Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 311/14

POSTANOWIENIE

Dnia 6 czerwca 2014 r.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie I Wydział Cywilny w składzie następującym

Przewodniczący: SSA Anna Gawełko

po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2014 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy

z powództwa (...) S.A. w P.

przeciwko Przedsiębiorstwu Budowlanemu (...) Spółce

z o.o. w Ł.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego

na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Gospodarczego w Rzeszowie

z dnia 8 kwietnia 2014 r., sygn. akt VI GNc 63/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy oddalił wniosek pozwanego Przedsiębiorstwa Budowlanego (...) Sp. z o.o. w Ł. o zwolnienie od kosztów sądowych (pkt.I), stwierdzając że pozwany nie wykazał zasadności wniosku. Sąd oddalił także wniosek pozwanego o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, uznając że jego udział w sprawie nie jest potrzebny.

W zażaleniu na powyższe postanowienie pozwany domagał się jego uchylenia. Wskazując na naruszenie art. 117 § 3 k.p.c. i art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz.U. z 201 Or. nr 90, poz. 594 ze zm.) - dalej u.k.s.c. - podniósł, że działalność spółki od pewnego czasu przynosi straty i nie posiada ona środków na koszty sądowe i opłacenie pełnomocnika. W tej sytuacji postanowienie Sądu jest dla niej krzywdzące i uniemożliwia jej realizację prawa do sądu.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie jest nieuzasadnione.

Odwoływanie się przez pozwanego do „prawa do sądu" nie może zastąpić wykazania swoich racji w drodze właściwych procedur owo prawo realizujących i uszczegółowiających, tj. w tym wypadku poprzez udowodnienie istnienia przesłanek z art. 103 u.k.s.c. i art. 117 § 3 k.p.c.

W świetle wymienionych przepisów podmiot będący spółką prawa handlowego, tak jak pozwany w niniejszej sprawie, chcąc uzyskać pomoc od Skarbu Państwa w formie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia pełnomocnika opłacanego ze środków budżetu Państwa powinien wykazać, że nie dysponuje na ten cel dostatecznymi środkami.

Nie wystarczy zatem powoływanie się na okoliczności faktyczne mające wpływ na ocenę możliwości płatniczych strony, lecz zachodzi konieczność wykazania sytuacji finansowej odpowiednimi dokumentami.

Pozwany nie dołączył do swoich wniosków żadnych dokumentów i nawet w zażaleniu, znając już przyczyny oddalenia tych wniosków, nie podjął próby udokumentowania podanych okoliczności. Nie można w tej sytuacji obiektywnie ocenić, czy pozwany rzeczywiście potrzebuje wsparcia ze strony Państwa, a to oznacza, że jego wnioski zasadnie zostały oddalone.

Z tych względów zażalenie należało oddalić, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.