Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.703/13wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 9.05.2013r.

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO w Słupsku Jan Filipczyk

Protokolant Karolina Grzech

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej del. do Prokuratury Okręgowej w Słupsku Marcina Kiedrowicz oraz Zastępcy Dyrektora Aresztu Śledczego w S. S. M.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. - Oddział Zewnętrzny w U. wniosku Dyrektora z dnia 26.03.2013r.

postanowił:

I.  na zasadzie art. 77§1kk, art. 78§1kk, art. 79§1kk oraz art. 161§1kkw warunkowo zwolnić z dniem 9.05.2013r. skaz. K. D.s. A. i I.z d. K., ur. (...)w S., skazanego prawomocnymi wyrokami Sądu Rejonowego w S.z dnia (...)., sygn. akt II K (...)za czyn z art. 244kk na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności; Sądu Rejonowego w S.z dnia (...)., sygn. akt XIII K (...)za czyn z art. 244kk, art. 178a§1 na karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, których koniec przypada na dzień 10.04.2014r.

II. na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 9.05.2015r.

III. na zasadzie art. 159kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: podjęcia pracy zarobkowej, poprawnego zachowania, powstrzymanie się od nadużywania alkoholu;

IV. zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Dyrektor Aresztu Śledczego w S. wystąpił do Sądu z wnioskiem o udzielenie skazanemu K. D. warunkowego przedterminowego zwolnienia, wskazując na pozytywną prognozę kryminologiczno – społeczną.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Z wywiadu kuratora wynika, że skazany na wolności miał opinię pozytywną. Postrzegany był jako osoba spokojna i pracowita. Pracował zarobkowo, a uzyskiwane środki finansowe przekazywał na utrzymanie swojej rodziny.

Zachowanie skazanego, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności jest wzorowe. Wielokrotnie korzysta z nagród regulaminowych, także przepustek i widzeń bez dozoru poza obrębem zakładu karnego, z których powraca w terminie i bez zastrzeżeń. Poprawne zachowanie skazanego w czasie korzystania z czasowych zezwoleń na opuszczenie jednostki potwierdzają wywiadu środowiskowego od policji. Nie był karany dyscyplinarnie. Przestrzega zasad regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności i porządku wewnętrznego. Nie uczestniczy w podkulturze przestępczej. Skazany prowadzi zgodne relacje ze współosadzonymi. W stosunku do przełożonych prezentuje właściwą postawę, jest regulaminowy. Pracuje nieodpłatnie poza terenem zakładu karnego jako pracownik porządkowy. Z powierzonych mu obowiązków wywiązuje się rzetelnie. Karę pozbawienia wolności odbywa w zakładzie karnym typu otwartego, w systemie programowanego oddziaływania. Właściwie realizuje zadania wynikające z indywidualnego programu oddziaływań. Skazany jest aktywnym uczestnikiem w procesie resocjalizacji. Ukończył również zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu. Brał udział w zajęciach kulturalno-oświatowych i sportowych. Kontakt zewnętrzny, w formie rozmów telefonicznych i korespondencji utrzymuje z rodziną. Do popełnionych przestępstw ustosunkowany jest krytycznie. Skazany, po opuszczeniu jednostki ma zapewnione miejsce zamieszkania i możliwość podjęcia pracy.

Zważywszy więc na młody wiek skazanego, jego wzorowe zachowanie się w zakładzie penitencjarnym oraz wykazywaną aktywność w procesie resocjalizacji, stwierdzić należy, że jego resocjalizacja w warunkach izolacji więziennej została zakończona. Dalszy proces wychowawczy powinien być prowadzony w warunkach wolnościowych, pod dozorem kuratora sądowego.

Mając zatem na względzie powyższe okoliczności należy stwierdzić, że istnieje uzasadnione przypuszczenie, iż w przypadku zwolnienia skazany będzie przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa. Z tych względów postanowiono jak wyżej.

Sąd uznał za celowe poddanie skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz nałożenie obowiązków przewidzianych w art. 72§1 kk.

O kosztach postępowania przed sądem orzeczono na podstawie przepisu art. 626§1kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art. 1§2 kkw.

Przewodniczący – Sędzia

Zarządzenie

1.  Odpis postanowienia doręczyć:

a)  warunkowo zwolnionemu K. D.

b)  Dyrektorowi Aresztu Śledczego w S. z nakazem zwolnienia

c)  Sądowi Rejonowemu w S. – do akt

d)  właściwemu Sądowi Okręgowemu - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 2 egzemplarze.

2.  Zawiadomić:

Krajowy Rejestr Karny

Dnia 9.05.2013r. Przewodniczący – Sędzia

Wykonałem, dnia

Sekretarz

Pouczenie:

1.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do: bezzwłocznego zgłoszenia się do sądowego kuratora zawodowego Sądu Rejonowego w którego okręgu będzie miał stałe miejsce pobytu (najpóźniej w ciągu 7 dni od zwolnienia z zakładu karnego), zgłaszanie się do kuratora sądowego w określonych przez niego terminach i udzielanie wyjaśnień co do przebiegu okresu próby, niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu, wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

2.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie: jeżeli zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchylał się od wykonywania nałożonych na niego obowiązków lub orzeczonych środków karnych, uchylał się od dozoru, rażąco naruszał porządek prawny, a w szczególności popełnił przestępstwo, za które została orzeczona inna kara.

3.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu pobytu na wolności.

4.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.