Pełny tekst orzeczenia

Sygn.akt II Cz 473/15

POSTANOWIENIE

Dnia 12 sierpnia 2015 r.

S ąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodnicz ący: SSO Tomasz Adamski

po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2015 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) (...) (...)

(...) Funduszu (...) (...) w W.

przeciwko T. B.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego

na postanowienie Sądu Rejonowego w Tucholi z dnia 28 kwietnia 2015 roku

sygn. akt I C 130/15

postanawia:

zmieni ć zaskarżone postanowienie w punkcie 2 (drugim) w ten sposób, że zas ądzić od powoda na rzecz pozwanego kwotę 1.476 (jeden tysiąc czterysta siedemdziesi ąt sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.

II Cz 473/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2015 roku Sąd Rejonowy w Tucholi umorzył postępowanie w sprawie, przyznał radcy prawnemu G. P. od Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego w Tucholi kwotę 1.476 złotych tytułem wynagrodzenia za udzielenie pozwanemu pomocy prawnej z urzędu i postanowił nie obciążać pozwanego kosztami procesu. W uzasadnieniu sąd wskazał, że umorzył postępowanie wobec cofnięcia pozwu przez powoda, na co pozwany wyraził zgodę. Jako podstawę rozstrzygnięcia w przedmiocie wynagrodzenia pełnomocnika pozwanego sąd przywołał przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie.

Zażalenie na to postanowienie wniósł pozwany domagając się jego zmiany poprzez zasądzenie kosztów procesu od powoda na rzecz pozwanego.

S ąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się zasadne.

Zgodnie z art. 203 § 2 kpc w przypadku cofnięcia pozwu, na żądanie pozwanego, sąd zasądza od powoda na rzecz pozwanego poniesione przez niego koszty. W niniejszej sprawie pozwany zgłosił takie żądanie, zatem koszty wynagrodzenia pełnomocnika pozwanego ustanowionego dla niego z urzędu winien ponieść powód (art. 122 § 1 kpc). Wynagrodzenie to, biorąc pod uwagę wartość przedmiotu sporu, winno wynieść 1.200 złotych (§ 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu - nie zaś jak wskazuje sąd I instancji rozporządzenia regulującego stawki wynagrodzenia adwokackiego), kwota ta winna zostać podwyższona o stawkę podatku VAT, czyli 23%, zatem wynagrodzenie winno wynieść 1.476 złotych (§ 2 ust. 3 cytowanego rozporządzenia).

Wobec powyższego Sąd Okręgowy uznając zażalenie za zasadne orzekł jak w sentencji na podstawie przepisów art. 386 § 1 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc.