Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 770/15

POSTANOWIENIE

Dnia 21 stycznia 2016 roku

Sąd Rejonowy w Jędrzejowie I Wydział Cywilny w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Katarzyna Wysoczyńska

Protokolant: st. sekr. sądowy Dagmara Pałka

po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2016 r. w Jędrzejowie na rozprawie

sprawy z wniosku D. K.

z udziałem R. R., J. W.

o stwierdzenie nabycia praw do spadku po J. R., M. R. (1), M. R. (2), Z. R. i J. G.

postanawia:

I. stwierdzić, że spadek po J. R. s. J. i M. zmarłym dnia 14 maja 1993 roku w S., ostatnio stale zamieszkałym w D., na podstawie ustawy nabyły dzieci J. W., S. R. i M. R. (1) każde w 1/3 części

II. stwierdzić, ze wchodzące w skład spadku po J. R. gospodarstwo rolne na podstawie ustawy nabyły dzieci J. W. i M. R. (1) każde w 1/2 części

III. stwierdzić, że spadek po M. R. (1) s. J. i W. zmarłym dnia 21 listopada 1999 roku w D. ostatnio stale zamieszkałym w D., na podstawie ustawy nabyły dzieci D. K., M. R. (2), Z. R. i R. R. każde w 1/4 części

IV. stwierdzić, ze wchodzące w skład spadku po M. R. (1) gospodarstwo rolne podstawie ustawy nabyły dzieci D. K., M. R. (2), Z. R. i R. R. każde w 1/4 części

V. stwierdzić, że spadek po M. R. (2) s. M. i J. zmarłym dnia 1 maja 2008 roku w J., ostatnio stale zamieszkałym w D., na podstawie ustawy nabyli matka J. G. zd. O. c. J. i K. w 9/24 części oraz rodzeństwo D. K., Z. R. i R. R. każde w 5/24 części

VI. stwierdzić, że spadek po Z. R. s. M. i J. zmarłym dnia 28 kwietnia 2015 roku w D., ostatnio stale zamieszkałym w D., na podstawie ustawy nabyli matka J. G. zd. O. c. J. i K. w 1/2 części oraz rodzeństwo D. K. i R. R. każde w 1/4 części

VII. stwierdzić, że spadek po J. G. zd. O. c. J. i K. zmarłej dnia 15 września 2015 roku w D., ostatnio stale zamieszkałej w D., na podstawie ustaw nabyły dzieci D. K. i R. R. każde w 1/2 części

VIII. pobrać od D. K. i R. R. na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego w Jędrzejowie kwoty po 50 zł (pięćdziesiąt złotych) tytułem nieuiszczonych kosztów sądowych

IX. orzec, że wnioskodawczyni i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.

Sygn. akt I Ns 770/15

UZASADNIENIE

Postanowienia z dnia 21 stycznia 2016 roku

W dniu 23 października 2015 roku do tut. Sądu wpłynął wniosek D. K. o stwierdzenie nabycia spadku po J. R., M. R. (1), M. R. (2), Z. R.
i J. G..

Jako uczestników postępowania wnioskodawczyni wskazała J. W. i R. R..

Uczestnicy nie sprzeciwili się wnioskowi.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 14 maja 1993 roku zmarł w S. J. R.. Ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwał w D..

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu (k. 8), zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku ).

Jako spadkobierców ustawowych zostawił dzieci J. W., S. R.
i M. R. (1). Zmarł on jako wdowiec. J. R. nie miał żadnych innych dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich czy też przysposobionych. Nie zostawił testamentu. Żaden ze spadkobierców ustawowych nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Po jego śmierci nie był sporządzany protokół poświadczenia dziedziczenia.

Córka J. S. R. zmarła 13 grudnia 2014 roku jako bezdzietna panna.

Dowód: zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku), odpisy skróconych aktów stanu cywilnego (k. 9 – 10, 12 -15).

W skład spadku po J. R. wchodzi gospodarstwo rolne.

