Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 513/11

POSTANOWIENIE

Dnia 10 maja 2011 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Piotr Mirek

Protokolant: Agnieszka Przewoźnik

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Krzysztofa Błacha

po rozpoznaniu w sprawie P. Ż.

skazanego za przestępstwa z art.157 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.

z dnia 31 marca 2011 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 k.p.k. oraz art. 624 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

p o s t a n a w i a

1.  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

a)  na mocy art. 77 § 1 k.k., 78 § 2 k.k. i 80 § 1 k.k. warunkowo zwolnić P. Ż., syna P.i S., ur. (...)w K., skazanego prawomocnymi wyrokami: Sądu Rejonowego wB.z dnia 20 grudnia 2006 roku, sygn. akt (...)na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności, Sądu Rejonowego w P. z dnia 21 stycznia 2004 roku, sygn. akt (...)na karę 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz Sądu Rejonowego w P.z dnia 23 października 2008 roku, sygn. akt (...)na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 25 września 2011 r., wyznaczając mu 2 – letni okres próby od dnia zwolnienia z zakładu karnego;

b)  na mocy art. 159 k.k.w. oraz art. 72 § 1 pkt 1, 3, 4 i 5 k.k. oddać warunkowo zwolnionego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązać go do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby,

-

wykonywania ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego,

-

podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

-

powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

2.  zwolnić skazanego od ponoszenia kosztów sądowych postępowania wykonawczego
w przedmiocie udzielenia warunkowego zwolnienia.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w G. odmówił skazanemu P. Ż.udzielenia warunkowego zwolnienia z odbycia zasadniczej kary pozbawienia wolności.

Zażalenie na to postanowienie złożył skazany który podniósł, iż do końca kary pozostało mu jeszcze tylko 5 miesięcy, a jego zachowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Skazany wskazał, iż podczas pobytu w jednostce penitencjarnej intensywnie pracował nad swoją resocjalizacją, był wielokrotnie nagradzany, pracował oraz zrozumiał swoje dotychczasowe postępowanie.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie skazanego okazało się zasadne, dlatego też zostało uwzględnione.

Przeprowadzona przez tut. sąd kontrola odwoławcza prowadzi do wniosku, że Sąd Okręgowy w G. nietrafnie ocenił prognozę kryminologiczno – społeczną skazanego.

Z jego akt osobowych wynika bowiem, że jego zachowanie w trakcie pobytu
w zakładzie karnym jest pozytywne i nie budzi zastrzeżeń administracji zakładu karnego. P. Ż. w okresie odbywanej kary nie tylko biernie poddaje się wymogom odbywanej kary, ale wykazuje aktywność w procesie swojej resocjalizacji, chociażby poprzez odbywanie kary w systemie programowego oddziaływania i należyte wywiązywanie się z obowiązków, ukończenie kursu nauki języka angielskiego, czy uzyskiwanie licznych nagród regulaminowych, w tym także w poprzednich jednostkach penitencjarnych. Podkreślić należy, iż skazany nie był karany dyscyplinarnie. W poprzedniej jednostce był zatrudniony
i właściwie wywiązywał się z powierzonych obowiązków. Obecny brak zatrudnienia wynika z braku wolnych etatów. Wreszcie podnieść należy, iż skazany deklaruje krytyczny stosunek do popełnionych przestępstw. Nadto, utrzymuje stały kontakt z żoną i dziećmi oraz posiada promesę zatrudnienia.

Wobec powyższego należało stwierdzić, że cele kary w stosunku do P. Ż. praktycznie zostały wykonane i pomimo jego wielokrotnej karalności, zasługuje on na zaufanie, że na wolności wypełni ciążące na nim obowiązki, a w szczególności nie popełni więcej przestępstwa.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w części dyspozytywnej postanowienia.