Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX Ka 912/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 września 2014 roku

Sąd Okręgowy w Kielcach IX Wydział Karny-Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Sajtyna

Sędziowie: SSO Wojciech Arczyński (spr.)

SSR del. Grzegorz Iwoła

Protokolant: st.sekr.sądowy Anna Niebudek

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Andrzeja Kędziory

po rozpoznaniu w dniu 11 września 2014 roku

sprawy W. Al (...)

oskarżonych o przestępstwo z art.158 § 1 k.k.

na skutek apelacji wniesionych przez obu oskarżonych i ich obrońców

od wyroku Sądu Rejonowego w Kielcach

z dnia 25 marca 2014 roku sygn. akt II K 162/13

I.  zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że na podstawie art. 69 § 1 i 2 k.k., art. 70 § 2 k.k. i art. 73 § 2 k.k. wykonanie wymierzonych oskarżonym: W. Al (...) kar pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres próby lat 5 (pięciu) wobec każdego z nich i oddaje każdego z nich na ten czas pod dozór kuratora;

II.  w pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymuje w mocy.

III.  zasądza od oskarżonych: W. Al (...) tytułem opłaty za obie instancje kwoty po 180 (sto osiemdziesiąt) złotych i obciąża każdego z nich wydatkami za II instancję w kwocie po 10 (dziesięć) złotych;

Sygn. akt IX Ka 912/14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Kielcach wyrokiem z dnia 25 marca 2014r. sygn. akt II K 162/13 uznał oskarżonych W. Al. (...) za winnych tego, że w dniu 17 listopada 2012r. w K. wspólnie i w porozumieniu wzięli udział w pobiciu K. C. poprzez uderzanie go pięściami po twarzy, głowie i ciele oraz kopanie po twarzy, głowie i ciele, przy czym narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub naruszenia czynności narządów ciała na czas dłuższy niż 7 dni, w wyniku czego doznał on uszkodzeń ciała w postaci sińców i obrzęku na twarzy, wylewu krwawego pod spojówką gałkową oka prawego, złamania oczodołu prawego, niedowładu nerwu odwodzącego prawego, złamania oczodołu prawego, niedowładu nerwu odwodzącego prawego, rany na nosie, złamania nosa, złamania zatoki szczękowej prawej i kości sitowej, nadłamania koron zębów obu jedynek górnych i obu jedynek dolnych, nadlania korony dwójki górnej prawej skutkujących naruszenie czynności narządów jego ciała na czas dłuższy niż 7 dni i kwalifikując ten czyn jako występek z art. 158 § 1 kk na mocy tegoż przepisu wymierzył każdemu z nich karę 10 miesięcy pozbawienia wolności;

na podstawie art. 63 § 1 kk zaliczył każdemu z oskarżonych na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okresy rzeczywistego pozbawienia wolności w przypadku W. Al.(...) w dniach 21 i 22 listopada 2012r.; na podstawie art. 46 § 2 kk orzekł wobec oskarżonych W. Al. (...) nawiązki na rzecz pokrzywdzonego K. C. w kwotach po 3.000 zł.; na podstawie art. 624 § 1 kpk zwolnił oskarżonych od ponoszenia kosztów sądowych w całości.

Apelację od tego wyroku wywiódł obrońca oskarżonego W. Al. (...) zarzucając:

1.  błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za jego podstawę, a mający wpływ na treść wyroku polegający na ustaleniu na podstawie nieprawidłowej oceny dowodów, że oskarżony W. Al. (...) dokonał zarzucanego mu czynu , podczas gdy oskarżony ten znajdował się jedynie w pobliżu innych sprawców czynu z art. 158 § 1 kk, lecz sam w jego popełnieniu nie uczestniczył;

2.  na mocy art. 438 pkt 2 kpk obrazę przepisów postępowania mającą wpływ na treść zaskarżonego orzeczenia, a mianowicie art. 4 kpk i art. 5 §2 kpk przez nierozważnie wszystkich okoliczności sprawy, a szczególnie tych, które przemawiały na korzyść oskarżonego W. Al. (...), a także rozstrzygnięcie nieusuwalnych wątpliwości na niekorzyść oskarżonego;

3.  na mocy art. 438 pkt 4 kpk rażącą niewspółmierność kary, wyrażającą się w wymierzeniu bezwzględnej kary pozbawienia wolności dotychczas nie karanemu, zatrudnionemu oskarżonemu W. Al. (...), który – gdyby nawet przyjąć że popełnił zarzucany mu czyn – to dopuścił się go wskutek uwikłania w działania osób trzecich i wyłącznie pod wpływem uczestniczenia w zainicjonowanej przez te osoby trzecie dynamicznej sytuacji, przy czym jego rola w zdarzeniu była wtórna co powoduje, że orzeczenie wobec W. Al. (...) kary o charakterze izolacyjnym przekracza jego stopień winy, znacząco wykracza ponad cele wychowawcze i zapobiegawcze , a także nie uwzględnia motywacji i sposobu zachowania się oskarżonego.

