Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 1341/11

POSTANOWIENIE

Dnia 12 października 2011 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia: SSA Elżbieta Mieszczańska

Protokolant: Dariusz Bryła

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Tomasza Janeczka

po rozpoznaniu w sprawie R. M.

skazanego za przestępstwo z art. 279 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk i inne

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.z dnia 15 września 2011 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 kpk oraz art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw

p o s t a n a w i a

1. zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

a.)  na mocy art. 77 § 1 kk i art. 78 § 1 kk warunkowo zwolnić R. M.,
s. M. i M., ur. (...) w S., skazanego prawomocnymi wyrokami:

-

Sądu Rejonowego w Z.z dnia 5 listopada 2003 roku, sygn. akt (...) za czyn z art. 280 § 1 kk na karę 2 lat pozbawienia wolności,

-

Sądu Rejonowego w T.z dnia 20 listopada 2009 roku, sygn. akt (...), za czyn z art. 279 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 19 stycznia 2012 roku,

b.)  na mocy art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu dwuletni okres próby tj. do dnia 12 października 2013 roku;

c.)  na mocy art. 159 kkw i art. 72 § 1 pkt 1, 4, 5 i 8 kk oddać warunkowo zwolnionego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązać do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby,

-

podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

-

przestrzegania zasad współżycia społecznego,

-

powstrzymania się od nadużywania alkoholu i używania innych środków odurzających

2. wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia15 września 2011 roku Sąd Okręgowy w G.sygn. akt (...), odmówił udzielenia skazanemu R. M.warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Postanowienie to zaskarżył skazany wskazując, że proces jego resocjalizacji przebiega pomyślnie, a przemiana, która w nim zaszła w trakcie odbywania kary jest trwała.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Wniesione zażalenie okazało się zasadne, wobec czego zasługiwało na uwzględnienie.

W ocenie sądu odwoławczego postawa i zachowanie skazanego, a w szczególności przemiana jaka dokonała się w nim w trakcie izolacji penitencjarnej pozwalają przyjąć, że po opuszczeniu zakładu karnego będzie on przestrzegał norm prawnych i społecznych i nie powróci na drogę przestępstwa.

Lektura akt osobowych skazanego prowadzi bowiem do przekonania, że nie sprawia on obecnie kłopotów wychowawczych, zgodnie funkcjonuje w grupie współosadzonych, nie przynależy do podkultury więziennej, a w stosunku do przełożonych jest grzeczny i regulaminowy. Skazany cieszył się także pozytywną opinią środowiskową przed osadzeniem w jednostce penitencjarnej. Uwagę zwraca aktywna postawa skazanego w procesie resocjalizacji - odbywa on bowiem karę pozbawienia wolności w systemie programowego oddziaływania, wywiązując się bez zarzutu z nałożonych nim zadań, kilkunastokrotnie był nagradzany regulaminowo, nie będąc jednocześnie karanym dyscyplinarnie i uczestniczył w zajęciach z problematyki uzależnień.

Z powyższego wynika, że proces resocjalizacji skazanego przebiega prawidłowo, a skazany wykazuje w nim należyte zaangażowanie.

Wobec tak poczynionych ustaleń nie sposób zgodzić się z sądem a quo i pozwolić, aby wcześniejsza karalność skazanego przysłoniła pozytywne efekty resocjalizacji determinując odmowę udzielenia mu warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

W ocenie sądu odwoławczego swoją pozytywną postawą i zaangażowaniem w proces resocjalizacji skazany sprawił, że należy sformułować względem niego pozytywną prognozę społeczno-kryminologiczną.

Istotnym jest także, że udzielenie skazanemu warunkowego zwolnienia i objęcie go dozorem kuratora pozwoli na kontrolowanie jego poziomu samodyscypliny i samokontroli w warunkach wolnościowych. Kontynuowanie zatem procesu resocjalizacji skazanego w warunkach wolnościowych będzie zdaniem sądu odwoławczego bardziej wychowawcze, aniżeli w warunkach izolacji, tym bardziej, że do końca kary pozostały niewiele ponad trzy miesiące.

Mając na względzie powyższe okoliczności postanowiono jak w części dyspozytywnej.

Z.

o treści postanowienia zawiadomić skazanego oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Z.

Katowice, dnia 12 października 2011 roku.