Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2430/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Patrycja Bogacińska-Piątek

Protokolant:

Iwona Sławińska

po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2015 r. w Gliwicach

sprawy Z. L.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o prawo do świadczenia przedemerytalnego

na skutek odwołania Z. L.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 3 października 2014 r. nr (...)- (...)

oddala odwołanie.

(-) SSO Patrycja Bogacińska-Piątek

Sygn. akt VIII U 2430/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 3 października 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił ubezpieczonej Z. L. prawa do świadczenia przedemerytalnego.

W uzasadnieniu wskazał, że pomimo, iż ubezpieczona osiągnęła wiek 56 lat do dnia zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej jak również udokumentowała 32 lata, 1 miesiąc i 3 dni okresów składkowych i nieskładkowych jednak nie przedłożyła postanowienia sądu o ogłoszenia upadłości.

W odwołaniu ubezpieczona domagała się zmiany zaskarżonej decyzji przez przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego oraz zasądzenia od organu rentowego na jej rzecz kosztów postępowania według norm przepisanych.

W uzasadnieniu wskazała, że nie zgadza się ze stanowiskiem organu rentowego, iż konieczne jest przedłożenie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. Powołała się na wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 15 marca 2006 roku, z którego wynika, iż nie jest konieczne przedłożenie takiego postanowienia.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

ubezpieczona Z. L. urodziła się (...). W okresie od kwietnia 2000 roku do 31 grudnia 2013 roku ubezpieczona prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą. Nie składała wniosku o ogłoszenie upadłości. Ubezpieczona prowadziła działalność w zakresie handlu wyrobami tytoniowymi. Była to działalność jednoosobowa, zatrudniała jedną osobę na podstawie umowy zlecenia. Ubezpieczona zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej z uwagi na stan zdrowia. Nie składała wniosku o ogłoszenie upadłości albowiem nie miała długów. Podnosiła także, że dochody z działalności gospodarczej nie wystarczały na przeprowadzenie postępowania upadłościowego albowiem pozwalały jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Ubezpieczona złożyła wniosek o świadczenie przedemerytalne 29 sierpnia 2014 roku. Do wniosku załączyła zaświadczenie wystawione przez Powiatowy Urząd Pracy w Z. z dnia 28 sierpnia 2014 roku, w którym potwierdzono, iż jest zarejestrowana Urzędzie Pracy od 13 stycznia 2014 roku jako bezrobotna z prawem do zasiłku. Zasiłek przysługuje za okres od 21 stycznia 2014 roku do 20 stycznia 2015 roku. Ubezpieczona nie odmówiła propozycji podjęcia odpowiedniej pracy. Zgodnie z zaświadczeniem półroczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych z tytułu pozostawania bez pracy upłynął 20 lipca 2014 roku. Z. L. wykazała 32 lata, 1 miesiąc i 3 dni okresów składkowych i nieskładkowych.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie przeprowadzonych dowodów: akt organu rentowego, przesłuchania stron (karta 11 a.s.). Sąd w całości oparł się na przeprowadzonych dowód dając im wiarę. Ponad to stan faktyczny nie był sporny pomiędzy stronami.

Sąd zważył co następuje: odwołanie ubezpieczonej nie było zasadne.

Przepis art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych / Dz. U. z 2004 r, nr 120, poz. 1252/ wymienia jakim osobom przysługuje świadczenie przedemerytalne. Stanowi on, że:

art. 2 ust 1 pkt 3 - prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych", i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

Organ rentowy odmówił ubezpieczonej przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego z powodu braku przedłożenia przez nią postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. W ocenie Sądu stanowisko organu rentowego jest słuszne. Powołany wyżej przepis wyraźnie wskazuje, że wymagane jest przedłożenie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości w przypadku ubiegania się o świadczenie przedemerytalne przez osobę, która prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą. Stanowisko takie zajął także Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 25 października 2012 roku, III AUa 329/12.

W wyroku tym Sąd Apelacyjny wskazał, że ogłoszenie upadłości prowadzonej działalności stanowi jedną z niezbędnych przesłanek do nabycia świadczenia przedemerytalnego. Za niewystarczające do spełnienia tego warunku, uznać należy samo zaprzestanie prowadzenia działalności i wyrejestrowanie jej z ewidencji działalności gospodarczej. Ustawodawca przewidział bowiem inny warunek wiążący się z niewypłacalnością dłużnika (por. art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze - tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 1112). Ocena, czy taki stan rzeczywiście zachodzi, może nastąpić dopiero po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Zaznaczyć należy, że art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych jest zgodny z art. 67 ust. 2, art. 32 oraz art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (vide wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2006 r., sygn. akt SK 66/06, publik. Dz.U. z 2006 r. nr 220, poz. 1612).

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, na który powołała się ubezpieczona w odwołaniu – wyrok z dnia 15 marca 2006 roku, III AUa 15/06 został wydany w innym stanie faktycznym (w tamtej sprawie osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, który jednak został oddalony, gdyż majątek dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania). W tej sytuacji Sąd Apelacyjny doszedł do przekonania, że cel postępowania upadłościowego został osiągnięty. W przedmiotowej sprawie z przesłuchania stron wynika, że brak było podstaw do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ponieważ ubezpieczona nie miała długów, a działalność gospodarczą zakończyła z uwagi na zły stan zdrowia. W związku z powyższym odwołanie było niezasadne.

Stosownie do treści art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, świadczenie to przysługuje osobie spełniającej warunki określone w ust. 1 po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki: nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz złoży wniosek o przyznanie świadczenia w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Opisane wyżej warunki ubezpieczona spełniła jednak pozostaje to bez wpływu na rozstrzygniecie sprawy.

Mając powyższe na uwadze odwołanie oddalono na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c.

SSO Patrycja Bogacińska-Piątek