Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 150/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 lipca 2023 r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Katarzyna Cichocka

Protokolant: st. sekr. sąd. Małgorzata Grabowska

przy udziale Asesora Prokuratury Rejonowej: Emilii Kochańskiej

po rozpoznaniu w dniu 02.06.2023 r. i 05.07.2023 r. sprawy:

A. M.

s. W. i M. z domu T.

ur. (...) w K.

oskarżonego o to, że:

w okresie od dnia 03 stycznia 2022r. do miesiąca maja 2022r., prowadząc zajęcia nauki zawodu na terenie warsztatów szkolnych podlegających Zespołowi Szkół im. (...) w R., kilkukrotnie naruszył nietykalność cielesną uczennicy I. K. w ten sposób, że dwukrotnie dotknął jej nogi na wysokości uda oraz dotknął jej pośladków

tj. o czyn z art.217§1 kk

I.  oskarżonego A. M. uznaje za winnego tego, że w okresie od dnia
03 stycznia 2022r. do maja 2022r., prowadząc zajęcia nauki zawodu na terenie warsztatów szkolnych podlegających Zespołowi Szkół im. (...) w R., naruszył nietykalność cielesną uczennicy I. K. w ten sposób, że dotknął jej nogi na wysokości uda oraz jej pośladków tj. popełnienia czynu z art.217§1 kk i za to z mocy art.217§1 kk skazuje go na karę grzywny w wysokości 100 (stu) stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 30 (trzydzieści) złotych,

II.  na podstawie art.46§1 kk zasądza od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonej I. K. kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,

III.  na podstawie art.627 kpk zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot kosztów sądowych w kwocie 340 (trzysta czterdzieści) złotych, w tym opłatę w kwocie 300 (trzysta) złotych.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 150/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

0.1. Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. M.

w okresie od dnia 3 stycznia 2022r. do maja 2022r., prowadząc zajęcia nauki zawodu na terenie warsztatów szkolnych podlegających Zespołowi Szkół im. (...) w R., naruszył nietykalność cielesną uczennicy I. K. w ten sposób, że dotknął jej nogi na wysokości uda oraz jej pośladków tj. czyn z art.217§1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1.  prowadzenie w roku szkolnym 2021/2022 przez A. M. zajęć nauki zawodu na terenie warsztatów szkolnych podlegających Zespołowi Szkół im. (...) w R. w klasie II, do której uczęszczała I. K.,

2.  naruszanie przez oskarżonego w okresie od 3 stycznia 2022 r. do maja 2022 r. podczas zajęć nietykalności cielesnej I. K. poprzez dotknięcie jej nogi na wysokości uda oraz jej pośladków.

zeznania pokrzywdzonej

zeznania K. K. (2)

zeznania K. I.

zeznania K. T.

zeznania O. Z.

127-128,14

120v-121, 6v-7

123, 38v-39

124, 42v-43

122v,34v

0.1. Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. M.

w okresie od dnia 3 stycznia 2022r. do maja 2022r., prowadząc zajęcia nauki zawodu na terenie warsztatów szkolnych podlegających Zespołowi Szkół im. (...) w R., naruszył nietykalność cielesną uczennicy I. K. w ten sposób, że dotknął jej nogi na wysokości uda oraz jej pośladków tj. czyn z art.217§1 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.  N. pokrzywdzonej przez oskarżanego,

2.  Złożenie zawiadomienia o przestępstwie przez pokrzywdzoną w odwecie za nieusprawiedliwienie jej nieobecności przez oskarżanego

wyjaśniania oskarżonego

119v-120, 81v-82

2.  OCena DOWOdów

0.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1-1.1.2

zeznania pokrzywdzonej I. K.

Sąd uznał za wiarygodną podstawę ustaleń faktycznych, bowiem były spójne, logiczne i konsekwentne. Znalazły również potwierdzenie w pozostałym materiale dowodowym, tj. zeznaniach świadków i protokole z oględzin płyty z nagraniem rozmowy z oskarżonym.

Pokrzywdzona zeznała, że oskarżony dotknął ją dwukrotnie w taki sposób, w jaki sobie tego nie życzyła. Raz dotknął jej uda podczas lekcji oraz dotknął jej pośladków, gdy wychodziła z klasy pod pretekstem otrzepania jej z trocin.

Ponadto kilka razy oskarżony składał jej propozycje spotkania poza szkołą, umówienia się z nim, co potwierdza nagranie z rozmowy przedłożone przez pokrzywdzoną.

