Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.1351/16pr

POSTANOWIENIE

Dnia 23.11.2016r.

Sąd Okręgowy wS.Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO w S. Witold Galewski

Protokolant sekretarz sądowy Izabela Tates

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w S.- Dariusza Iwanowicza po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w C. wniosku skazanej R. C. c. Z. o udzielenie dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o uwzględnienie wniosku

na podstawie art.153§2kkw w zw. z art. 151§4kkw i art.153§5kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  odmówić skazanej R. C. c. Z. udzielenia dalszej przerwy w karze w celu sprawowania opieki nad córka oraz chorą matką;

2.  udzielić skazanej R. C. c. Z. na okres 4 (cztery) miesięcy tj. do dnia 23 marca 2017r. przerwy w odbywaniu kary 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w G. z dnia 20.08.2012r., sygn. akt II K 594/12 w celu sprawowania opieki nad dzieckiem urodzonym w dniu 12.09.2016r.

3.  na podstawie art.151§4kkw, zobowiązać skazaną do zgłaszania się do najbliższej jednostki policji raz na 3 tygodnie;

4.  zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. P. K. kwotę (...)zł brutto ((...)) za obronę z urzędu;

5.  zwolnić skazaną od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Skazana złożyła wniosek o udzielenie dalszej przerwy w karze, wskazując na wciąż trudną sytuację rodzinną i potrzebę zapewniania osobistej opieki osobom najbliższym, tj. matce i córce które są chore, a przy tym niezdolne do samodzielnego funkcjonowania. W tym zakresie wniosek nie jest zasadny.

Na wstępie podkreślić należy, iż skazana wyczerpała maksymalny okres czasu na jaki przerwa w karze, zgodnie z art.153§2 kkw w zw. z art. 151§3 kkw, może być udzielona. Wskazać też należy, że zgodnie z treścią art. 153§3kkw nie można udzielić skazanej przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności przed upływem roku od dnia ukończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego, chyba że zachodzi wypadek choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby skazanego albo inny wypadek losowy. Nadto, skazana nie powróciła do zakładu karnego, po zakończeniu udzielonej jej 12 miesięcznej przerwy w odbywaniu kary.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem wypadek losowy uzasadniający udzielenie przerwy w karze pozbawienia wolności przed upływem roku od ukończenia ostatniej przerwy (art.153§3kkw) to zdarzenie nagłe o charakterze wyjątkowym jak śmierć, pożar, powódź, klęską żywiołowa. Zatem nie jest nim trudna sytuacja rodzinna skazanej (Postanowienie SA w Krakowie z dnia 9.12.2005r. sygn. AKzw 785/05 oraz postanowienie SA w Katowicach z dnia 12.06.2002r. sygn. AKz 363/02). Za tak wąskim rozumieniem pojęcia wypadku losowego opowiedział się także Sąd Apelacyjny w Gdańsku w postanowieniach 9.04.2008r. sygn. AKzw 374/08 oraz z dnia 13.08.2008r. sygn. IIAkzw 976/08.

Z wywiadu środowiskowego (k.44-47) wynika, że sytuacja życiowa matki i córki skazanej jest w chwili obecnej stabilna, co w realiach rozpoznawanej sprawy nie pozwala uznać, iż jedynie obecność skazanej w miejscu zamieszkania i jego osobista pomoc umożliwi najbliższym należyte funkcjonowanie.

Matka skazanej G. G. zamieszkuje w G. przy ulicy (...) wraz z wnuczką. Zajmuje mieszkanie komunalne, którego jest głównym najemcą, składające się z 3 pokoi, kuchni i łazienki z wc. Lokal ten urządzony jest standardowo i wyposażony w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. Wprawdzie jest zadłużony z tytułu zaległości czynszowych, jednak matka skazanej otrzymuje dotację czynszową w wysokości około 200 złotych miesięcznie, którą ma przyznaną na okres do IV 2016 roku. Powyższe informacje potwierdza również wywiad środowiskowy załączony do akt sprawy (...)Zatem, nie ulega wątpliwości, że panujące w mieszkaniu warunki socjalno-bytowe są wystarczające do prawidłowej egzystencji.

Wprawdzie matka skazanej jest osobą schorowaną ((...)) tym niemniej nie pozostaje bez niezbędnej, fachowej opieki medycznej. W dniu 19.05.2014r. została zaliczona przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w G. do znacznego stopnia niepełnosprawności na okres do 31.05.2018r. Nadto, w dniu 20.10.2015r. matka skazanej rozpoczęła zabiegi chemioterapii, które będą się odbywały w cyklach co trzy tygodnie, a w styczniu 2016r. miała poddać się zabiegowi operacyjnemu. Z kolei, w związku z rozpoznaną osteoporozą, wymieniona przyjmuje raz w tygodniu stosowny lek o nazwie O.. Nie ulega więc wątpliwości, że matka skazanej jest również poddana leczeniu farmakologicznemu, celem poprawy stanu zdrowia.

