Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 101/22 zagr

POSTANOWIENIE

Dnia 23 marca 2022 r.

Sąd Rejonowy w Kwidzynie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: sędzia Danuta Kozikowska

Protokolant: sekretarz sądowy Edyta Baranowska

po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2022 r. w Kwidzynie

na rozprawie

sprawy z wniosku T. O.

z udziałem A. O., S. O. i A. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po R. O., M. O. i L. O.

postanawia:

I.  stwierdzić, że spadek R. O. (c. J. i A.) zmarłej dnia 01 marca 2018 roku w K., której ostatnim miejscem zwykłego pobytu był K., na podstawie ustawy nabyli: mąż spadkodawczyni M. O.
(s. A. i O.) oraz synowie spadkodawczyni: L. O. (s. M. i R.), A. O. (s. M. i R.) i S. O. (s. M. i R.) po ¼ części każdy z nich z dobrodziejstwem inwentarza;

II.  stwierdzić, że spadek M. O. (s. A. i O.) zmarłym 23 kwietnia 2019 w K., którego ostatnim miejscem zwykłego pobytu był K., na podstawie testamentu z dnia 10 października 2018 roku, Rep. A Nr (...) otwartego i ogłoszonego w dniu 23 marca 2022 roku w sprawie I Ns 101/22 nabył syn spadkodawcy S. O. (s. M. i R.) w całości z dobrodziejstwem inwentarza;

III.  odrzucić wniosek w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po L. O.;

IV.  kosztami postępowania obciążyć wnioskodawcę, uznając je za uiszczone w całości.

sędzia Danuta Kozikowska

Sygn. akt I Ns 101/22 zagr.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca T. O. wnosił o stwierdzenie, że spadek po:

R. O., zmarłej w dniu 1 marca 2018 r. w K., ostatnio przed śmiercią zamieszkałej w K., na podstawie ustawy nabyli mąż M. O. w ¼ części oraz dzieci L. O., A. O. oraz S. O. po ¼ części każdy;

L. O., zmarłym w dniu 18 marca 2018 r. w K., ostatnio przed śmiercią zamieszkałym w K., na podstawie ustawy nabyły dzieciT. O.i A. K. po 1/2 części każde;

M. O., zmarłym w dniu 23 kwietnia 2019 r. w K., ostatnio przed śmiercią zamieszkałym w K., na podstawie ustawy nabyli synowie A. O. i S. O.po 2/6 części każdy oraz wnuki T. O. i A. K. po 1/6 części każde.

Uczestnicy A. O., S. O. i A. K. nie kwestionowali wniosku co do zasady. Uczestnik S. O. podniósł jednakże, że spadkodawca M. O. sporządził testament, którym powołał go do całości spadku. Pozostali uczestnicy oraz wnioskodawca nie kwestionowali autentyczności ani ważności testamentu.

Sąd ustalił, co następuje:

R. O. zd. C., córka J. i A. (zd. K.), urodzona w dniu (...) w J. P. zmarła w dniu 01 marca 2018 r. o godzinie 13:50 w K.. W chwili śmierci pozostawała w związku małżeńskim z M. O., z którym miała synów L. O., A. O. i S. O..

L. O., syn M. i R. (zd. C.), urodzony w dniu (...) w K. zmarł w dniu 18 marca 2018 r. o godzinie 21:15 w K.. W chwili śmierci był wdowcem. Z małżeństwa z B. zd. D. miał córkę A. K. (zd. (...)) i syna T. O..

M. O., syn A. i O. (zd. K.), urodzony w dniu (...) w D. zmarł w dniu 23 kwietnia 2019 r. o godzinie 18:07 w K.. W chwili śmierci był wdowcem. Z małżeństwa z R. zd. C. miał synów L. O., A. O. i S. O..