1.1.2

zeznania świadka K. K. (2)

Świadek potwierdziła zeznania córki. Zeznała, że pierwszy raz córka powiedziała jej o niewłaściwym zachowaniu nauczyciela już w lutym 2022 r. Mówiła przede wszystkim o niestosownych ze strony oskarżonego propozycjach spotkania poza szkołą, ale również o dotykaniu jej po udzie i pośladku.

Świadek zeznał, że o ile córka była zawsze bardzo odważana, w tej sytuacji był rzeczywiście wystraszona.

Sąd nie znalazł żadnych podstaw, aby świadkowi odmówić wiarygodności.

1.1.2

zeznania świadków

O. Z.

K. I.

K. T.

O. Z. zeznał, że widział, jak oskarżony klepał pokrzywdzoną po udzie. Pokrzywdzona o tym mówiła, mówiła, że jej się to nie podoba. Świadek zeznał również, że kilka razy oskarżony kazał zostać pokrzywdzonej po lekcji, gdy reszta uczniów wyszła z klasy.

K. T. zeznał, że widział jak oskarżony złapał za udo pokrzywdzoną. Wiedział również o propozycjach, jakie oskarżony składał pokrzywdzonej. To on namawiał pokrzywdzoną, żeby sprawę zgłosiła dyrektorowi, a gdy ta nie chciała postanowił, że sam to zgłosi.

K. I. potwierdziła, że oskarżony dotknął pośladków pokrzywdzonej, gdy wychodziła z klasy. Zeznała, że ją również oskarżony łapał za kolano podczas zajęć.

Sąd nie znalazł podstaw, aby odmówić zeznaniom wskazanych świadków wiarygodności. Fakt, że ich relacje i zeznania pokrzywdzonej nie są całkowicie jednobrzmiące potwierdza jedynie, iż świadkowie nie ustalali wspólnej wersji zdarzeń. Ich relacje są spontaniczne i szczere, zaś nieścisłości wynikają z upływu czasu oraz faktu, że na początku nie przywiązywali tak dużej wagi do zachowania oskarżonego, jak pokrzywdzona, której te zachowania dotyczyły bezpośrednio. Pokrzywdzona zeznała, że reszta klasy często reagowała śmiechem, ale jej nie było do śmiechu. Wymienieni obecnie nie są już w tej samej klasie co pokrzywdzona , nie utrzymują kontaktów, oskarżony również już ich nie uczy, nie mieli również żadnych konfliktów z oskarżonym, w okresie gdy był jeszcze ich nauczycielem, nie mają zatem żadnego powodu, aby bezpodstawnie go oskarżać.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.2.1

wyjaśniania oskarżonego

Oskarżony zaprzeczył, aby kiedykolwiek dotknął w sposób opisany w zarzucie pokrzywdzoną, przyznał, że zwrócił jedynie uwagę, że ma trociny na pupie. Wyjaśniał, że to pokrzywdzona nękała go, nachodziła, żeby usprawiedliwił jej nieobecności. Zaprzeczył, aby kiedykolwiek był sam na sam z pokrzywdzoną w klasie. Swoje rozmowy o alkoholu czy propozycje spotkania tłumaczył skracaniem dystansu z młodzieżą lub żartami.

Sąd nie dał wiary tym twierdzeniom. Są sprzeczne ze zgromadzonym materiałem dowodowym, przede wszystkim zeznaniami pokrzywdzonej oraz protokołem z nagrania zarejestrowanego na telefonie pokrzywdzonej, a także zasadami logiki i doświadczenia życiowego.

Wszyscy zeznający w sprawie uczniowie jeśli nawet osobiście nie widzieli sytuacji opisanych w zarzucie, to wiedzieli o niestosowym zachowaniu oskarżonego wobec pokrzywdzonej, a także drugiej z uczennic w ich klasie. Wszyscy zgodnie zeznali, że jego stosunek do dziewczyn był szczególny, potwierdzili, że zdarzało się, że oskarżony zostawał sam w klasie z pokrzywdzoną i wynikało to z jego inicjatywy. Proponował jej spotkania poza szkołą.

