Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V P 29/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 22 marca 2017r.

Sąd Rejonowy w Słupsku V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Joanna Kołodziej Michałowicz

Ławnicy: Małgorzata Urbanowicz, Zdzisław Drewniak

Protokolant: Anna Lewicka

po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2017r. w Słupsku

sprawy z powództwa H. A.

przeciwko: (...) w S.

o przywrócenie do pracy

1.  oddala powództwo,

2.  odstępuje od obciążenia powódki kosztami procesu,

3.  przyznaje radcy prawnemu A. D. wynagrodzenie za pomoc prawną udzieloną z urzędu w kwocie 664,20 (sześćset sześćdziesiąt cztery złote 20/100) płatne przez Skarb Państwa – Sąd Rejonowy w Słupsku.

Sygn. akt V P 29/16

UZASADNIENIE

Powódka H. A. wniosła pozew ( ostatecznie sprecyzowany w piśmie procesowym z dnia 21.04.2016 roku – k. 158-164 akt sprawy) o uznanie za bezskuteczne oświadczenia pozwanej (...) w S. z dnia 27 stycznia 2016 roku o rozwiązaniu stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, ewentualnie o przywrócenie H. A. do pracy na poprzednich warunkach oraz o udzielenie zabezpieczenia powództwa poprzez nałożenie na pozwaną obowiązku dalszego zatrudniania powódki do czasu prawomocnego zakończenia niniejszej sprawy, jak również o zasądzenie od pozwanej na rzecz powódki zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

Uzasadniając powyższe roszczenie wskazała, że jest zatrudniona w pozwanej Bibliotece jako nauczyciel-bibliotekarz na podstawie mianowania na czas nieokreślony. Argumentowała nadto, że w dniu 28 stycznia 2016 roku listem poleconym otrzymała zawiadomienie o rozwiązaniu stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania. Wskazała, że rozwiązanie pracy pracodawca umotywował otrzymaniem przez H. A. negatywnej oceny pracy w dniu 30 listopada 2015 roku. Zdaniem powódki, ww. negatywna ocena pracy jest wynikiem i przejawem stosowanego wobec jej osoby mobbingu. Zaznaczyła, że nie wniosła wówczas odwołania od otrzymanej oceny, licząc, że kolejna ocena pracownika będzie pozytywna. Wskazała, że jest znanym w społeczności lokalnej działaczem kultury i niejednokrotnie zdobywała uznanie za swój wkład w krzewienie świadomości kulturalnej, polskości i patriotyzmu. W dalszej części uzasadnienia pozwu, H. A. podała, iż utrata przez nią zatrudnienia spowoduje znaczne uszczuplenie środków utrzymania, koniecznych dla jej członków, pogłębi trudną sytuację materialną. Podkreśliła, że rynek pracy oraz wiek powódki nie rokują szybkiego zdobycia nowego zatrudnienia.

Uzasadniając wniosek o udzielenie zabezpieczenia H. A. wskazała, że z dniem 31.04.2016 roku stosunek pracy między stronami ulegnie rozwiązaniu, zaś powódka nie będzie otrzymywała wynagrodzenia za pracę. Podała, że z uwagi na wiek i rodzaj kwalifikacji zawodowych, a także sytuację na rynku pracy, jest mało prawdopodobne, iż powódka w najbliższym czasie uzyska zatrudnienie. Nadto, powołała się na fakt, iż winna stale wykonywać pracę w celu jak najlepszego zachowania kompetencji zawodowych.

Pozwana (...) w S. , reprezentowana przez radcę prawnego, wniosła o oddalenie powództwa oraz oddalenie wniosku o nałożenie na pozwanego pracodawcę obowiązku dalszego zatrudniania powódki do czasu prawomocnego zakończenia sprawy, jak również o zasądzenie od powódki na rzecz pozwanej kosztów postępowania według norm przepisanych. Uzasadniając pozwana podniosła, że w jej ocenie stanowisko powódki jest nieuzasadnione i jako takie nie zasługuje na uwzględnienie.

Pozwana podała, że nieprawdziwe są twierdzenia powódki, iż dyrektor biblioteki nie miał podstaw do ustalenia negatywnej oceny jej pracy. Wskazała, że decyzja w tym zakresie została podjęta po wnikliwej analizie realizacji czynności związanych ze świadczeniem pracy na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza.

W dalszej kolejności pozwana podała, że niewłaściwe przygotowanie merytoryczne pozwanej do realizacji nałożonych na nią obowiązków potwierdzają opinie pracowników biblioteki, którzy szkolili powódkę w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz wicedyrektor biblioteki, któremu w ramach zakresu obowiązków podlegają filie biblioteki.

Nadto pozwana podniosła, że powódka nie zrealizowała żadnego elementu ze swojego planu doskonalenia zawodowego w propozycji oferty edukacyjnej natomiast znajdują się w nim rzeczy nieprzystające do zakresu działań biblioteki pedagogicznej.

Zaznaczyła także, iż egzekwowanie wykonywania poleceń przełożonych dotyczących pracy nie jest mobbingiem.

Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Słupsku z dnia 28 kwietnia 2016 roku (k. 318) udzielono zabezpieczenia poprzez nakazanie (...) w S. dalszego zatrudniania H. A. do czasu prawomocnego zakończenia niniejszego postępowania.

Postanowieniem Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 22 czerwca 2016 roku (k. 368), na skutek zażalenia pozwanego na ww. postanowienie Sądu Rejonowego w Słupsku z dnia 28 kwietnia 2016 roku, sygn. akt V P 29/16, zmieniono zaskarżone postanowienie i oddalono wniosek powódki o zabezpieczenie roszczenia. Nadto, rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego pozostawiono do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Słupsku Wydziałowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny.

Na podstawie umowy o pracę z dnia 01 lipca 1985 roku H. A. (dawniej: T.) została zatrudniona od dnia 01 września 1985 roku na czas nieokreślony w Filii (...) w M. w charakterze bibliotekarza.

Bezsporne, a nadto dowód: umowa o pracę z dnia 01.07.1985 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 4.

Z dniem 01 września 1985 roku Zastępca Inspektora (...) powierzył H. A. (dawniej: T.) funkcję kierownika w Filii (...) w M..

Bezsporne, a nadto dowód: pismo z dnia 02.09.1985 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 7.

Na podstawie aktu mianowania z dnia 10 września 1991 roku H. A. została mianowana na nauczyciela-bibliotekarza w (...) w M..

Bezsporne, a nadto dowód: akt mianowania z dnia 10 września 1991 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 31.

H. A. została zapoznana z Regulaminem Pracy (...) w S..

Dowód: oświadczenie z dnia 5.02.1997 roku oraz z dnia 02.01.2004 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 58; k. 104.

Na podstawie aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela z dnia 27 września 2000 roku nadano H. A. stopień nauczyciela mianowanego.

Dowód: akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela z dnia 27.09.2000 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 84

H. A. ukończyła szkolenie w ramach programu: (...). Szkolenie było formą doskonalenia zawodowego nauczycieli z użyciem aktywnych metod nauczania w zakresie stosowania technologii informacyjnej.

Dowód: zaświadczenie z dnia 03.12.2002 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k.96a.

W okresie od dnia 01.02.2006 roku do dnia 30.04.2006 roku D. (...) w S. udzielił H. A. urlopu płatnego dla poratowania zdrowia.

Dowód: pismo z dnia 30.01.2006 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 117

H. A. ukończyła w roku szkolnym 2010/2011 warsztaty „ Prezentacje multimedialne w pracy nauczyciela” zorganizowane przez Ośrodek (...) w S. w wymiarze 5 godzin dydaktycznych.

Dowód: zaświadczenie z dnia 20.10.2010 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 160.

W okresie od dnia 21.04.2011 roku do dnia 21.10.2011 roku D. (...) w S. udzielił H. A. urlopu płatnego dla poratowania zdrowia.

Dowód: pismo z dnia 21.04.2011 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 164.

H. A. ukończyła kurs komputerowy.

Dowód: zaświadczenie nr 1/KK/ (...) – pismo z dnia 30.01.2006 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 166

W okresie od dnia 20.02.2013 roku do dnia 19.02.2014 roku D. (...) w S. udzielił H. A. urlopu płatnego dla poratowania zdrowia.

Dowód: pismo z dnia 20.02.2013 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 191.

W wyniku hospitacji z dnia 22.05.2014 roku pracy bibliotecznej H. A. w (...) w Filii nr 4 w M. ustalono m.in., że H. A. jako kierownik Filii nie jest w pełni przygotowana do realizacji zadań statutowych. Podstawowa trudnością jest słaba umiejętność obsługi sprzętu komputerowego. Stwierdzono, że H. A. nie radzi sobie przede wszystkim z programem obsługi biblioteki V., mimo szkoleń, które przeszła w takim samym trybie, jak pozostali pracownicy (...). Wskazano również, że zaległości w pracy bibliotecznej, jakie wystąpiły po miesiącach nieobecności w pracy w poprzednich latach, skutkują słabym przygotowaniem do obecnych wymagań wobec nauczyciela bibliotekarza placówki pedagogicznej realizującego zadania statutowe placówki.

Nadto, stwierdzono, że ogromnym problemem są również stosunku panujące w Filii, brak przepływu informacji oraz wzajemnego zrozumienia, na porządku dziennym występują skargi i wzajemne obarczanie się winą.

H. A. dwukrotnie odmówiła podpisania arkusza sporządzonego z ww. hospitacji przez D. (...) w S..

Dowód: Arkusz hospitacji pracy bibliotecznej – k. 128-129 akt sprawy.

Z dniem 30 czerwca 2014 roku D. (...) w S. odwołał H. A. z funkcji Kierownika (...) w S. Filii w M., bez wypowiedzenia.

Dowód: odwołanie ze stanowiska kierownika z dnia 13.06.2014 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 204.

Do zakresu obowiązków H. A. zatrudnionej na stanowisku: nauczyciel-bibliotekarz w (...) w S. Filia w M. należały: inwentaryzacja i opracowanie zbiorów bibliotecznych: ewidencja nabytków w programie V., naklejanie kodów paskowych, inwentaryzacja retrospektywna w programie V., czuwanie nad poprawnością opisów bibliograficznych w elektronicznym katalogu zbiorów; udostępnianie księgozbioru w Wypożyczalni; udostępnianie księgozbioru w Czytelni; prowadzenie kartoteki zagadnieniowej; upomnienia: powiadamianie czytelników o terminach zwrotu oraz karach i opłatach za przetrzymane materiały biblioteczne, rejestrowanie upomnień; prowadzenie działu multimedialnego Filii: prowadzenie sprawozdawczości i statystyki, obsługa czytelników, kontrolowanie stanu technicznego sprzętu i nośników audiowizualnych oraz terminów zwrotów; finanse; statystyka; opieka nad książką; promowanie książki: przygotowywanie wystaw (w tym nowości), promocja nowości pedagogicznych i innych; troska o estetykę pomieszczeń, czuwanie nad właściwym układem książek w magazynach; samokształcenie i wspieranie samokształcenia nauczycieli, w tym czytanie fachowej literatury, zapoznawanie się z nowościami wydawniczymi; udział w radach pedagogicznych, szkoleniach, naradach pracowników; inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej; obsługa pracowni (...); prowadzenie wypożyczalni międzybibliotecznej; obsługa kserokopiarki; inne prace zlecone przez D. placówki. Była również odpowiedzialna m.in. za powierzone mienie, tj. sprzęt, urządzenia i materiały oraz zbiory i wyposażenie stanowiska pracy.

