Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Ca 279/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 22 października 2014 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Rafał Krawczyk (spr.)

Protokolant: st. sekr. sąd. Izabela Bagińska

po rozpoznaniu w dniu 8 października 2014 r. w Toruniu

na rozprawie

sprawy z powództwa (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W.

przeciwko R. C.

o zapłatę

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu

z dnia 11 marca 2014 r.

sygn. akt X C 323/13

1.  oddala apelację;

2.  zasądza od powoda (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na rzecz pozwanego R. C. kwotę 300 zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu za instancję odwoławczą.

Sygn. akt VIII Ca 279/14

UZASADNIENIE

Powód (...) sp. z o.o. w W. w pozwie przeciw R. C. żądał zasądzenia kwoty 2068,17 zł z ustawowymi odsetkami od szczegółowo określonych dat i kwot tytułem zaległego czesnego. Wyrokiem z dnia 11 marca 2013 r. Sąd Rejonowy w Toruniu oddalił powództwo. Sąd ten ustalił, że pozwany na mocy umowy z dnia 18 lutego 2006 r. rozpoczął naukę na I roku studiów zaocznych I stopnia, na kierunku politologia w Akademii (...) w Ł.. W związku z nieuiszczaniem opłat pozwany został wezwany do zapłaty, a następnie skreślony z listy studentów na mocy decyzji z dnia 2 października 2006 r. Do dnia wniesienia pozwu pozwany nie zapłacił zaległości, nie uznał długu, nie nastąpiło też inne zdarzenie, które powodowałoby przerwanie biegu przedawnienia.

Powód nabył dochodzoną wierzytelność w drodze cesji.

Na tle tych okoliczności Sąd Rejonowy uznał za zasadny podniesiony przez pozwaną zarzut przedawnienia, wskazując, że zastosowanie ma art. 751 pkt 2 k.c. przewidujący 2-letni termin przedawnienia dla roszczeń z tytułu nauki.

Powód wniósł apelację od powyższego wyroku, zaskarżając go w całości i zarzucając:

1. obrazę art. 750 k.c.

2. art. 751 pkt 2 k.c. w zw. z § 10 załącznika do rozporządzenia Prezesa RM z 20 czerwca 2002 r. w prawie zasad techniki prawodawczej,

obszernie i szczegółowo uzasadniając przytoczone zarzuty.

Wniósł o zmianę wyroku przez uwzględnienie powództwa w całości wraz z kosztami procesu, w tym stawki zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym w wysokości czterokrotności stawki minimalnej.

W odpowiedzi na apelację pozwany wniósł o jej oddalenie i o zasądzenie na jego rzecz kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Apelacja podlega oddaleniu jako bezzasadna.

Sprawa niniejsza została rozpoznana w postępowaniu uproszczonym, Sąd Okręgowy nie prowadził postępowania dowodowego, zatem stosownie do art. 505 13 § 2 k.p.c. uzasadnienie wyroku ogranicza się do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

Roszczenie powoda dotyczy odpłatności za studia wyższe. Termin przedawnienia tego typu roszczeń był w praktyce orzeczniczej i w piśmiennictwie źródłem rozbieżności, które jednak zdezaktualizowały się z chwilą wejścia w życie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz.1198) tj. z dniem 1 października 2014 r. Na mocy art. 1 pkt 105 ustawy nowelizującej, do ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz.572 ze zm.) dodano art. 160a, który na potrzeby niniejszej sprawy należy przytoczyć in extenso:

1. Warunki pobierania opłat związanych z odbywaniem studiów , o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 5, oraz opłat za usługi edukacyjne , o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 1–6, a także wysokość tych opłat określa umowa między uczelnią a studentem lub osobą przyjętą na studia, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

2. Umowa jest zawierana nie wcześniej niż po wydaniu decyzji o przyjęciu na studia i nie później niż w terminie trzydziestu dni od rozpoczęcia zajęć.

3. Umowa jest zawierana na cały przewidywany okres studiów; student nie jest obowiązany do uiszczania opłat innych niż określone w umowie.

4. Opłaty określone w umowie uczelnia może pobierać nie wcześniej niż po jej zawarciu.

5. Wzór umowy określa senat uczelni publicznej, a w przypadku uczelni niepublicznej – organ wskazany w statucie.

6. Uczelnia jest obowiązana zamieścić wzór umowy na swojej stronie internetowej.

7 . Roszczenia wynikające z umowy przedawniają się z upływem trzech lat.

Zgodnie zaś z art. 32 ustawy nowelizującej do umów w sprawie warunków odpłatności za studia lub usługi edukacyjne, o których mowa w art. 99 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 160a ust. 7 ustawy, o której mowa w art.1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Nie ulega wątpliwości, że pozwanego i Akademię (...) w Ł. łączyła umowa, której przedmiotem było m.in. zobowiązanie pozwanej do uiszczania opłat za usługi edukacyjne (umowa – k. 39), o jakich stanowi art. 99 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zobowiązanie to stało się wymagalne przed 2 października 2006 r. tj. przed wydaniem wobec pozwanego decyzji o skreśleniu z listy studentów z uwagi na zaległości finansowe. Pozew zaś został wniesiony 21 listopada 2012 r. Tym samym podniesiony przez pozwanego zarzut przedawnienia był trafny i uzasadniał oddalenie powództwa zgodnie z art. 117 § 2 k.c.

Wobec zmiany stanu prawnego, argumentacja zawarta w apelacji straciła na znaczeniu, gdyż nie może podważyć jednoznacznego brzmienia nowo wprowadzonych przepisów. Orzeczono zatem jak w pkt. 1 sentencji (art. 385 k.p.c.).

O kosztach procesu za instancję odwoławczą orzeczono po myśli art. 98 § 1 i 3 k.p.c. w zw. z art. 99 k.p.c. i § 6 pkt 3 w zw. z § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (t.j.Dz.U. z 2013 r. poz. 490).