Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1464/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 sierpnia 2013r.

Sąd Okręgowy Sąd Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu

Wydział VIII

w składzie:

Przewodniczący SSO Marzena Mędrzejewska

Protokolant: Beata Klimko

po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2013 r. we Wrocławiu

w sprawie z wniosku M. T.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w N.

na skutek odwołania M. T.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w N.

z dnia 17 stycznia 2013 r. znak: (...)- (...)- (...)

o wypłatę niezrealizowanego świadczenia po zmarłej siostrze

O ddala odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 17 stycznia 2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział (...), na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r nr 39, poz. 353, ze zm.) odmówił M. T. prawa do niezrealizowanego świadczenia po osobie uprawnionej do świadczeń emerytalno - rentowych. W uzasadnieniu podano, że warunkiem niezbędnym domagania się przez uprawnionych członków rodzin wypłaty świadczenia niezrealizowanego jest uprzednie zgłoszenie przez zmarłego wniosku o świadczenie. Ponieważ B. T. zmarła w dniu(...)., tj. przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012r., brak jest podstaw do wypłaty świadczenia niezrealizowanego.

M. T. złożył w dniu 20 lutego 2013r. odwołanie od powyższej decyzji, oświadczając, że wstrzymanie wypłaty emerytury było błędem organu rentowego stosującym niekonstytucyjny przepis od momentu jego uchwalenia. Wobec powyższego jako posiadający legitymację prawną w postaci dziedziczenia spadku po zmarłej dnia 1.10.2012r. B. T., domaga się wyrównania wypłaty świadczenia od daty jego wstrzymania.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania, z uwagi na brak podstaw prawnych do jego uwzględnienia. W uzasadnieniu wskazano, że odmówiono prawa do niezrealizowanego świadczenia, w związku z tym, iż uprawniona do emerytury (...) B. T. zmarła w dniu (...). tj. przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13.11.2012r., obowiązującego od dnia 22.11.2012r. - brak podstaw do wypłaty świadczenia niezrealizowanego w związku z orzeczeniem z dnia 13.11.2012r. Tutejszy Oddział odmówił wznowienia postępowania w trybie art. 145a ustawy z dnia 14.06.1960r. Kodeks postępowania administracyjnego( tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 98, póz. 1071 ze zm.). Tutejszy Oddział uznał powyższe żądanie odwołującego za bezzasadne, nie mające podstaw prawnych do jego uwzględnienia, gdyż odwołujący się jako spadkobierca nie był uprawniony do świadczenia emerytalnego po zmarłej. Zgodnie z art. 136 ust. 2 cytowanej ustawy emerytalnej warunkiem niezbędnym domagania się przez uprawnionych członków rodziny wypłaty świadczenia niezrealizowanego jest uprzednie zgłoszenie za życia przez świadczeń i obiorcę tj. B. T.- wniosku o świadczenie. Ponieważ taki wniosek nie został złożony a B. T. zmarła dnia (...). - brak podstaw do zmiany zaskarżonej decyzji i przyznania świadczenia niezrealizowanego. Zaskarżona decyzja została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Sąd ustalił w sprawie, następujący stan faktyczny :

B. T. (ur. (...)) zamieszkała w N., uprawniona była do emerytury - od dnia (...). Z dniem ukończenia 60-go roku życia tj. od osiągnięcia wymaganego ustawą wieku emerytalnego - od dnia (...). B. T. nabyła prawo do emerytury EN (...), przyznanej decyzją ZUS z dnia 23.11.2010r. Wypłata wymienionego świadczenia jako mniej korzystnego została zawieszona i w dalszym wypłacano emeryturę o symbolu (...). Odwołująca pozostawała w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę nieprzerwanie od dnia 01.09.1976r.

Decyzją ZUS z dnia 20.09.2011 r., wstrzymano B. T. dalszą wypłatę emerytury - od dnia 01.10.2011r. w związku z wejściem w życie art. 103 a ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2009r., Nr 153, poz.1227 ze zm.) stanowiącego, iż prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

B. T. zmarła w dniu (...).

Wnioskodawca w dniu 18.12.2012r. złożył do ZUS wniosek o wypłatę niezrealizowanych świadczeń po osobie uprawnionej do świadczeń emerytalno – rentowych.

Wnioskodawca mieszka w. W., a zmarła B. T., mieszkająca w N., nie była na jego utrzymaniu. Do dnia zgonu pracowała.

Decyzją z dnia (...). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział (...), odmówił M. T. prawa do niezrealizowanego świadczenia po osobie uprawnionej do świadczeń emerytalno - rentowych po zmarłej B. T..

dowód: akta składkowe ZUS, przesłuchanie wnioskodawcy k. 15.

Na mocy aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (...),wnioskodawca nabył w całości, na podstawie dziedziczenia ustawowego, spadek po siostrze B. T..

Dowód: akt poświadczenia dziedziczenia k- 4,

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie podlegało oddaleniu.

Zgodnie art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r nr 39, poz. 353, ze zm.) w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. Według ust. 2 osoby wyżej wymienione mają prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenia, nieukończonego wskutek śmierci osoby, która o te świadczenia wystąpiła. Według ust. 3. roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa powyżej, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.

Spór w niniejszej sprawie dotyczył tego, czy wnioskodawca uprawniony jest do otrzymanie niezrealizowanych świadczeń emerytalnych, po zmarłej siostrze. Po analizie stanu prawnego Sąd uznał, że art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przyznaje prawo do niezrealizowanego świadczenia jedynie w przypadku, w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, między innymi członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba. Z kolei art. 67 ustawy o emerytalnej stanowi, że do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:

1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;

3) małżonek (wdowa i wdowiec);

4) rodzice.

Jak wynika natomiast z materiału dowodowego zebranego w sprawie, wnioskodawca, jako brat, nie spełnił pozostałych warunków do bycia uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłej B. T.. Dlatego też nie jest on innym członkiem rodziny uprawnionym do renty rodzinnej, o którym mówi art. 136 cytowanej ustawy. Ponadto, jak wynika z akt sprawy, zmarła B. T. w chwili śmierci pracowała, przez okres do 01.10.2011r. pobierała równolegle świadczenie emerytalne, mieszkała nadto w innym mieście niż wnioskodawca, stąd niemożliwym jest przyjęcie, że pozostawała ona na utrzymaniu wnioskodawcy. Wobec powyższego Sąd przyjął, że wnioskodawca nie jest osobą wymienioną w art. 136 ustawy emerytalno – rentowej, dlatego prawo do niezrealizowanego świadczenia mu się nie należy.

Natomiast odnosząc się do kwestii pozostawania przez wnioskodawcę spadkobiercą B. T., to Sąd zwraca uwagę na treść art. 922 § 2 k.c., stanowiący, że nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą. Świadczenie emerytalne jako prawo ściśle związane z osobą zmarłej nie wchodzi w skład spadku, nie podlega w polskim systemie prawnym dziedziczeniu. Świadczenie emerytalne należne jest jedynie osobie uprawnionej wskazanej w decyzji. Z uwagi więc na fakt, że wnioskodawca nie spełnia warunków z art. 136 ustawy, nie jest on uprawniony do otrzymania niezrealizowanego świadczenia emerytalnego za żądany okres.

Brak jest zatem jakichkolwiek przesłanek do uznania żądania wnioskodawcy za zasadne, tym samym Sąd uznał zaskarżoną decyzję za prawidłową. Wobec powyższego Sąd orzekł jak w sentencji wyroku, na zasadzie art. 477 14 § 1 k.p.c.

Sędzia :

/Marzena Mędrzejewska/