Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 1810/11

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 marca 2012 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Wydział III

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Barbara Staśkiewicz

Sędziowie:

SSA Stanisława Kubica (spr.)

SSA Barbara Pauter

Protokolant:

Karolina Sycz

po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2012 r. we Wrocławiu

sprawy z wniosku Sądu Rejonowego w L.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

przy udziale zainteresowanego D. N.

o składki

na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

z dnia 8 listopada 2011 r. sygn. akt V U 962/11

oddala apelację.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Sąd Rejonowy w L.w odwołaniu od decyzji z dnia 21 czerwca 2011 roku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L., stwierdzającej, że płatnik składek Sąd Rejonowy w L. jest zobowiązany do rozliczenia i opłacenia składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego, tj. D. N. za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku domagał się jej zmiany poprzez odstąpienie od zobowiązania do rozliczenia i opłacania składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego D. N..

W odpowiedzi na odwołanie, organ rentowy wniósł o jego oddalenie z uwagi na brak podstaw prawnych do jego uwzględnienia.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny: płatnik składek, Sąd Rejonowy w L. dokonał zgłoszenia D. N. jako sędziego w okresie od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Złożył również dokument zgłoszeniowy ZUS ZUA za D. N. od dnia 22 września 2004 roku z kodem tytułu sędziego, za którego jest obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku służbowego na podstawie art. 68 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku prawo o ustroju sądów powszechnych. Płatnik dokonał wyrejestrowania D. N. z ubezpieczeń od 1 stycznia 2008 roku. W wyniku weryfikacji dokumentów rozliczeniowych płatnika składek, ZUS poinformował płatnika o konieczności złożenia poprawnych dokumentów rozliczeniowych dotyczących obowiązku wykazywania oraz opłacania przez niego składek na Fundusz Pracy za sędziów w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy zgodnie z art. 68 ustawy o ustroju sądów powszechnych. W odpowiedzi, Sąd Rejonowy w L. poinformował, że nie podziela stanowiska Zakładu w kwestii obowiązku opłacania wyżej wskazanych składek. Pismem z dnia 6 maja 2011 roku Sąd Rejonowy w L. został poinformowany o wszczęciu postępowania administracyjnego, dotyczącego obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za sędziów w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku służbowego, o którym mowa w art. 68 ustawy o ustroju sądów powszechnych. W wyniku przeprowadzonego postępowania, decyzją z dnia 21 czerwca 2011 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. stwierdził, że płatnik składek Sąd Rejonowy w L. jest zobowiązany do rozliczenia i opłacania składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego, tj. D. N. za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy wyrokiem z dnia 8 listopada 2011 roku zmienił decyzję ZUS Oddział w L. z dnia 31 czerwca 2011 roku w ten sposób, że stwierdził, iż płatnik składek Sąd Rejonowy w L. nie jest zobowiązany do rozliczenia i opłacania składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego D. N. za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy wskazał, iż w jego ocenie, stanowisko organu rentowego nie zasługuje na akceptację. Z jednoznacznego brzmienia art. 91 § 10 ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika bowiem, iż w razie rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego w sposób o którym mowa w art. 68 powołanej ustawy, obowiązek odprowadzenia składki od wynagrodzenia wypłaconego sędziemu w okresie służby dotyczy składki na ubezpieczenie społeczne, a zatem – zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczy ubezpieczenia: emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego. Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy wynika natomiast z przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Tym samym, zdaniem Sądu Okręgowego przewidziany w art. 91 § 10 ustawy o ustroju sądów powszechnych obowiązek przekazania składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS w razie rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego na podstawie art. 68 ww. ustawy, nie dotyczy składek na Fundusz Pracy, albowiem nie jest on objęty zakresem ubezpieczeń społecznych.

Apelację od powyższego wyroku wywiódł pozwany organ rentowy, który zaskarżając wyrok w całości zarzucił mu naruszenie prawa materialnego przez jego błędną wykładnię, a w szczególności: art. 38 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 91 § 9 i 10 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, art. 107 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy poprzez ustalenie, że płatnik składek Sąd Rejonowy w L. nie jest zobowiązany do rozliczenia i opłacania składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Wskazując na powyższe zarzuty pozwany organ rentowy wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku i oddalenie odwołania strony powodowej oraz zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja organu rentowego nie zasługuje na uwzględnienie.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego Sąd I instancji zgromadził w sprawie wystarczający materiał dowodowy, a jego ocena nie narusza granic zastrzeżonych dla swobodnej oceny materiału dowodowego (art. 233 § 1 kpc). Wbrew zarzutom podnoszonym w apelacji Sąd I instancji wydał trafne rozstrzygnięcie znajdujące uzasadnienie w całokształcie sprawy oraz treści obowiązujących przepisów, a Sąd Apelacyjny aprobując w pełni te ustalenia przyjmuje je za własne bez potrzeby szczegółowego ich przytaczania.

W przedmiotowej sprawie sporne pozostawało czy płatnik składek Sąd Rejonowy w L. jest zobowiązany do rozliczenia i opłacenia składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego, tj. D. N. za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Zgodnie z treścią przepisu art. 91 § 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2001 roku, Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) od wynagrodzenia sędziów nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast w myśl przepisu § 10 ustawy w razie rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego w sposób, o którym mowa w art. 68, od wynagrodzenia wypłaconego sędziemu w okresie służby, od którego nie odprowadzano składki na ubezpieczenie społeczne, przekazuje się składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianą za ten okres w przepisach o ubezpieczeniu społecznym.

W myśl dyspozycji przepisu art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 roku, Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak wynika wprost z treści wskazanych przepisów w przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego składki na ubezpieczenie społeczne od jego wynagrodzenia pobieranego w czasie pełnienia służby przekazuje się do ZUS-u. Przepis ten jednoznacznie przesądza, iż jedynie składnik na ubezpieczenie społeczne tj. ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe podlegają przekazaniu do organu rentowego. Wskazany przepis w żaden sposób nie nakłada wskazanego obowiązku w zakresie składek na Fundusz Pracy. Przyjąć należy, iż ustawodawca uznał, iż składek na Fundusz Pracy nie przekazuje się do organu rentowego. Gdyby ustawodawca przewidział taki obowiązek zawarłby stosowną regulację w treści przepisu art. 91 § 10 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy wskazać należy, iż prawidłowo uznał Sąd Okręgowy, iż płatnik składek Sąd Rejonowy nie jest zobowiązany do rozliczenia i opłacenia składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego, tj. D. N. za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Sąd Apelacyjny w pełni zgadza się z ustaleniami dokonanymi przez Sąd I instancji. Sąd Okręgowy słusznie uznał, iż decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązująca płatnika składek do rozliczenia i opłacenia składek na Fundusz Pracy za byłego sędziego, tj. D. N. za okres od 22 września 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku jest nieprawidłowa i powinna zostać zmieniona. Natomiast Sąd Apelacyjny nie podzielił zarzutów apelacji organu rentowego, które sprowadzają się do odmiennej interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Z wymienionych względów Sąd Apelacyjny orzekł o oddaleniu apelacji na podstawie art. 385 kpc.

R.S.