Pełny tekst orzeczenia

I C 627/18

UZASADNIENIE

Powódka M. T. wniosła o nakazanie pozwanym K. J., A. J. i W. J., aby opuścili, opróżnili i wydali jej lokal mieszkalny położony w O. przy ul. (...).

Pozwana A. J., również jako przedstawiciel ustawowy małoletniego W. J., przyznała, iż pozwani zajmują lokal bez tytułu prawnego, ponieważ nie podpisali kolejnej umowy najmu ze względu na wysokość czynszu i trudną sytuację materialną. Wskazała, iż pozwani nie mają innego lokalu do którego mogliby się przeprowadzić (k 39).

Pozwany K. J. nie stawił się na rozprawę i nie zajął stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił, co następuje :

Do dnia 5 stycznia 2018 r. strony łączyła umowa najmu lokalu mieszkalnego położonego w O. przy ul. (...), do którego powódka posiada spółdzielcze lokatorskie prawo.

(okoliczności bezsporne).

Pozwana A. J. jest matką małoletniego pozwanego W. J.. Od 2016 r. pobiera świadczenie wychowawcze. Pozwany K. J. od 2005 r. pobiera zasiłek pielęgnacyjny przyznawany osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

(dowód : zaświadczenie MOPS w O. z dnia 13.III.2018 r. k 23)

Sąd zważył, co następuje :

W świetle dopuszczonych w niniejszej sprawie dowodów, żądanie powódki należy uznać za uzasadnione.

W przedmiotowej sprawie okolicznością bezsporną jest, iż pozwani nie posiadają tytułu prawnego do posiadania lokalu wskazanego w pozwie, stąd żądanie jego opróżnienia, opuszczenia i wydania znajduje uzasadnienie w art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

Z powyższych względów orzeczono jak w pkt I wyroku.

O uprawnieniu pozwanych do otrzymania lokalu socjalnego i wstrzymaniu orzeczonej eksmisji orzeczono na podstawie art. 14 ust 1 i ust 4 oraz ust 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie Gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm), zgodnie z którym w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec, min. małoletniego, niepełnosprawnego, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonanie opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego.

Z wyżej wymienionych powodów orzeczono jak w pkt II wyroku.

Ze względu na bardzo trudną sytuację finansową i osobistą pozwanych, Sąd na podstawie art. 102 k.p.c. odstąpił od obciążania ich kosztami procesu (pkt III wyroku).

Sędzia

Piotr Domaradzki.

z/1. Odnotować,

2. odpis doręczyć pełn. interwenienta,

3. za 14 dni.

(...).V.2018 r.