Również, sytuacja finansowa matki skazanej jest trudna lecz stabilna. Wymieniona nie pracuje i utrzymuje się z renty wypłacanej w wysokości (...)oraz świadczenia w kwocie (...)miesięcznie uzyskiwanego z tytułu ustanowienia rodziny zastępczej nad wnuczką, a córką skazanej N. Ż.. Nadto, jak wynika z wywiadu kuratora w sprawie (...), na rzecz N. Ż. zostały zasądzone alimenty od ojca dziecka w wysokości 350 złotych, a od matki dziewczynki w kwocie 100 złotych. W tej sytuacji, nie ulega wątpliwości, że matka skazanego posiada środki finansowe które są na tyle wystarczające, że umożliwiają zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych jej oraz małoletniej wnuczki.

Ustalenia poczynione przez kuratora sądowego w sprawie (...)potwierdzają, że córka skazanej N. Ż. jest uczennicą 6 klasy (...). W związku ze zgrubieniem w okolicy łopatkowej lewej, pozostaje pod stałą kontrolą lekarską. Wizyty u lekarza specjalisty odbywają się raz w roku. Z Karty informacyjnej (...)w G. wynika, że u N. Ż. stwierdzono guzek tkanek miękkich okolicy prawej łopatki (pogrubienie mięśnia). Zalecono jej kontrolę i zmianę opatrunku w Poradni Chirurgii Dziecięcej, oszczędzający tryb życia. Jednocześnie pobrano wycinek do badania hist-pat.

Z nadesłanego przez skazaną zaświadczenia z dnia 20.07.2016r. o pobycie G. G. w(...)w G.R. wynika, że w/w po zakończeniu pobytu zostanie skierowana na dalsze leczenie w (...). Ze skierowania do poradni specjalistycznej z dnia 5.07.2016r. wynika, że u N. Ż. rozpoznano inne niezłośliwe nowotwory tkanki miękkiej.

W świetle powyższych ustaleń należy stwierdzić, iż zarówno matka jak i córka skazanej funkcjonują prawidłowo, i co należy podkreślić w miarę możliwości radzą sobie w wykonywaniu codziennych czynności związanych z prowadzeniem domu. Podkreślić w tym miejscu należy, iż skazana w ciągu rocznego okresu pobytu na przerwie w karze powinna podjąć odpowiednie działania, np. zorganizować najbliższym (matce i córce) stałą opieką ze strony osoby trzeciej, mające na celu przygotowanie rodziny na czas swojej nieobecności związanej z dalszym odbywaniem kary w warunkach izolacji penitencjarnej.

Skazana złożyła wniosek o udzielenie przerwy w karze, podnosząc, że w dniu 12.09.2016r. urodziła dziecko, którym chciałaby się opiekować. Ma także problemy zdrowotne. Wniosek w tym zakresie jest zasadny.

Z przedmiotowego wywiadu kuratora sądowego z dnia 13.10.2016r. i 18.10.2016r. wynika, że skazana w dniu 12.09.2016r. urodziła córkę B. B., której ojcem jest T. B..

Z karty informacyjnej Leczenia Szpitalnego Noworodka wynika, że skazana była hospitalizowana w S. W.w G. na O. N.gdzie wskazano że donosiła noworodka którego urodziła cięciem cesarskim Z38.0, nadto rozpoznano u niej zaburzenia termoregulacji P81.8. Obecnie, jak ustalono, skazana zajmuje się dzieckiem, które w najbliższych kilku miesiącach będzie wymagało szczególnie troskliwej opieki ze strony matki, związanej z karmieniem, czy codzienną pielęgnacją.

Jest oczywistym zdaniem Sądu fakt, że jedynie skazana w chwili obecnej jest w stanie zapewnić swojemu nowonarodzonemu dziecku harmonijny, spokojny rozwój i pomoc w codziennych funkcjonowaniu. Zatem, aktualna sytuacja rodzinna skazanej w zakresie zapewnienia opieki na noworodkiem jest trudna, a więc uzasadnia jej pobytu na wolności.

W ocenie Sądu nie zaszła żadna okoliczność która mogłaby być potraktowana jako wypadek losowy o którym mowa w art. 153§3 kkw uzasadniająca udzielenie skazanej dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, celem zapewnienia matce i córce stałej opieki. Jest natomiast, zdaniem Sądu zasadne udzielenie skazanej przerwy w odbywaniu kary, w związku z zaistnieniem przesłanki w zakresie osobistej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, wynikającej z art. 153§2 kkw w zw. z art.151§3 kkw.

O kosztach obrony z urzędu orzeczono zgodnie z przepisem art. 29§1 ustawy z dnia 26.05.1982r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. Nr 16 poz.124) oraz § 2 pkt 1,2 i 3, § 13 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22.10.2015r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (…) (Dz. U . z 2015r. poz. 1800). oraz w zw. zw. z § 22 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielanej przez adwokata z urzędu (Dz. U . z 2016r. poz. 1714).

Na podstawie art. 626§1kpk w zw. z art. 624§1kpk w zw. z art. 1§2kkw z uwagi na trudną sytuację materialną i brak dochodów skazaną zwolniono od zapłaty kosztów sądowych, którymi obciążono Skarb Państwa.