Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUz 148/12

POSTANOWIENIE

Dnia 29 stycznia 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Anna Polak

Sędziowie:

SSA Romana Mrotek (spr.)

SSA Barbara Białecka

po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy R. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o obowiązkowe ubezpieczenie społeczne

z udziałem zainteresowanego Z. A.

na skutek zażalenia ubezpieczonego

na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 2 listopada 2012 r. sygn. akt VI U 2903/12

p o s t a n a w i a :

1.  uchylić zaskarżone postanowienie i umorzyć postępowanie w sprawie;

2.  zasądzić od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. na rzecz R. J. kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu za II instancję.

Sygn. akt III AUz 148/12

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 2 listopada 2012r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zawiesił postepowanie w sprawie na podstawie art. 174 §1 pkt 1 kpc.

Sąd Okręgowy wskazał, że wymienionymi w sentencji postanowienia decyzjami organ rentowy stwierdził, że Z. A. jako osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia u płatnika składek R. J. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu od 04.10.2007 r. do 01.11.2007 r. i w związku z tym płatnik zobowiązany jest do opłacania za A. H. składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Odwołanie od tej decyzji złożył płatnik składek R. J..

Z. A. zmarł w dniu 18 stycznia 2012 r.

Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z art. 174 §1 pkt 1 k.p.c. sąd zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela.

Zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego wniósł płatnik składek – R. J..

Zaskarżył postanowienie w całości i wniósł o:

1) uchylenie zaskarżonego postanowienia;

2) zasądzenie na rzecz płatnika składek od pozwanego organu kosztów niniejszego postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Płatnik składek podniósł, iż w niniejszej sprawie nie było podstaw do zawieszenia postępowania. Śmierć zainteresowanego w sprawie dotyczącej jego praw osobistych, które nie wchodzą do spadku i nie przechodzą na spadkobierców, nie wywołuje zawieszenia postępowania. W tego rodzaju sytuacji, jeśli nastąpi śmierć zainteresowanego, merytoryczne rozpoznanie sprawy w części dotyczącej zainteresowanego staje się bezprzedmiotowe i w związku z tym postępowanie w części dotyczącej udziału zainteresowanego powinno być umorzone stosownie do treści art. 355 § 1 k.p.c. (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 01 lutego 1960 r., sygn. akt IV CR 565/59, OSNCK 1960, Nr 4, poz. 116).

Zawieszenie postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. wchodzi w grę jedynie wówczas, gdy istnieje możliwość podjęcia postępowania, i to z urzędu, z udziałem następców prawnych zmarłego. W innym wypadku, w razie śmierci strony, postępowanie nie ulega zawieszeniu, lecz umorzeniu, jako, że wydanie wyroku stało się zbędne z innych przyczyn (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 listopada 1980 r.. IV CZ 158/80).

Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt III AUa 740/2007. OSA 2009/12 poz. 23 str. 83, wskazał, iż prawo o ustalenie obowiązku ubezpieczenia społecznego ma charakter osobisty, jako ściśle związane z osobą zmarłego i w związku z tym nie wchodzi do spadku. Sąd Apelacyjny wskazał, iż w takiej sytuacji, po śmierci zmarłego sprawa nie może toczyć się dalej z udziałem następców prawnych zmarłego i winna być umorzona.

Mając powyższe na uwadze płatnik stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie dotyczącej obowiązku ubezpieczenia społecznego zainteresowanego Pana Z. A., w związku z tym, iż sprawa dotyczy praw osobistych zmarłego, które nie wchodzą do spadku, nie może ona być podjęta i kontynuowana z udziałem spadkobierców zainteresowanego. Spadkobiercy Pan Z. A. nie będą mieli przymiotu zainteresowanych w sprawie. W związku z powyższym Sąd Okręgowy nie powinien był zawieszać postępowania na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 K.p.c, lecz stosownie do treści art. 355 § 1 K.p.c. umorzyć to postępowanie w części dotyczącej udziału zainteresowanego Pana Z. A., jako bezprzedmiotowe.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie płatnika składek jest uzasadnione.

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest ustalenie istnienia obowiązku ubezpieczenia społecznego zainteresowanego Z. A.. Sprawa ta dotyczy zatem praw i obowiązków o charakterze ściśle osobistym i związanym wyłącznie z osobą zainteresowanego, które wraz z jego śmiercią wygasły. Zainteresowany nie formułował w sprawie żadnych żądań pieniężnych, które mogłyby wchodzić w skład spadku, jako ściśle związane z osobą zmarłego (art. 922 §2 kc). Zatem celowe jest uznanie, że po śmierci Z. A. sprawa nie może już toczyć się z udziałem następców prawnych zmarłego i winna być umorzona na podstawie art. 315 1 kpc, zgodnie z którym Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

Zawieszenie postepowania z uwagi na śmierć zainteresowanego byłoby zasadne wówczas, gdyby istniała możliwość podjęcia postępowania z udziałem następców prawnych zmarłego. Z uwagi jednak na fakt, że sprawa dotyczyła praw osobistych zainteresowanego, które nie wchodzą do spadku i nie przechodzą na spadkobierców, nie ma możliwości dalszego prowadzenia postępowania – po jego podjęciu – z udziałem spadkobierców.

Tym samym należało orzec jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 386 §3 kpc oraz 397 §2 kpc.

SSA Romana Mrotek SSA Anna Polak SSA Barbara Białecka