Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III U 129/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 lutego 2015r.

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ostrołęce Wydział III

w składzie:

Przewodnicząca: SSO Bożena Bielska

Protokolant: Sekr. sądowy Ewelina Asztemborska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2015r. w O.

z odwołania Przedsiębiorstwa (...) sp. z o.o. w O. - w likwidacji

przy udziale zainteresowanych: A. B., A. C., R. D., R. F., D. F., R. G., H. K. (1), I. K., A. K., J. K., J. L., W. L., T. L., M. P., A. M., R. S., J. Ś., R. W., R. Z., Z. S., Z. N., M. Ś., K. K., H. K. (2), T. (...), PW (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P.

o składki

na skutek odwołania Przedsiębiorstwa (...) sp. z o.o. w O. - w likwidacji

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P.

z dnia 28 grudnia 2011r. nr (...)- (...)

orzeka:

oddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 28.11.2011r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. stwierdził, że płatnik składek – Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji jest zobowiązany do uiszczenia składek za okres od lutego 2007r. do grudnia 2009r.: na ubezpieczenie społeczne w kwocie 84.186,18zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 21.206,06zł, na Fundusz Pracy w kwocie 6.824,50zł, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 278,56zł.

Od powyższej decyzji odwołanie do Sądu Okręgowego w Ostrołęce w sprawie IIIU 129/12 wniosła P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji. W uzasadnieniu podniosła, iż nie ma podstaw do obciążania jej w/w składkami, gdyż dotyczą one umów zawartych między jej pracownikami a Spółką P.W. „”V.”, który jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Zdaniem skarżącej ZUS błędnie zastosował przepis art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, bowiem niesłusznie przyjął, iż pracownicy P.W. (...) Sp. z o.o. wykonujący na podstawie umów cywilnoprawnych usługi dla P.W. (...) Sp. z o.o. podlegali ubezpieczeniom społecznym na podstawie w/w przepisu.

W odpowiedzi na odwołanie ZUS wniósł o oddalenie odwołania. Wskazał, że zaskarżoną decyzję wydano w oparciu o ustalenia dokonane w toku kontroli płatnika składek, przeprowadzonej w okresie od 20.10.2011r. do 16.11.2011r., a obejmującej m.in. badanie prawidłowości i rzetelności obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do których pobierania zobowiązany jest Zakład oraz zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Kontrolą został objęty okres od stycznia 2007r. do grudnia 2009r., z tego okresu do badania kontrolnego wytypowano ubezpieczonych będących pracownikami P.W. (...) i jednocześnie wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia w P.W (...) na rzecz własnego pracodawcy.

W wyniku tejże kontroli stwierdzono, że płatnik składek ( Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. z siedzibą w O. przy ul. (...)) zawarł w dniu 01.07.2006r. z Przedsiębiorstwem (...) Sp. z o.o. z siedzibą w O. przy ul. (...) umowę cywilnoprawną na czas nieoznaczony. W ramach tej umowy P.W. (...) zobowiązała się do wykonania usług na rzecz P.W. (...) w zakresie rozpoznawania terenu O. i byłego woj. (...), ze szczególnym uwzględnieniem gmin R., R., S., M., M. M.., G. (i sąsiednie), pod kątem typowania kontrahentów - usługobiorców do instalacji i bieżącej obsługi lokalnych systemów alarmowych, ochrony fizycznej obiektów, wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mienia i osób, porządkiem itp. W toku kontroli stwierdzono, że do wykonywania w/w umowy w okresie od stycznia 2007r. do grudnia 2009r. P.W. (...) Sp. z o.o. zatrudniało na podstawie umów zlecenia, pracowników P.W. (...) Sp. z o.o. Z treści zbadanych umów zlecenia zawartych z w/w osobami jednoznacznie wynika, że czynności wykonywane w ramach tych umów polegały na podjęciu i prowadzeniu działań marketingowych zmierzających do pozyskiwania nowych obiektów do ochrony bądź monitoringu na rzecz P.W. (...) Sp. z o.o., czyli na rzecz własnego pracodawcy.