W dacie śmieci J. R. jego córka S. R. mieszkała w Z., pracowała w hucie szkła, nie pracowała w rolnictwie. S. R. nigdy nie pracowała z rodzicami i rodzeństwem w gospodarstwie rolnym, również jako dziecko. Praca w gospodarstwie rolnym jej nigdy nie interesowała.

W dacie śmieci J. R. w spadkowym gospodarstwie pracował syn J. M. R.. Miał on także własne gospodarstwo rolne.

W dacie śmierci J. R. w spadkowym gospodarstwie nie pracowała jego córka J. W., mieszkała ona w tym czasie w Z.. J. W. do Z. wyjechała jako osoba niepełnoletnia, uczyła się tam i mieszkała w internacie. Na okres wakacyjny wracała jednak do domu rodzinnego i pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców.

Dowód: zeznania wnioskodawczyni D. K. (k. 45 + nagranie rozprawy z dnia 21 stycznia 2016 roku), zeznania uczestniczki J. W. (k. 45 -46 + nagranie rozprawy z dnia 21 stycznia 2016 roku), (...) (k. 25 -27).

W dniu 21 listopada 1999 roku zmarł w D. M. R. (1). Ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwał w D..

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu (k.7 ), zapewnienie spadkowe (k.34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku ).

Jako spadkobierców ustawowych zostawił dzieci D. K., M. R. (2), Z. R. i R. R.. Był on kawalerem. Nie miał on żadnych innych dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich czy też przysposobionych. Nie zostawił testamentu. Żaden ze spadkobierców ustawowych nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Po jego śmierci nie był sporządzany protokół poświadczenia dziedziczenia.

Dowód: zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku), odpisy skróconych aktów stanu cywilnego (k. 9 – 10, 12 -15).

W skład spadku po M. R. (1) wchodzi gospodarstwo rolne.

W dacie śmierci M. R. (1) w spadkowym gospodarstwie pracowała jego córka D. K. oraz synowie Z. R. i M. R. (2), natomiast syn R. R. pracował poza rolnictwem, mieszkał w Z..

M. R. (2) posiadał własne gospodarstwo rolne, które otrzymał w drodze umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 26.02.1990 roku rep. A nr 642/90.

Z. R. także posiadał własne gospodarstwo, które otrzymał umową darowizny z dnia 21 września 1999 roku Rep. A nr 2089/99.

M. R. (2), R. R., Z. R. i D. K. pracowali w spadkowym gospodarstwie rolnym będąc dziećmi, żadne z nich nie miało szkoły ani kursu rolniczego.

Dowód: zeznania wnioskodawczyni D. K. (k. 45 + nagranie rozprawy z dnia 21 stycznia 2016 roku), zeznania uczestniczki J. W. (k. 45 -46 + nagranie rozprawy z dnia 21 stycznia 2016 roku), zeznania świadka M. R. (3) (k. 46 + nagranie rozprawy z dnia 21 stycznia 2016 roku), umowy (k. 19 – 20, 21 - 22).

W dniu 1 maja 2008 roku zmarł w J. M. R. (2). Ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwał w D..

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu (k. 6), zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku ).

Jako spadkobierców ustawowych zostawił matkę J. G. oraz rodzeństwo D. K., Z. R. i R. R.. Jego ojciec M. R. (1) zmarł przed nim. Nie miał on żadnych dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich czy też przysposobionych. Nie zostawił testamentu. Żaden ze spadkobierców ustawowych nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Po jego śmierci nie był sporządzany protokół poświadczenia dziedziczenia.

Dowód: zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku), odpisy skróconych aktów stanu cywilnego (k. 9 – 10, 12 -15).

W dniu 28 kwietnia 2015 roku zmarł w D. Z. R.. Ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwał w D..

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu (k. 5), zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku ).

Jako spadkobierców ustawowych zostawił matkę J. G. oraz rodzeństwo D. K. i R. R.. Jego ojciec M. R. (1) zmarł przed nim. Nie miał on żadnych dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich czy też przysposobionych. Nie zostawił testamentu. Żaden ze spadkobierców ustawowych nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Po jego śmierci nie był sporządzany protokół poświadczenia dziedziczenia.

