Pełny tekst orzeczenia

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 360/21.

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

M. B..

Czyn z punktu I wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżycielka posiłkowa P. J. w dniu 26 czerwca 2019 roku za pośrednictwem serwisu ogłoszeń (...).pl znalazła ofertę sprzedaży dwóch biletów na koncert zespołu (...). Koncert miał odbyć się w dniu 21 sierpnia 2019 roku. Bilety oferował do sprzedaży oskarżony M. B.. Z ogłoszenia wynikało, iż koszt dwóch biletów opiewał na kwotę 1.000,00 złotych. Pokrzywdzona była zadowolona z takiej ceny i postanowiła kupić te bilety. Następnie oskarżony z użytkowanego przez siebie telefonu o nr (...) zadzwonił na numer służbowy telefonu P. J., tj. na nr (...). Ponieważ w rozmowie telefonicznej oskarżony wydawał się dla pokrzywdzonej wiarygodny i była zadowolona z takiej oferty, z w/w numeru telefonu użytkowanego przez oskarżonego otrzymała dane do przelewu. Oskarżony wówczas wprowadził w błąd pokrzywdzoną co do swojej tożsamości, gdyż z przesłanych danych do przelewu wynikało, iż sprzedającym bilety jest rzekomo M. G.. Natomiast wskazany tam rachunek bankowy o nr (...) należał do oskarżonego, który otworzył ten rachunek w dniu 13 czerwca 2019 roku, a zamknął w dniu 10 lipca 2019 roku. Do rachunku nie ustanowiono pełnomocnictwa. P. J. następnie dokonała wpłaty na niniejsze konto ustalonej kwoty w wysokości 1.000,00 złotych. Pomimo, że oskarżony otrzymał pieniądze w w/w kwocie nie przesłał umówionych biletów ani nie zwrócił wpłaconych z tego tytułu pieniędzy. Następnie również z racji braku kontaktu ze strony oskarżonego, pokrzywdzona w dniu 15 lipca 2019 roku złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Oskarżony M. B. ma 29 lat. Posiada wykształcenie średnie. Jest kawalerem. Na utrzymaniu ma córkę. Uzyskuje dochód w kwocie 3000 złotych netto miesięcznie. Uprzednio nie był leczony psychiatrycznie, neurologicznie i odwykowo. Uprzednio był karany za przestępstwa z art. 286 § 1 k.k.

Zeznania P. J..

Dokumentacja w postaci:

Potwierdzenia przelewu z dnia 26.06.2019r.

Wydruku korespondencji.

Wydruku danych z P4 Sp. z o.o.

Pisma Grupy (...) z dnia 21 sierpnia 2019r.

Pisma z (...) Bank S.A. z dnia 23 września 2019r. wraz z załącznikami, w tym z kopią umowy niniejszego rachunku bankowego oraz zestawieniem transakcji.

Dane osobopoznawcze.

Karta karna.

k.2-3, 198-199.

k.6.

k. 7 – 28.

k. 43-46, 68-75.

k. 47-52.

k. 53-64.

k. 132.

k. 145-146.

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

M. B..

Czyn z punktu I wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

Oskarżony M. B. w dniu 26 czerwca 2019 r. w bliżej nieustalonym miejscu, a ujawnionym w D. nie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i tym samym nie doprowadził P. J. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 1.000,00 zł., jak opisano to w zarzucie.

Wyjaśnienia M. B..

k. 132-133.

1.OCena DOWOdów

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.

2.

Zeznania P. J..

Dokumentacja w postaci: Potwierdzenia przelewu z dnia 26.06.2019r.

Wydruku korespondencji.

Wydruku danych z P4 Sp. z o.o.

Pisma Grupy (...) z dnia 21 sierpnia 2019r.

Pisma z (...) Bank S.A. z dnia 23 września 2019r. wraz z kopią umowy rachunku bankowego oraz zestawieniem transakcji.

Karty karnej.

