Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 2414/15

POSTANOWIENIE

Dnia 22 kwietnia 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Joanna Smycz

Protokolant:

Justyna Jarzombek

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2016 r.

sprawy B. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C.

o umorzenie należności z tytułu składek

w związku z odwołaniemod decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział
w C.

z dnia 14 października 2015r. Nr (...)

p o s t a n a w i a:

odrzucić odwołanie.

(-) SSO Joanna Smycz

Sygn. akt VIII U 2414/15

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 477 9 § 1 k.p.c. odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.

Po myśli art. 477 9 § 3 k.p.c. Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

W przedmiotowej sprawie zaskarżona decyzja została wydana w dniu
14 października 2015r. Organ rentowy odmówił ubezpieczonej B. S. umorzenia należności z uwagi na niespełnienie przez nią przesłanek art. 1 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2015.121), a to nieuregulowanie do dnia 21 września 2015r. oraz nieobjęcie umową ratalną do tego samego dnia niepodlegających umorzeniu na podstawie przepisów ww. ustawy należności z tytułu składek za okres od 1 stycznia 1999r. i należnych od tych składek odsetek za zwłokę oraz innych kosztów wymienionych w decyzji.

W treści decyzji znajdowało się prawidłowe pouczenie o możliwości i trybie jej zaskarżenia, a także informacja, iż po upływie miesiąca od dnia doręczenia decyzji – w razie jej niezaskarżenia – staje się ona prawomocna.

Zaskarżona decyzja z dnia 14 października 2015r. została odebrana w dniu 23 października – podobnie jak poprzednie pisma w niniejszej sprawie – przez dorosłego domownika, a to matkę odwołującej, co zgodnie z art. 43 kpa stanowi skuteczne doręczenie decyzji. Tym samym, decyzja uprawomocniła się z dniem 24 listopada 2015r. Przedmiotowe odwołanie B. S. wniosła dnia 25 listopada 2015r.

Ubezpieczona w odwołaniu domagała się zmiany ww. decyzji poprzez umorzenie zaległych należności na podstawie ustawy abolicyjnej (Dz.U.2012.1551) oraz przywrócenia terminu do wniesienia niniejszego odwołania.

Jednakże odwołująca w żaden sposób nie wykazała istnienia jakichkolwiek okoliczności, wskutek których doznała przeszkód w złożeniu odwołania w przewidzianym prawem terminie 1-miesięcznym. Nie wykazała, że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn od niej niezależnych. W trakcie przesłuchania wręcz sama wskazała, iż nie odebrała od matki przedmiotowej decyzji, w związku z czym nie zapoznała się w pełni z jej treścią, a poprzestała jedynie na informacjach przekazanych jej przez matkę podczas rozmowy telefonicznej. Wskazane wyżej okoliczności jasno wskazują, iż przekroczenie terminu nastąpiło na skutek okoliczności w pełni zależnych od odwołującej. Tego rodzaju niedbałość w postępowaniu we własnej sprawie nie może być uznana za przeszkodę w złożeniu odwołania w przepisanym terminie,

Uznając, że wniesienie odwołania nastąpiło z przekroczeniem terminu przez ubezpieczoną, na mocy powołanych przepisów, Sąd orzekł jak w sentencji.

(-) SSO Joanna Smycz