ZUS wskazał, iż biorąc powyższe pod uwagę zaistniały przesłanki do zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych i objęcie w/w osób obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym w spółce P.W. (...) - tak jak pracownika. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia ubezpieczeni osiągnęli przychody, a od tych przychodów płatnik składek, P.W. (...) Sp. z o.o. w O., nie zadeklarował składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za okres od lutego 2007r. do grudnia 2009r. Z tych względów zdaniem ZUS zaskarżona decyzja z dnia 28.11.2011r. jest prawidłowa, gdyż określa ona wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych, jakie powinno zapłacić P.W. (...) Sp. z o.o. w O. z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy zlecenia zawartych z P.W. (...) Sp. z o.o. w O. a faktycznie wykonywanych na rzecz P.W. (...).

Sąd zarządzeniem z dnia 05.04.2012r. na podstawie art. 467 § 4 kpc dokonał zwrotu akt rentowych do ZUS uznając, że decyzja z 28.12.2011r. zawiera istotne braki: nie podaje podstawy faktycznej oraz sposobu wyliczenia składek, nie odpowiada więc wymogom art. 107 § 1 kpa, nie wskazuje imiennie osób, których dotyczą przedmiotowe składki ani okresów, w których miały one zawarte umowy zlecenia, z decyzji nie wynika, czy ogólna kwota składek, wskazana w decyzji dotyczy jedynie składek z umów zlecenia zawartych przez te osoby z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., czy też składek łącznie zarówno z tych umów jak i z umów o pracę zawartych z P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji, a decyzji tej nie otrzymali pracownicy płatnika. Sąd wskazał również, że organ rentowy nie wydał merytorycznej decyzji co do objęcia pracowników P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji ubezpieczeniami pracowniczymi z tytułu umów zlecenia zawartych przez te osoby z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a od razu wydał decyzję dotyczącą wymiaru składek.

Sąd wskazał, że organ rentowy powinien w pierwszej kolejności rozważyć wydanie decyzji dotyczącej objęcia pracowników P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji ubezpieczeniami pracowniczymi z tytułu umów zlecenia zawartych przez nich z P.W. (...) Sp. z o.o. w O. a dopiero potem wydawać decyzję dotyczącą wymiaru składek.

W konsekwencji w wykonaniu w/w zarządzenia ZUS w dniach: 23.05.2012r., 24.05.2012r., 25.05.2012r., 30.05.2012r., 22.06.2012r., 25.06.2012r. wydał odrębnie co do każdej osoby decyzję, w których stwierdził, że A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P. w okresach wskazanych w tych decyzjach z tytułu umowy zlecenia zawartej z Przedsiębiorstwem (...) sp. z o.o. w O., a wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy, tj. Przedsiębiorstwa (...) sp. z o.o. w O. podlegają ubezpieczeniom społecznym jako pracownicy, a płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za każdą z tych osób jest P.W. (...) sp. z o.o. w O. w likwidacji.

Od powyższych decyzji odwołania w sprawach: IIIU 514/12, IIIU 519/12, IIIU 522/12, IIIU 527/12, IIIU 531/12 wniosło Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o.w O.w likwidacji, dlatego postanowieniem z dnia 17.07.2012r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 kpc zawiesił postepowanie w niniejszej sprawie IIIU 129/12, do chwili zakończenia w/w postępowań.

Po rozpoznaniu odwołań P.W. (...) Sp. z o.o.w O.w likwidacji w sprawach IIIU 514/12, IIIU 519/12, IIIU 522/12, IIIU 527/12, IIIU 531/12, Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokami wydanymi w dniu 19.03.2013r. oddalił powyższe odwołania. Także apelacje P.W. (...) Sp. z o.o.w O.w likwidacji zostały oddalone przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

W konsekwencji Sąd Okręgowy postanowieniem z dnia 02.07.2014r. na podstawie art. 180 § 1 pkt 4 kpc podjął postępowanie w niniejszej sprawie IIIU 129/12.

Sąd Okręgowy w toku postępowania na podstawie art. 477 11 § 2 kpc wezwał do udziału w sprawie w charakterze zainteresowanych: P.W. (...) Sp. z o.o. w O. oraz osoby, których dotyczyły sporne składki: A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P..

Zainteresowana Spółka P.W. (...) przyłączyła się do odwołania, zaś pozostali zainteresowani nie zajęli stanowiska w sprawie.

