Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V Ka 541/16

POSTANOWIENIE

Dnia 22 czerwca 2016 roku

Sąd Okręgowy w Łodzi, V Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: Sędzia S.O. Zbigniew Mierzejewski

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Matecka

przy udziale Prokuratora Ireny Laury Łozowickiej

po rozpoznaniu w sprawie O. W., syna S.

oskarżonego o czyn z art. 280 § 1 k.k. i inne

zażalenia wniesionego przez oskarżonego

na zarządzenie przewodniczącego V Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 17 maja 2016 roku

w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku oskarżonego o zezwolenie na korzystanie z aparatu telefonicznego

na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia:

utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 17 maja 2016 roku przewodniczący V Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi na podstawie art. 217 c § 1 k.k.w. pozostawił bez rozpoznania wniosek oskarżonego o zezwolenie na korzystanie z telefonu z uwagi na fakt, iż do dnia dzisiejszego nie zostało zmienione rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania, które regulowałoby kwestie dotyczące sposobu korzystania przez tymczasowo aresztowanych z aparatu telefonicznego.

Zarządzenie przewodniczącego V Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi zaskarżył w całości zażaleniem oskarżony wskazując, że zarządzenie nie jest dla niego zrozumiałe, a nadto nie odnosi się do oskarżonego, gdyż mowa w nim o osobie W. P..

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zażalenie oskarżonego nie jest zasadne.

Mimo, że przepis art. 217 c § 1 k.k.w. daje tymczasowo aresztowanemu prawo do korzystania z aparatu telefonicznego po uzyskaniu zgody organu do dyspozycji którego pozostaje, to korzystanie to może odbywać się tylko na zasadach określonych w regulaminie organizacyjno porządkowym wykonywania tymczasowego aresztowania.

Wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 249 § 1 k.k.w. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno - porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania (Dz.U. Nr 152, poz. 1494) nie reguluje w ogóle kwestii dotyczących sposobu korzystania przez tymczasowo aresztowanego z aparatu telefonicznego. Dopóki zatem powołane rozporządzenie nie zostanie dostosowane do brzmienia przepisu art. 217 c § 1 k.k.w., dopóty brak jest realnej możliwości wydania zgody na korzystanie przez tymczasowo aresztowanych z aparatu telefonicznego.

Przewodniczący V Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi słusznie zatem pozostawił wniosek oskarżonego o korzystanie z aparatu telefonicznego, gdyż w obecnym stanie prawnym, do czasu dostosowania regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania do treści art. 217 c § 1 k.k.w. korzystanie takie nie jest możliwe.

Błędne wskazanie przez przewodniczącego V Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi w treści zarządzenia imienia i nazwiska W. P. nie zmienia trafności zaskarżonego zarządzenia.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone zarządzenie.