Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V P 12/14

POSTANOWIENIE

Dnia 30 lipca 2014r.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR del. Urszula Sipińska-Sęk

po rozpoznaniu w dniu 30 lipca 2014 roku w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. D.

przeciwko (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w B.

o odszkodowanie

postanawia:

1.  umorzyć postępowanie w sprawie;

2.  zwrócić M. D. kwotę 5500 (pięć tysięcy pięćset) złotych tytułem uiszczonej części opłaty sądowej od pozwu;

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 lipca 2014r. powódka M. D. cofnęła pozew.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Stosownie do treści art. 355§1 k.p.c. Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie orzeczenia stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia drugiej strony aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania orzeczenia.

Sąd może uznać powyższą czynność za niedopuszczalną tylko wówczas, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymieniona czynność jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego, zmierza do obejścia praw (art. 203 § 4 k.p.c.) lub narusza słuszny interes pracownika (art. 469 k.p.c.).

Ponieważ w przedmiotowej sprawie powódka cofnęła pozew przed rozpoczęciem rozprawy, a zatem nie była wymagana zgoda pozwanego na dokonanie tej czynności prawnej oraz biorąc pod uwagę, że czynność ta nie była niedopuszczalna w świetle art. 203§4 k.p.c. i 469 k.p.c., Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 355§1 k.p.c. orzekł jak w postanowieniu.

Podstawą orzeczenia o zwrocie opłaty sądowej był przepis art. 79 ustęp 1 pkt 1b) Ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tj. Dz. U z 2010r. nr 90, poz. 594 ze zm.)