Dowód: zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności H. A. z dnia 01.07.2014 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 206.

Zgodnie z zakresem obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika z dnia 02.01.2015 roku H. A. obowiązana była nadto do obsługi stanowisk komputerowych dla czytelników.

Dowód: Zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika (...) w S. z dnia 02.01.2015 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 207.

W wyniku hospitacji przeprowadzonych w dniu 12.01.2015 roku oraz w dniu 06.11.2015 roku przez D. (...) w S. stwierdzono, że nadal budzi zastrzeżenia umiejętność H. A. w zakresie obsługi programu V.. Podano, iż usługa skanowania materiałów i przesyłanie ich mailem czytelnikowi nie jest realizowana z powodu braku tych umiejętności, jak twierdzi H. A.. Wskazano również, że obsługa czytelnika jest chaotyczna, czytelnicy są odsyłani na drugi dzień, gdyż w danej chwili nie można znaleźć czasopisma lub książki. Podano, że problemem dla H. A. jest wyszukanie w programie materiałów potrzebnych czytelnikowi.

Dowód: Arkusz hospitacji pracy bibliotecznej H. A. z dnia 12.01.2015 roku oraz z dnia 06.11.2015 roku – k. 130-131 akt sprawy.

Statutowym celem (...) w S. jest wspieranie procesu kształcenia i doskonalenia nauczycieli, a także działalności szkół, w tym bibliotek szkolnych oraz innych placówek, o których mowa w ustawie o systemie oświaty, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek doskonalenia nauczycieli.

Do zadań Biblioteki należy m.in. gromadzenie, opracowywanie, ochrona, przechowywanie i udostępnianie użytkownikom materiałów bibliotecznych oraz organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, w tym wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale również prowadzenie działalności informacyjnej i bibliograficznej, inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej.

Bezsporne, a nadto dowód: Statut (...) w S. – k. 219-224 akt sprawy.

W dniu 28 stycznia 2015 roku D. (...) w S. nałożył na H. A. karę upomnienia w związku z nieprzestrzeganiem przez nią ustalonej organizacji i porządku pracy, a w szczególności zgodnego z procedurami sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz w związku z dopuszczeniem się matactwa w sprawie usprawiedliwienia nieobecności w pracy w dniu 19.01.2015 roku i nieprzedstawienia w sposób regulaminowy deklarowanego ustnie usprawiedliwienia.

Dowód: zawiadomienie z dnia 28.01.2015 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 208a.

Pismem z dnia 02.10.2015 roku D. (...) w S. poinformował H. A. o wszczęciu procedury oceny pracy nauczyciela-bibliotekarza. Wskazał nadto aspekty, które podczas oceny będą uwzględniane w szczególności.

Dowód: pismo z dnia 02.10.2015 rok – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 215.

W dniu 02.10.2015 roku H. A. po raz kolejny została przeszkolona w zakresie: pobierania opisów bibliograficznych z bazy (...); sporządzania poprawnego opisu w celu zapisania do bazy macierzystej, zapisywania opisu do bazy biblioteki w M.; dopisywania egzemplarza do pobranego opisu.

Wiedza H. A. w zakresie obsługi programu bibliotecznego V. budziła wówczas wiele wątpliwości, bowiem miała problemy z podstawowymi pojęciami z tego zakresu.

Dowód: pismo z dnia 05.10.2015 roku – k. 113 akt sprawy.

(...) w S. realizuje zadania w ramach (...) Programu Strategicznego (...). Podjęto się w ramach tegoż programu utworzenia bazy dobrych praktyk. W ramach współpracy skierowano do Filii w M. prośbę o rozpropagowanie informacji wśród nauczycieli z prośbą o udostępnienie swoich konspektów, scenariuszy, materiałów metodycznych. Z F. tej otrzymano natomiast jedynie skany stanowiące wykaz tytułów proponowanych imprez.

Dowód: wyjaśnienie – k. 114 akt sprawy; pismo z dnia 28.04.2015 roku – k. 118-120.

Pismem z dnia 16 stycznia 2015 roku D. (...) w S. przypomniał H. A. o decyzji dotyczącej polecenia zajęcia się przez nią wyłącznie sprawami merytorycznymi biblioteki, wyszczególnionymi w jej zakresie czynności, z uwzględnieniem w szczególności ćwiczenia w sprawnym posługiwaniu się programem bibliotecznym oraz innymi programami informatycznymi, w związku z zaobserwowaną bardzo słabą znajomością pracy z komputerem.

Jednocześnie wezwano ją do wyjaśnienia przyczyn dla których nie zastosowała się do decyzji realizując spotkania bez uzgodnienia z D. i Kierownikiem Filii Biblioteki.

Dowód: pismo z dnia 16.01.2015 roku – k. 124 akt sprawy.

Funkcjonujący w Filii w M. program V. w całości wykorzystywany był do obsługi czytelnika tylko przez jednego pracownika. W trakcie kontroli doraźnej przeprowadzonej w dniu 08.04.20104 roku stwierdzono wyraźne braki w przygotowaniu do pełnej obsługi czytelnika u H. A.. Wielomiesięczna jej nieobecność spowodowała konieczność ponownego uczenia się podstaw obsługi programu, które nie zostały opanowane w stopniu wystarczającym na sprawną realizację zadań statutowych. Stwierdzono, że umiejętność H. A. pracy z komputerem np. wysyłanie i odbieranie poczty czy skanowanie materiałów budzi wiele zastrzeżeń. ustalono, że wymaga wyjaśnienia sytuacja nie otrzymywania od H. A. mailowej informacji zwrotnej, a jedynie nadesłanej w formie papierowej, co tłumaczyła „zawieszeniem się komputera lub skasowaniu danych”.

Biblioteka wykorzystała wszelkie możliwości w zakresie przeszkolenia i przypominającego przeszkolenia dotyczącego posługiwania się bibliotecznym programem komputerowym.

Dowód: Protokół kontroli doraźnej przeprowadzonej w (...) w S. Filia nr 4 w M. w dniu 08.04.2014 roku – k. 126-127 akt sprawy.

W trakcie zatrudnienia w (...) w S. Filii w M. H. A. m.in. zorganizowała wystawę prac uczniów prezentowanych na stojącej sztaludze w czytelni biblioteki zatytułowaną: (...) Na (...). Prace stanowiły kartki z motywem Ś. Wielkanocnych. Zorganizowała nadto: wystawę modeli samolotów oraz wystawę zatytułowaną: Portrety J. P. II zawierającą przytwierdzone do styropianu fotografie oraz wydruki fotografii przedstawiających wizerunek J. P. II.

Dowód: dokumentacja fotograficzna znajdująca się na k. 211, 212, 213, 214 akt sprawy; częściowo zeznania H. A. – 350 (wyjaśnienia uczynione integralną częścią zeznań).

W roku 2011 absencja H. A. z uwagi na zwolnienia lekarskie wynosiła: 78 dni, w roku 2012 - 253 dni; w 2013 roku – 43 dni; w roku 2014 – 64 dni; w 2015 roku – 96 dni.

W roku 2011 absencja H. A. z uwagi na urlop zdrowotny wynosiła 128 dni, zaś w roku 2013 – 250 dni.

Dowód: zestawienie nieobecności H. A. – k. 11 akt sprawy.

H. A. miała znaczne trudności z obsługą komputera. Dysponowała niższymi możliwościami opanowania pracy z komputerem aniżeli inni pracownicy.

Program V. był pierwszym systemem komputerowym wdrożonym w Filii w M.. Komputery w tej placówce były od 2005 roku. W okresie od roku 2005-2011 B. P. (informatyk (...) w S.) zapoznawał H. A. jak działa skaner i drukarka. B. P. szkoliła H. A. z obsługi programu V. etapowo, tzn. dodawanie czytelników do bazy lub dodawanie opisów.

W obecności B. P. H. A. nie potrafiła wysłać wiadomości mailowej. W krótkim okresie czasu musiała ona H. A. tłumaczyć ten sam problem. H. A. nie potrafiła w obecności B. P. samodzielnie wykonać czynności, z których była szkolona. Z uwagi na brak przyswojenia wiedzy oraz przebywanie H. A. na zwolnieniu lekarskim, występowały potrzeby ponownego jej przeszkolenia z tożsamych zagadnień informatycznych.

Dowód: zeznania świadka B. P. złożone podczas rozprawy w dniu 15.02.2017 roku – k. 422v.; k. 423.

Korzystający z Filii Biblioteki Pedagogicznej w M. nauczyciele oraz inni czytelnicy pozytywnie odbierali współpracę z zatrudnioną w niej H. A.. Podczas kontaktów telefonicznych oraz osobistych byli obsłużeni w miłej, sprzyjającej atmosferze. H. A. w kontaktach interpersonalnych odbierana była jako osoba przychylna czytelnikowi i bardzo pomocna, w szczególności w wyszukiwaniu niezbędnych materiałów w postaci książek oraz czasopism oraz przygotowaniu ich na określony czas.

K. G. korzystała w bibliotece m.in. z usługi kserograficznej wykonywanej przez H. A..

W. P. nie zna innych obowiązków pracowników biblioteki poza wynajdowaniem książek. Przychodziła do Filii Biblioteki w M. celem oddania książek wypożyczanych przez córkę, lecz nie przyglądała się dokładnie czynnościom w związku z tym dokonywanym przez H. A. (i nie interesowała się nimi). Była jednak bardzo zadowolona z obsługi H. A. w bibliotece.

K. P. bardzo ceniła sobie pomoc H. A. w wyszukiwaniu potrzebnych jej pozycji książkowych dostępnych w bibliotece-Filii w M..

Dowód: treść zeznań K. G. złożonych podczas rozprawy w dniu 15 lutego 2017 roku – k. 423v.; częściowo treść zeznań świadka B. G. – k. 424v.; treść zeznań E. G. – k. 467v.-468; treść zeznań K. P. – k. 468v.-469v.; treść zeznań W. P. – k. 469v.-470 akt sprawy.

