Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 568/12

POSTANOWIENIE

Dnia 7 września 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie I Wydział Cywilny w składzie następującym

Przewodniczący:

SSA Kazimierz Rusin

po rozpoznaniu w dniu 7 września 2012 r.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. O.

przeciwko Grupie (...) Sp. z o.o. w D.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego

na postanowienie Sądu Okręgowego - Sądu Gospodarczego w Rzeszowie

z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. akt VI GC 60/12

p o s t a n a w i a:

o d d a l i ć zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy oddalił wniosek pozwanego o zwolnienie od opłaty sądowej od apelacji, która wynosi w sprawie 6.751 zł, argumentując, że pozwany swój wniosek uzasadnił w sposób ogólny i lakoniczny, a na dowód trudnej sytuacji spółki przedstawił jedynie oświadczenie jej prezesa.

W zażaleniu na powyższe postanowienie pozwany zarzucił naruszenie art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 r., nr 90, poz. 594 z późn.zm.) poprzez uznanie, że nie zachodzą przesłanki do zwolnienia go od kosztów sądowych, pomimo złożenia oświadczenia o braku wystarczających środków na pokrycie tych kosztów. Skarżący domagał się zmiany postanowienia i zwolnienia spółki od kosztów sądowych w całości.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika jednoznacznie, że powodem oddalenia wniosku pozwanego o zwolnienie od opłaty od apelacji było niewystarczające udokumentowanie jego sytuacji finansowej. Jak bowiem zasadnie przypomniał Sąd Okręgowy, przesłanką przyznania osobie prawnej zwolnienia od kosztów sądowych jest wykazanie przez nią, że nie ma dostatecznych środków na te koszty (art. 103 w/w ustawy), czyli przedstawienie dowodów potwierdzających jej twierdzenia. Sąd Okręgowy wskazał przy tym, że takimi dowodami mogą być m.in. aktualny rachunek zysków i strat, bilans, wyciągi z rachunków bankowych, zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, deklaracje podatkowe itp.

Pozwany mimo, iż znał motywy, które legły u podstaw oddalenia jego wniosku, a ponadto reprezentuje go w sprawie profesjonalny pełnomocnik, który powinien wiedzieć jak wykazać swoje twierdzenia, pomimo wyraźnych wskazań ze strony Sądu Okręgowego odnośnie rodzaju właściwych dokumentów, nawet w zażaleniu nie podjął próby należytego udokumentowania podanych we wniosku okoliczności. Skoncentrował się na gołosłownym twierdzeniu, że spółka nie dysponuje bieżącymi środkami na pokrycie kosztów sądowych, powołując się w dalszym ciągu jedynie na oświadczenie jej prezesa o złej kondycji finansowej spółki.

Nie można w tej sytuacji obiektywnie ocenić, czy pozwany rzeczywiście potrzebuje wsparcia ze strony Państwa, a to oznacza, że jego wniosek zasadnie został oddalony przez Sąd Okręgowy.

W tym stanie rzeczy zażalenie, jako bezzasadne, podlegało oddaleniu przez Sąd Apelacyjny, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

Zarządzenie:

1)  odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikowi pozwanego adw. M. R.,

2)  po nadejściu dowodu doręczenia akta zwrócić Sądowi Okręgowemu-Sądowi Gospodarczemu w Rzeszowie.

R., dnia 7 września 2012 r.

Bk/