Dowód: zapewnienie spadkowe (k. 34+ nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku), odpisy skróconych aktów stanu cywilnego (k. 9 – 10, 12 -15).

W dniu 15 września 2015 roku zmarła w D. J. G.. Ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwała w D..

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu (k. 11), zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku ).

Jako spadkobierców ustawowych zostawiła dzieci D. K. i R. R.. Nie miała on żadnych innych dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich czy też przysposobionych. Nie zostawiła testamentu. Żaden ze spadkobierców ustawowych nie odrzucił spadku, nie zrzekł się dziedziczenia i nie został uznany za niegodnego dziedziczenia. Po jej śmierci nie był sporządzany protokół poświadczenia dziedziczenia.

Dowód: zapewnienie spadkowe (k. 34 + nagranie rozprawy z dnia 26 listopada 2015 roku), odpisy skróconych aktów stanu cywilnego (k. 9 – 10, 12 -15).

Sąd zważył co następuje:

Sąd przy rozpoznawaniu niniejszej sprawy miał na względzie treść przepisu art. 670 § 1 kpc, zgodnie, z którym Sąd z urzędu bada kto jest spadkobiercą, a w szczególności czy spadkodawca pozostawił testament.

Zgodnie z przepisem art. 926 § 1 kc powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. W przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu dziedziczenie wynika z ustawy. Niewątpliwym jest w niniejszej sprawie, że J. R. nie zostawił testamentu, co wynika ze złożonego zapewnienia spadkowego. Uczestnicy także nie powoływali się na fakt istnienia takiego testamentu. Zatem dziedziczenie po nim następuje według porządku wynikającego
z ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 931 § kc w pierwszej kolejności do dziedziczenia dochodzą dzieci spadkodawcy, które dziedziczą w częściach równych.

Jak wynika z zapewnienia spadkowego, a także aktów stanu cywilnego, J. R. pozostawił troje dzieci M. R. (1), J. W. i S. R., zatem to te osoby dziedziczą spadek po J. R. każde po 1/3 części.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w pkt I postanowienia.

Na podstawie wskazanych wyżej przepisów orzeczono także w pkt III postanowienia
w zakresie dziedziczenia po M. R. (1).

Niewątpliwym jest w niniejszej sprawie, że M. R. (1) nie zostawił testamentu, co wynika ze złożonego zapewnienia spadkowego. Uczestnicy także nie powoływali się na fakt istnienia takiego testamentu. Zatem dziedziczenie po nim następuje według porządku wynikającego z ustawy.

Jak wynika z zapewnienia spadkowego M. R. (1) pozostawił czworo dzieci, a mianowicie D. K., M. R. (2), Z. R. i R. R., a zatem to te osoby dziedziczą spadek po M. R. (1) każde w ¼ części.

Na podstawie wskazanych wyżej przepisów orzeczono także w pkt VII postanowienia w zakresie dziedziczenia po J. G..

Niewątpliwym jest w niniejszej sprawie, że J. G. nie zostawiła testamentu, co wynika ze złożonego zapewnienia spadkowego. Uczestnicy także nie powoływali się na fakt istnienia takiego testamentu. Zatem dziedziczenie po nim następuje według porządku wynikającego z ustawy.

Jak wynika z zapewnienia spadkowego J. G. pozostawiła dwoje dzieci, a mianowicie D. K. i R. R., a zatem to te osoby dziedziczą spadek po J. G. każde w 1/2 części.

W pkt V orzeczono na podstawie art. 933 § 1 kc i obowiązującym w dacie śmierci M. R. (2), zgodnie z którym w przypadku braku zstępnych spadkodawcy i małżonka, spadek przypada, rodzicom każdemu po ¼ części, a rodzeństwu przypada pozostała część
w równych częściach, a gdyby któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku jego udział dziedziczy rodzeństwo i drugie z rodziców po ½ części.

Niewątpliwym jest w niniejszej sprawie, że M. R. (2) nie zostawił testamentu, co wynika ze złożonego zapewnienia spadkowego. Uczestnicy także nie powoływali się na fakt istnienia takiego testamentu. Zatem dziedziczenie po nim następuje według porządku wynikającego z ustawy.

