, przy czym zgoda wierzycieli nie jest konieczna.

Na tle zgromadzone w sprawie materiału dowodowego brak jest podstaw do uznania, że cofnięcie wniosku przez dłużnika było sprzeczne z prawem (zmierzało do obejścia prawa) lub z zasadami współżycia społecznego.

W związku z powyższym, wobec oświadczenia dłużnika zachodziła potrzeba umorzenia postępowania w niniejszej sprawie, a wobec cofnięcia wniosku dopiero na etapie postępowania apelacyjnego - do uchylenia w całości zaskarżonego postanowienia Sądu pierwszej instancji.

Stosownie do treści art. 79 ust. 1 pkt 1 d) ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych orzeczono o zwrocie skarżącemu całej uiszczonej opłaty sądowej od zażalenia, jak w pkt III. postanowienia.

SSO Anna Brzoza