/ dowód: odpis skrócony aktu zgonu R. O., odpis skrócony aktu zgonu L. O., odpis skrócony aktu zgonu M. O., odpis skrócony aktu urodzenia T. O., odpis skrócony aktu małżeństwa A. O. i A. K. – koperta k. 9, odpis skrócony aktu urodzenia A. O., odpis skrócony aktu urodzenia S. O. – koperta – k. 11/

R. O. na stałe przed śmiercią zamieszkiwała w K.. Małżeństwo z M. O. było jej jedynym małżeństwem. Nie toczyło się między nimi postępowanie o rozwód ani separację. Spadkodawczyni nie miała dzieci pozamałżeńskich ani adoptowanych. Nie była przedsiębiorcą.

Ww. zmarła nie pozostawiła testamentu. Wnioskodawca ani uczestnicy nie złożyli oświadczeń spadkowych. Nie zawierali ze spadkodawczynią umów o zrzeczenie się dziedziczenia ani nie zostali uznania za niegodnych dziedziczenia. Nie toczyło się dotychczas postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po R. O.. Nie został również sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia ani zapis windykacyjny.

/ dowód: zapewnienia spadkowe wnioskodawcy T. O. –k. 27 verte – 28/

M. O. na stałe przed śmiercią zamieszkiwał w K.. Małżeństwo z R. O. było jego jedynym małżeństwem. Nie toczyło się między nimi postępowanie o rozwód ani separację. Spadkodawca nie miał dzieci pozamałżeńskich ani adoptowanych. Nie był przedsiębiorcą.

Ww. zmarły testamentem z dnia 10 października 2018 r. sporządzonym w formie aktu notarialnego Repertorium A nr (...) przez notariusza K. C. prowadzącą Kancelarię Notarialną w K. powołał do całości spadku swego syna S. O., syna M. i R., urodzonego dnia (...) w K., zamieszkałego w K. przy ulicy (...),PESEL (...).

Uczestnik S. O. nie złożył oświadczenia spadkowego. Nie zawierał ze spadkodawcą umów o zrzeczenie się dziedziczenia ani nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Nie toczyło się dotychczas postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po M. O.. Nie został również sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia ani zapis windykacyjny.

/ dowód: testament M. O. z dnia 10 października 2018 r. – koperta k. 26, zapewnienia spadkowe wnioskodawcy T. O. –k. 27 verte – 28/

Sąd Rejonowy w Kwidzynie w dniu 21 września 2018 r. wydał postanowienie kończące postępowanie w sprawie z wniosku A. K. z udziałem T. O. o stwierdzenie nabycia spadku po B. O. i L. O., sygn. akt I Ns 407/18.

W punkcie II. wyżej wskazanego postanowienia Sąd stwierdził, że spadek po L. O. (s. M. i R.), zmarłym dnia 18 marca 2018 roku w K., ostatnio stale zamieszkałym w K., na podstawie ustawy nabyły dzieci: A. K. zd. (...) (c. L. i B.) i T. O. (s. L. i B.) – po ½ części każdy z nich z dobrodziejstwem inwentarza.

Postanowienie to uprawomocniło się w dniu 13 października 2018 r.

/ dowód: akta sprawy I Ns 407/18 (postanowienie k. 19, zarządzenie o stwierdzeniu prawomocności k. 24)/

Sąd zważył co następuje:

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie zapewnienia spadkowego złożonego przez wnioskodawcę oraz dokumentów znajdujących się w aktach niniejszej sprawy oraz aktach sprawy I Ns 407/18. Wiarygodności tych dokumentów nie kwestionował żaden z uczestników. Sąd również nie znalazł podstaw, by odmówić im wiarygodności.

Zgodnie z art. 926 § 1 i § 2 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W niniejszej sprawie spadkodawczyni R. O. nie sporządziła testamentu.

Mając na uwadze powyższe Sąd uznał, iż w wypadku ww. spadkodawczyni ma miejsce dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

W chwili zamknięcia rozprawy upłynęło 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku po R. O.. W ustawowym terminie żaden ze spadkobierców ustawowych nie złożył oświadczenia spadkowego.