Sąd Okręgowy ustalił co następuje:

W dniu 01.07.2006r. Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. w O. zawarło z Przedsiębiorstwem (...) Sp. z o.o. w O. umowę cywilnoprawną na czas nieoznaczony. W ramach tej umowy P.W. (...) zobowiązała się do wykonania usług na rzecz P.W. (...) w zakresie rozpoznawania terenu O. i byłego woj. (...), ze szczególnym uwzględnieniem gmin R., R., S., M., M. M.., G. (i sąsiednie), pod kątem typowania kontrahentów - usługobiorców do instalacji i bieżącej obsługi lokalnych systemów alarmowych, ochrony fizycznej obiektów, wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mienia i osób, porządkiem itp. W umowie tej wskazano, iż pracownicy zleceniobiorcy zajmować się mieli przygotowaniem i organizacją wcześniej wytypowanych przez siebie obiektów, osób, imprez masowych i o zasięgu lokalnym, do realizacji przez zleceniodawcę usług ochronnych i porządkowych, a nadto pracownicy zleceniobiorcy będą prowadzić marketing na rzecz zleceniodawcy. Nadzór merytoryczny nad wykonaniem tych zadań pełnić mieli wybrani i przeszkoleni pracownicy zleceniobiorcy. W każdym przypadku działań zmierzających do rozszerzenia zakresu usług, pracownicy zleceniobiorcy dbać mieli o utrzymanie i propagowanie pozytywnego wizerunku zleceniodawcy.

W celu realizacji przedmiotowej umowy zlecenia zleceniobiorca, P.W. (...) Sp. z o.o. w O. zawierała umowy zlecenia z osobami mającymi zawarte umowy o pracę z P.W. (...) Sp. z o.o. w O.: A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P.. Osoby te miały zawarte umowy zlecenia z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a jednocześnie były zgłoszone do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę w P.W. (...) Sp. z o.o. w O.. Od przychodów w/w osób, których podstawę wypłacenia stanowiły umowy zlecenia, żadna ze Spółek nie uiszczała składek na ubezpieczenia społeczne.

W grudniu 2010r. i w styczniu 2011r. ZUS przeprowadził w P.W. (...) Sp. z o.o. w O. kontrolę, której celem było m.in. sprawdzenie prawidłowości i rzetelność obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz zgłaszania danych dla celów ubezpieczeń społecznych. W toku tej kontroli ujawniono fakt, iż P.W. (...) zawierała umowy zlecenia z w/w osobami mającymi zawarte umowy o pracę z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a przedmiotem tych umów było zobowiązanie do podjęcia i prowadzenia działań marketingowych na rzecz P.W. “V.” zmierzających do pozyskiwania nowych obiektów do ochrony bądź monitoringu na rzecz P.W. (...).

W dalszej kolejności ZUS przeprowadził więc kontrolę w P.W. (...) Sp. z o.o. w O.. Przedmiotem tej kontroli, przeprowadzonej w październiku i listopadzie 2011r., była prawidłowość i rzetelność obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do których pobierania zobowiązany jest Zakład oraz zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Kontrolą objęto ubezpieczenia osób będących pracownikami P.W. (...) i jednocześnie wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia w P.W. (...) na rzecz własnego pracodawcy, tj. A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P.. Zdaniem ZUS treść umów zlecenia zawartych z w/w osobami jednoznacznie wskazywała, iż czynności wykonywane w ramach tych umów polegały na podjęciu i prowadzeniu działań marketingowych zmierzających do pozyskiwania nowych obiektów do ochrony bądź monitoringu na rzecz P.W. (...), tj. na rzecz własnego pracodawcy.

ZUS ustalił również, że z tytułu wykonywania umowy zlecenia w/w ubezpieczeni osiągnęli przychody, od których płatnik składek nie zadeklarował składek na ubezpieczenia społeczne.

W konsekwencji ZUS uznał, że w oparciu o art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych płatnikiem tych składek powinna być P.W. (...) i ustalił wysokość tych składek. W dniu 28.12.2011r. wydał wobec tego zaskarżoną decyzję, w której stwierdził, że płatnik składek – Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji jest zobowiązany do uiszczenia składek za okres od lutego 2007r. do grudnia 2009r.: na ubezpieczenie społeczne w kwocie 84.186,18zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 21.206,06zł, na Fundusz Pracy w kwocie 6.824,50zł, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 278,56zł.