Problemy pokrzywdzonej w szkole nie dotyczyły tylko frekwencji na zajęciach prowadzonych przez oskarżonego. Pokrzywdzona miała ogólny problem z absencją, czego nie kryła w swoich zeznaniach, jednak pod adresem innych nauczycieli żadnych tego typu zarzutów nie zgłaszała. Jak zeznała jej matka nigdy nie zdarzyło się, żeby córka skarżyła się na zachowanie innego nauczyciela, pomimo, że nigdy nie należała do prymusek.

zeznania świadków

W. M.

R. M.

W. L.

Sąd dał im wiarę, jednak ich zeznania nie mają znaczenia dla ustalenia faktów, bowiem ich wiedza ograniczała się do nagrania zarejestrowanego przez pokrzywdzoną. Poza tym nie posiadali żadnej wiedzy na temat zachowania oskarżonego w stosunku do pokrzywdzonej.

protokół oględzin płyty z nagraniem z telefonu

Dowód nie odnosił się do faktów naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonej, jednak potwierdza jej wiarygodność i obrazuje stosunek oskarżonego do pokrzywdzonej, który był ewidentnie niewłaściwy, przekraczający granice nauczyciel - uczennica.

P. L.

B. L.

M. S.

Sąd dał im wiarę, choć ich relacje nie miały znaczenia dla ustalenia faktów. Świadkowie nie widzieli, aby oskarżony dotykał pokrzywdzoną, jednak wiedzieli o jego niestosownym zachowaniu wobec pokrzywdzonej.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

A. M.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał dyspozycje art. 217§1 kk.

W tym miejscu wskazać należy, że zwrot normatywny „w inny sposób narusza nietykalność cielesną” obejmuje wszelkie możliwe sposoby ingerencji sprawcy w nietykalność cielesną drugiej osoby, w tym przykładowo można wskazać poklepywanie, obejmowanie, pocałunek drugiej osoby bez zgody. Podejmowane przez sprawcę działania nie muszą się wiązać z zadaniem pokrzywdzonej bólu. Przykładem czynności realizujących znamiona typu czynu zabronionego z art. 217§1 kk, a niesprawiających osobie pokrzywdzonej tego rodzaju dolegliwości, mogą być przejawy molestowania seksualnego, takie jak obejmowanie osoby pokrzywdzonej czy głaskania jej.

3.2.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3.  Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4.  Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5.  Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. M.

I

I

kara grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, przy określeniu wysokości jednej stawki na kwotę 30 złotych.

Okoliczności obciążające:

- znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu i stopień winy – oskarżony dopuścił się zarzucanego czynu wobec osoby małoletniej, uczennicy, wykorzystując stosunek zależność nauczyciel – uczeń,

- godzenie w istotne dobro prawne w postaci wolności do fizycznego oddziaływania na ciało człowieka,

- skutki zachowania oskarżonego – zostało naruszona prawo pokrzywdzonej do zachowania integralności osobistej, co dla młodej dziewczyn - nastolatki jest wyjątkowo bolesnym, przykrym przeżyciem i na długo może pozostawiać uraz psychiczny,

- brak skruchy, refleksji nad swoim zachowaniem,

Okoliczności łagodzące:

- uprzednia niekaralność (k.61)

Wysokość stawki dziennej grzywny ustalono z uwzględnieniem dochodów oskarżonego, warunków osobistych i możliwości zarobkowych.

W ocenie Sądu kara grzywny w orzeczonym wymiarze pozwoli oskarżonemu w sposób wystarczający odczuć naganność jej zachowania, jak również wyciągnąć właściwe wnioski na przyszłość.

A. M.

II

I

środek kompensacyjny - zasądzenie od oskarżonej na rzecz pokrzywdzonej kwotę 1000 złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę

Obowiązek naprawienia szkody niemajątkowej w formie zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę określają przepisy art. 444, 445 i 448 kc, które nie dają podstaw do uznania, aby sytuacja majątkowa podmiotu zobowiązanego mogła być przesłanką ograniczającą wysokość zadośćuczynienia, które winno być przyznane w odpowiedniej wysokości determinowanej charakterem i rozmiarem krzywd doznanych przez pokrzywdzonego. Przy oznaczaniu zakresu wyrządzonej krzywdy należy uwzględnić rodzaj naruszonego dobra, zakres (natężenia i czasu trwania) naruszenia, trwałość skutków naruszenia i stopień ich uciążliwości, a także stopień winy sprawcy i jego zachowanie po dokonaniu naruszenia. Ustalenie krzywdy ma więc podstawowe znaczenie dla określenia odpowiedniej sumy, która miałaby stanowić jej pieniężną rekompensatę.

W ocenie Sądu zasądzona kwota jest adekwatna do rozmiaru krzywdy doznanej przez pokrzywdzoną i współmierna do skali jej negatywnych przeżyć.

5.  1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III

O kosztach sądowych orzeczono na postawie art. 627 kpk, zgodnie z którym od skazanego w spawach z oskarżenia publicznego Sąd zasądza koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa. Wysokość opłaty ustalono na podstawie art. 3 ust 1 ustawy z dnia 26.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych.

6.  1Podpis