Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 15 lutego 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu, Wydział I Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSA Ewa Staniszewska (spr.)

Sędziowie: SA Marek Górecki, SA Mariola Głowacka

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2011 r.

sprawy z powództwa Developer (...) Sp. z o.o. sp.k. w K.

przeciwko (...) Sp. z o.o. w Ł.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego

od postanowienia Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 24 października 2012 r.

sygn. akt IX GC 893/11

postanawia:

1.oddalić zażalenie,

2. zasądzić od pozwanego na rzecz powoda 1.800 zł tytułem zwrotu kosztów

zastępstwa adwokackiego w postępowaniu zażaleniowym.

/-/ M. Górecki /-/ E. Staniszewska/-/ M. Głowacka

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy odrzucił sprzeciw pozwanego od wyroku zaocznego z dnia 18 stycznia 2012 r. W uzasadnieniu wskazał, że pozwany nie uiścił opłaty od sprzeciwu w terminie. Strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika i zgodnie z art. 112 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, bieg terminu do uiszczenia ww. opłaty rozpoczął bieg od doręczenia temu pełnomocnikowi postanowienia Sądu Apelacyjnego oddalającego zażalenie na oddalenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Termin ten upłynął 4 czerwca 2012 r. Opłata została wniesiona dopiero 8 czerwca 2012 r. Dla zachowania terminu do uiszczenia opłaty od sprzeciwu bez znaczenia pozostawał fakt, że po jego bezskutecznym upływie Sąd błędnie wezwał stronę do jej uiszczenia.

W zażaleniu na powyższe postanowienie pozwany podniósł, że bezzasadne jest przyjęcie, iż zarządzenie przewodniczącego wzywające do uiszczenia opłaty stosunkowej od sprzeciwu jest bezskuteczne i nie wywołuje skutków prawnych i nie wprowadziło w błąd pełnomocnika pozwanego. W konsekwencji zarzucił naruszenie art. 344 § 3 k.p.c. poprzez odrzucenie sprzeciwu opłaconego zgodnie z zarządzeniem przewodniczącego oraz art. 112 ust. 3 u.k.s.c. w sytuacji, gdy strona została wprowadzona w błąd co do terminu uiszczenia opłaty. Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

Powód domagał się oddalenia zażalenia i zasądzenia od pozwanego na jego rzecz zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 19 kwietnia 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, dalej u.k.s.c.), przepisu art. 112 ust. 2 u.k.s.c. ustanawiającego obowiązek wezwania strony do opłacenia złożonego pisma w razie prawomocnego oddalenia wniosku o zwolnienie jej od kosztów sądowych, nie stosuje się, jeżeli pismo podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia zostało wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego. W takim przypadku, jeżeli wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony przed upływem terminu do opłacenia pisma został oddalony, tygodniowy termin do opłacenia pisma biegnie od dnia doręczenia stronie postanowienia, a gdy postanowienie zostało wydane na posiedzeniu jawnym od dnia jego ogłoszenia. Jeżeli jednak o zwolnieniu od kosztów sądowych orzekał sąd pierwszej instancji, a strona wniosła zażalenie w przepisanym terminie, termin do opłacenia pisma biegnie od dnia doręczenia stronie postanowienia oddającego zażalenie. Doręczenia pełnomocnikowi pozwanej postanowienia oddalającego wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych nastąpiło 28 maja 2012 r. (k.182). Bezskuteczny upływ terminu do opłacenia sprzeciwu od wyroku zaocznego przez pozwaną w dniu 4 kwietnia 2012 r. uzasadniał zatem jego odrzucenie. Błędne wezwanie przez przewodniczącego do uiszczenia opłaty sądowej, jak trafnie wskazał Sąd Okręgowy, nie miało żadnego znaczenia i nie przedłużało terminu do jej uiszczenia. Termin ten ma bowiem charakter ustawowy i nie ulega zmianie.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Apelacyjny, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. zażalenie oddalił.

O kosztach postępowania zażaleniowego orzeczono na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.p.c. w zw. z art. 391 § 1 k.p.c. i art. 397 §2 k.p.c. w zw. z § 6 pkt 6 w zw. z § 13 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. nr 163, poz. 1348).

/-/ M. Górecki /-/ E. Staniszewska/-/ M. Głowacka