Od powyższej decyzji odwołanie do Sądu Okręgowego w Ostrołęce w sprawie IIIU 129/12 wniosła P.W. (...) Sp. z o.o. w O..

Sąd Okręgowy w Ostrołęce zarządzeniem z dnia 05.04.2012r. na podstawie art. 467 § 4 kpc dokonał zwrotu akt rentowych do ZUS uznając, że decyzja z 28.12.2011r. zawiera istotne braki: nie podaje podstawy faktycznej oraz sposobu wyliczenia składek, nie odpowiada więc wymogom art. 107 § 1 kpa, nie wskazuje imiennie osób, których dotyczą przedmiotowe składki ani okresów, w których miały one zawarte umowy zlecenia, z decyzji nie wynika, czy ogólna kwota składek, wskazana w decyzji dotyczy jedynie składek z umów zlecenia zawartych przez te osoby z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., czy też składek łącznie zarówno z tych umów jak i z umów o pracę zawartych z P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji, a decyzji tej nie otrzymali pracownicy płatnika. Sąd wskazał również, że organ rentowy nie wydał merytorycznej decyzji co do objęcia pracowników P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji ubezpieczeniami pracowniczymi z tytułu umów zlecenia zawartych przez te osoby z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a od razu wydał decyzję dotyczącą wymiaru składek.

W konsekwencji w wykonaniu w/w zarządzenia ZUS w dniach: 23.05.2012r., 24.05.2012r., 25.05.2012r., 30.05.2015r. 22.06.2012r., 25.06.2012r. wydał odrębnie co do każdej osoby decyzję, w których stwierdził, że A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P. w okresach wskazanych w tych decyzjach z tytułu umowy zlecenia zawartej z Przedsiębiorstwem (...) sp. z o.o. w O., a wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy, tj. Przedsiębiorstwa (...) sp. z o.o. w O. podlegają ubezpieczeniom społecznym jako pracownicy, a płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za każdą z tych osób jest P.W. (...) sp. z o.o. w O. w likwidacji.

Od powyższych decyzji odwołania w sprawach: IIIU 514/12, IIIU 519/12, IIIU522/12, IIIU 527/12, IIIU 531/12 wniosło P.W. (...) Sp. z o.o.w O.w likwidacji. Po ich rozpoznaniu Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokami wydanymi w 19.03.2013r. oddalił powyższe odwołania. Także apelacje P.W. (...) Sp. z o.o.w O.w likwidacji zostały oddalone przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o: odwołanie (k. 3-5a.s.), odpowiedź na odwołanie (k. 15-19a.s.), pisma odwołującego (k. 90a.s.), pisma ZUS (k. 163-198a.s., 280a.s.), wszystkie dokumenty zawarte w aktach ZUS, dotyczących P.W. (...)Sp. z o.o. w O.i P.W. (...)Sp. z o.o. w O., w tym m.in. protokoły kontroli z załącznikami, umowy zlecenia, wyroki Sądu Okręgowego w Ostrołęce i wyroki Saąu Apelacyjnego w Białymstoku wraz z uzasadnieniami, wydane w sprawach: IIIU 514/12, IIIU 519/12, IIIU 522/12, IIIU 527/12, IIIU 531/12.

Sąd zważył, co następuje:

Przedmiotem badania w niniejszej sprawie jest decyzja (...) Oddział w P. z dnia 28.11.2011r., w której organ rentowy stwierdził, że płatnik składek – Przedsiębiorstwo (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji jest zobowiązany do uiszczenia składek za okres od lutego 2007r. do grudnia 2009r.: na ubezpieczenie społeczne w kwocie 84.186,18zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 21.206,06zł, na Fundusz Pracy w kwocie 6.824,50zł, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 278,56zł.

W sprawie poza sporem jest, iż przedmiotowe składki dotyczą pracowników P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji: A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P. a naliczając je ZUS zastosował przepis art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Uznał bowiem, że w/w osoby zawierając w łącznym okresie od lutego 2007r. do grudnia 2009r. umowy zlecenia ze Spółką P.W. (...) Sp. z o.o. w O. i wykonując te umowy, w istocie wykonywały pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostawały w stosunku pracy, tj. z odwołującą P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji. ZUS wskazywał, że w/w osoby z tytułu tych umów zlecenia podlegały ubezpieczeniom społecznym jako pracownicy P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za te osoby jest P.W. (...) Sp. z o.o. w O..