H. A. bardzo chętnie i często angażowała się w rozmaite inicjatywy obywatelskie, społeczne na rzecz społeczności lokalnej oraz krzewienia kultury. Działa m.in. na rzecz Stowarzyszenia (...) Oddziału w S. (którego również była członkiem Zarządu) oraz Zrzeszenia (...) Oddział w M., a także współpracowała i utrzymywała dobre relacje z Radą Miasta i Burmistrzem M..

Dowód: zaproszenie – k. 492; zawiadomienie o wolnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym – k. 495; pismo z dnia 03.12.2007 roku (wniosek) – k. 496; kserokopia artykułu pn. Dni M. – k. 279; kserokopia artykułu prasowego pn. „Spichlerz pełen atrakcji” – k. 281; pismo Burmistrza Miasta i Gminy M. z dnia 07.10.1999 roku – k. 301.

B. P. stwierdziła, że H. A. nie potrafi obsłużyć komputera i ma ogromne trudności w tym zakresie. O ujawnionym fakcie powiadamiała kierownictwo, przełożonych.

Dowód: zeznania świadka B. P. – k. 422v.

H. A. nie potrafiła tworzyć opisów nowych pozycji w programie V., pomimo uczestniczenia w przeszkoleniu w tym zakresie jesienią 2015 roku.

Program komputerowy (...) zainstalowany był w bibliotece Filia w M. przez okres ok. 10 lat. H. A. długo nie korzystała z tego programu z uwagi na liczne absencje. Po powrocie do pracy nie potrafiła go obsłużyć.

Dowód: zeznania H. A. – k. 351v.

H. A. nie mogła organizować sieci współpracy, albowiem nie odbyła szkoleń w takim zakresie. Wszyscy bibliotekarze (...) w S. uczestniczyli w takim szkoleniu, poza H. A.. Szkolenie to było bezpłatne dla uczestników.

Dowód: zeznania A. S. – k. 352v.

Miały miejsce sytuacje, że H. A. nie wykonywała poleceń wydanych jej przez ówczesnego Kierownika Filii Biblioteki w osobie B. Z.. Czasami zdarzało się, że wykonała polecenie, lecz w dniu przez siebie wybranym. Nie brała pod uwagę sugestii Kierownika Filii. W konsekwencji sytuacja ta przyczyniła się do wygenerowania konfliktu pomiędzy H. A. a B. Z.. Kierownik Filii nie wnioskowała o ukaranie H. A. licząc na poprawę ich współpracy.

Osoba, która czasowo pracowała na zasadzie zastępstwa w Filii w M. przyswoiła sobie wiedzę i umiejętność obsługi programu V. w przeciągu 3 dni.

H. A. samodzielnie nie obsługuje programu V. poza zalogowaniem się do niego.

Dowód: treść zeznań świadka B. Z. – k. 353 - 354 akt sprawy; częściowo również treść zeznań świadka E. S. – k. 403v. – zapis nagrania: 04:06:06

H. A. otrzymywała pomoc w powrocie do pracy po długotrwałych nieobecnościach od całego grona pedagogów i specjalistów zatrudnionych w (...) w G.. Pomagali pracownicy z wydziału gromadzenia i opracowywania zbiorów w obsłudze programu, podpinaniu egzemplarzy, natomiast pracownicy wydziału multimedialnego pomagali w nabyciu umiejętności podpinania kaset; pracownicy zaś wydziału udostępniania zbiorów – prezentowały jak zapisać czytelnika, prolongować zbiory.

Dowód: treść zeznań świadka E. S. – k. 403 złożonych podczas rozprawy w dniu 24.10.2016 roku – zapis nagrania: 03:44:34.

W ramach wewnętrznych szkoleń przeprowadzanych przez (...) w S. H. A. szkolona była przez: R. J. (referent ds. informatycznych), jak też m.in. przez: B. P., R. M. i E. Ł.. Uczono H. A. m.in. obsługi programu V., obsługi poczty elektronicznej, kartoteki zagadnieniowej, z ogólnej obsługi komputera, programu E., obsługi czytelników w programie V. - zaznaczanie zwrotów, wypożyczeń, przedłużeń, dopisywanie czytelników.

H. A. miała inne potrzeby w tym zakresie, aniżeli pozostali pracownicy biblioteki, albowiem wymagała częstego powtarzania omówionego zagadnienia lub jego części; nie była obyta z podstawową obsługą komputera. H. A. nie potrafiła wiedzy nabytej podczas ww. szkoleń wykorzystać w praktyce. Żaden z pracowników Biblioteki nie miał tak poważnych i licznych problemów z obsługą komputera i programu V., jak H. A.. Wprowadzenie w Bibliotece komputeryzacji początkowo sprawiało kłopoty wielu pracownikom, lecz szybko zostało to opanowane, przeprowadzano szkolenia wewnętrzne, pracownicy nauczyli się obsługiwać programy i sytuacja się unormowała.

Przez cały okres zatrudnienia H. A. miała kłopoty z wykonywaniem skanowania dokumentów oraz przesyłaniem skanów za pomocą poczty elektronicznej.

Zdarzały się sytuacje, że w przypadku konieczności nadesłania przez H. A. pocztą mailową do D. Biblioteki konkretnych dokumentów, wówczas przesłane one zostały za pośrednictwem poczty tradycyjnej, w formie papierowej.

(...) funkcjonuje w (...) w S. od roku 2010. Wcześniej był inny system, lecz nie był on wdrożony w Filiach Biblioteki. Przed 2010 rokiem w każdej z Filii zainstalowane zostały 4 stanowiska komputerowe.

R. J. podejmował czynności związane ze szkoleniem H. A. w zakresie choćby podstawowych czynności obsługi komputera i programu od 2007 roku.

Dowód: treść zeznań świadka R. J. – k. 397v., k. 398; częściowo również treści zeznań świadka R. M. – k. 399v.

H. A. nie informowała pracodawcy, iżby szkolenia z zakresu obsługi komputera oraz programów były organizowane zbyt rzadko lub w niedostatecznym zakresie. Pozostali pracownicy Biblioteki szkoleni byli rzadziej aniżeli H. A..

Dowód: treści zeznań świadka R. M. – k. 400v.

Szkoła Podstawowa Nr (...) w M. oraz (...) w S. Filia w M. mieszczą się w jednym budynku położonym w M.. Ocena dyrektora Szkoły Podstawowej Nr (...) w M. w przedmiocie współpracy z Filią Biblioteki była negatywna, z powodu braku współpracy kierownika Filii ze szkołą. Zarzuty do Kierownika Filii Biblioteki dotyczyły m.in. wchodzenia na teren szkoły po godzinach je otwarcia i po godzinach otwarcia Filii, co miało wpływ również na system alarmowy zainstalowany w budynku szkoły oraz zużycie mediów. Nadto zarzuty dotyczyły okoliczności wprowadzania osób trzecich (z rodziny pracownika Filii, nie związanych z Biblioteką).

Dowód: treści zeznań świadka R. M. – k. 399v. – 400; częściowo treść zeznań świadka E. S. – k. 402 – zapis nagrania: 03:31:19.

H. A. wielokrotnie spóźniała się do pracy. Z tego tytułu były przeprowadzane z nią rozmowy oraz ustne upomnienia.

Dowód: treść zeznań świadka R. M. – k. 401v.-402

Nauczyciel mianowany ma obowiązek wykazania się znajomością choćby podstawowych technik komputerowych. Wymaga się od niego umiejętności wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

Nauczyciele bibliotekarze zatrudnieni w (...) w S. to nauczyciele mianowani oraz dyplomowani. Mają świadomość, że we własnym zakresie również muszą szkolić się, aby móc służyć radą pozostałym nauczycielom.

Bezsporne, a nadto dowód: treść zeznań świadka R. M. – k. 400v.

E. S. jest nauczycielem bibliotekarzem, posiadającym tytuł nauczyciela dyplomowanego, zaś od roku 2013 sprawuje funkcję wicedyrektora (...) w S.. Urodziła się w roku 1957, zaś umiejętność obsługi komputera nabywała w pracy, w domu oraz zapisała się na płatny kurs podstawowy, który samodzielnie wyszukała.

E. S. przeprowadzała kontrolę w Filii w M., podczas której H. A. oświadczyła, że ma problem z komputerem, że potrzebuje więcej czasu. Nie potrafiła wówczas sprawnie obsłużyć skanera. Nie potrafiła samodzielnie opracowywać zbiorów.

Dowód: treść zeznań świadka E. S. – k. 402 – zapis nagrania: 03:06:09.

W obecności A. S. H. A. nie potrafiła z kimkolwiek skontaktować się za pośrednictwem sieci Internet. D. Biblioteki podejmowała próby kontaktu mailowego z H. A., przy czym zmuszona była ponaglać ją, aby odebrała wiadomość mailową.

Dowód: zeznania A. S. – k. 471v.; k. 472 akt sprawy.

H. A. podczas swej pracy w Bibliotece nie przygotowała żadnej prezentacji multimedialnej pomimo dysponowania w miejscu pracy sprzętem komputerowym z aktywnym podłączeniem do sieci Internet. Fakt zaniechania wykonania prezentacji H. A. uzasadniała brakiem dostępu do rzutnika, gdyż w jej ocenie prezentacje wykonuje się na rzutniku.

Dowód: zeznania H. A. złożone podczas rozprawy w dniu 20.02.20174 roku – k. 471 oraz k. 351v.

H. A. brała udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej pracowników (...) w dniu 16.10.2006 roku, podczas której odbyło się szkolenie pracowników Biblioteki w zakresie obsługi kartoteki zagadnieniowej on-line oraz omówiono słownik haseł przedmiotowych kartoteki zagadnieniowej.

Dowód: Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 16.10.2006 roku wraz z listą obecności– k. 441-443.

H. A. brała udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej pracowników (...) w dniu 25.10.2010 roku, podczas której odbyło się szkolenie pracowników Biblioteki w zakresie: katalogowania w formacie (...); budowy opisu bibliograficznego dla wydawnictw zwartych; tworzenia formatu opisu bibliograficznego dla wydawnictw zwartych; tworzenia haseł wzorcowych; kopiowania rekordu opisu bibliograficznego z bazy danych (...); dodawania rekordów do zasobu w bazie danych V..

Dowód: Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 25.10.2010 roku wraz z listą obecności– k. 444-445.

W dniu 01.06.2005 roku w Filii Biblioteki w M. przeprowadzona została kontrola, której przedmiotem były: księgi inwentarzowe, księgi ubytków, protokoły selekcji, dział multimedialny, kartoteka zagadnieniowa, rejestry wpływów, a także hospitacja przeprowadzonych zajęć przez bibliotekarza M. S.. Wówczas kierownikiem Filii była H. A.. W wyniku przeprowadzonej kontroli Filii w M. wydane zostały następujące zalecenia: uporządkować czytelnię i zaplecze biblioteki; uporządkować rejestry ubytków; wpisać kasety (...) po otrzymaniu księgi inwentarzowej; wyeksponować zestawienia filmów w czytelni w miejscu dostępnym dla czytelników; uzupełnić rejestry wpływów do końca października 2005 roku; uporządkować dokumentację biblioteki.

