Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 963/14

POSTANOWIENIE

Dnia 8 października 2014 r.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Katarzyna Wencka

Protokolant:

Ewa Trusiak

po rozpoznaniu w dniu 8 października 2014 r. w Bielsku Podlaskim

na rozprawie

sprawy z wniosku K. K.

z udziałem T. G., K. S. (1), M. C., Z. B. i Z. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po T. K.

postanawia:

I  Stwierdzić, że spadek po T. K. synu W. i J., zmarłym dnia 2 grudnia 2009 roku w N., ostatnio stale zamieszkałym w N., gmina H., na podstawie ustawy nabyli:

żona K. K. córka L. i E. C. w ½ ( jednej drugiej) części,

siostra Z. B. córka W. i J.,

brat Z. K. syn W. i J.,

siostra K. S. (2) córka W. i J.,

siostra T. G. córka W. i J.,

siostra M. C. córka W. i J.

w 1/10 ( jednej dziesiątej) części każde z nich.

I  Stwierdzić, że zainteresowani we własnym zakresie ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

I Ns 963/14

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni K. K. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nabycia praw do spadku po T. K. synu W. i J., zmarłym dnia 2 grudnia 2009 roku w N., ostatnio stale zamieszkałym w N., gmina H..

Uczestniczka postępowania T. G. przychyliła się do wniosku, wnosząc o ustalenie co wchodzi w skład spadku (k. 31).

Uczestnicy postępowania Z. B., Z. K., K. S. (1) i M. C. nie zajęli stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił i zważył co następuje:

Spadkodawca T. K. zmarł w dniu 2 grudnia 2009 roku w N., gdzie też ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwał (odpis skrócony aktu zgonu k.4). Spadkodawca ze spadkobierców ustawowych pozostawił żonę K. K. (odpis skrócony aktu małżeństwa k. 13). Spadkobierca nie posiadał dzieci, w tym pozamałżeńskich lub przysposobionych. Jego rodzice zmarli przed nim, to jest matka J. K. zmarła w dniu 4 maja 2002 roku (odpis skrócony aktu zgony k. 5) a ojciec W. K. zmarł w dniu 7 kwietnia 1970 roku (odpis skrócony aktu zgonu k. 6). Spadkodawca pozostawił rodzeństwo: brata E. K., który zmarł bezdzietnie przed nim w dniu 6 maja 1995 roku (odpis skrócony aktu zgony k. 7), siostrę C. F., która zmarła bezdzietnie przed nim w dniu 15 marca 1985 roku (k.8), siostrę K. S. (1) (odpis skrócony aktu małżeństwa k. 9), siostrę T. G. (odpis skrócony aktu małżeństwa k. 10), siostrę M. C. (odpis skrócony aktu małżeństwa k. 11), siostrę Z. B. (odpis skrócony aktu małżeństwa k. 12). Spadkodawca nie pozostawił testamentu. Nikt ze spadkobierców nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. W skład spadku po T. K. nie wchodzi gospodarstwo rolne (k-36v oświadczenie wnioskodawczyni).

Powyższe okoliczności znajdują potwierdzenie w przedłożonych w toku sprawy i wymienionych powyżej aktach stanu cywilnego oraz zapewnieniu złożonym przez wnioskodawczynię K. K. (k. 36).

Zgodnie z art. LI ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz. U. nr 16 poz. 94 z póżn. zm) do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej. W niniejszej sprawie należy zatem stosować przepisy prawa obowiązujące na dzień 2 grudnia 2009 roku.

Wobec bezspornego i niekwestionowanego przez nikogo z zainteresowanych ustalenia, że spadkodawca nie pozostawił testamentu, porządek dziedziczenia po nim określają przepisy Kodeksu cywilnego (art. 926 § 1 i 2 kc). Wobec faktu, że spadkodawca zmarł bezpotomnie, do dziedziczenia będzie dochodzić małżonka oraz rodzeństwo, gdyż rodzice spadkodawcy nie żyli w chwili otwarcia spadku. Przy takim kręgu spadkobierców ustawowych udział w spadku przypadający żonie spadkodawcy wynosi połowę spadku (art. 933 § 1 kc). Pozostała część spadku przypada w częściach równych rodzeństwu spadkodawcy.

Biorąc pod uwagę treść cytowanych wcześniej przepisów należało stwierdzić, iż spadek po T. K. synu W. i J., zmarłym dnia 2 grudnia 2009 roku w N., ostatnio stale zamieszkałym w N., gmina H., na podstawie ustawy nabyli: żona K. K. w ½ części oraz siostra Z. B., brat Z. K., siostra K. S. (2), siostra T. G. i siostra M. C. w 1/10 części każde z nich.

Na marginesie wskazać należy, iż Sąd w niniejszym postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku nie jest władny ustalać co wchodzi w skład majątku spadkowego, o co wnosiła uczestniczka postępowania T. G.. Powyższe następuje w trakcie postępowania o dział spadku.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności, Sąd na podstawie 933 §1 kc orzekł jak w sentencji postanowienia.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 520 § 1 kpc. Sąd stwierdził, że zainteresowani ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.