Odwołanie P.W. (...) Sp. z o.o. w O. od decyzji ZUS z dnia 28.11.2011r. jest niezasadne i podlegało oddaleniu.

Wydając orzeczenie w niniejszej sprawie Sąd Okręgowy uznał, iż A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P. podlegali ubezpieczeniom społecznym jako pracownicy P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za te osoby jest P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji.

Sąd w tym zakresie, zgodnie z art. 365 § 1 kpc, był związany treścią wyroków Sądu Okręgowego w Ostrołęce z dnia 19.03.2013r. i wyroków Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, wydanych w sprawach: IIIU 514/12, IIIU 519/12, IIIU 522/12, IIIU527/12, IIIU 531/12.

W sprawach tych Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokami wydanymi w dniu 19.03.2013r. oddalił odwołania P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji od decyzji ZUS stwierdzających, że w/w osoby z tytułu umowy zlecenia zawartej z P.W. (...) Sp. z o.o. w O., a wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy, tj. Przedsiębiorstwa (...) Sp. z o.o. w O. podlegają ubezpieczeniom społecznym jako pracownicy, a płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za nich jest P.W. (...) Sp. z o.o. w O.. Także apelacje P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji zostały oddalone przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Osoby te zostały objęte ubezpieczeniami:

- W. L. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 01.06.2007r. do 31.07.2010r.,

- A. C. decyzją z dnia 24 maja 2012r. w okresie od 20.08.2007r. do 31.12.2009r.,

- R. F. decyzją z dnia 25 maja 2012r. w okresie od 04.07.2006r. do 30.09.2010r.,

- D. F. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 28.09.2006r. do 31.07.2010r.,

- H. K. (1) decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 09.08.2006r. do 31.07.2010r.,

- J. Ś. decyzją z dnia 30 maja 2012r. w okresie od 01.08.2007r. do 31.12.2010r.,

- A. B. decyzją z dnia 21 maja 2012r. w okresie od 18.04.2007r. do 10.04.2009r.,

- R. G. decyzją z dnia 25 maja 2012r. w okresie od 18.04.2007r. do 31.03.2009r.,

- J. K. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 27.03.2008r. do 10.04.2009r.,

- Z. S. decyzją z dnia 22 czerwca 2012r. w okresie od 04.01.2008r. do 29.02.2008r.,

- M. Ś. decyzją z dnia 25czerwca 2012r. w okresie od 21.02.2008r. do 31.07.2008r.,

- T. L. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 28.09.2006r. do 31.07.2010r.,

- I. K. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 04.09.2007r. do 31.07.2010r.,

- A. M. decyzją z dnia 28 maja 2012r. w okresie od 20.05.2009r. do 31.12.2010r.,

- M. P. decyzją z dnia 24 maja 2012r. w okresie od 28.09.2006r. do 29.02.2008r.,

- R. Z. decyzją z dnia 22 maja 2012r. w okresie od 01.06.2007r. do 31.07.2010r.,

- A. K. decyzją z dnia 25 maja 2012r. w okresie od 29.03.2007r. do 12.01.2008r.,

- K. K. decyzją z dnia 25 czerwca 2012r. w okresie od 01.12.2009r. do 31.12.2009r.,

- H. K. (2) decyzją z dnia 22 czerwca 2012r. w okresie od 01.07.2008r. do 30.06.2009r.,

- R. S. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 17.11.2006r. do 09.09.2008r.,

- R. W. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 19.12.2006r. do 31.07.2010r.,

- J. L. decyzją z dnia 23 maja 2012r. w okresie od 28.09.2006r. do 17.05.2010r.,

- R. D. decyzją z dnia 22 maja 2012r. w okresie od 30.07.2007r. do 15.08.2009r.,

- Z. N. decyzją z dnia 22 czerwca 2012r. w okresie od 09.06.2008r. do 31.07.2008r.,

- T. P. decyzją z dnia 22 czerwca 2012r. w okresie od 22.12.2006r. do 31.07.2010r.