Nadto wskazano, iż do czasu wykonania ww. zaleceń H. A. nie powinna angażować się w działania wykraczające poza zakres obowiązków, nie organizować konkursów i spotkań wymagających poświęcenia czasu przeznaczonego na pracę w bibliotece. Ponadto wstrzymano wszelkie działania na rzecz innych niż biblioteka placówek do czasu decyzji dyrektora (...).

Dowód: protokół z dnia 06.06.2005 roku – k. 447-448.

W dniu 15.11.2006 roku w Filii (...) w M. przeprowadzono w obecności H. A. kontrolę. Przedmiotem kontroli objęto: wygląd estetyczny pomieszczeń udostępnianych czytelnikom oraz stanowisk pracy, magazynów; dokumentację obsługi czytelników; dokumentację prowadzoną w zakresie prowadzonej statystyki, rozliczeń finansowych, gospodarki materiałowej i mienia. Podczas ww. kontroli m.in. stwierdzono, iż: stoły w czytelni pozostawiane były dokumentami wewnętrznymi stanowiące bałagan i nieestetyczny wygląd; brak prawidłowego ustawienia księgozbioru w magazynach książek; na regałach znajdowały się książki bez kart, pomiędzy książkami były włożone materiały biurowe; w szafie przeznaczonej na segregatory panował bałagan; stwierdzono brak wpisów do księgi inwentarzowej darów; niezgodność liczby odwiedzin w wypożyczalni oraz liczby wypożyczonych woluminów; stwierdzono brak systematycznego włączania książek; stwierdzono, że w kasie znajdowała się gotówka w kwocie 35 zł, a winno być 324,70 zł z podsumowania kwitariuszy (H. A. stwierdziła, że różnicę przechowuje we własnym portfelu do czasu dokonania wpłaty na rachunek (...) w S., co jest niezgodne z gospodarką finansową); a nadto z przeglądu zdarzeń stwierdzono opuszczenie miejsca pracy przez H. A. w dniu 02.11.2006 roku o godz. 19:45.

Dowód: protokół kontroli z dnia 15.11.2006 roku – k. 449-450 akt sprawy.

W wyniku kontroli z dnia 15.11.2006 roku wydane zostały następujące zalecenia: pilnie uporządkować pomieszczenie czytelni i stworzyć warunki do pracy czytelnikom korzystającym z księgozbioru podręcznego; pilnie uporządkować pomieszczenia magazynowe, przywrócić zalecane ustawienie księgozbioru; natychmiast usunąć z pomieszczeń biblioteki torby, reklamówki, kartony zawierające prywatne materiały i przedmioty, które zalegają na biurkach i regałach; pilnie uporządkować dokumentację biblioteczną; sporządzić wykaz darów znajdujących się w bibliotece; opracować szczegółowy plan wykorzystania czasu pracy przeznaczonego na sporządzanie dziennej statystyki oraz przygotowania stanowiska pracy; złożyć wyjaśnienie dotyczące przechowywania gotówki i sposobu dokonywania wpłat na konto (...); złożyć wyjaśnienie dotyczące przebywania w miejscu pracy w dniu 02.11.2006 roku bez zgody D. (...).

Dowód: zalecenia pokontrolne – k. 451 akt sprawy.

W miesiącu czerwcu 2006 roku komisja inwentaryzacyjna (...) w S. dokonała skontrum w Filii Biblioteki w M.. W wyniku powyższych czynności stwierdzono brak 777 woluminów oraz brak zgodności zapisów w księgach inwentarzowych z dowodami wpływu, jak również ubytki ze stanem faktycznym.

Z pisemnych wyjaśnień złożonych przez H. A. w ww. zakresie wynika, że wystąpiły braki bezwzględne w ilości 34 szt. inwentarza głównego, 10 szt. inwentarza podręczników i broszur, 4 szt. kaset (...) oraz 2 szt. druków towarzyszących.

Dowód: sprawozdanie komisji inwentaryzacyjnej – k. 427; protokół przekazania dokumentacji dotyczącej skontrum – k. 428; pismo z dnia 20.06.2006 roku – k. 429; wyjaśnienie braków w zbiorach z dnia 30.06.2006 roku – k. 430-432 akt sprawy; częściowo zeznania H. A. złożone podczas rozprawy w dniu 31.05.2016 roku – k. 350v.

Duże braki po skontrum wynikają m.in. z niezapisywania wypożyczenia, wpuszczania czytelników do magazynu. To powoduje, że po pewnym czasie książki są zwracane, pomimo, że nie były zapisane jako wypożyczone.

Dowód: treść zeznań B. Z. – k. 353v.

E. G. otrzymawszy wezwanie do zwrotu książek w ilości 4 szt., zwróciła 7 książek, albowiem odnalazła w swym domu inne jeszcze pozycje z pieczęcią biblioteki, które nie zostały wskazane w wezwaniu pisemnym. Kiedy E. G. korzystała z biblioteki była ona wyposażona w sprzęt komputerowy.

Dowód: treść zeznań E. G. złożonych podczas rozprawy w dniu 20.02.2017 roku – k. 468v.

Ocena pracy H. A. z dnia 30.11.2015 roku była negatywna. Dokonując oceny pracy D. (...) w S. zważył głównie na: wyniki działalności Filii w pierwszym półroczu 2015r.; wyniki działalności Filii w roku szkolnym 2014/2015 na podstawie monitorowania programu bibliotecznego V.; analizę efektów realizacji planu pracy placówki filialnej; kontrolę placówki; hospitacje oraz wnioski z hospitacji pracy pracownika; wyniki ankiety monitorującej zadowolenie czytelników z funkcjonowania placówki przeprowadzonej na przełomie 2013 i 2014 roku „wyraź swoją opinię”; obserwacje pracy nauczyciela w trakcie obecności w Filii w M..

Z uwagi na odległy termin dokonania poprzedniej oceny pracy nauczyciela, a także znaczną liczbę dni nieobecności nauczyciela w całym okresie pracy zawodowej od ostatniej oceny pracy, D. wziął pod uwagę w szczególności okres od powrotu nauczyciela do pracy po ciągu nieobecności usprawiedliwionych, zakończonych w lutym 2014 roku do dnia 30.11.2015 roku.

Dokonując ww. oceny pracy H. D. (...) w S. wskazał m.in. na fakt, iż realizacje zadań statutowych z zakresu udostępniania zbiorów placówki ocenia jako nieefektywną, co wynika z niedostatecznych umiejętności H. A. w posługiwaniu się technologią informacyjno-komunikacyjną, mimo, że wielokrotnie odbywała ona szkolenia i otrzymywała instruktaż od współpracowników lub informatyków placówki. Zarzucił w szczególności brak wystarczająco biegłej umiejętności posługiwania się programem komputerowym (...) obowiązującym w codziennej pracy związanej z obsługą czytelnika. Podał na brak reakcji ze strony H. A. na informacje wysyłane do niej drogą mailową, pomimo przypomnień i ponagleń; brak korespondencji z czytelnikami i użytkownikami; brak umiejętności skanowania i załączania plików materiałów skanowanych; brak realizowania zamówionych mailem materiałów; unikanie wszelkich działań związanych z użytkowaniem technik informacyjno-komunikacyjnych w pracy z czytelnikiem; nieumiejętność przeszukiwania elektronicznych zasobów biblioteki; brak obsługi strony internetowej, portalu społecznościowego, jakichkolwiek nowoczesnych sposobów prezentacji i wykorzystania zasobów czasopiśmienniczych placówki własnej i obcych. U H. A. stwierdzono brak umiejętności swobodnej obsługi programów komputerowych i brak efektów szkoleń w pracy zawodowej. Podano, że nie została stworzona żadna prezentacja multimedialna autorstwa nauczyciela; występują znaczne niedostatki w umiejętności obsługi choćby podstawowego sprzętu informatycznego.

Wskazano również, że nauczycielka wykazuje potencjalnie wysoką aktywność w lokalnym środowisku, jednakże nie idącą w parze z jakością merytoryczną podejmowanych działań; aktywność ta w żaden sposób nie daje się zakwalifikować do jakościowo poprawnego wspierania procesu kształcenia i doskonalenia nauczycieli.

Zarzucono jej, że wspomaganie szkół i placówek oświatowych ogranicza się do organizowania wystaw np. „Tradycje Wielkanocne na K. i P.” czy wystawa modeli samolotów, co trudno uznać za organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek oświatowych. Podano, że działania te miały charakter incydentalny, nie były związane z realizacją programu pracy (...) ani tez realizacją priorytetów MEN zaś jakość ich przeprowadzenia budziła wątpliwość.

Podano, że nauczyciel nie posiada umiejętności tworzenia zestawień bibliograficznych z wykorzystaniem programu Kartoteki Z.; samodzielnie nie opracowuje zbiorów; nie obsługuje programu Kartoteka Z..

Zarzucono również, że zaangażowanie zawodowe H. A., ocenione w stosunku do zasad funkcjonowania biblioteki pedagogicznej ogranicza się do uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez inne placówki kulturalne miasta. Wskazano, że H. A. chętnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez inne instytucje, nie przekłada się to jednak na efekty w pracy zawodowej.

Wskazano, że H. A. nie uczestniczy w pracach żadnego zespołu nauczycielskiego, nie podejmuje innowacyjnych działań w żadnym zakresie związanym z pracą zawodową.

Podano również zastrzeżenia do prowadzonej przez nauczyciela dokumentacji – dokumenty są niestarannie wypełnione, wpisy pokreślone, wątpliwość budzi rzetelność wpisywania informacji do statystyki. Powołano również fakt braku właściwych wpisów w ewidencji wyjść, brak prawidłowych wpisów wypożyczenia książek na kartach książek i na kartach czytelników.

Zarzucono, że H. A. często dezorganizuje pracę placówki natomiast konflikty oraz częste nieobecności skutkują wyjątkowo trudną sytuacją Filii.

Po wtóre wskazano, że H. A. wykazuje brak należytej troski o mienie placówki, podając, że przeprowadzone skontrum zbiorów wykazywało niepokojąco duże braki zbiorów (część z nich odnajduje się w sposób sugerujący brak staranności w wykonywaniu czynności bibliotekarskich, wypełnianiu i prowadzeniu dokumentacji bibliotecznej).

Podano, że H. A. nie realizuje zaleceń w przeprowadzonych przez D. i jego Zastępcę obserwacji pracy pracownika.

Wskazano, że oceniany nauczyciel nie organizuje sieci współpracy i samodoskonalenia nauczycieli-bibliotekarzy, nie organizuje spotkań dla nauczycieli, nie prowadzi instruktażu w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką szkolną.

Dowód: karta oceny pracy H. A. – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k.219.

Od ww. negatywnej oceny pracy, H. A. nie odwoływała się.

