Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIIIU 1604/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16 kwietnia 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. wyliczył wartość kapitału początkowego wnioskodawczyni H. U. na dzień 1 stycznia 1999 roku na kwotę 39678,65 zł . W uzasadnieniu decyzji wskazano ,iż organ rentowy nie uwzględnił okresu zatrudnienia w PHPU JP&PJ od 22.05.1991 roku do 9.12.1991 roku z uwagi na brak możliwości identyfikacji płatnika, okresu zatrudnienia w klubie Miłośników Filmu od 1.09.1989 r do 31.12.1990 r z uwagi na brak imiennej pieczątki osoby uprawnionej w świadectwie pracy okresu zatrudnienia w PPHU (...) w okresie od dnia 1.11.1992 r do 31.01.1993r z uwagi na brak zamieszczonej informacji o okresach nieskładkowych. Wskaźnik wysokości wymiaru kapitału początkowego wyliczono na 62,60% / decyzja w aktach ZUS/.

W dniu 3 czerwca 2015 roku wnioskodawczyni złożyła odwołanie od powyższej decyzji. Wniosła o uwzględnienie okresu zatrudnienia PHPU JP&PJ wskazując ,iż płatnikiem składek był P. J. I J. P.. Ponadto wniosła o zaliczenie okresu zatrudnienia w (...) Klubie Miłośników (...) wskazując ,iż na świadectwie pracy widnieje czytelny podpis właściciela M. W. a ówczesne przepisy nie wymagały aby świadectwo pracy było podstemplowane czytelną pieczątką imienną osoby upoważnionej do podpisywania dokumentów. M. W. w momencie rozwiązania z nią umowy o pracę był właścicielem firmy. W zakresie niezaliczenia okresu zatrudnienia w PPHU (...) wnioskodawczyni podniosła ,iż nie występowały u niej okresy nieskładkowe co potwierdza książeczka ubezpieczeniowa / odwołanie k- 2/.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. W uzasadnieniu podniesiono ,iż wnioskodawczyni złożyła kolejne dokumenty w związku z czym zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające/ odpowiedź na odwołanie k- 7/.

W dniu 29 czerwca 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. wydał kolejną decyzję, na mocy której wyliczył kapitał początkowy wnioskodawczyni na dzień 1 stycznia 1999 roku na kwotę 44 788,70 zł. W uzasadnieniu decyzji wskazano ,iż uwzględniono okres zatrudnienia w firmie (...) w okresie od dnia 25.05.1991 roku do 9.12.1998 r oraz okres zatrudnienia w PPHU (...) od 1.11.1992 do 31.01.1993 r. Wskaźnik wysokości podstawy kapitału początkowego został wyliczony na 71,04% / decyzja w aktach ZUS/.

W piśmie procesowym z dnia 2 lipca 2015 roku organ rentowy wskazał ,iż nie zaliczył wnioskodawczyni do stażu pracy okresu zatrudnienia w (...) Klubie Miłośników (...) w Ł. z uwagi na brak imiennej pieczątki osoby wystawiającej świadectwo pracy. / pismo k- 9/.

Podczas rozprawy w dniu 2 lutego 2016 roku wnioskodawczyni podtrzymała swoje odwołanie w zakresie nie zaliczenia jej do stażu pracy okresu zatrudnienia w (...) Klubie Miłośników (...) w Ł. w okresie od dnia 1.09.1989 r do 31.12.1990 r . W pozostałym zakresie cofnęła odwołanie za zgodą pełnomocnika ZUS. Pomiędzy stronami spór ograniczył się do zaliczenia okresu zatrudnienia wnioskodawczyni w (...) Klubie Miłośników (...) w Ł. do kapitału początkowego. Pozostałe okresy zatrudnienia są niesporne . /protokół rozprawy płyta CD k- 29 00:27;45 /.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

W dniu 18 lutego 2015 roku wnioskodawczyni H. U. złożyła wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Do wniosku załączona została informacja o okresach składkowych i nieskładkowych oraz dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia jak i zaświadczenie z Urzędu Pracy o okresach rejestracji jako osoby bezrobotnej./ wniosek i dokumenty w aktach ZUS/.

