Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Kz 146/14

POSTANOWIENIE

Dnia 18 czerwca 2014 r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący-Sędzia SO Grażyna Jaszczuk /spr./

Sędziowie SO Jerzy Kozaczuk

SO Mariola Krajewska-Sińczuk

Protokolant: st. sek. sąd. Agata Polkowska

przy udziale Prokuratora Anny Sawickiej

po rozpoznaniu w sprawie J. Ł.

skazanego z art. 207 § 1 kk

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Rejonowego w Garwolinie z dnia 29 kwietnia 2014 r.

w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania wyroku łącznego

na podstawie art. 437 § 1 kpk

p o s t a n a w i a

I.  utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie,

II.  zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. M. C. w S. kwotę 147,60 złotych (w tym 27,60 złotych podatku VAT) za reprezentowanie skazanego w postępowaniu zażaleniowym;

III.  zwolnić skazanego od ponoszenia wydatków za II instancję stwierdzając, że ponosi je Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2014 r. Sąd Rejonowy w Garwolinie umorzył na podstawie art. 572 kpk postępowanie w sprawie wydania wyroku łącznego w odniesieniu do skazanego J. Ł..

Na to postanowienie zażalenie wniósł skazany, wyrażając dezaprobatę dla powyższej decyzji Sądu Rejonowego, wnosząc jednocześnie o połączenie zapadłych przeciwko niemu wyroków.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie skazanego jest bezzasadne i na uwzględnienie nie zasługuje.

Sąd Rejonowy umarzając postępowanie w sprawie wydania wyroku łącznego w odniesieniu do J. Ł. w uzasadnieniu orzeczenia wskazał, iż brak jest w odniesieniu do wyroków jakie zapadły przeciwko skazanemu przesłanek do wydania wyroku łącznego. Brak warunków do wydania wyroku łącznego jako podstawa do umorzenia postępowania w oparciu o przepis art. 572 kpk, to taka sytuacja, w której nie zostały spełnione przesłanki ujęte w treści art. 85 kk. Zgodnie bowiem z treścią tegoż artykułu, Sąd orzeka karę łączną, jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu.

Jak wynika z akt sprawy, jako pierwszy zapadł w stosunku do J. Ł. wyrok w sprawie II K 278/09 wydany w dniu 6 września 2010 r. przez Sąd Rejonowy w Garwolinie. Po jego wydaniu skazany dopuścił się w okresie od czerwca 2012 r. do 23 listopada 2012 r. czynu z art. 207 § 1 kk, za który skazany został wyrokiem Sądu Rejonowego w Garwolinie z dnia 7 maja 2013 r. w sprawie II K 1431/12. W sprawach tych skazany został na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, które zostały następnie zarządzone do wykonania. Wyrok ten jest jednocześnie ostatnim zapadłym wobec skazanego wyrokiem.

W tych okolicznościach Sąd Okręgowy zgodził się ze stanowiskiem Sądu I instancji, iż w odniesieniu do wyroków o których połączenie wnioskuje skazany, nie zachodzą w niniejszej sprawie warunki do wydania wyroku łącznego, albowiem kolejny wyrok został wydany za czyn popełniony po wydaniu wyroku wcześniejszego.

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy orzekł jak wyżej.