Bezsporne.

W dniu 28 stycznia 2016 roku H. A. podjęła korespondencję zawierającą oświadczenie D. (...) w S. o rozwiązaniu z nią stosunku pracy zawartego w dniu 01.09.1985 roku w związku z otrzymaniem przez nią negatywnej oceny pracy w dniu 30 listopada 2015 roku. W treści tegoż wskazano również, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi po okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, z dniem 30 kwietnia 2016 roku, tj. z końcem miesiąca, w którym upływa 3-miesięczne wypowiedzenie, licząc od dnia odebrania przez nią pisma potwierdzającego otrzymanie negatywnej oceny pracy, tj. 11.01.2015 roku.

W okresie wypowiedzenia H. A. została skierowana na urlop wypoczynkowy wskazany w planie urlopów.

Dowód: zawiadomienie o rozwiązaniu stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 222.

Do dnia 31 marca 2017 roku H. A. otrzymywała świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości ok. 1300 zł netto, po potrąceniach z tytułu egzekucji komorniczej z tytułu kredytów zaciągniętych na leczenie i pokrycie wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem.

Gospodarstwo domowe prowadzi ona wraz z M. A., W. A. oraz córką E. A.. Małżonek E. A. choruje na nowotwór, zaś w roku 2015 i 2016 miał wykonaną operację zaćmy; otrzymuje rentę w wysokości 1600 zł, również częściowo zajętą z uwagi na egzekucje komorniczą – netto otrzymuje 1100 zł. Syn E. A. otrzymuje rentę socjalną w kwocie 700 zł netto, natomiast córka E. uzyskała zatrudnienie jako nauczyciel i uzyskuje z tego tytułu wynagrodzenie w kwocie 1800 zł.

Bezsporne a nadto dowód: oświadczenie H. A. złożone podczas rozprawy w dniu 22.03.2017 roku – k. 512v.

Mąż H. W. A. posiada orzeczenie o niepełnosprawności zaliczające go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie wydane zostało do dnia 28.02.2017 roku.

Dowód: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z dnia 13.02.2014 roku – k. 39 akt sprawy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto H. A. za okres od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku wynosiło 3.176,40 zł.

Dowód: zaświadczenie z dnia 24.03.2016 roku – k. 154 akt sprawy.

H. A. z dniem 01.10.2016 roku została przyjęta na studia podyplomowe z zakresu Oligofrenopedagogika z komunikacją alternatywną w roku akademickim 2016/2017.

Dowód: Decyzja o przyjęciu na studia podyplomowe z dnia 01.10.2016 roku – k. 392 akt sprawy.

Sąd zważył, co następuje.

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem musi odpowiadać wymogom wskazanym przez art. 30 k.p. Dla swojej skuteczności musi spełniać minimum wymogów formalnych i merytorycznych.

W pierwszej kolejności Sąd badał, czy oświadczenie pozwanego spełnia niezbędne wymogi formalne.

Zgodnie z art. 30 § 3-5 k.p. oświadczenie musi być złożone na piśmie, wskazywać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie, zawierać pouczenie o odwołaniu do sądu pracy – oświadczenie pozwanego spełnia te wymagania.

W dalszej kolejności Sąd badał, czy oświadczenie pozwanego spełnia niezbędne wymogi merytoryczne tzn., czy został spełniony wymóg jasnego określenia przyczyny (art. 30 § 4 k.p) oraz zasadności (prawdziwości, rzeczywistości) tej przyczyny, o czym stanowi art. 45 § 1 kp.

W myśl art. 30 § 4 k.p., pracodawca w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony winien wskazać przyczynę uzasadniającą. Naruszenie tegoż przepisu może polegać na niewystarczająco jasnym jej określeniu.

Powinność wskazania przez pracodawcę przyczyny - wynikająca z art. 30 § 4 k.p. – ma doniosłe skutki procesowe, gdyż wskazanie w pisemnym oświadczeniu przez pracodawcę przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę przesądza o tym, że spór przed organami orzekającymi toczyć się może tylko w graniach zarzutu skonkretyzowanego w pisemnym oświadczeniu, a pracodawca jest pozbawiony możliwości powoływania się w toku postępowania na inne przyczyny, które mogłyby uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy (o czym pisano już wyżej).

Podkreślić należy, iż podanie pracownikowi przyczyny ma umożliwić mu dokonanie racjonalnej oceny, czy ta przyczyna w rzeczywistości istnieje i czy w związku z tym zaskarżenie czynności prawnej pracodawcy może doprowadzić do uzyskania przez pracownika odpowiednich korzyści (w tym przypadku odszkodowania).

Powyższe rozważania mają dla sprawy oraz jej rozstrzygnięcia istotne znaczenie, bowiem stwierdzenie naruszenia przepisu art. 30 § 4 k.p. ma wpływ na ocenę zgodności rozwiązania stosunku pracy z prawem. Stwierdzenie naruszenia prawa determinuje powstanie po stronie pracownika roszczeń przewidzianych w art. 45 k.p. tj. o przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.

Konkretność wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę należy oceniać z uwzględnieniem innych, znanych pracownikowi okoliczności uściślających tę przyczynę. Ocena wskazanej przyczyny pod kątem jej należytego skonkretyzowania dokonywana jest z perspektywy adresata oświadczenia pracodawcy. To pracownik ma wiedzieć i rozumieć, z jakiego powodu pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę.

Należy zatem dokonać oceny jasności sformowania przyczyny nie z punktu widzenia sądu (czy osoby trzeciej) czytającego po raz pierwszy treść wypowiedzenia, ale pracownika znającego okoliczności sprawy.

Sąd orzekający w niniejszej sprawie uznał, że przyczyna rozwiązania opisana została jasno, a w okolicznościach niniejszej sprawy adresat oświadczenia, czyli powódka mogła i powinna była wiedzieć, o jakie sytuacje chodzi.

Istotne jest, że ciężar udowodnienia zasadności przyczyny stanowiącej podstawę wypowiedzenia obciąża pracodawcę, a pracownika natomiast obciąża dowód istnienia okoliczności przytoczonych przez niego w celu wykazania, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8.09.1997 r., sygn. akt I PRN 17/7).

Ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę w ramach art. 45 k.p. powinna być dokonana z uwzględnieniem słusznych interesów zakładu pracy oraz przymiotów pracownika związanych ze stosunkiem pracy. Ponadto, dla uznania zasadności wypowiedzenia decydujące znaczenie ma rodzaj i ciężar gatunkowy przyczyny wypowiedzenia.

Warunek wskazania przez pracodawcę konkretnej przyczyny wypowiedzenia nie jest równoznaczny z koniecznością sformułowania jej w sposób szczegółowy (wyr. SN z 11.1.2011 r., I PK 152/10, MoPr 2011, Nr 7, s. 363). Skonkretyzowanie przyczyny wypowiedzenia nie oznacza wyczerpującego powoływania wszystkich faktów i zdarzeń, które leżały u podstaw decyzji pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę. Konkretność przyczyny nie polega na jej opisaniu w sposób szczegółowy. To przyczyna wypowiedzenia powinna być konkretna, a nie jej opis. Wymaganie konkretności przyczyny może być spełnione przez wskazanie kategorii zdarzenia. O potrzebie i stopniu skonkretyzowania opisu (wskazania) przyczyny decydują indywidualne okoliczności każdego przypadku (wyr. SN z 6.1.2010 r., I PK 168/09, MoPr 2010, Nr 10, s. 542).

Sąd badał zatem, czy wskazana przyczyna jest prawdziwa i czy uzasadnia rozwiązanie umowy z powódką.

Treść oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu z H. A. stosunku pracy wskazuje, iż powodem powyższego, wskazanym przez pozwanego było otrzymanie negatywnej oceny pracy w dniu 30.11.2015 roku. Podnieść należy przeto, że załączona do akt sprawy pisemna opinia w formie karty oceny pracy H. A. zawiera bardzo szczegółowo oraz obszernie wyartykułowane zarzuty w odniesieniu do pracy powódki w okresie podlegającym ocenie, tzn. od miesiąca lutego 2014 roku do dnia 24.11.2015 roku (data sporządzenia oceny).

Na wstępie zaznaczyć należy, iż na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w niniejszej sprawie Sąd uznał, że zarzuty wskazane przez pracodawcę w treści powyżej wspomnianego oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy polegają na prawdzie.

Podkreślić należy w tym miejscu, że wszyscy współpracownicy powódki, tzn. osoby zatrudniane przez (...) w S. (zarówno informatycy, jak też nauczyciele bibliotekarze – również przełożeni H. A. - w treści swych zeznań potwierdzili nieprawidłowe wywiązywanie się przez powódkę z szeregu obowiązków służbowych opisanych powyżej. W szczególności podnosili oni kwestię braku umiejętności powódki w swobodnym posługiwaniu się sprzętem komputerowym dostępnym w Filii w M., jak również niezbędnego oprogramowania, w tym programu bibliotecznego V.. To zagadnienie świadkowie w treści składanych zeznań najbardziej rozbudowywali, głównie z tego względu, że poniekąd stanowił on trzon i podbudowę dla dalszych uchybień zarzucanych powódce przez pracodawcę, a które swe podłoże czerpały niejako z tegoż braku. Podkreślić jednakże w tym miejscu należy, że brak umiejętności i niezbędnej wiedzy informatycznej powódki nie były jedyną kwestią zarzucaną jej przez pracodawcę. Z pewnością jednak stanowiło to znaczne uchybienie powódki jako pracownika, ale też utrudnienie dla samego pracodawcy. Wskazać przeto należy, że wiele z obowiązków ciążących na powódce bazowało niejako na elementarnej chociażby umiejętności pracy z komputerem. Wspomnieć potrzeba bowiem, że zakres obowiązków H. A. zatrudnionej na stanowisku nauczyciela bibliotekarza przewidywał m.in.: w zakresie inwentaryzacji i opracowania zbiorów bibliotecznych: ewidencja nabytków w programie V., naklejanie kodów paskowych, inwentaryzacja retrospektywna w programie V., czuwanie nad poprawnością opisów bibliograficznych w elektronicznym katalogu zbiorów; udostępnianie księgozbioru w Wypożyczalni; udostępnianie księgozbioru w Czytelni; prowadzenie kartoteki zagadnieniowej; upomnienia: powiadamianie czytelników o terminach zwrotu oraz karach i opłatach za przetrzymane materiały biblioteczne, rejestrowanie upomnień; prowadzenie działu multimedialnego Filii: prowadzenie sprawozdawczości i statystyki, obsługa czytelników, kontrolowanie stanu technicznego sprzętu i nośników audiowizualnych oraz terminów zwrotów; finanse; statystyka; opieka nad książką; promowanie książki: przygotowywanie wystaw (w tym nowości), promocja nowości pedagogicznych i innych; troska o estetykę pomieszczeń, czuwanie nad właściwym układem książek w magazynach; samokształcenie i wspieranie samokształcenia nauczycieli, w tym czytanie fachowej literatury, zapoznawanie się z nowościami wydawniczymi; udział w radach pedagogicznych, szkoleniach, naradach pracowników; inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej; obsługa pracowni (...); prowadzenie wypożyczalni międzybibliotecznej; obsługa kserokopiarki; inne prace zlecone przez D. placówki. Była również odpowiedzialna m.in. za powierzone mienie, tj. sprzęt, urządzenia i materiały oraz zbiory i wyposażenie stanowiska pracy (vide: zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności H. A. z dnia 01.07.2014 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 206.) Nadto, zgodnie z zakresem obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika z dnia 02.01.2015 roku H. A. obowiązana była również do obsługi stanowisk komputerowych dla czytelników (vide: zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika (...) w S. z dnia 02.01.2015 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 207).

