Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 537/14

POSTANOWIENIE

K., dnia 21 października 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Wojciech Vogt

SSO Barbara Mokras

SSO Janusz Roszewski- spr.

po rozpoznaniu w dniu 21 października 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. T.

przeciwko (...) S.A. w W.

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 9lipca 2014 r., sygn. akt I C 1505/14,

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie

Sygn. akt II Cz537/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 9 lipca 2014 r., Sąd Rejonowy w Ostrowie W.. - w sprawie z (...) S.A. w W. o zapłatę - stwierdził swą niewłaściwość miejscową i sprawę przekazał do rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Warszawy M. w W..

Postanowienie to - zażaleniem z dnia 23 lipca 2014 r. - powód zaskarżył w całości. Wniósł on o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zażalenie jest zasadne.

W myśl art. 30 k.p.c. jest regułą, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma swoją siedzibę. Właściwość przemienna
w stosunku do właściwości ogólnej jest właściwością szczególną, czyli konkurencyjną, tzn. może z nią konkurować, pozostawiając wybór sądu powodowi.

Przepisy o sądach przemiennych mają na uwadze nie tylko wygodę stron procesowych, ale kierują się względami ekonomii procesowej i ułatwieniem sądowi prowadzenia sprawy zgodnie z zasadą bezpośredniości (por. np. W. Siedlecki [w:] W. Siedlecki, Z. Świeboda, Postępowanie cywilne. Zarys wykładu, Warszawa 2004, s. 91).Właściwość przemienna jest to więc w istocie taka właściwość, która uprzywilejowuje powoda.Sądy przemienne mają umożliwić powodowi dochodzenie roszczenia przed sądem w danym wypadku dla niego dogodniejszym niż sąd ogólnie właściwy dla pozwanego.

Także według Sądu Okręgowego przekazanie sprawy sądowi właściwemu może nastąpić z urzędu tylko w wypadku niewłaściwości niedającej się usunąć za pomocą umowy stron. W razie innego rodzaju niewłaściwości sądu niż niewłaściwość rzeczowa, miejscowa wyłączna oraz funkcjonalna, należy oczekiwać na zarzut pozwanego do chwili wdania się
w spór (art. 202 k.c.)

W tej sytuacji zażalenie podlega uwzględnieniu ( art. 386 §4 w zw. z art. 397 §2 k.p.c.).