Z treści wyroków i uzasadnień zapadłych w sprawach IIIU 514/12, IIIU 519/12, IIIU 522/12, IIIU 527/12, IIIU 531/12 wynika jednoznacznie, iż zarówno Sad Okręgowy, jak i Sąd Apelacyjny stwierdziły, iż osoby te w objętych decyzjami ZUS w/w okresach z tytułu umowy zlecenia zawartej z Przedsiębiorstwem (...) Sp. z o.o.w O., a wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy, tj. Przedsiębiorstwa (...) Sp. z o.o.w O.podlegają ubezpieczeniom społecznym jako pracownicy, a płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za nich jest P.W. (...) Sp. z o.o.w O.. Podstawą prawna do takiego ustalenia był zaś art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W tej sytuacji należy uznać, iż zaskarżona obecnie decyzja ZUS z dnia 28.11.2011r. co do zasady jest prawidłowa, gdyż płatnikiem spornych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jest P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji.

Odwołująca P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji podnosiła, iż zaskarżona decyzja z dnia 28.11.2011r. wskazuje jedynie ogólną kwotę składek a nie wskazuje wysokości składek należnych od każdego z zainteresowanych: A. C., R. F., D. F., H. K. (1), W. L., J. Ś., A. B., R. G., J. K., Z. S., M. Ś., T. L., I. K., A. M., M. P., R. Z., A. K., K. K., H. K. (2), R. S., R. W., J. L., R. D., Z. N. i T. P.. Brak ten został uzupełniony w toku postępowania, bowiem ZUS na żądanie Sądu wskazał oddzielnie co do każdego z zainteresowanych podstawę wymiaru składek i wysokość składek za sporne okresy zawarte w zaskarżonej decyzji. Uczynił to w piśmie datowanym na 01.12.2014r., do którego załączył stosowne wyliczenia w formie tabel (k. 163-198a.s.). Powyższe pismo z załącznikami zostało doręczone pełnomocnikowi odwołującej Spółki oraz zainteresowanym, którzy nie zgłaszali zastrzeżeń do zawartych tam wyliczeń.

Powyższe wyliczenia umożliwiały skontrolowanie prawidłowości kwot składek zawartych w zaskarżonej decyzji z dnia 28.11.2011r., dlatego Sąd uznał, iż nie ma potrzeby żądania od ZUS, aby wydawał oddzielne decyzje co do składek należnych od poszczególnych zainteresowanych osób. Tym samym Sąd nie podzielił przeciwnego stanowiska odwołującej Spółki, która wskazywała, że ZUS powinien przed rozstrzygnięciem niniejszej sprawy IIIU 129/12 wydać oddzielne decyzje co do każdego z zainteresowanych co do wysokości należnych składek.

Zauważyć należy, iż w tomie III akt kontroli ZUS, przeprowadzonej w P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji znajduje się protokół tej kontroli a załącznikiem do niego jest m.in. Zestawienie ustalonych w czasie kontroli podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne co do każdego zainteresowanego oddzielnie (k. 1081- 1111 t. III akt kontroli). Na k. 1113-1127 t. III akt kontroli) znajduje się też Zestawienie miesięcznych różnic w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne za zainteresowanych w rozbiciu miesięcznym zaś na k. 1129-1135 t. III akt kontroli znajduje się Zestawienie miesięcznych różnic w zakresie składek na FP i FGŚP za zainteresowanych w rozbiciu miesięcznym. Zsumowanie widniejących tam kwot daje sumy wskazane w zaskarżonej decyzji z 28.11.2011r.

Sąd w toku postępowania dokonał porównania w/w okresów i kwot z okresami i kwotami wskazanymi Sądowi przez ZUS w piśmie z dnia 01.12.2014r. z k. 163-198a.s. Stwierdził, iż kwoty składek i okresy, za które są wyliczone pokrywają się z kwotami wynikającymi z załączników do protokołu kontroli, które są w aktach kontroli ZUS. Sąd miał jedynie wątpliwości co do kwot dotyczących H. K. (2), bowiem w zestawieniu załączonym do pisma ZUS wskazano co do niej składki także za luty 2008r., podczas gdy z zestawienia z k. 1091 t. III akt kontroli ZUS wynikało, iż nie obejmuje ono lutego 2008r. W odpowiedzi ZUS w piśmie z dnia 05.01.2015r. (k. 279-280a.s.) wskazał, iż wydając decyzję z dnia 28.12.2011r. nie ujął składek za H. K. (2) za luty 2008r. a miesiąc ten został omyłkowo ujęty w zestawieniu składek w piśmie z dnia 01.12.2014r.