Zgodnie z art. 1015 § 1 i 2 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w ww. terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W chwili otwarcia spadku po R. O. przy życiu pozostawali jej mąż M. O. oraz synowie L. O., A. O. i S. O. co oznacza, że wyżej wskazane osoby nabyły spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Mając na uwadze powyższe Sąd w punkcie I. postanowienia w oparciu o art. 931 § 1 k.c. stwierdził, że spadek po R. O. na podstawie ustawy nabyli mąż spadkodawczyni M. O. oraz synowie spadkodawczyni L. O., A. O. i S. O. po ¼ części każdy z nich z dobrodziejstwem inwentarza.

W wypadku spadkodawcy M. O. zachodziło natomiast dziedziczenie na podstawie testamentu.

Zgodnie z art. 950 k.c. testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Sytuacja taka miała miejsce w niniejszej sprawie. Testament M. O. z dnia 10 października 2018 r. sporządzony w formie aktu notarialnego Repertorium A nr (...) przez notariusza K. C. prowadzącą Kancelarię Notarialną w K. nie był kwestionowany przez spadkobierców. Ponadto w toku postępowania w niniejszej sprawie nie ujawniły się żadne okoliczności, które mogłyby świadczyć o nieważności wyżej wskazanego testamentu.

Treść przedmiotowego testamentu jednoznacznie wskazuje na to, że wolą spadkodawcy było powołanie uczestnika S. O. do całości spadku.

Uczestnik w ustawowym terminie 6 miesięcy nie złożył oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, co zgodnie z art. 1015 § 2 k.c. jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W związku z powyższym Sąd w trybie art. 669 k.p.c. w zw. z art. 950 k.c. stwierdził, że spadek po M. O. na podstawie testamentu z dnia 10 października 2018 roku, Rep. A Nr (...) otwartego i ogłoszonego w dniu 23 marca 2022 roku w sprawie I Ns 101/22 nabył syn spadkodawcy S. O. (s. M. i R.) w całości z dobrodziejstwem inwentarza, o czym orzeczono w punkcie II.

Odrzuceniu podlegał natomiast wniosek w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po L. O..

Przed Sądem Rejonowym w Kwidzynie toczyła się już bowiem sprawa z wniosku A. K. z udziałem T. O. o stwierdzenie nabycia spadku po B. O.i L. O., (sygn. akt I Ns 407/18). Sprawa ta została zakończona postanowieniem z dnia 21 września 2018 r., zgodnie z którym spadek po L. O. (s. M. i R.), zmarłym dnia 18 marca 2018 roku w K., ostatnio stale zamieszkałym w K., na podstawie ustawy nabyły dzieci: A. K. zd. (...) (c. L. i B.) i T. O. (s. L. i B.) – po ½ części każdy z nich z dobrodziejstwem inwentarza.

Zgodnie z art. 199 § 1 pkt. 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Sąd odrzuca wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego, jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona.

Przepis art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. nakazujący odrzucenie wniosku, jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona, należy interpretować w powiązaniu z art. 366 k.p.c. określającym granice powagi rzeczy osądzonej. Z powyższego wynika, że tożsamość roszczenia w rozumieniu art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. zachodzi tylko wówczas, gdy identyczne są nie tylko przedmiot, ale i podstawa sporu.

W ocenie Sądu w obu w/w sprawach zachodzi tożsamość przedmiotu postępowania i jego podstawy, obie sprawy dotyczą bowiem stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym L. O..

Z tych względów Sąd na podstawie przepisu art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. postanowił jak w punkcie III.

W punkcie IV. Sąd zgodnie z art. 520 § 1 k.p.c. obciążył wnioskodawcę kosztami postępowania, uznając je za uiszczone w całości.

sędzia Danuta Kozikowska