Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 804/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 października 2014r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Elżbieta Wojtczuk

Protokolant

st. sekr. sądowy Dorota Malewicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2014r. w S.

odwołania L. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia (...)r. Nr (...)- (...)

w sprawie L. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do odsetek

oddala odwołanie.

Sygn. akt IV U 804/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia (...). znak: (...)- (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. działając na podstawie art. 118 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odmówił L. S. prawa do wypłacenia odsetek. W uzasadnieniu organ rentowy wskazał, iż wykonując prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w S. z dnia (...)., wydał w dniu (...). decyzję o przeliczeniu emerytury L. S. od 23 września 2011r. Odwołanie od powyższej decyzji organu rentowego wniosła ubezpieczona L. S. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do odsetek od sumy świadczeń nie wypłaconych w terminie w okresie od (...). (odwołanie k.2).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie powołując się na przepisy prawa i uzasadnienie zawarte w zaskarżonej decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.3).

Sąd ustalił, co następuje:

Decyzją z dnia (...). organ rentowy przyznał ubezpieczonej L. S. prawo do emerytury od dnia (...) (decyzja z dnia (...). k.15-16 akt organu rentowego).

Decyzją z dnia (...). organ rentowy przeliczył emeryturę L. S. od (...). (decyzja z dnia (...). k. 29-30 akt organu rentowego). Odwołanie od powyższej decyzji złożyła ubezpieczona i po rozpoznaniu odwołania Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia(...). w sprawie IV U (...)zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił, że emerytura w kwocie określonej decyzją z dnia (...). przysługuje L. S. od dnia (...). W sentencji wymienionego wyroku Sąd nie wskazał odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, zatem ustaleniem ostatniej okoliczności jest dzień wpływu do organu rentowego prawomocnego wyroku Sądu. Przedmiotowe orzeczenie uprawomocniło się z dniem 14 marca 2013r. (odpis wyroku k.34 akt organu rentowego).

Następnie decyzją z dnia (...). wykonując wyrok Sądu Okręgowego w S. z dnia (...). ZUS przeliczył emeryturę L. S. od (...). W decyzji tej naliczono również wyrównanie za okres od (...). w kwocie (...)zł (decyzja z dnia (...). k. 47-48 akt organu rentowego).

L. S. wniosła odwołanie od tej decyzji, wskazując, że organ rentowy nie uwzględnił należnych jej odsetek. Odwołanie to zostało potraktowane jako wniosek o przyznanie odsetek z tytułu opóźnienia w wypłacie świadczenia (odwołanie k. 51 akt organu rentowego, pismo ZUS k. 55 akt organu rentowego).

Decyzją z dnia (...). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. działając na podstawie art. 118 ust. 1 i 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odmówił L. S. prawa do wypłacenia odsetek (decyzja z (...). k.57 akt organu rentowego).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonej L. S. nie jest zasadne i nie zasługuje na uwzględnienie.

Przedmiotem sprawy jest prawo ubezpieczonej do odsetek z tytułu opóźnienia w wypłacie emerytury w kwocie określonej decyzją z dnia (...) za okres od (...)

Zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013r., poz. 1442 ze zm.) jeżeli Zakład - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych - nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności. Cytowany przepis stanowi podstawę do przyznania osobie ubezpieczonej odsetek, w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego, w razie nie ustalenia dla niej w terminie prawa do świadczenia lub też jego niewypłacenia. Ustawodawca zastrzegł jednakże, że nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłacie świadczenia jest następstwem okoliczności, za które organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności. W przypadku świadczeń emerytalnych terminy te określa art. 118 ust. 1 i ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z zm.). Przewidują one, że organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji, a w razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Zatem Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na wydanie prawidłowej decyzji licząc od chwili wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności, rozumianej jako ostatni fakt konieczny, z punktu widzenia przesłanek nabycia prawa, do ustalenia samego istnienia prawa wnioskodawcy do świadczenia. W przypadku, gdy prawo zostaje przyznane orzeczeniem Sądu ów 30 dniowy termin jest liczony od momentu doręczenia wyroku, ale jedynie wówczas, gdy ustalenie prawa do świadczenia dopiero w postępowaniu sądowym nie było następstwem okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność organ rentowy. W przeciwnym wypadku, gdy opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia było spowodowane okolicznościami, za które odpowiada organ rentowy, termin ten będzie liczony od dnia, w którym organ rentowy, gdyby działał prawidłowo, powinien był ustalić prawo do świadczenia.

Przez nieustalenie prawa do świadczenia, o którym mowa w art. 85 ustawy systemowej należy rozumieć zarówno niewydanie w terminie decyzji przyznającej świadczenie, jak i wydanie decyzji odmawiającej przyznania świadczenia, mimo spełnienia warunków do jego uzyskania. W tym przypadku zachodzi sytuacja, w której organ rentowy ustalając wysokość emerytury w dniu (...). miał obowiązek zastosować przepis art. 174 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS i ustalić kapitał początkowy ubezpieczonej w wysokości korzystniejszej od daty wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2011r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, tj. od (...). Organ rentowy ustalił kapitał początkowy w wysokości korzystniejszej, jednakże od daty złożenia ponownego wniosku ubezpieczonej ((...).), tj. od daty późniejszej niż wejście w życie wymienionych przepisów. Sąd Okręgowy potraktował to jako błąd organu rentowego, jednak w sentencji wyroku z dnia (...). nie zawarł orzeczenia, iż to organ rentowy ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczenia.

Zdaniem Sądu Okręgowego zastosowanie przez organ rentowy błędnej wykładni przepisów prawa nie rodzi po stronie organu rentowego obowiązku wypłaty odsetek z tytułu opóźnienia w wypłacie świadczenia.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 1 kpc oddalił odwołanie.