W toku przedmiotowego postępowania powódka kwestionowała zarzuty sformułowane wobec niej przez pracodawcę, podnosząc przy tym oraz zdecydowanie akcentując jej zaangażowanie w wiele istotnych – z jej punktu widzenia – inicjatyw społecznych, lokalnych oraz w ramach funkcjonowania biblioteki. Wskazywała na realizowanie krzewienia kultury kaszubskiej, regionalnej czy też organizowane przez nią wystawy nt. Tradycje Wielkanocne. Wskazać potrzeba, że do akt sprawy H. A. załączyła niezwykle obszerną dokumentację (w tym również fotograficzną) na poparcie swych twierdzeń. Odnosząc się do zarzutów w zakresie znikomej znajomości programu V., trudności z jego obsłużeniem oraz wykorzystaniem sprzętu komputerowego do wykonywania swych obowiązków, H. A. zdecydowanie zakwestionowała zarzucaną jej niesamodzielność w tym zakresie, jednakże przyznała, że zajmuje jej to więcej czasu oraz że musi się dłużej zastanowić zanim dokonana czynności w programie V.. Wskazywała przy tym na niedoskonałości obsługi technicznej z jej strony. Powyższą sytuację argumentowała jednak wysoką absencją w pracy powodowaną problemami zdrowotnymi. Wskazywała, że przez długi czas zmuszona była przebywać na zwolnieniach lekarskich oraz korzystać z przysługującego jej urlopu na poratowanie zdrowia. W tych właśnie okolicznościach powódka upatrywała przyczynę słabej znajomości obowiązkowych programów bibliotecznych oraz obsługi sprzętu komputerowego i multimedialnego – skanery, drukarki. W trakcie przedmiotowego postępowania H. A. wskazywała zarówno na fakt, że nie uczestniczyła w szkoleniach specjalistycznych z zakresu obsługi programów oraz komputera, podczas innych zaś etapów postępowania wywodziła, że co prawda uczestniczyła w szkoleniach, jednakże z uwagi na długotrwałe nieobecności w pracy zapominała najistotniejsze informacje oraz nie nabywała wprawy w obsłudze sprzętu komputerowego. Powyższe twierdzenia powódki Sąd zweryfikował w oparciu o obszerny materiał dowodowy zgromadzony w przedmiotowej w sprawie.

Przede wszystkim podnieść należy, iż jako zgodne z prawdą Sąd uznał podnoszone przez powódkę okoliczności korzystania przez nią z wielu długotrwałych zwolnień lekarskich oraz urlopu na poratowanie zdrowia. Materiał dowodowy wskazuje niezbicie, że H. A. przez wiele dni w ciągu roku kalendarzowego była nieobecna w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Jedynie dla przykładu wspomnieć należy, iż w roku 2011 absencja H. A. z uwagi na zwolnienia lekarskie wynosiła: 78 dni, w roku 2012 - 253 dni; w 2013 roku – 43 dni; w roku 2014 – 64 dni; w 2015 roku – 96 dni. Nadto, w roku 2011 absencja H. A. z uwagi na urlop zdrowotny wynosiła 128 dni, zaś w roku 2013 – 250 dni. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w treści zestawienia nieobecności H. A. – k. 11 akt sprawy. W okresie od dnia 01.02.2006 roku do dnia 30.04.2006 roku oraz w okresie od dnia 21.04.2011 roku do dnia 21.10.2011 roku D. (...) w S. udzielił H. A. urlopu płatnego dla poratowania zdrowia (vide: pismo z dnia 30.01.2006 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 117; pismo z dnia 20.02.2013 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 191). Podkreślić należy również, że pozwany pracodawca nie uczynił ww. okoliczności tzn. długotrwałych i częstych absencji przyczyną rozwiązania z powódką stosunku pracy. Wskazać jednak potrzeba, że wpłynęły one z pewnością zarówno na dezorganizację pracy w Bibliotece, jak również zminimalizowały i utrudniały osiągnięcie realnych efektów szkoleń przeprowadzanych względem H. A. z zakresu wykorzystania sprzętu komputerowego w codziennej pracy. Nadto, negatywnie wpływały na nawiązanie i podtrzymanie pożądanej prawidłowej współpracy z innymi placówkami, w tym bibliotekami oraz szkołami i poradnią psychologiczno-pedagogiczną.

Wskazać należy, że dokonana przez pracodawcę ocena pracy H. A. została podzielona na kilka wyszczególnionych poniżej kategorii, z uwzględnieniem specyfiki pracy nauczyciela bibliotekarza.

I.  Poprawność merytoryczna i metodyczna prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prawidłowość realizacji innych zadań zawodowych wynikających ze statutu placówki, kultura i poprawność języka, pobudzanie inicjatywy czytelników, zachowanie odpowiedniej dyscypliny uczniów na zajęciach.

Pracodawca w tym zakresie zarzucił powódce przede wszystkim niedostateczną umiejętność w posługiwaniu się technologią informacyjno-komunikacyjną, pomimo licznych szkoleń organizowanych z ramienia pracodawcy, w których brała udział również powódka. Nie powielając w tym zakresie wywodów uczynionych powyżej, Sąd zważył, iż zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, iż w dniu 02.10.2015 roku H. A. po raz kolejny została przeszkolona w zakresie: pobierania opisów bibliograficznych z bazy (...); sporządzania poprawnego opisu w celu zapisania do bazy macierzystej, zapisywania opisu do bazy biblioteki w M.; dopisywania egzemplarza do pobranego opisu. Nadto, w sprawie ustalono, że wiedza H. A. w zakresie obsługi programu bibliotecznego V. budziła wówczas wiele wątpliwości, bowiem miała problemy z podstawowymi pojęciami z tego zakresu (vide: pismo z dnia 05.10.2015 roku – k. 113 akt sprawy).

Podnieść należy również, że w wyniku hospitacji z dnia 22.05.2014 roku pracy bibliotecznej H. A. w (...) w Filii nr 4 w M. ustalono m.in., że H. A. jako kierownik Filii nie jest w pełni przygotowana do realizacji zadań statutowych. Podstawową trudnością jest słaba umiejętność obsługi sprzętu komputerowego. Stwierdzono, że H. A. nie radzi sobie przede wszystkim z programem obsługi biblioteki V., mimo szkoleń, które przeszła w takim samym trybie, jak pozostali pracownicy (...). Wskazano również, że zaległości w pracy bibliotecznej, jakie wystąpiły po miesiącach nieobecności w pracy w poprzednich latach, skutkują słabym przygotowaniem do obecnych wymagań wobec nauczyciela bibliotekarza placówki pedagogicznej realizującego zadania statutowe placówki.

Nadto stwierdzono, że ogromnym problemem są również stosunki panujące w Filii, brak przepływu informacji oraz wzajemnego zrozumienia, na porządku dziennym występują skargi i wzajemne obarczanie się winą. Powyższe odnajduje potwierdzenie w treści arkusza hospitacji pracy bibliotecznej – k. 128-129 akt sprawy. Co istotne, w wyniku kolejnych hospitacji przeprowadzonych w dniu 12.01.2015 roku oraz w dniu 06.11.2015 roku przez D. (...) w S. stwierdzono, że nadal budzi zastrzeżenia umiejętność H. A. w zakresie obsługi programu V.. Podano, iż usługa skanowania materiałów i przesyłanie ich mailem czytelnikowi nie jest realizowana z powodu braku tych umiejętności. Wskazano również, że obsługa czytelnika jest chaotyczna, czytelnicy są odsyłani na drugi dzień, gdyż w danej chwili nie można znaleźć czasopisma lub książki. Podano, że problemem dla H. A. jest wyszukanie w programie materiałów potrzebnych czytelnikowi (k. 130-131 akt sprawy).

Przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe pozwoliło na ustalenie, iż w rzeczywistości H. A. miała znaczne trudności z obsługą komputera. Jej współpracownicy postrzegali, iż dysponowała ona niższymi możliwościami opanowania pracy z komputerem aniżeli inni pracownicy. Nadto, program V. był pierwszym systemem komputerowym wdrożonym w Filii w M.. Komputery w tej placówce były od 2005 roku. W okresie od roku 2005-2011 B. P. (informatyk (...) w S.) zapoznawała H. A. jak działa skaner i drukarka. B. P. szkoliła H. A. z obsługi programu V. etapowo, tzn. dodawanie czytelników do bazy lub inny etap: dodawanie opisów. Z relacji przedstawionej przez świadka B. P. wynika, iż w obecności świadka H. A. nie potrafiła wysłać wiadomości mailowej. W krótkim okresie czasu musiała ona H. A. tłumaczyć ten sam problem. H. A. nie potrafiła w obecności B. P. samodzielnie wykonać czynności, z których była uprzednio szkolona. Z uwagi na brak przyswojenia wiedzy oraz przebywanie H. A. na zwolnieniu lekarskim, występowały potrzeby ponownego jej przeszkolenia z tożsamych zagadnień informatycznych. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w treści zeznań świadka B. P. złożone podczas rozprawy w dniu 15.02.2017 roku – k. 422v.; k. 423.

Nadto, z ustaleń poczynionych przez Sąd wynika, że H. A. nie potrafiła tworzyć opisów nowych pozycji w programie V., pomimo uczestniczenia w przeszkoleniu w tym zakresie jesienią 2015 roku. Wspomnieć należy również, że inny program komputerowy - (...) zainstalowany był w (...) w S. Filii w M. przez okres ok. 10 lat. H. A. długo nie korzystała z tego programu z uwagi na liczne absencje. Po powrocie do pracy nie potrafiła go jednak obsłużyć. Powyższe potwierdziła sama powódka (k. 351v.). Miały miejsce sytuacje, że współpracownicy spostrzegli, iż powódka obsługując program V. potrafiła jedynie poprawnie zalogować się do niego (vide: treść zeznań świadka B. Z. – k. 353 - 354 akt sprawy; częściowo również treść zeznań świadka E. S. – k. 403v.).

