Pełny tekst orzeczenia

Sygn. IX. GC. 1017/13

POSTANOWIENIE

Kraków, 17 czerwca 2014r.

Sąd Okręgowy w Krakowie Wydz. IX Gospodarczy w składzie:

sędzia SO Dariusz Pawłyszcze

protokólant st. sekr. sąd. Aleksander Powroźnik

po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w Krakowie 17 czerwca 2013r. sprawy z

powództwa (...) w H. przeciwko (...). w A. o zapłatę

975.683,75 zł z ustawowymi odsetkami od 1 sierpnia 2013r.

odmawia odrzucenia pozwu.

UZASADNIENIE

W odpowiedzi na pozew [k.233] pozwany wniósł o odrzucenie pozwu ze względu na brak zdolności sądowej oddziału osoby prawnej, a powód jest oddziałem spółki europejskiej.

Sąd zważył, co następuje:

Art. 325 K.p.c. regulujący treść orzeczeń sądowych nie rozstrzyga jednoznacznie, czy możliwość działania przedsiębiorcy pod firmą (art. 43 2 § 1 K.c.) oznacza także możliwość oznaczania przedsiębiorców firmą w orzeczeniach sądowych. Ponieważ firmą przedsiębiorcy będącego osobą prawną jest nazwa tej osoby (art. 43 5 § 1 K.c.), osoby prawne oznaczane są w orzeczeniach swoimi rejestrowymi nazwami. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznym mogą działać pod firmą zawierającą obok imienia i nazwiska dodatkowe określenia (art. 43 4 K.c.), jednakże dominującą praktyką sądową jest oznaczanie takich osób w orzeczeniach wyłącznie imieniem i nazwiskiem.

Na podstawie art. 43 2 § 1 w zw. z art. 43 6 K.c. przedsiębiorcy będący osobami prawnymi mogą działać pod firmą oddziału. W tym przypadku w praktyce sądowej zazwyczaj uwzględnia się sposób oznaczenia strony (powodowej lub pozwanej) wskazany przez w pozwie i w razie oznaczenia strony firmą oddziału sąd powtarza ten sposób oznaczenia strony w orzeczeniu.

Niezależnie od sposobu oznaczenia stroną postępowania (podmiotem na rzecz którego lub przeciwko któremu wydawany jest tytuł egzekucyjny) zawsze jest przedsiębiorca, a nie jego oddział. Oddział nie może być wierzycielem lub dłużnikiem, a tym samym stroną postępowania cywilnego. Wyrok przeciwko osobie prawnej oznaczonej firmą swego oddziału na podstawie art. 803 K.p.c. uprawnia do egzekucji z całego majątku osoby prawnej.

Skoro zgodnie z dominującą praktyką strona będąca osobą fizyczną i oznaczona w pozwie swoją firmą w orzeczeniu niezależnie od woli powoda jest oznaczana wyłącznie imieniem i nazwiskiem, to konsekwentnie stronę działającą na podstawie art. 43 6 K.c. pod firmą oddziału należy oznaczać w orzeczeniach wyłącznie nazwą osoby prawnej. Dlatego w zarządzeniu o wyznaczeniu rozprawy i złożeniu odpowiedzi na pozew [k.166] oraz niniejszym postanowieniu powód został oznaczony swoją rejestrową nazwą [KRS k.105 dz.1 rubr.4], a nie firmą oddziału. Na podstawie art. 43 6 K.c. powód miał prawo oznaczyć siebie w pozwie firmą oddziału, lecz z pozwu nie wynika wola występowania w procesie oddziału zamiast powodowej spółki europejskiej. Ewentualne wątpliwości co do woli powoda w tym zakresie rozwiewa pismo z 16 czerwca 2014r. [k.246], w którym powód jednoznacznie jako stronę powodową wskazuje spółkę europejską, a nie oddział spółki.

Ponieważ na podstawie art. 64 § 1 K.p.c. powód ma zdolność sądową, zarzut jej braku został oddalony w trybie art. 222 K.p.c.