Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1502/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 22 kwietnia 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. odmówił W. M. (1) prawa do wcześniejszej emerytury. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy wskazał, iż wnioskodawca udowodnił do dnia 1 stycznia 1999 roku 21 lat pracy w szczególnych warunkach jednakże jednocześnie udowodnił jedynie 24 lata 10 miesięcy i 17 dni okresów składkowych i nieskładkowych. Organ rentowy nie zaliczył wnioskodawcy do stażu pracy okresów korzystania z urlopów bezpłatnych oraz okresu zatrudnienia od 1 lipca 1975 roku do 15 października 1975 roku w Spółdzielni (...) uznając, że przedłożone dokumenty nie potwierdzają w sposób wystarczający zatrudnienia w powyższym okresie.

(decyzja - k. 32 akt ZUS)

W. M. (2) decyzję organu rentowego uznał za krzywdzącą i złożył od niej odwołanie wnosząc o zaliczenie do ogólnego stażu pracy pracy wykonywanej w okresie od 1 lipca 1975 roku do 15 października 1975 roku w Spółdzielni (...). Wskazał, że nie posiada dokumentów potwierdzających w/w zatrudnienie jednak potwierdzą je zeznania świadków.

(odwołanie - k. 2-3)

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podnosząc, że odwołujący nie udowodnił do dnia 1 stycznia 1999 roku 25-letniego stażu pracy. Wskazał, że zatrudnienie na które powołuje się wnioskodawca nie zostało w dostateczny sposób udokumentowane. Podniósł również, że we wniosku o ustalenie kapitału początkowego W. M. (1) wskazał, iż w okresie od 25 czerwca 1975 roku do 24 października 1975 roku pozostawał bez zatrudnienia.

(odpowiedź na odwołanie - k. 5)

Na rozprawie w dniu 8 lutego 2016 roku odwołujący poparł odwołanie. Pełnomocnik ZUS wniósł o oddalenie odwołania.

(e-protokół – 00:01:34, 00:02:27)

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca – W. M. (1) urodził się w dniu (...). Odwołujący złożył wniosek o emeryturę w dniu 10 marca 2015 roku.

( bezsporne, a nadto wniosek k. 1 – 4 akt ZUS).

W toku postępowania przed organem rentowym wnioskodawca wykazał do dnia 1 stycznia 1999 roku ogólny staż pracy w wymiarze 24 lat 10 miesięcy i 17 dni, na który składały się okresy składkowe w wymiarze 24 lat 9 miesięcy i 12 dni oraz okresy nieskładkowe w wymiarze 1 miesiąca i 5 dni, w tym 21 lat pracy w szczególnych warunkach (jako ślusarz obok stanowiska spawalniczego w okresie od 11 listopada 1977 roku do 31 grudnia 1998 roku w (...) S.A.).

( bezsporne, a nadto uzasadnienie decyzji – k. 32 akt ZUS, zaświadczenie – k. 12 akt ZUS)

Zaskarżoną decyzją z dnia 22 kwietnia 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił W. M. (1) prawa do wcześniejszej emerytury z uwagi na to, że wnioskodawca nie wykazał wymaganego 25-leniego stażu pracy.

Do stażu pracy organ rentowy nie zaliczył wnioskodawcy zatrudnienia w Spółdzielni (...) w okresie od 1 lipca 1975 roku do 15 października 1975 roku.

(decyzja - k. 22 akt ZUS)

W okresie od 1 lipca 1975 roku do 15 października 1975 roku W. M. (1) pracował w Spółdzielni (...). Spółdzielnia zatrudniała pracowników do prac sezonowych, które trwały od lipca do grudnia/stycznia. Wnioskodawca pracował na kwaszarni i w magazynie, kisił ogórki i kapustę. Pracował 8-10 godzin dziennie. Zatrudnienie ustało w październiku z uwagi na powołanie odwołującego do wojska.

Spółdzielnia wydawała swoim pracownikom świadectwa pracy oraz legitymacje ubezpieczeniowe. Od wynagrodzeń pracowników odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne.

(zeznania świadka M. M. – e-protokół (...):04:31, zeznania świadka R. P. – e-protokół (...):08:57, zeznania odwołującego W. M. (1) – e-protokół (...):12:56)

Odwołujący nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających w/w zatrudnienie takich jak umowa o pracę czy świadectwo pracy. Brak również dokumentów poświadczających odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w spornym okresie.

(bezsporne)