Jak wynika z zapewnienia spadkowego oraz odpisów aktów stanu cywilnego, M. R. (2) nie miał dzieci, był kawalerem, pozostawił matkę J. G. oraz rodzeństwo D. K., Z. R. i R. R., ojciec jego zaś zmarł wcześniej. Zatem po M. R. (2) spadek nabyła jego matka J. G. w 9/24 części ( ¼ część + ½ z ¼ części, która przypadłaby ojcu spadkodawcy = ¼ + 1/8 = 3/8, czyli 9/24 części), zaś rodzeństwo D. K., Z. R. i R. R. po 5/24 części
(w równych częściach z tego co nie przypadło J. G.).

W pkt VI w zakresie dziedziczenia po Z. R. orzeczono na podstawie art. 932 § 3 i 4 kc w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 2 kwietnia 2009 roku, która weszła
w życie z dniem 28 czerwca 2009 roku (Dz. U. 2009 rok nr 79 poz. 662), zgodnie z którym
w przypadku braku zstępnych spadkodawcy i małżonka, spadek przypada, rodzicom
w częściach równych, a gdyby któreś z rodziców nie dożyło otwarcia spadku jego udział dziedziczy rodzeństwo w częściach równych.

Niewątpliwym jest w niniejszej sprawie, że Z. R. nie zostawił testamentu, co wynika ze złożonego zapewnienia spadkowego. Uczestnicy także nie powoływali się na fakt istnienia takiego testamentu. Zatem dziedziczenie po nim następuje wedługg porządku wynikającego z ustawy.

Jak wynika z zapewnienia spadkowego oraz odpisów aktów stanu cywilnego, Z. R. nie miał dzieci, był kawalerem, pozostawił matkę J. G. oraz rodzeństwo D. K. i R. R., ojciec jego zaś zmarł wcześniej. Zatem po Z. R. spadek nabyła jego matka J. G. w ½ części, zaś pozostała ½ przypadła w częściach równych, czyli po ¼ jego rodzeństwu, czyli D. K. i R. R..

Sąd rozstrzygając w zakresie dziedziczenia gospodarstwa rolnego w pkt II i IV postanowienia miał na względzie przepis art. 670 § 2 kpc i przepisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 roku o zmianie ustawy - prawo o notariacie i niektórych innych ustaw (Dz. U. 2007 rok nr 181 poz. 1287), zgodnie z którym Sąd z urzędu obowiązany jest zbadać, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne oraz którzy spośród spadkobierców powołanych
z ustawy do spadku odpowiada warunkom przewidzianym do dziedziczenia gospodarstwa rolnego.

W ramach postępowania Sąd ustalił, że w skład spadku po J. R. i M. R. (1) wchodzi także gospodarstwo rolne. Kwestia ta nie była sporna, nadto została potwierdzona (...) (k. 25 – 27).

Od dnia wejście w życie kodeksu cywilnego tj. 1.01.1965 roku do dnia 14.02.2001 roku przesłanki do dziedziczenia gospodarstwa rolnego podlegały zmianom ustawodawczym, które stosownie do przywołanego przepisu Sąd był zobowiązany badać z urzędu.

Dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31.01.2001 roku, który wszedł w życie
z dniem 14.02.2001 roku uznał przepisy dotyczące przesłanek do dziedziczenia gospodarstwa rolnego za niezgodne z Konstytucją RP, w zakresie dotyczącym spadków otwartych po 14.02.2001 roku (a więc do tych spraw, które dotyczą osób zmarłych po tej dacie).

Z tych też względów konieczne stało się odrębne rozstrzygnięcie w zakresie dziedziczenia gospodarstwa rolnego po J. R. oraz M. R. (1).

W dacie otwarcia spadku po J. R. i M. R. (1) obowiązywał przepis art. 1059 kc dotyczący przesłanek do dziedziczenia gospodarstwa rolnego przez spadkobierców w brzmieniu nadanym im przez ustawę z dnia 28 lipca 1990 roku (Dz. U. 1990 rok nr 55 poz. 321).