W ten sposób wysokość składek za poszczególnych zainteresowanych przedstawia się następująco:

- co do W. L. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 3.811,80zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 979zł, na FP w kwocie 310,64zł, na FGŚP w kwocie 12,69zł,

- co do A. C. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 3.323,44zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 838,14zł, na FP w kwocie 266,53zł, na FGŚP w kwocie 10,91zł,

- co do R. F. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 16.013,27zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 3.982,09zł, na FP w kwocie 1.271,44zł, na FGŚP w kwocie 52,03zł,

- co do D. F. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 3.344,58zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 849,08zł, na FP w kwocie 270,94zł, na FGŚP w kwocie 11,10zł,

- co do H. K. (1) na ubezpieczenie społeczne w kwocie 1,383,24zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 332,03, na FP w kwocie106,81 zł, na FGŚP w kwocie 4,38zł,

- co do J. Ś. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 2831,23zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 723,86zł, na FP w kwocie 229,69zł, na FGŚP w kwocie 9,41zł,

- co do A. B. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 3.620,83zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 900,83zł, na FP w kwocie 287,42zł, na FGŚP w kwocie 10,73zł,

- co do R. G. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 2.23,33zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 496,54zł, na FP w kwocie 158,80zł, na FGŚP w kwocie 6,49zł,

- co do J. K. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 1.766,91zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 470,85zł, na FP w kwocie 148,54zł, na FGŚP w kwocie 6.06zł,

- co do Z. S. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 612,10zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 163,63zł, na FP w kwocie 51,62zł, na FGŚP w kwocie 2,10zł,

- co do M. Ś. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 6.229,70zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 1.659,86zł, na FP w kwocie 523,65zł, na FGŚP w kwocie 21,38zł,

- co do I. K. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 3.395,19zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 888,49zł, na FP w kwocie 280,94zł, na FGŚP w kwocie 11,52zł,

- co do A. M. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 848,36zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 222,64zł, na FP w kwocie 70,25zł, na FGŚP w kwocie 2,87zł,

- co do M. P. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 509,63zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 108,05zł, na FP w kwocie 35,70zł, na FGŚP w kwocie 1,46zł,

- co do R. Z. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 4.176,84zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 1060,92zł, na FP w kwocie 336,76zł, na FGŚP w kwocie 13,78zł,

- co do A. K. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 1.108,57zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 238,24zł, na FP w kwocie 78,56zł, na FGŚP w kwocie 3,20zł,

- co do K. K. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 382,30zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 100,34zł, na FP w kwocie 31,65zł, na FGŚP w kwocie 1,29zł,

- co do H. K. (2) (z pominięciem lutego 2008r.) na ubezpieczenie społeczne w kwocie 5858,72zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 1557,80zł, na FP w kwocie 491,47zł, na FGŚP w kwocie 20,07zł,

- co do R. S. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 2.159,83zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 470,29zł, na FP w kwocie 154,33zł, na FGŚP w kwocie 6,31zł,

- co do R. W. na ubezpieczenie społeczne w kwocie zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 1036,08zł, na FP w kwocie zł 330,40, na FGŚP w kwocie 13,54zł,

- co do J. L. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 4.950,03zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 634,17zł, na FP w kwocie 443,39zł, na FGŚP w kwocie 18,16zł,

- co do R. D. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 1.455,17zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 369,96zł, na FP w kwocie 117,60zł, na FGŚP w kwocie 4,80zł,

- co do Z. N. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 761,48zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 21,74zł, na FP w kwocie 6,87zł, na FGŚP w kwocie 0,28zł,

- co do T. P. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 2034,98zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 684,20zł, na FP w kwocie 232,51zł, na FGŚP w kwocie 9,52zł,

- co do T. L. na ubezpieczenie społeczne w kwocie 7.435,75zł, na ubezpieczenia zdrowotne w kwocie 1.759,73zł, na FP w kwocie 587,99zł, na FGŚP w kwocie 24,48zł,

Odwołująca P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji podnosiła, iż ZUS powinien od należnych od niej składek odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne, które uiściła od umów zawartych z w/w osobami P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji. Wywodziła, że od kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne wskazanych w zaskarżonej decyzji należy odjąć składki na ubezpieczenie zdrowotne, które uiściła od umów zawartych z w/w osobami P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji i dopiero tak obliczonej sumy może dochodzić ZUS.