Sąd uznał za wiarygodne zeznania oskarżycielki posiłkowej P. J., która w sposób spójny, jasny, logiczny i konsekwentny opisała okoliczności transakcji z oskarżonym w dniu 26.06.2019r. Pokrzywdzona przyznała, iż na portalu (...) znalazła ofertę sprzedaży dwóch biletów na koncert zespołu (...) za kwotę 1.000,00 złotych, które postanowiła kupić. Potwierdziła następnie, iż dokonała wpłaty tej kwoty na wskazany rachunek bankowy, co koreluje z potwierdzeniem przelewu z dnia 26.06.2019r. (k.6) i jak również z wpływem właśnie tej kwoty na rachunek bankowy własności oskarżonego (k.59). W tym miejscu należy wskazać, iż z dokumentacji zgromadzonej w tym zakresie i dokonanych czynności w sprawie w sposób bezsporny wynika, że numer telefonu, tj. o nr (...) był zarejestrowany na oskarżonego M. B., który właśnie w dniu zdarzenia kontaktował się z pokrzywdzoną z tego numeru i nie ulega również wątpliwości, że rachunek bankowy należał do oskarżonego. Zatem wskazanie w treści tytułu niniejszego przelewu danych innej osoby, tj. M. G. niewątpliwie świadczy, iż oskarżony wprowadził pokrzywdzoną w błąd co do swojej tożsamości. Co również istotne umowa rachunku bankowego (k. 53-57) potwierdza, iż posiadaczem przedmiotowego rachunku bankowego był tylko oskarżony, nie miał on żadnych pełnomocników i rachunek ten został otwarty zaledwie kilkanaście dni przed popełnionym przestępstwem, tj. w dniu 13.06.2019r., i stosunkowo szybko zamknięty, tj. w dniu 10.07.2019r. Z umowy tego rachunku wynika również, iż do powyższego rachunku została wydana karta na nazwisko M. B., która następnie została przesłana oskarżonemu. Z pisma tego również wynika, iż w/w nie zgłaszał utraty dokumentów tożsamości ani karty. Przy czym pokrzywdzona przyznała również, że po dokonanej transakcji, ani nie otrzymała niniejszych biletów, ani również zwrotu pieniędzy. Nie ma żadnych okoliczności do kwestionowania treści zeznań pokrzywdzonej. Wszak nie ulega wątpliwości, iż gdyby rzeczywiście oskarżony przesłał P. J. zakupione bilety czy ewentualnie zwrócił jej niniejszą kwotę pieniędzy, pokrzywdzona nie miałby żadnych powodów w składaniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Nie budzi żadnej wątpliwości ani co do formy, ani co do treści. Żadna ze stron postępowania nie kwestionowała ich autentyczności ani rzetelności. Ich autentyczność oraz rzetelność nie budziły również wątpliwości Sądu.

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.

2.

Wyjaśnienia M. B..

Pozostała zgromadzona w sprawie dokumentacja.

Niewiarygodne są wyjaśnienia oskarżonego w zakresie w jakim kwestionuje sprawstwo odnośnie popełnienia zarzucanego mu czynu, gdyż sprzeczne jest to z zgromadzonym i omówionym materiałem dowodowym w sprawie, w szczególności w postaci zeznań P. J., zebraną w sprawie dokumentacją, a także zasadami logiki, wiedzy i doświadczenia życiowego, o czym mowa była powyżej.

Jest jasna, pełna i sporządzona przez uprawnione podmioty w zakresie ich kompetencji. Jednakże nie mogła przyczynić się do ustaleń faktycznych w sprawie.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

