Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.1836/15wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 03.12.2015r.

Sąd Okręgowy wS.Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO wS.Jan Filipczyk

Protokolant sekr. sądowy Daria Staroń

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w S. Katarzyny Mądry oraz Zastępcy Kierownika Działu Penitencjarnego Aresztu Śledczego w S. P. G. po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. - Oddział Zewnętrzny w U. wniosku Dyrektora Aresztu Śledczego w S. z dnia 04.11.2015r.

postanowił:

I.  na zasadzie art.77§1kk, art.78§1kk oraz art.161§1kkw warunkowo zwolnić z dniem 03.12.2015r. skazanego D. Z. s. M. i J. z d. Z., ur. (...) w B., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w B. z dnia 02.06.2010r., sygn. akt IIK 349/10 za czyn z art.279§1kk, art.109kk, art.91§1kk na karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 31.07.2016r.

II. na zasadzie art.80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 03.12.2017r.

III. na zasadzie art.159kkw w związku z art.72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: wykonywania pracy zarobkowej, poprawnego zachowania, powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

IV. zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Dyrektor Aresztu Śledczego w S. wystąpił z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego D. Z., wskazując na pozytywną prognozę kryminologiczno – społeczną.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Z wywiadów środowiskowych wynika, że skazany przed osadzeniem w zakładzie karnym przez około 10 lat mieszkał z konkubiną i synem za granicą. Przebywając w Polsce cieszył się pozytywną opinią w miejscu zamieszkania. Układał właściwe relacje z rodziną.

Zachowanie skazanego, w czasie odbywania kary jest wzorowe. Czternastokrotnie korzystał z nagród regulaminowych, w tym również z zezwoleń na czasowe opuszczenie zakładu karnego, z których powracał w terminie i bez zastrzeżeń. Poprawne zachowanie skazanego na wolności, bez nadzoru funkcjonariuszy potwierdzają wywiady sporządzone przez policję. Nie był karany dyscyplinarnie. Skazany w stosunku do przełożonych prezentuje właściwą postawę, jest regulaminowy. Prowadzi zgodne relacje z innymi osadzonymi. Objęty jest zatrudnieniem poza obrębem jednostki penitencjarnej i rzetelnie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Świadczą o tym regularnie wypływające wnioski nagrodowe od pracodawcy. Skazany, karę pozbawienia wolności odbywa w zakładzie karnym typu otwartego, w systemie programowanego oddziaływania. Właściwie realizuje zadania wynikające z indywidualnego programu oddziaływań. Skazany jest aktywnym uczestnikiem w procesie resocjalizacji. Kontakt zewnętrzny, w formie rozmów telefonicznych oraz korespondencji utrzymuje z najbliższą rodziną. Do popełnionego przestępstwa, ma krytyczny stosunek. Po opuszczeniu zakładu karnego, skazany ma zapewnione miejsce zamieszkania i możliwość podjęcia zatrudnienia.

Stwierdzić należy, mając na uwadze jego wzorowe zachowanie w zakładzie penitencjarnym oraz wykazywaną dużą aktywność w procesie resocjalizacji, iż proces resocjalizacji skazanego w izolacji więziennej został zakończony. Zdaniem Sądu dalszy proces wychowawczy powinien być prowadzony w warunkach wolnościowych pod dozorem kuratora sądowego.

Mając na względzie powyższe okoliczności w tym młody wiek skazanego należy uznać, że istnieje uzasadnione przypuszczenie, iż w przypadku warunkowego zwolnienia będzie on przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa. Z tych względów postanowiono jak wyżej.

Sąd uznał za celowe poddanie skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz nałożenie obowiązków przewidzianych w art.72§1kk.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art.626§1 kpk w zw. z art.624§1 kpk w zw. z art.1§2 kkw.

Przewodniczący – Sędzia