Zgodnie z przepisem art. 1059 kc spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne jeżeli w chwili otwarcia spadku:

1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej albo

3) są bądź małoletnie, bądź pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół albo

4) są trwale niezdolne do pracy.

Zgodnie z § 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1990 roku w sprawie warunków do dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych (Dz. U. 1990 rok nr 89 poz. 519) spadkobierca ma przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, uprawniające do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, jeżeli:

1) ukończył zasadniczą lub średnią szkołę rolniczą albo szkołę ekonomiczną o specjalności przydatnej do prowadzenia produkcji rolne

2) ukończył wyższa szkołę o kierunku rolniczym lub ekonomicznym, jeżeli kierunek ukończonych studiów daje przygotowanie do prowadzenia produkcji rolnej

3) uzyskał przygotowanie zawodowe do pracy w rolnictwie w drodze doskonalenie zawodowego prowadzonego przez uprawnione do tego zakłady pracy, jednostki organizacyjne i inne osoby prawne lub fizyczne

4) wykaże się stała pracą w gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej przez okres co najmniej 1 roku.

Zgodnie z § 2 wskazanego rozporządzenia za spadkobiercę niezdolnego do pracy uważa się mężczyznę, który ukończył 65 lat i nie wykonuje stałej pracy, która stanowiłaby dla niego główne źródło dochodu lub osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidów.

Na wstępie rozważań należy wskazać, że wystarczy spełnienie jednej z przesłanek wymienionych wart (...) kc, aby dziedziczyć wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne.

Jeżeli chodzi o dziedziczenie gospodarstwa rolnego po J. R., to J. W. i M. R. (1) spełnili jedną zasadniczą przesłankę, a mianowicie określoną w art. 1059 pkt 2 w zw. z § 2 pkt 4 wskazanego wyżej rozporządzenia, albowiem wykazano ich stałą pracę w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej jednego roku, co wynika z wiarygodnych zeznań J. W., które nie były kwestionowane przez wnioskodawczynię i uczestnika.

Należy zważyć, że spadkobierca urodzony i wychowany w rodzinnym gospodarstwie rolnym, wykonujący w nim przez wiele lat wraz z pozostałymi członkami rodziny prace przy produkcji rolnej i w obejściu gospodarstwie, ma umiejętności praktyczne potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego i na mocy art. 1059 pkt 2 w zw. z § 2 pkt 4 rozporządzenia z 1990 roku posiada kwalifikacje do dziedziczenia takiego gospodarstwa rolnego, nawet jeżeli pracował poza gospodarstwem rolnym, wyprowadził się z gospodarstwa i w chwili otwarcia spadku nie pracował już w żadnym gospodarstwie rolnym (Postanowienie SN z dnia 4 października 202 roku III CKN 135/01 lex 57229).

Uprawnionym do dziedziczenia gospodarstwa rolnego jest spadkobierca, który wykaże się roczna pracą w jakimkolwiek gospodarstwie, choćby w żadnym nie pracował w chwili otwarcia spadku (orzeczenie SN z dnia 14 listopada 1996 roku I CRN 95/96).

W sytuacji gdy jeden z domowników w ramach swoistego podziału obowiązków wykonuje prace w obejściu lub w gospodarstwie domowym, a inni koncentrują się na czynnościach przy produkcji rolnej, to wszyscy wykonują prace przy produkcji rolnej (orzeczenie SN z dnia 25 listopada 1997 roku I CKN 312/97).

Należy wskazać, że okres jednego roku nie należy traktować jako okres ciągłego jednego roku pracy gospodarstwie (jako ciągłość następujących po sobie 12 miesięcy), ale wykazanie się w sumie pracą przy produkcji rolnej przez okres co najmniej jednego roku. Świadczy
o tym zapis wskazanego Rozporządzenia z dnia 12 grudnia 1990 roku. Należy bowiem zważyć, że ustawodawca wprowadzając tą przesłankę jako podstawę nabycia gospodarstwa rolnego w drodze dziedziczenia, chciał objąć kręgiem osób uprawnionych do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, które poprzez wielokrotnie wykonywana, nierzadko przez lata prace
w gospodarstwie uzyskali wiedzę praktyczną jak należy prowadzić gospodarstwo rolne, nawet jeżeli w dacie otwarcia spadku wykonywali inną prace zawodową.

