Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 85/13

POSTANOWIENIE

Dnia 20 lutego 2013 r.

Sąd Apelacyjny II Wydział Karny w Rzeszowie

na posiedzeniu w składzie:

Przewodniczący:

SSA Zbigniew Różański

Protokolant:

st. sekr. sądowy Halina Rączy

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie

– Mariusza Chudzika

po rozpoznaniu sprawy Z. O.

z powodu zażalenie skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu

z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. akt V Kow 858/12/el

o odmowie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

podstawie art. 437 § 2 k.p.k. w zw. z art. 15 § 1 k.k.w. oraz art. 632 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

p o s t a n a w i a:

I.  u c h y l i ć zaskarżone postanowienie i u m o r z y ć postępowanie
w przedmiocie wniosku skazanego Z. O. o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego,

II.  wydatkami związanymi z postępowaniem odwoławczym obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 21 grudnia 2012 r. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu odmówił udzielenia skazanemu Z. O. zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wskazując, że skazany nie spełnia wymogów do zastosowania dozoru elektronicznego, gdyż orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności przekracza 1 rok.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożył skazany Z. O. wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przychylenie się do jego wniosku o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zaskarżone postanowienie podlega uchyleniu, a postępowanie
w przedmiocie wniosku skazanego o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego - umorzeniu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (j.t. Dz.U. 2010 r., Nr 142, poz. 960 ze zm.) sąd penitencjarny może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 k.k. (pkt 1 ust. 1 art. 6 cyt. ustawy).

Z akt niniejszej sprawy wynika, że skazany Z. O. na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Stalowej Woli z dnia 1 marca 2011 r., sygn. akt II K 88/11, został skazany na karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 3 lat. Następnie na mocy postanowienie tegoż Sądu z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. akt II Ko 881/12 zarządzono wykonanie tej kary.

Z powyższego wynika zatem, że skazany ma do odbycia karę 1 roku
i 8 miesięcy pozbawienia wolności, a tym samym nie spełnia warunku
z art. 6 pkt 1 ust. 1 przywoływanej wyżej ustawy.

W orzecznictwie tut. Sądu (post. z dnia 24 marca 2011 r., II AKzw 119/11, niepubl.) oraz piśmiennictwie (K. P., Umorzenie i zawieszenie postępowania wykonawczego, Prok. i Pr. 2011, Nr 7 - 8, str. 103) prezentowany jest pogląd, iż wymiar kary (sumy kar) przekraczający rok stanowi przyczynę wyłączającą, w rozumieniu art. 15 § 1 k.k.w., możliwość merytorycznego rozpoznania sprawy w przedmiocie udzielenia zezwolenia na odbycie orzeczonej kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Z powyższych względów Sąd I instancji powinien umorzyć postępowanie w przedmiocie wniosku skazanego, a skoro tego nie uczynił zasadne było uchylenie zaskarżonego postanowienia przez Sąd Apelacyjny i umorzenie postępowania.

Orzeczenie o wydatkach postępowania odwoławczego uzasadnia
art. 632 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.