Omawiając przedmiotowe kryterium wspomnieć należy również, że w ramach wewnętrznych szkoleń przeprowadzanych przez (...) w S. H. A. szkolona była przez: R. J. (referent ds. informatycznych), jak też m.in. przez: B. P., R. M. i E. Ł.. Uczono H. A. m.in. obsługi programu V., obsługi poczty elektronicznej, kartoteki zagadnieniowej, z ogólnej obsługi komputera, programu E., obsługi czytelników w programie V. - zaznaczanie zwrotów, wypożyczeń, przedłużeń, dopisywanie czytelników. Przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe wskazuje, iż H. A. wymagała częstego powtarzania omówionego zagadnienia lub jego części; nie była obyta z podstawową obsługą komputera. H. A. nie potrafiła wiedzy nabytej podczas ww. szkoleń wykorzystać w praktyce. Żaden z pracowników Biblioteki nie miał tak poważnych i licznych problemów z obsługą komputera i programu V., jak H. A.. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż wprowadzenie w Bibliotece komputeryzacji początkowo sprawiało kłopoty wielu pracownikom, lecz szybko zostało to opanowane, przeprowadzano szkolenia wewnętrzne, pracownicy nauczyli się obsługiwać programy i sytuacja się unormowała.

Istotną w ocenie Sądu jest również okoliczność, iż przez cały okres zatrudnienia H. A. miała kłopoty z wykonywaniem skanowania dokumentów oraz przesyłaniem skanów za pomocą poczty elektronicznej. Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, zdarzały się sytuacje, że w przypadku konieczności nadesłania przez H. A. pocztą mailową do D. Biblioteki konkretnych dokumentów, wówczas przesłane one zostały za pośrednictwem poczty tradycyjnej, w formie papierowej. Powyższe dowodzi zatem o kłopotach powódki w przesyłaniu dokumentacji za pomocą poczty elektronicznej.

W tym miejscu zaznaczyć należy, iż system V. funkcjonuje w (...) w S. od roku 2010. Wcześniej był inny system, lecz nie był on wdrożony w Filiach Biblioteki. Przed 2010 rokiem w każdej z Filii zainstalowane zostały 4 stanowiska komputerowe. Nadto, R. J. podejmował czynności związane ze szkoleniem H. A. w zakresie choćby podstawowych czynności obsługi komputera i programu od 2007 roku. Wywieść zatem należy, że powódka miała realną możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania wprowadzonego programu, jak również opanować umiejętności obsługi sprzętu multimedialnego oraz komputerowego. Nawet uwzględniając długotrwałą absencję w pracy H. A. przez kilka lat winna była przyswoić sobie niezbędną wiedzę w powyższym zakresie. Miała bowiem świadomość istoty oraz wagi tychże umiejętności. Uwadze ujść nie może również fakt, iż zwierzchnicy H. A. wielokrotnie sugerowali jej słownie oraz pisemnie konieczność uzupełnienia braków w tym zakresie, jak też kategorycznie zalecali. Powyższe okoliczności znajdują bowiem swe potwierdzenie m.in. w treści zeznań świadka R. J. – k. 397v., k. 398; częściowo również treści zeznań świadka R. M. – k. 399v.

Wspomnieć należy przy tym na fakt, iż pomimo znacznych jednak niedostatków H. A. w zakresie umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym oraz znajomości profesjonalnych programów bibliotecznych, nie informowała ona swego pracodawcy, iżby szkolenia z zakresu obsługi komputera oraz programów były organizowane zbyt rzadko lub w niewystarczającym zakresie. Zważyć jednak należy na okoliczność, że pozostali pracownicy Biblioteki szkoleni byli rzadziej aniżeli H. A., do której wielokrotnie udawali się współpracownicy, celem przypomnienia zasad działania programów (vide: treść zeznań świadka R. M. – k. 400v.).

Omawiając powyższe zagadnienie uwadze Sądu ujść nie mógł fakt, iż nauczyciele bibliotekarze zatrudnieni w (...) w S. to nauczyciele mianowani oraz dyplomowani. Mają świadomość, że we własnym zakresie również muszą szkolić się, aby móc służyć radą pozostałym nauczycielom.

Wskazać potrzeba, że Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 01 marca 2013 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli określa m.in. zakres wymagań do uzyskania poszczególnych stopni awansu zawodowego.

Jak stanowi bowiem § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 01 marca 2013 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, (wydanego na podstawie art. 9g ust. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela), wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego obejmują:

1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach;

2) umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

3) umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

4) umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;

5) umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

Zważając bowiem na fakt, iż H. A. jest nauczycielem z wieloletnim już stażem, zaś jej akt mianowania jest datowany na dzień 10 września 1991 roku, wskazać potrzeba, że również poprzednio obowiązujące Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 01 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. nr 260, poz. 2593) również zakładało wśród wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego m.in. umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Nadto, na uwadze mieć należy, że od H. A. jako wieloletniego nauczyciela mianowanego wymagana jest umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy. Jak wynika z powyżej uczynionych rozważań, powódka w trakcie swej pracy na stanowisku nauczyciel bibliotekarz w okresie objętym oceną nie przejawiała takowych umiejętności pomimo stworzenia jej przez pracodawcę sprzyjających ku temu warunków, zapewniwszy szeroką możliwość odbycia szkoleń z zakresu obsługi komputera i znajomości programów bibliotecznych. Skoro miała świadomość swych kłopotów zdrowotnych oraz nagminnych nieobecności w pracy, mogła zatem w okresie wykonywania pracy doskonalić swój warsztat w tym zakresie, aby chociażby opanować biegłą obsługę wdrożonego w bibliotece programu niezbędnego w codziennej pracy. Materiał dowodowy zgromadzony w niniejszej sprawie dowodzi jednak, że przyswojona przez powódkę wiedza w tym zakresie stanowiła niesatysfakcjonujące pracodawcę minimum w tym przedmiocie. Przesłuchiwani w sprawie świadkowie potwierdzili, że powódka nie była w zasadzie w stanie samodzielnie wykonać konkretnych czynności bibliotecznych z wykorzystaniem programu komputerowego V. oraz skanera i poczty mailowej. Wielokrotnie miały miejsce sytuacje, w których powódka kontaktowała się telefonicznie ze współpracownikami ze S. lub zatrudnionymi w bibliotece informatykami, celem powzięcia szczegółowych informacji co do sposobu wykonania konkretnej czynności. Jednak po niedługim czasie wymagała powtórzenia i ponownego wyjaśnienia jej kwestii technicznych. W sprawie nie wykazano również, aby z czytelnikami kontaktowała się ona za pośrednictwem sieci Internet. Powyższe okoliczności Sąd rozważył bowiem na kanwie ustaleń, iż H. A. brała udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej pracowników (...) w dniu 16.10.2006 roku, podczas której odbyło się szkolenie pracowników Biblioteki w zakresie obsługi kartoteki zagadnieniowej on-line oraz omówiono słownik haseł przedmiotowych kartoteki zagadnieniowej. Nadto, H. A. brała udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej pracowników (...) w dniu 25.10.2010 roku, podczas której odbyło się szkolenie pracowników Biblioteki w zakresie: katalogowania w formacie (...); budowy opisu bibliograficznego dla wydawnictw zwartych; tworzenia formatu opisu bibliograficznego dla wydawnictw zwartych; tworzenia haseł wzorcowych; kopiowania rekordu opisu bibliograficznego z bazy danych (...); dodawania rekordów do zasobu w bazie danych V. (vide: Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 16.10.2006 roku wraz z listą obecności– k. 441-443; Protokół z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 25.10.2010 roku wraz z listą obecności– k. 444-445). Powyższe w ocenie Sądu dowodzi o słuszności twierdzeń pozwanego pracodawcy w omawianym zakresie. W zasadzie skłania to do konstatacji, iż w przypadku powódki niezasadnym byłoby stawianie rokowań, iż sytuacja powyższa ulegnie poprawie, zaś sam pracodawca wykorzystał praktycznie wszystkie możliwe i racjonalne sposoby celem skutecznego wdrożenia powódki do samodzielnego wykonywania swych codziennych obowiązków pracowniczych.

Zaznaczyć należy również, że H. A. zeznając w charakterze strony przyznała, iż podczas swej pracy w Bibliotece nie przygotowała żadnej prezentacji multimedialnej, pomimo dysponowania w miejscu pracy sprzętem komputerowym z aktywnym podłączeniem do sieci Internet. Fakt zaniechania wykonania prezentacji H. A. uzasadniała brakiem dostępu do rzutnika, gdyż w jej ocenie prezentacje wykonuje się na rzutniku (tak: k. 471 oraz k. 351v.). Już tylko powyższa okoliczność w sposób dobitny pokazuje, że powódka nie dysponuje choćby elementarną wiedzą w zakresie sprzętu i tworzenia prezentacji multimedialnych. Godzi się zauważyć, że umiejętność przygotowywania prezentacji jest wymagana od uczniów klasy pierwszej gimnazjum, którzy muszą przygotować kilka prezentacji w ciągu roku. Powszechnym standardem jest, że sprawozdanie z obowiązkowego dla uczniów gimnazjum projektu edukacyjnego jest przygotowywane w formie multimedialnej prezentacji. Przeciętny uczeń pierwszej klasy liceum musi przygotować około 15 – 20 prezentacji rocznie. Prace domowe są mu zadawane między innymi pocztą mailową i w taki sam sposób ma obowiązek przekazać nauczycielowi zrobione zadania.

Oznacza to w ocenie Sądu orzekającego w niniejszej sprawie, że poziom umiejętności wykorzystywania w pracy komputera jako podstawowego narzędzia pracy oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej (rozumianej jako internet i różnego rodzaju popularne programy komputerowe wykorzystywane do komunikowania się, pozyskiwania danych, przekazywania danych, dokumentowania wyników pracy) wymaganych przez pracodawcę od nauczyciela mianowanego musi być wyższy niż poziom umiejętności wymaganych od uczniów gimnazjum, czy liceum.

W ocenie Sądu nauczyciel w stopniu mianowanym prezentujący umiejętności na poziomie niższym niż żądane od uczniów gimnazjalnych nie spełnia wymagań niezbędnych do prawidłowego świadczenia pracy na stanowisku nauczyciela.