Ustosunkowując się do w/w zarzutu organ rentowy w piśmie z dnia 05.01.2015r. (k. 279-280a.s.) wskazał, iż płatnikiem przedmiotowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od spornych umów zlecenia jest odwołująca P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji. Po zakończonym postępowaniu sądowym składki zdrowotne od spornych umów zlecenia na koncie płatnika składek P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji zostaną zaś odpisane.

Należy podzielić w/w stanowisko organu rentowego. Wskazać bowiem trzeba, że P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji i P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji są odrębnymi podmiotami gospodarczymi i w świetle ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych są też odrębnymi płatnikami.

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, tj. w tym przypadku na rzecz P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. Pracownicy podlegają też obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (art. 11 ust. 1).

Przepis art. 18 ust. 1 w/w ustawy stanowi natomiast, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych pracowników stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9 i 10, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, ust. 4 pkt 5 i ust. 12.

W przypadku ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 2a, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu umowy zlecenia (art. 18 ust. 1a).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 3 (art. 20 ust. 1).

W świetle art. 4 pkt 2 a tej ustawy płatnikiem składek dla pracowników jest pracodawca. Płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy (art. 46 ust. 1.). Zgodnie z art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawcy opłacają obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Według art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają natomiast osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są pracownikami w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 66 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

W świetle w/w przepisów organ rentowy prawidłowo uznał, iż płatnikiem składek za zainteresowanych jest odwołująca spółka P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji.

Zauważyć też należy, że przedstawiona przez ZUS interpretacja art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych jest zgodna z orzecznictwem Sądu Najwyższego, który w uchwale z dnia 02.09.2009r. (IIIUZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46) wskazał, iż pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 06.08.2014r. (II AUa 189/14, LEX nr 1500741) stwierdził zaś, że z mocy art. 4 pkt 2a u.s.u.s., płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne dla pracowników, o jakich mowa w art. 8 ust. 2a, tj. pracowników pozostających z nim w stosunku pracy i jednocześnie wykonujących na jego rzecz pracę w ramach umów cywilnoprawnych zawartych z osobą trzecią jest pracodawca.

Jeżeli decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie stwierdzone, że dana osoba, podlegała w określonym czasie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, to skutkiem tego jest objęcie tej osoby z mocy prawa obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym, co nie wymaga potwierdzenia decyzją NFZ (tak Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 01.07.2014r., III AUa 14/14, LEX nr 1493715). Pracodawca ma prawo domagania się informacji o przychodach pracownika dla realizacji ustawowych obowiązków podmiotu zwracającego się o takie informacje (w tym przypadku - obowiązków płatnika składek, określonych w przepisach ustawy systemowej) przede wszystkim od samego pracownika w ramach trójstronnego stosunku ubezpieczeń społecznych łączącego ubezpieczonego, płatnika składek oraz organ rentowy. Funkcjonowanie tego stosunku wiąże się między innymi ze spełnieniem przez płatnika nałożonych nań przez ustawodawcę zadań w zakresie obliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia pracownika, także pracownika, o jakim mowa w art. 8 ust. 2a u.s.u.s. (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 16.07.2014r., III AUa 135/14, LEX nr 1500735).

Ponieważ P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji opłaciła za zainteresowanych z tytułu spornych umów zlecenia składki zdrowotne, podlegają one zwrotowi w oparciu o art. 24 ust. 6b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, bowiem ZUS zawiadamia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które zgodnie z ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mogą być mu zwrócone.

Mając na uwadze całokształt w/w okoliczności i rozważań Sad Okręgowy uznał, że zaskarżona decyzja ZUS z dnia 28.11.2011r. jest prawidłowa. Odwołanie P.W. (...) Sp. z o.o. w O. w likwidacji zostało wobec tego oddalone w oparciu o art. 477 14 § 1 kpc.