Jak wynika z wiarygodnych zeznań J. W., jako dziecko pracowała ona
w gospodarstwie rolnym swych rodziców, po podjęciu nauki w Z. na okres wakacyjny wracała do D. i pracowała z rodzicami oraz bratem M. R. (1)
w spadkowym gospodarstwie. Zatem zdaniem Sądu spełniła ona wskazaną wyżej przesłankę do dziedziczenia gospodarstwa rolnego.

Jeżeli chodzi o M. R. (1), to on także spełnił tą samą co J. W. przesłankę do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, albowiem także jako dziecko pracował
w spadkowym gospodarstwie. Nadto w dacie śmierci J. R. również pracował w spadkowym gospodarstwie oraz we własnym gospodarstwie, które posiadał już od lat 70 – tych, a co wynika z przedłożonych (...). W ocenie Sądu M. R. (1) jako jedyny z dzieci J. R. pozostał na stałe w D. i zapewne przejął całe gospodarstwo po rodzicach. Zatem zdaniem Sądu spełnił także przesłankę do dziedziczenia gospodarstwa rolnego po J. R. określoną w art. 1059 pkt 1 kc.

Jeżeli chodzi o S. R., to zdaniem Sądu nie spełniła ona żadnej przesłanki do dziedziczenia gospodarstwa rolnego po J. R., albowiem jak wynika z wiarygodnych zeznań J. W., druga z córek J. R. nigdy nie była zainteresowana pracą w gospodarstwie rolnym i jako dziecko nie uczestniczyła w pracach w tym gospodarstwie. Jako osoba dorosła pracowała także poza rolnictwem. W ocenie Sądu nie zostały przedłożone żadne dowody, które pozwoliłyby przyjąć, że S. R. spełniła którąkolwiek przesłankę do dziedziczenia gospodarstwa rolnego po J. R..

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w pkt II postanowienia.

Jeżeli chodzi o dziedziczenia gospodarstwa rolnego po M. R. (1), to wszystkie jego dzieci, czyli D. K., M. R. (2), R. R. i Z. R. spełniły przesłankę do dziedziczenia gospodarstwa rolnego określoną w art. 1059 pkt 2 w zw. z § 2 pkt 4 wskazanego wyżej rozporządzenia, albowiem wykazano ich stałą pracą w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej jednego roku, co wynika z wiarygodnych zeznań J. W. i wnioskodawczyni D. K., a także częściowo z zeznań świadka M. R. (3). Należy zważyć, że w szczególności zeznań D. K. wynika, że w dzieciństwie wszystkie dzieci M. R. (1) pracowały w jego gospodarstwie.

Nadto M. R. (2) i Z. R. spełnili przesłankę do dziedziczenia gospodarstwa rolnego po M. R. (1) określoną w art. 1059 pkt 1 kc, albowiem w dacie śmieci M. R. (1) posiadali własne gospodarstwa rolne, w których z pewnością zdaniem Sądu pracowali (przeciwna okoliczność nie była w ogóle w sprawie podnoszona).

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w pkt IV postanowienia.

W pkt IX orzeczono na podstawie art. 520 § 1 kpc uznając, ze wnioskodawczyni i uczennicy w równym stopniu byli zainteresowani rozstrzygnięciem w sprawie, a zatem winni ponosić we własnym zakresie koszty postępowania.

Kwoty, które Sąd nakazał pobrać w pkt VIII postanowienia wiązały się z koniecznością złożenia przez D. K. i R. R. oświadczeniami w zakresie przyjęcia spadku po J. G.. Kwoty te już zostały uregulowane, co potwierdzają dowody wpłat z dnia 21.01.2016 roku.