M. B..

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. dopuszcza się ten, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Zgromadzony i omówiony w sprawie materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, iż oskarżony M. B. zrealizował znamiona przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. Przeprowadzone bowiem postępowanie dowodowe w sprawie wykazało sprawstwo M. B., który w dniu 26 czerwca 2019 r. w bliżej nieustalonym miejscu, a ujawnionym w D. działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził P. J. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 1.000,00 zł w ten sposób, że poprzez uprzednie wprowadzenie pokrzywdzonej w błąd co do swojej tożsamości oraz zamiaru i możliwości wywiązania się z przyjętego na siebie zobowiązania, polegającego na sprzedaży za pośrednictwem serwisu ogłoszeń (...).pl dwóch biletów na koncert zespołu (...), przyjął na własny rachunek bankowy o nr (...) środki pieniężne przelane przez pokrzywdzoną po czym nie przesłał zakupionych biletów, działając tym samym na szkodę P. J.. Na tak ustalony stan faktyczny wskazuje zebrany w sprawie i omówiony wyżej materiał dowodowy, a w szczególności zeznania pokrzywdzonej P. J., dokumentacja zebrana na okoliczności sprawy, zwłaszcza w postaci potwierdzenia przelewu z dnia 26.06.2019r., wydruku korespondencji, wydruku danych z P4 Sp. z o.o., pisma Grupy (...) z dnia 21 sierpnia 2019 r., pisma z (...) Bank S.A. z dnia 23 września 2019r. wraz z załącznikami, w tym z kopią niniejszej umowy rachunku bankowego i zestawieniem transakcji oraz zasady logiki, wiedzy i doświadczenia życiowego. Oskarżony bez żadnych wątpliwości działał z zamiarem bezpośrednim, chciał bowiem popełnić przestępstwo i jego działanie było ukierunkowane na uzyskanie korzyści majątkowej poprzez wprowadzenie w błąd pokrzywdzonej co do swojej tożsamości oraz co do braku zamiaru wywiązania się ze sprzedaży niniejszych dwóch biletów na koncert zespołu (...). Wszak oskarżony w wyniku przestępczego zachowania uzyskał korzyść majątkową w kwocie 1.000,00 złotych.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

1.6.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

1.7.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

M. B..

M. B..

I.

II.

I.

I.

Czyn oskarżonego jest zawiniony, a stopień winy należy uznać za znaczny. Oskarżony mógł zachować się zgodnie z nakazem normy prawnej i powstrzymać od przestępnego działania. Nie było przeszkód by zastosował się do norm wynikających z obowiązującego porządku prawnego.

Stopień społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonemu należy uznać za znaczny. Oskarżony swoim zachowaniem w sposób umyślny zaatakował takie dobro prawne chronione przez kodeks karny jakim jest mienie, działał umyślnie, z zamiarem bezpośrednim.

Sąd uznając oskarżonego za winnego popełnienia przestępstwa z art. 286§1 k.k. w zw. z art. 4§1 k.k. skazał go za ten czyn, przy zastosowaniu dobrodziejstwa z art. 37a k.k. w zw. z art. 4§1 k.k. na karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 10 złotych. Mając na uwadze powyższe, Sąd zastosował wobec oskarżonego przepisy względniejsze, co znalazło odzwierciedlenie w wyroku. Orzeczona kara jest adekwatna do stopnia zawinienia i stopnia społecznej szkodliwości czynu przypisanego oskarżonemu. Orzeczona kara przyczyni się do kształtowania świadomości prawnej oskarżonego. Powinien on zdać sobie sprawę z naganności swego czynu i konieczności postępowania zgodnie z porządkiem prawnym. Orzeczona kara unaoczni oskarżonemu, że popełnianie przestępstw jest nieopłacalne oraz, że wiąże się z represją karną. Wymierzona oskarżonemu kara grzywny spełni także swe cele w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Na podstawie art. 46 § 1 k.k. Sąd zobowiązał oskarżonego M. B. do naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej kwoty 1.000,00 złotych, gdyż szkoda w tym zakresie nie została naprawiona przez oskarżonego.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III.

Ponieważ oskarżony M. B. z tytułu wykonywanej pracy uzyskuje dochód w kwocie 3000 złotych miesięcznie, Sąd na podstawie art. 627 k.p.k. zasadził od oskarżonego koszty procesu w całości w kwocie 310 złotych, które nie będą dla niego nadmierną dolegliwością finansową.

1.1Podpis