Wnioskodawczyni była zatrudniona w okresie od 1.09.1989 r do 31.12.1990 r w (...) Klubie Miłośników (...) „KLUB –FILM” w Ł., na stanowisku sekretarki, w pełnym wymiarze czasu pracy. O ofercie pracy wnioskodawczyni dowiedziała się od swojego kolegi, który poinformował go ,że jego znajomy poszukuje pracownika. Wnioskodawczyni świadczyła pracę codziennie w dni robocze od godziny 12.00 do 20.00 oraz w soboty a w niedzielę nie pracowała. Wnioskodawczyni w ramach obowiązków pracowniczych otwierała i zamykała Klub a ponadto sprzątała go. W klubie tym osoby wymieniały się kasetami video z filmami lub wypożyczały filmy. Klub mieścił się w budynku (...), od którego były wynajmowane pomieszczenia. Wnioskodawczyni zajmowała się w nim wszystkimi czynnościami biurowymi i wypożyczała kasety. Wnioskodawczyni przyjmowała od członków klubu wpisowe i składki miesięczne. Czasami do klubu przychodzili właściciele. Początkowo był to K. Z. a następnie M. W.. Wnioskodawczyni nie znała ich prywatnie, nie utrzymywała z nimi żadnego kontaktu ani w okresie zatrudnienia ani po jego zakończeniu. / zeznania wnioskodawczyni płyta CD 00:21:00 i 00:24:25 , zeznania świadka A. CD 00:08:37, G. CD 00:12:22, L. CD 00:16:19 koperta k- 29/.

Początkowo właścicielem klubu był K. Z., który zatrudnił wnioskodawczynię a następnie klub przejął M. W.. Umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron w dniu 31.12.1990 r. Świadectwo pracy wydał wnioskodawczyni drugi właściciel - M. W.. Osobiście podpisał się pod powyższym dokumentem /zeznania wnioskodawczyni płyta CD 00:21:00 i 00:24:25 , kopia świadectwa pracy k- 4-4odw/.

Przy uwzględnieniu zatrudniania wnioskodawczyni w (...) Klubie Miłośników (...) w Ł. wskaźnik podstawy wymiaru kapitału początkowego za lata 1989-1998 wyniósł 72,94% . Okresy składkowe wyniosły 10 lat , 3 miesiące i 29 dni okresów składkowych oraz 18 dni okresów nieskładkowych/ wyliczenie organu rentowego, niesporne /.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie materiału dowodowego zebranego w sprawie opierając się na dokumentach załączonych do akt sprawy oraz zeznaniach wnioskodawczyni i świadków A., L. i G.. Okolicznością sporną w sprawie było ustalenie zatrudnienia wnioskodawczyni w okresie od 1.09.1989 r do 31.12.1990 r w (...) Klubie Miłośników (...) KLUB –FILM w Ł.. Organ rentowy zakwestionował bowiem powyższy okres zatrudnienia i nie uwzględnił go w stażu pracy wnioskodawczyni, branym pod uwagę przy ustalaniu kapitału początkowego.

W ocenie Sądu wnioskodawczyni wykazała ,iż w spornym okresie czasu pracowała we wskazanym powyżej klubie na stanowisku sekretarki. Zeznania wnioskodawczyni oraz świadków potwierdzają treść wydanego jej bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę , świadectwa pracy. Podnieść w tym miejscu należy ,iż organ rentowy zakwestionował powyższy dokument wyłącznie z uwagi na brak pieczątki imiennej właściciela firmy. W ocenie Sądu orzekającego wnioskodawczyni zasadnie podnosiła ,iż w dacie wydania jej świadectwa pracy nie obowiązywały żadne przepisy nakładające obowiązek zamieszczania na świadectwie pracy takiej pieczęci. Istniał natomiast obowiązek zamieszczenia na świadectwie pracy pieczęci zakładu pracy , z czego pracodawca wywiązał się, stemplując świadectwo pieczątką nagłówkową zakładu oraz zamieszczając pieczątkę taką przy swoim podpisie pod świadectwem pracy. W dacie wydania przez wnioskodawczynię świadectwa pracy obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 1974 roku w sprawie świadectw pracy i opinii ( Dz. U z 1974 r nr 45 poz. 269 ze zm.) , które regulowało treść i sposób wydania świadectwa pracy. Z treści przepisu art. 97 § 1 Kp wnikało ,iż w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca był obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Należy w tym miejscu wskazać ,iż świadectwo pracy wystawione przez pracodawcę traktuje się w postępowaniu sądowym jako dokument prywatny w rozumieniu art. 245 k.p.c., który stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Jeżeli zaś zachodzą wątpliwości, co do stwierdzeń zawartych w świadectwie pracy, konieczne jest ich zweryfikowanie innymi dowodami, szczególnie dokumentami i dowodami osobowymi. ( vide: wyrok SA w Łodzi z dnia 9.06.2015 r w sprawie III AUa 741/14 LEX nr 1755237). Dlatego Sąd uznał za konieczne przeprowadzenie dowodu z zeznań wnioskodawczyni oraz wskazanych przez nią świadków na okoliczność jej zatrudnienia w spornym okresie czasu w (...) Klubie Miłośników (...) w Ł..