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie wyżej powołanych dokumentów oraz częściowo na podstawie zeznań odwołującego i zeznań przesłuchanych w sprawie świadków M. M. i R. P., które w badanym okresie pracowały razem z wnioskodawcą w tej samej spółdzielni. Sąd uznał, że zeznania wnioskodawcy oraz w/w świadków są wiarygodne co do tego, że W. M. (1) w spornym okresie pracował w Spółdzielni (...), a także co do tego, że spółdzielnia wystawiała swoim pracownikom świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe i odprowadzała składki od ich wynagrodzeń. Sąd nie dał jednak wiary zeznaniom R. P. w zakresie w jakim podała, że W. M. (1) zatrudniony był w spółdzielni na podstawie umowy o pracę, że zostało mu wystawione świadectwo pracy, że otrzymał on książeczkę ubezpieczeniową oraz że były odprowadzone składki na jego ubezpieczenie społeczne – w braku jakichkolwiek dokumentów potwierdzających fakt zatrudnienia i opłacenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne zeznania świadka, który po przeszło 40 latach pamięta, że wystawiono wskazane dokumenty i opłacono składki odwołującego muszą zostać ocenione jako nieprawdziwe. Podobnie jako niewiarygodne muszą zostać ocenione zeznania wnioskodawcy w zakresie w jaki stwierdził, że był zatrudniony w spółdzielni na podstawie umowy o pracę od której odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne lecz nie ma dokumentów potwierdzających tę okoliczność, gdyż zaginęły w trakcie przeprowadzki. Podkreślenia wymaga, że gdyby w tytułu spornego zatrudnienia rzeczywiście były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, to organ rentowy dysponowałby stosownymi informacjami w tym zakresie i potwierdzającą je dokumentacją, a sam odwołujący nie wskazałby we wniosku o ustalenie kapitału początkowego spornego okresu jako okresu pozostawania bez pracy. Nie może ujść uwadze, że na zatrudnienie w Spółdzielni (...) W. M. (1) zaczął się powoływać dopiero gdy dowiedział się, że na dzień 31 grudnia 1998 roku nie ma wymaganego 25-letniego stażu pracy lecz 24 lata 10 miesięcy i 17 dni. Co istotne wnioskodawca nie posiada żadnego dokumentu, który mógłby poświadczyć jego zatrudnienie w Spółdzielni (...) i podleganie ubezpieczeniom społecznym – wprawdzie sprawa dotyczy odległego okresu i mogą się zdarzyć pewne braki w dokumentacji jednakże w niniejszej sprawie wnioskodawca nie przedłożył jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego fakt formalnego zatrudnienia związanego z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Dokumentacji nie posiada również Archiwum Państwowe w W. pomimo, iż znajdują się w nim dokumenty związane z zatrudnieniem innych pracowników spółdzielni z 1975 roku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Odwołanie W. M. (1) nie zasługuje na uwzględnienie i jako takie podlegało oddaleniu.

W myśl art. 184 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli:

1) okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 65 lat – dla mężczyzn oraz

2) okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

Zaś ust. 2 w/w przepisu stanowi, że emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie z § 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 z późn. zm.) za okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury, zwany dalej „wymaganym okresem zatrudniania” uważa się okres wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, liczony łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia. Pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1)  osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn;

2)  ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Powołany wykaz wskazuje wszystkie te prace w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego.

W rozpoznawanej sprawie niesporne było, iż wnioskodawca legitymuje się 21 letnim okresem zatrudnienia w szczególnych warunkach – pracował jako ślusarz obok stanowiska spawalniczego w okresie od 11 listopada 1977 roku do 31 grudnia 1998 roku w (...) S.A. – a zatem spełnił przesłankę bycia zatrudnionym przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze do 1 stycznia 1999 roku. Odwołujący osiągnął również wiek emerytalny. W ocenie Sądu rację ma jednak organ rentowy, iż wnioskodawca nie udowodnił wymaganego
25-letniego okresu zatrudnienia.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresami składkowymi są m.in. okresy ubezpieczenia, którymi stosownie do art. 4 pkt 5 u.e.r.f.u.s. są okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z poczynionych w sprawie ustaleń faktycznych wynika, że W. M. (1) wprawdzie pracował sezonowo - od lipca do października 1975 roku w Spółdzielni (...) przy kiszeniu ogórków i kapusty jednak zatrudnienie to miało charakter nieformalny i nie były od niego odprowadzane należne składki na ubezpieczenie społeczne. Wnioskodawca nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających fakt formalnego, podlegającego obowiązkowi składkowemu, zatrudnienia w spółdzielni – nie przedstawił umowy o pracę, świadectwa pracy ani legitymacji ubezpieczeniowej. Podkreślenia wymaga, iż dokumentacji dotyczącej spornego zatrudnienia nie ma również w Archiwum Państwowym pomimo, iż Archiwum jest w posiadaniu dokumentów dotyczących innych pracowników spółdzielni z 1975 roku. W tym stanie rzeczy Sąd ocenił zarówno twierdzenia wnioskodawcy jak i zeznania świadka R. P. co do tego, że W. M. (1) pracował na podstawie umowy o parce i podlegał ubezpieczeniom społecznym jako niewiarygodne. Co istotne, również sam wnioskodawca składając wniosek o ustalenie kapitału początkowego wskazał okres od 25 czerwca 1975 roku do 15 października 1975 roku jako okres, w którym pozostawał bez zatrudnienia, a na rzekome zatrudnienie w Spółdzielni (...) zaczął się powoływać dopiero gdy dowiedział się, że nie ma wymaganego 25-letniego stażu pracy, a co za tym idzie, że nie spełnia warunków do przyznania emerytury w obniżonym wieku. W ocenie Sądu w spornym okresie odwołujący faktycznie dorabiał sobie w Spółdzielni (...) jednak praca ta nie wiązała się z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne, a zatem nie stanowiła okresu ubezpieczenia i jako taka nie może podlegać zaliczeniu do okresu zatrudnienia wymaganego do uzyskania emerytury.

W tym stanie rzeczy należało ocenić decyzję organu rentowego odmawiającą zaliczenia W. M. (1) do stażu pracy okresu pracy w Spółdzielni (...), a w konsekwencji odmawiającą prawa do emerytury w obniżonym wieku z uwagi na niespełnienie przesłanki posiadania co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych do dnia 1 stycznia 1999 roku, za prawidłową.

Mając powyższe na uwadze Sąd orzekł jak w sentencji stosownie do treści art. 477 14 § 1 k.p.c.

Zarządzenie: odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi odwołującego.