Podnosząc te zarzuty skarżący wnosił o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonego W. Al.(...) od dokonania przypisanego mu czynu, względnie o uchylenie tegoż wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, albo o znaczne złagodzenie wymierzonej kary i warunkowe zawieszenie jej wykonania.

Apelację wywiódł także oskarżony W. Al. (...), który nie precyzując zarzutów i wniosków nie zgadzał się z treścią zaskarżonego wyroku.

Apelację wywiódł również obrońca oskarżonego P. S. zarzucając rażącą surowość wymierzonej kary pozbawienia wolności poprzez wymierzenie jej bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, co wynikało m.in. z błędnego uznania, iż nie zachodzą w stosunku do oskarżonego S. wystarczające okoliczności dające podstawę do wymierzenia kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania i wniósł o zmianę tegoż wyroku w części dotyczącej kary poprzez wymierzenie oskarżonemu S. kary 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 5 lat oraz oddanie oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacje o tyle tylko okazały się skuteczne, iż doprowadziły w zakresie dotyczącym W. Al. (...) do zmiany zaskarżonego wyroku.

Zawarty w apelacji obrońcy oskarżonego W. Al.(...) zarzut błędu w ustaleniach faktycznych i błędnego ustalenia roli oskarżonego W. Al. (...) w zdarzeniu będącym przedmiotem osądu nie jest zasadny. Jeżeli uznać, że apelacje oskarżonych W. Al.(...) również kwestionują ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Rejonowy to również należy uznać tak rozumiane ich zarzuty za nieuzasadnione.

Z zebranego w sprawie materiału dowodowego, szczegółowo przeanalizowanego w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wynika, iż Sąd Rejonowy sam przebieg będącego przedmiotem osądu zdarzenia w tej części w której pokrzywdzony K. C. doznał opisanych w zaskarżonym wyroku obrażeń ciała ustalił w oparciu o zeznania K. C., M. D., M. Ż. oraz wyjaśnienia P. S. i K. S. poddając wszystkie te dowody dokładnej ocenie. W świetle rozważań zawartych w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku obejmujących zarówno szczegółowa analizę zebranych dowodów jak i ich dokładną ocenę, argumenty zawarte w apelacji obrońcy oskarżonego W. Al. (...) uznać należy jako będące tylko polemiką ze stanowiskiem Sądu Rejonowego, który w niczym tego stanowiska nie podważa, a w szczególności nie podważa wyprowadzonego przez Sąd Rejonowy z zebranych dowodów przekonania o winie tak W. Al. (...) jak i P. S..

Przeprowadzona przez Sąd Rejonowy ocena prawna czynu skarżących oskarżonych jest prawidłowa, a jej argumentację Sąd Okręgowy uznał za trafną nie dostrzegając potrzeby jej powtarzania .

Przytoczone przez Sąd Rejonowy przesłanki, które legły u podstaw wymierzenia oskarżonym skarżącym kar zostały orzeczone w sposób zgodny z ustawowymi dyrektywami wymiaru kar o których mowa z przepisie art. 53 § 1 kk i w tym zakresie żadna z apelacji nie wskazuje skutecznie na wadliwość zaskarżonego wyroku.

W żadnym przypadku w świetle ustalonych przez Sąd Rejonowy okoliczności nie można uznać wymierzonych kar za rażąco niewspółmiernie surowe czy niesprawiedliwe.

Jedyną istotną okoliczność, którą uwzględniając Sąd Okręgowy zmienił zaskarżony i warunkowo wymierzone oskarżonym P. S. i W. Al.(...) kary pozbawienia wolności zawiesił jest postawa pokrzywdzonego K. C. wyrażona na rozprawie odwoławczej, który o takie właśnie rozstrzygnięcie prosił, a które nie pozostają w sprzeczności z dyrektywami zawartymi w przepisie art. 69 § 1 i 2 kk.

Z tych przyczyn na zasadzie art. 437 § 1 kpk Sąd Okręgowy orzekł jak w wyroku o kosztach sądowych za II instancję orzekając w oparciu o art. 626 § 1, 627 kpk i art. 2 ust. 1 pkt 3 i art. 8 ustawy o opłatach w sprawach karnych.

SSO Krzysztof Sajtyna SSO Wojciech Arczyński SSR.(del.) Grzegorz Iwoła