Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: III Ns 288/21

POSTANOWIENIE

Dnia 5 maja 2022 r.

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie III Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Justyna Pikulik

po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2022 r. w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W.

przy udziale L. S., M. S. i J. S. (1)

o stwierdzenie nabycia spadku po J. S. (2)

postanawia:

odmówić Bankowi (...) Spółce Akcyjnej w W. dopuszczenia do udziału w sprawie.

Sygn. akt III Ns 288/21

Uzasadnienie postanowienia wydanego przez Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie w dniu 5 maja 2022 roku

Dnia 3 listopada 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po J. S. (2) zmarłym w dniu 9 sierpnia 2019 roku, mającym ostatnie miejsce pobytu w W., na podstawie ustawy. Jako uczestników postępowania wnioskodawczyni wskazała L. S., M. S. oraz J. S. (1).

Pismem złożonym dnia 21 marca 2022 roku Bank (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W., reprezentowana przez adwokata P. W., wniosła o dopuszczanie do udziału w sprawie na podstawie art. 510 § 1 k.p.c. Uzasadniając powyższy wniosek podniosła, że spadkodawca zawarł w dniu 5 lutego 2013 roku umowę pożyczki powtórnej nr. (...), zgodnie z którą zobowiązał się do spłacania bieżącego zadłużenia rat kapitałowo odsetkowych. Zobowiązanie nie zostało spełnione, wobec czego powstało wymagalne zadłużenie. W celu dochodzenia należności przysługujących wierzycielowi niezbędne jest ustalenie spadkobierców po spadkodawcy.

(...) Bank Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze uczestnika nie zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 669 k.p.c. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Przepis ten wyznacza zatem krąg uczestników postępowania, którymi są wnioskodawca oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Jak wynika z treści uzasadnienia wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmarły w chwili śmierci był żonaty i posiadał córkę oraz syna. Stosownie do treści art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Wobec powyższego krąg spadkobierców ustawowych jak też testamentowych, zobowiązanych i jednocześnie uprawnionych do udziału w niniejszym postępowaniu, jest ograniczony do wnioskodawczyni Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz uczestników L. S. (żona spadkodawcy), M. S. (syn spadkodawcy) oraz J. S. (1) (córki spadkodawcy).

Stosownie do treści art. 510 § 1 k.p.c. zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.

Oceny, kto jest (powinien być) uczestnikiem postępowania nieprocesowego, dokonuje sąd na podstawie okoliczności sprawy poddanej osądowi. Decydują zatem ustalenia faktyczne i ich ocena prawna na tle norm prawa materialnego regulującego konkretną sprawę (vide postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2019 r. IV CSK 195/18). Przepisy prawa materialnego, regulującego kwestię dziedziczenia, w szczególności art. 931 i nast. k.c., nie przewidują dziedziczenia przez wierzyciela z długu spadkowego. A jak już zostało wcześniej wspomniane, art. 669 k.p.c. wyznacza krąg uczestników postępowania, którymi są wnioskodawca oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Zatem udział Banku (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. w niniejszym postępowaniu w charakterze uczestnika nie jest uzasadniony. Wniosek o dopuszczenie do udziału w sprawie wskazywał na potrzebę uczestnictwa banku w niniejszym postępowaniu ze względu na zawarcie przez spadkodawcę zobowiązania, którego nie spłacił. Należy jednak podkreślić, że po prawomocnym zakończeniu niniejszego postępowania Bank (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. będzie mogła przecież złożyć wniosek o wydanie odpisu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po J. S. (2).

Ponadto, stosownie do treści art. 670 § 1 k.p.c., Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. (...) Banku (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. nie ma zatem znaczenia dla toku i wyniku niniejszego postępowania.

Już tylko na marginesie Sąd wskazuje, że Bank (...) Akcyjna z siedzibą w W., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, nie wykazała, że faktycznie jest wierzycielem spadkodawcy z tytułu zawartej umowy pożyczki powtórnej nr (...), a to dlatego, że jej w ogóle nie przedłożyła. Nie jest wystarczające sporządzenie przez siebie dokumentu na okoliczność wykazania istnienia zobowiązania. Wyciąg z ksiąg bankowych, który został załączony do wniosku, nie ma już waloru dokumentu urzędowego, a zatem na stronie powodowej spoczywał obowiązek wykazania istnienia umowy na którą powołała się we wniosku o przystąpienie do postępowania.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji postanowienia.