Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 987/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 grudnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2014 r. w Kaliszu

odwołania B. T.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 23 lipca 2014 r. Nr (...)

w sprawie B. T.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o świadczenie przedemerytalne

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.z dnia 23 lipca 2014 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującej B. T.prawo do świadczenia przedemerytalnego poczynając od dnia 15 lipca 2014 r.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27 lipca 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił B. T. prawa do świadczenia przedemerytalnego albowiem wnioskodawczyni nie udowodniła co najmniej 35-letniego okresu ubezpieczenia. Według wyliczeń ZUS okres ten w przypadku odwołującej wynosi 32 lata 11 miesięcy i 7 dni z czego 25 lat 10 miesięcy i 21 dni to okresy składkowe a 7 lat i 16 dni to okresy nieskładkowe.

Odwołanie od decyzji złożyła B. T.wnosząc o zmianę przedmiotowej decyzji ZUS poprzez przyznanie mu prawa do świadczenia przedemerytalnego powołując się wykonywaną stale pracę w (...) w latach 1978 - 81.

W odpowiedzi na odwołanie ZUS Odział w O. wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Odwołująca B. T. urodziła się dnia (...)Zliczając okresy ubezpieczenia, ZUS za lata 1977 – 81 przyjął jako okresy składkowe jedynie trzy okresy i to: 7.09.1977 – 15.09.1977, 1.10.1977 – 14.10.1977, 20.11.1977 – 12.12.1977 w oparciu o wystawione przez (...) zaświadczenie z dnia 11.10.2003 r. zawierające jednocześnie wskazanie na dorywcze zatrudnienie w charakterze pracownika najemnego i brak dokumentacji pracowniczej za okres kolejnych lat aż do kwietnia 1981 roku.

/bezsporne/

W dniu 6 marca 1979 r. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna (...) wystawiła odwołującej legitymację ubezpieczeniową. Poświadczenia zatrudnienia pracownika Spółdzielnia dokonywała: w dniu 6 marca 1979 r., w dniu 26 lipca 1979 r. oraz w dniu 13 listopada 1980 r. Pierwszy wpis porad lekarskich w legitymacji odnotowany został w dniu 12 listopada 1980 r.

(dowód: legitymacja ubezpieczeniowa w aktach ZUS)

W dniu 12 października 1979 r. odwołująca złożyła w spółdzielni wypełniony kwestionariusz osobowy dla celów związanych z ewidencją pracowniczą. W tym kwestionariuszu powołała się na wcześniejszą pracę w spółdzielni od września 1977 r.

(dowód: kwestionariusz osobowy w aktach ZUS)

Odwołująca była zatrudniona przy pracach w na gruntach wniesionych przez członków spółdzielni jako wkład gruntowy. Zatrudniona była w charakterze pracownika najemnego. Żaden z członków jej rodziny nie miał gospodarstwa rolnego. Wykonywała pracę w tej spółdzielni każdego dnia roboczego od godziny 7-ej do 15-ej za wyjątkiem poniedziałków, śród i piątków w okresie roku szkolnego gdy z uwagi na rozpoczynające się o 15-ej zajęcia, pracę kończyła o 13-ej. W okresie zimowym wykonywała pracę w pomieszczeniach zamkniętych w tym także przy uprawach szklarniowych.

(dowód: zeznania świadków: W. S., H. S., zeznania odwołującej)

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Przez przyczynę dotyczącą zakładu pracy należy rozumieć zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 29 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U z 2004 r., Nr 99, poz. 1001 ze zm.):

- rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,

- rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,

- wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy.

Odwołująca spełniła przesłankę zawartą w art. 2 ust. 1 pkt. 29b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U z 2004 r., Nr 99, poz. 1001 ze zm.), gdyż była zatrudniona w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w K. jako pracownik najemny przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, a stosunek pracy został z nią rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy w związku z likwidacją jej stanowiska pracy.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 w/w ustawy okres uprawniający do emerytury ustala się zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).

Zgodnie z art. 5 ust. 3 w/w ustawy świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Odwołująca w momencie złożenia wniosku była zarejestrowana jako bezrobotna, pobierała zasiłek przez okres ponad 6 miesięcy, nie odmówiła podjęcia zatrudnienia i złożyła wniosek w zakreślonym przez przepis art. 5 ust. 3 ustawy oświadczeniach przedemerytalnych.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się okresy składkowe przez które należy rozumieć okresy pracy najemnej po ukończeniu 15 lat życia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie. Ujawnione w sprawie okoliczności uzasadniają uznanie, iż odwołująca legitymuje się dalszym okresem składkowym, który w obliczeniach ZUS co do łącznego okresu ubezpieczenia został pominięty. Odwołująca bowiem co najmniej od dnia 6 marca 1979 r. posiadała status pracownika stałego albowiem z tym dniem wydana została jej legitymacja ubezpieczeniowa z dokonywanymi kolejno wpisami potwierdzającymi zatrudnienie w spółdzielni. Wypełnienie w październiku 1979 r. kwestionariusza osobowego było konsekwencją wcześniejszego zatrudnienia odwołującej gdyż dokument taki zasadniczo sporządzają pracownicy mający umowę o pracę czasową bądź na czas nieokreślony. Pracownicy zatrudniani dorywczo takich dokumentów nie wypełniają. Powyższy obraz uzupełniony konsekwentnymi zeznaniami świadków pozwala na przyjęcie stałego charakteru pracy najemnej odwołującej w spółdzielni co najmniej od dnia 6 marca 1979 r. i jej wykonywanie nieprzerwanie do dnia 10 kwietnia 1981 r. Okres tak przyjęty to 2 lata 1 miesiąc i 5 dni. Doliczenie takiego okresu do okresu uznanego przez ZUS sprawi, że odwołująca legitymuje się wymaganym co najmniej 35 – letnim okresem ubezpieczenia.

Zaskarżona decyzja podlegała więc zmianie jak w sentencji wyroku.