W ocenie Sądu zeznania świadków i wnioskodawczyni potwierdziły treść świadectwa pracy i okoliczność ,iż wnioskodawczyni w okresie w nim wskazanym pracowała w oparciu o umowę o pracę. W ocenie Sadu zeznania strony i świadków nie budzą żadnych wątpliwości i są rzetelne. Oceniając powyższe zeznania Sąd miał na uwadze upływ czasu jaki minął od zatrudnienia wnioskodawczyni oraz miejsce i charakter pracy jaką wykonywała.

Z urzędu Sądowi jest znana okoliczność ,iż ewidencji działalności gospodarczej nie figuruje obecnie (...) Klub Miłośników (...) w Ł., podmiot taki nie działa również w ramach (...).

Sąd zważył , co następuje:

Odwołanie wnioskodawczyni w zakresie nie zaliczenia jej do kapitału początkowego okresu zatrudnienia w (...) Klubie Miłośników (...) w Ł. od dnia 1.09.1989 r do 31.12.1990 roku jest zasadne i podlega uwzględnieniu.

Stosownie do treści przepisu art. 173.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 roku Nr 748 ze zm.) dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem wejścia w życie ustawy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek, ustala się kapitał początkowy. Kapitał początkowy stanowi równowartość kwoty obliczonej według zasad określonych w art. 174 pomnożonej przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone zgodnie z art. 26 ust. 3 dla osób w wieku 62 lat.( ust 2). Wartość kapitału początkowego ustala się na dzień wejścia w życie ustawy.( ust.3).

Przepis art. 174 powyższej ustawy stanowi ,iż kapitał początkowy ustala się na zasadach określonych w art. 53, z uwzględnieniem ust. 2-12 powyższej ustawy. Zgodnie z treścią ustępu 2 przepisu art. 174 ustawy emerytalnej przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie ustawy:

1) okresy składkowe, o których mowa w art. 6;

2) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5;

3) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 1-3 i 6-12, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2.

W procesie, wnioskodawczyni w ocenie Sądu udowodniła ,iż w okresie od dnia 1.09.1989 r do 31.12.1990 r była zatrudniona w (...) Klubie Miłośników (...) KLUB –FILM w Ł. w oparciu o umowę o pracę. A zatem okres ten był okresem składkowym w rozumieniu przepisów i winien być zaliczony przy wyliczaniu kapitału początkowego wnioskodawczyni. Przy jego uwzględnieniu kapitał początkowy wnioskodawczyni z lat 1989 – 1998 (zgodnie z wyliczeniami poczynionymi przez organ rentowy) uległ zwiększeniu i wyniósł 72,94% . Jest to wartość większa od dotychczasowej, która wnosiła 71,04%. Przy jego uwzględnieniu okresy składkowe wnioskodawczyni wynoszą 10 lat , 3 miesiące i 29 dni okresów składkowych i 18 dni okresów nieskładkowych.

Mając powyższe na uwadze Sąd zmienił zaskarżone decyzje jak w punkcie 1 sentencji wyroku na podstawie art. 477 14 § 1 i § 2 k.p.c.

W pozostałym zakresie, wobec cofnięcia odwołania przez wnioskodawczynię na skutek częściowego uwzględnienia jej wniosków przez organ rentowy, na podstawie art. 355 K.p.c. Sąd umorzył postępowanie w sprawie.

ZARZĄDZENIE

Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi ZUS wraz z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia apelacji oraz aktami rentowymi

8.03.2016