Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI U 395/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11/02/2016 r.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Kryńska - Mozolewska

Protokolant: protokolant sądowy Marzena Szablewska

po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2016 r. w Warszawie na rozprawie

sprawy M. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (...)w W.

o zasiłek macierzyński

na skutek odwołania M. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (...)w W. z dnia (...)r. znak (...)

orzeka:

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, iż przyznaje odwołującej M. S. prawo do zasiłku macierzyńskiego od 10 czerwca 2015 roku do 7 czerwca 2016 roku.

Sygn. akt VI U 395/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni M. S. odwołała się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych(...)w W. z dnia (...)r., odmawiającej jej prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres; od 10.06.2015 r do 17.10.2015 r i odpowiadającemu okresowi urlopu macierzyńskiego, za okres od 28.10,2015 r do 08.12.2015 r odpowiadającemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiemu, za okres od 09.12.2015 r do 07.06.2016 odpowiadającemu okresowi urlopu rodzicielskiemu.

W uzasadnieniu swego odwołania wnioskodawczyni podniosła, że firma, w której była zatrudniona ogłosiła upadłość likwidacyjną, gdy przebywała ona na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) W. wniósł o oddalenie odwołania wskazując, iż art. 30 ust. 1 ustawy zasiłkowej nie znajduje zastosowania do zleceniobiorców.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni M. S. była zatrudniona w (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na podstawie umowy zlecenia od 1 czerwca 2015 roku. Z tego tytułu podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Postanowieniem z dnia 13 stycznia 2015 r Sąd Rejonowy dla m. st Warszawy w Warszawie X Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i naprawczych ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Pismem z dnia 22 stycznia 2015 r syndyk masy upadłości – poinformował M. S., że zawarte przez upadłego umowy zlecenia wygasają z dniem ogłoszenia upadłości, w przypadku odwołującej jest to dzień 13 stycznia 2015 roku. M. S. urodziła dziecko w dniu 10 czerwca 2015 roku. W dniu 19 czerwca 2015 r odwołująca złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, dodatkowego zasiłku macierzyńskiego w wymiarze sześciu tygodni oraz zasiłku rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Bezsporne, a nadto pismo syndyka z dnia 22 stycznia 2015 r , postanowienie sadu z dnia 13 stycznia 2015 r, wniosek – akta organu rentowego, karta informacyjna z pobytu na oddziale ginekologiczno-położniczym, odpis skrócony aktu urodzenia – akta organu rentowego

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie wnioskodawczyni zasługiwało na uwzględnienie.

Zleceniobiorca zasadniczo nie zyskuje przywilejów gwarantowanych przez przepisy prawa pracy. Kobieta zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on, bowiem tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Także inne świadczenia przysługujące typowemu pracownikowi pozostają poza jej sferą uprawnień. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego pozwala jednak w pewnych okolicznościach zbliżyć znacznie sytuację pracownika i zleceniobiorcy. Przepisy prawa umożliwiają, bowiem objęcie ochroną finansową także zleceniobiorcę na zasadach dobrowolności (art. 6 w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014.159 z póz. zmianami) zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.

Art. 1 w/w ustawy stanowi, że świadczenia pieniężne na warunkach i w wysokości określonych ustawą przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.), zwanym dalej "ubezpieczonymi". W zakresie podmiotowym ustawy zasiłkowej mieszczą się osoby uprawnione do otrzymywania świadczeń. Objęte są, więc nim osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu w razie choroby i macierzyństwa (ubezpieczeniu chorobowemu). Zasady podlegania temu tytułowi ubezpieczenia określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych , ubezpieczonymi są osoby fizyczne podlegające, chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych (tj. emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu).

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zostały szczegółowo uregulowane: zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym - zwane „tytułami ubezpieczenia" (art. 6-14).

Świadczenia pieniężne w razie ciąży i macierzyństwa uzależnione są od spełnienia przesłanki „bycia ubezpieczonym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych" (od posiadania tytułu - obowiązkowego albo dobrowolnego - ubezpieczenia).

I tak ubezpieczeniem obowiązkowym objęte są osoby fizyczne wymienione w art. 6 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Główne grupy osób to:

1) pracownicy, z wyłączeniem prokuratorów,

2) członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

3) osoby odbywające służbę zastępczą.

Ubezpieczeniem dobrowolnym natomiast objęte są osoby fizyczne wymienione w art. 6 w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które na swój wniosek objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym. Są to m.in osoby: wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osoby z nimi współpracujące.

Bezsporne jest, iż odwołująca wykonując umowę zlecenia w (...) sp z o.o z siedzibą w W. była objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz, że umowa zlecenie wygasła na skutek ogłoszenia upadłości likwidacyjnego w okresie, gdy ubezpieczona była w ciąży. W ocenie sadu takiej osobie zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu Pracy, jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 30 ustawy zasiłkowej zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży: wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego W ocenie sądu dla prawa do zasiłku macierzyńskiego nie ma znaczenia, czy ubezpieczenie chorobowe w danym przypadku było obowiązkowe (jak dla pracowników) czy dobrowolne (jak dla zleceniobiorców). Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie przysługuje urlop wychowawczy, ale zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s., podlega ona dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że jest objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Stąd też osoba pracująca na podstawie umowy zlecenia z tytułu urodzenia dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli poród nastąpi w czasie, w którym będzie ona podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W tym miejscu należy zwrócić ponownie uwagę na treść art. 30 ustawy zasiłkowej zgodnie, z którą zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży: wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Dlatego też Sąd w oparciu o powyższe i na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 § 2 k.p.c. - mając na uwadze, że zostały spełnione przesłanki uzasadniające przyznanie wnioskodawczyni prawa do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze odpowiadającemu okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiemu oraz urlopu rodzicielskiemu zmienił decyzję.

Mając powyższe na względzie, Sąd orzekł jak w sentencji.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)