Pełny tekst orzeczenia

XVII AmE 126/11

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 3 marca 2011 r. pozwany - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki stwierdził, że powód – (...)Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B.nie złożył w terminie sprawozdania za (...) kwartał 2010 r. i nałożył karę pieniężną w wysokości 5 000 zł

Od powyższej Decyzji powód złożył odwołanie, wnosząc o jej uchylenie i odstąpienie od nakładania kary, gdyż w od dnia 19.11.2009 r., wobec cofnięcia mu przez (...)zaprzestał produkcji biokomponentów.

Pozwany wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, co następuje:

Przedsiębiorstwo (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B.było wpisane od dnia 10 maja 2006 do rejestru wytwórców prowadzonego przez (...)jako podmiot prowadzący działalność w zakresie wytwarzania i magazynowania estrów.

Przedsiębiorca nie złożył za (...) kwartał 2010 r. sprawozdania kwartalnego o którym mowa w art. 30 ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w terminie określonym w tym przepisie, czyli w terminie do 45 dni od dnia zakończenia kwartału.

W tym stanie faktycznym Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zważył, co następuje:

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z dnia 25 września 2006 r. Nr.169 poz.1199 ze zm.) wytwórcy są obowiązani do przekazywania, w terminie do 45 dni po zakończeniu kwartału, Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki oraz (...) sprawozdań kwartalnych sporządzonych na podstawie faktur VAT lub innych dokumentów, zawierających informacje dotyczące:

1) ilości i rodzajów:

a) surowców użytych do wytworzenia biokomponentów, ze wskazaniem surowców pozyskanych na podstawie umów kontraktacji i dostawy, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz z produkcji własnej,

b) wytworzonych biokomponentów, ze wskazaniem biokomponentów wytworzonych z surowców pozyskanych na podstawie umów kontraktacji i dostawy, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz z produkcji własnej,

c) biokomponentów wprowadzonych do obrotu, ze wskazaniem ich nabywców, w tym sprzedanych producentom biopaliw ciekłych;

2) kosztów wytworzenia poszczególnych rodzajów biokomponentów, z wyszczególnieniem zagregowanych:

a) kosztów zakupu surowców użytych do wytworzenia poszczególnych rodzajów biokomponentów,

b) kosztów przerobu surowców użytych do wytworzenia poszczególnych rodzajów biokomponentów,

c) kosztów pozostałych,

d) dochodów ze sprzedaży produktów ubocznych.

Producenci są także obowiązani do przekazywania, w terminie do 45 dni po zakończeniu kwartału, Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, sprawozdań kwartalnych sporządzonych na podstawie faktur VAT lub innych dokumentów zawierających informacje dotyczące:

1) ilości i rodzajów:

a) wytworzonych paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,

b) wprowadzonych do obrotu paliw ciekłych, z określeniem zawartości biokomponentów w tych paliwach,

c) wprowadzonych do obrotu biopaliw ciekłych, z określeniem zawartości biokomponentów w tych biopaliwach,

d) biopaliw ciekłych przeznaczonych do zastosowania w wybranych flotach, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw,

e) biopaliw ciekłych zużytych na potrzeby własne;

2) kosztów wytworzenia poszczególnych rodzajów paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, z wyszczególnieniem zagregowanych kosztów:

a) zakupu biokomponentów,

b) zakupu surowców innych niż biokomponenty, użytych do wytworzenia poszczególnych rodzajów paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,

c) przerobu surowców użytych do wytworzenia poszczególnych rodzajów paliw ciekłych i biopaliw ciekłych,

d) pozostałych.

Zdaniem Sądu, za producenta w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy należy uznać przedsiębiorcę – osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą w zakresie wskazanym w tym przepisie, bez względu na fakt czy w danym okresie prowadzi on sprzedaż objętych koncesją produktów, lub też ich wytwarzania w danej jednostce czasu.

Działalność gospodarcza jest procesem obejmującym wszystkie czynności związane działalnością zarobkową, obejmującym wszelkie czynności związane z przygotowaniem produkcji, zakupem maszyn surowców i komponentów, remontami i konserwacja urządzeń, działalnością marketingową itd.

Bezspornym jest, że powód nie wyraził woli zaprzestania prowadzenia działalności koncesjonowanej i nie wystąpił w związku z tym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne w związku z art. 58 ust. 1 pkt 2 i 59 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej o cofnięcie udzielonej mu koncesji.

Dopóki zatem wykonywanie takiej działalności nie zostanie zaprzestane w sposób trwały, należy uznać, iż przedsiębiorca zgodnie z art. 18 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinien spełniać obowiązek składania raportów kwartalnych na zasadach określonych w art. 30 ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Zdaniem Sądu, fakt, że w przypadku powoda, wypełniony formularz zawierałby wielkości zerowe lub adnotacje nie dotyczy, nie podważa waloru informacyjnego takiego sprawozdania. Sprawozdanie takie w równym stopniu, jak każde inne, odzwierciedla dane o rynku produkcji biopaliw i jest w równym stopniu przydatne Prezesowi URE do sporządzania zbiorczego raportu kwartalny dotyczący rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych, zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy o biokomponentach i biopaliwach.

Nie znajdując, zatem podstaw uzasadniających uwzględnienie odwołania, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił je jako bezzasadne na podstawie przepisu art. 479 53 k.p.c.

SSO Bogdan Gierzyński