Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 424/15

POSTANOWIENIE

K., dnia 30 czerwca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: S.S.O. Barbara Mokras

po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2015 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy powództwa L. K. reprezentowanej przez matkę S. K.

przeciwko K. S.

w przedmiocie z wniosku K. S. o zwolnienie od kosztów sądowych

w przedmiocie zażalenia K. S.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu

z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt III RC 39/15

postanawia:

1.  odrzucić zażalenie;

2.  sprostować oczywistą omyłkę pisarską w nazwisku pozwanego w ten sposób, że każdorazowo w sentencji i uzasadnieniu postanowienia Sądu Rejonowego w Kaliszu z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt III RC 39/15 w miejsce nazwiska (...) wpisać nazwisko (...)
w odpowiedniej formie gramatycznej.

Sygn. akt II Cz 424/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 21 maja 2015 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu zwolnił pozwanego w części od kosztów sądowych, tj. ponad kwotę 1000 zł.

Zażalenie na powyższe orzeczenie wniósł pozwany K. S., domagając się zwolnienia go w całości od kosztów postępowania.

Sąd Okręgowy, zważył co następuje:

Zażalenie podlegało odrzuceniu.

Wskazać należy, że Sąd Rejonowy w Kaliszu zaskarżonym postanowieniem rozstrzygnął jedynie w sposób pozytywny o częściowym zwolnieniu pozwanego od kosztów sądowych, tj. ponad kwotę 1.000 zł, nie oddalając wniosku pozwanego w pozostałym zakresie.

Z treści zażalenia wynika, iż pozwany nie kwestionuje wspomnianej części postanowienia. K. S., domagając się całkowitego zwolnienia od kosztów, w istocie zaskarżył oddalenie jego wniosku w pozostałym zakresie, jednak orzeczenie w tym zakresie nie istnieje w niniejszej sprawie. W konsekwencji pozwany wniesienie zażalenia powinien poprzedzić wnioskiem o uzupełnienie przedmiotowego postanowienia. W literaturze zwraca się uwagę, że wniosek o uzupełnienie orzeczenia nie konkuruje ze środkami odwoławczymi
(M. Uliasz, Kodeks postępowania cywilnego, s. 467). Ten brak konkurencji wynika stąd, że warunkiem zaskarżenia jest istnienie orzeczenia, a w razie pomięcia przez sąd niektórych żądań powoda, brak przedmiotu zaskarżenia (por. także uchwała SN z dnia 11 grudnia
2014 r., sygn. akt III CZP 94/14, publ. Biul.SN 2014/12/10, postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II UZ 60/14, publ. LEX nr 1652391).

Mając na uwadze powyższe rozważania uznać należało, iż z uwagi na brak przedmiotu zaskarżenia zażalenie pozwanego podlegało odrzuceniu na podstawie art. 373 k.p.c.
w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

Z uwagi na oczywistą omyłkę pisarską w nazwisku pozwanego postanowienie Sądu Rejonowego podlegało sprostowaniu na podstawie art. 350 § 3 k.p.c. – punkt 2 sentencji postanowienia.