Dążąc do wielopłaszczyznowego wyjaśnienia wszelkich okoliczności przedmiotowej sprawy, Sąd orzekający w niniejszej sprawie pochylił się również nad kwestią wieku powódki. Otóż H. A. w chwili rozwiązania umowy miała 56 lat. Nie może bowiem ujść uwadze, że wiek powódki z pewnością w określonym zakresie wpływał na jej możliwość oraz niezbędny czas celem przyswojenia sobie wiedzy z zakresu sprawnej obsługi sprzętu komputerowego, w jaki biblioteka – Filia w M. – została wyposażona. Pamiętać bowiem potrzeba, że powódka była szkolona w tym zakresie wielokrotnie. Jak wynika z przeprowadzonego w sprawie postępowania dowodowego, przeszła o wiele więcej godzin szkolenia aniżeli pozostali pracownicy biblioteki. Nadto, wielokrotnie służono jej pomocą telefonicznie, udzielając wyczerpujących informacji na zadawane pytania czy wątpliwości powódki. Istotna jest jednak okoliczność, iż H. A. była jedynym pracownikiem biblioteki, który pomimo upływu tak długiego okresu czasu od wdrożenia systemów komputerowych w tejże placówce, nie posiadł umiejętności poprawnej i samodzielnej obsługi tychże. Zważyć należy, iż nawet nauczyciele w wieku zbliżonym do powódki z powodzeniem posiedli wymagane kompetencje i wiedzę w tym zakresie. Jako przykład wskazać można osobę E. S., która jest nauczycielem bibliotekarzem, posiadającym tytuł nauczyciela dyplomowanego, zaś od roku 2013 sprawuje funkcję wicedyrektora (...) w S.. Urodziła się w roku 1957, zaś umiejętność obsługi komputera nabywała w pracy, w domu oraz zapisała się na płatny kurs podstawowy, który samodzielnie wyszukała. Co istotne, E. S. przeprowadzała kontrolę w Filii w M., podczas której H. A. oświadczyła, że ma problem z komputerem, że potrzebuje więcej czasu. Nie potrafiła wówczas sprawnie obsłużyć skanera. Nie potrafiła samodzielnie opracowywać zbiorów. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w treści zeznań świadka E. S. – k. 402.

Konstatując wywieść zatem należało, że nie sposób jest tłumaczyć braku umiejętności obsługi niezbędnych programów czy sprzętu wiekiem powódki, a tym bardziej jej długotrwałymi nieobecnościami w pracy, co H. A. czyniła wielokrotnie. Notorycznie przyznane przez siebie braki w zakresie obsługi narzędzi pracy motywowała absencją. Podnieść w tym miejscu należy również fakt, iż pracodawca stwarzał powódce dogodne warunki uzupełnienia zauważalnych braków w tymże zakresie. Wykazywał się przy tym wysokim poziomem wyrozumiałości i tolerancji względem nauczyciela. Na uwadze mieć bowiem należy, iż H. A. otrzymywała pomoc po powrocie do pracy z długotrwałych usprawiedliwionych nieobecności od całego grona pedagogów i specjalistów zatrudnionych w (...) w G.. Pomagali pracownicy z wydziału gromadzenia i opracowywania zbiorów m.in. w obsłudze programu, podpinaniu egzemplarzy, natomiast pracownicy wydziału multimedialnego pomagali w nabyciu umiejętności podpinania kaset; pracownicy zaś wydziału udostępniania zbiorów – prezentowali jak zapisać czytelnika, prolongować zbiory. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie chociażby w treści zeznań świadka E. S. – k. 403 złożonych podczas rozprawy w dniu 24.10.2016 roku. Argumentacja powódki wskazującej zatem na powyższe i poszukującej ewentualnego usprawiedliwienia swych braków w absencjach w żadnym razie nie może znaleźć poparcia w okolicznościach niniejszej sprawy. Prowadziłoby to bowiem do wyjątkowo krzywdzących konsekwencji dla pozwanego pracodawcy. Takie postrzeganie stanu rzeczy stanowiłoby również o braku rzetelnego i sprawiedliwego oraz obiektywnego wyważenia interesu pracownika i pracodawcy. To zaś jest bowiem jednym z zadań sądu pracy orzekającego w przedmiotowej sprawie.

Podnieść należy przy tym, że pracodawca nie może ponosić tak daleko idących skutków absencji pracownika. Powódka miała bowiem kilka lat na zapoznanie się i nabycie sprawnych umiejętności obsługi sprzętów komputerowych, czego jednak nie uczyniła. Fakt absencji nie może w takiej sytuacji w żadne sposób być rozpatrywany jako swego rodzaju okoliczność usprawiedliwiającą taki stan rzeczy. Pracodawca i tak ponosił negatywne konsekwencje długotrwałych nieobecności powódki w pracy, radząc sobie z istotną przecież dezorganizacją. Miały bowiem miejsce sytuacje, że H. A. nie informowała na bieżąco, czy po zakończonym zwolnieniu lekarskim wraca do pracy czy zwolnienie będzie kontynuowane. Nadto, zdarzało się, że w sytuacjach wynikowych telefonicznie informowała pracodawcę, że danego dnia nie może stawić się w pracy.

Odnosząc się do kolejnej kwestii wspomnieć wypada, że Statut (...) w S. stanowi, że jednym z głównych celów tej placówki jest wspieranie procesu kształcenia i doskonalenia nauczycieli, a także wspieranie działalności szkół. Powyższe wprost wynika ze Statutu (...) w S., załączonego do akt sprawy – k. 219-224. Nadto, z treści § 2 ust. 2 tegoż wynika, że do zadań Biblioteki należy gromadzenie, opracowywanie, ochrona, przechowywanie i udostępnianie użytkownikom materiałów bibliotecznych oraz organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, w tym wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale również prowadzenie działalności informacyjnej i bibliograficznej, inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej. Powódka podejmowała liczne inicjatywy, jednakże w znikomym jedynie zakresie można je zakwalifikować do grupy działań wspierających kształcenie nauczycieli we wskazanych powyżej obszarach. Wnioski takie skonstruować można zarówno w oparciu o załączoną do akt sprawy dokumentację w zakresie tematyki i rodzaju podejmowanych przez powódkę działań, jak też ich walorów merytorycznych i jakościowych rozpatrywanych na kanwie realizacji zadań w przedmiocie wspierania procesu kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Chociażby dla przykładu wskazać w tym miejscu można zorganizowana przez powódkę wystawę modeli samolotów.

Z przeprowadzonego w przedmiotowej sprawie postępowania dowodowego wynika, że H. A. bardzo chętnie i często angażowała się w rozmaite inicjatywy obywatelskie, społeczne na rzecz społeczności lokalnej oraz krzewienia kultury. Działała m.in. na rzecz Stowarzyszenia (...) Oddziału w S. (którego również była członkiem Zarządu) oraz Zrzeszenia (...) Oddział w M., a także współpracowała i utrzymywała dobre relacje z Radą Miasta i Burmistrzem M.. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie chociażby w treści zaproszenia – k. 492; zawiadomienia o wolnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym – k. 495; pismo z dnia 03.12.2007 roku (wniosek) – k. 496; kserokopii artykułu pn. Dni M. – k. 279; kserokopii artykułu prasowego pn. „Spichlerz pełen atrakcji” – k. 281; pisma Burmistrza Miasta i Gminy M. z dnia 07.10.1999 roku – k. 301. Przytoczone powyżej działania prowadzone były przez powódkę wyłącznie z jej inicjatywy. Trudno stwierdzić, aby wpisywały się one w sposób istotny w zakres działań objętych działalnością statutową biblioteki, czy też stanowiły realizację założeń zawartych w statucie.

Przypomnieć należy, że w sferze oświaty i kultury istnieje wiele instytucji, powołanych do realizowania różnorodnych zadań, misji i celów (np. muzea, szkoły, filharmonie, poradnie pedagogiczno – psychologiczne). Podejmowanie jakichkolwiek działań związanych z działalnością oświatowo - kulturalną nie jest równoznaczne z realizowaniem specyficznych celów przypisanych do konkretnej instytucji kultury czy oświaty.

Zważyć bowiem należy również na fakt, iż w trakcie zatrudnienia w (...) w S. Filii w M. H. A. m.in. zorganizowała wystawę prac uczniów prezentowanych na stojącej sztaludze w czytelni biblioteki zatytułowaną: (...) Na (...). Prace stanowiły kartki z motywem Ś. Wielkanocnych. W ocenie Sądu wystawa ta nie zawierała waloru regionalnych tradycji świątecznych (być może poza samą okolicznością wykonywania czy przesyłania kartek świątecznych). Powódka zorganizowała nadto: wystawę modeli samolotów oraz wystawę zatytułowaną: (...) zawierającą przytwierdzone do styropianu krzywo wycięte fotografie oraz wydruki fotografii przedstawiających wizerunek J. P. II. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w złożonej przez H. A. dokumentacji fotograficznej znajdującej się na k. 211, 212, 213, 214 akt sprawy; częściowo również w treści zeznań H. A. – 350. Opisane jedynie skrótowo formy działalności powódki nie sposób zakwalifikować do realizacji statutowych celów biblioteki pedagogicznej. Powyższa wystawa w ocenie Sądu nie może zostać uznane jako działanie przydatne do doskonalenia nauczycieli, nie może to również stanowić dla nich pomocy w prowadzeniu zajęć z uczniami. Jeżeli doskonalenie nauczycieli ma polegać na nabywaniu nowych umiejętności, ulepszaniu już posiadanych umiejętności, poszerzaniu wiedzy, to należałoby zapytać, jakie umiejętności lub wiadomości nauczyciela zostaną rozwinięte po obejrzeniu przygotowanej przez powódkę wystawy.

W ocenie Sądu jest to pytanie o tyle retoryczne, że wydaje się, że żadne . każdy nauczyciel w Polsce wie, jak wyglądał J. P. II. Wizerunek K. W. jest znany powszechnie.

Być może wystawa prac zatytułowana (...) mogłaby ewentualnie stanowić pomoc w zakresie dziedziny fotografii portretowej. Sposób jednak jej wykonania, uwzględniając walory estetyczne budzi wątpliwości, bo zdecydowanie odbiega od standardu estetycznego wystaw realizowanych w bibliotekach publicznych, bibliotekach szkolnych i szkołach na terenie Miasta S. (co Sądowi wiadomym jest z doświadczenia życiowego).

W ocenie Sądu tego rodzaju działania podejmowane przez powódkę nie były zgodne z celem działania pracodawcy, ani przydatne do realizowania celów pracodawcy. Wydaje się, że miały stworzyć pozór zaangażowania zawodowego powódki.

II.  Zaangażowanie zawodowe nauczyciela (uczestnictwo w pozalekcyjnej działalności, udział w pracach zespołów nauczycielskich, podejmowanie innowacyjnych działań w zakresie nauczania, wychowania i opieki.

W ocenie Sądu przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe nie wykazało, aby powódka brała udział w pracach zespołów nauczycielskich czy też podejmowała innowacyjne działania w zakresie nauczania. Obszerna dokumentacja złożona do akt sprawy przez powódkę wskazuje bowiem, że chętnie uczestniczy ona w spotkaniach organizowanych przez inne placówki w mieście czy też inne instytucje, co kontrastuje z brakiem aktywności powódki w pracach zespołów nauczycieli – bibliotekarzy zatrudnionych u pozwanego.

Zaznaczyć należy również, iż z uwagi na długotrwałe zwolnienia lekarskie powódka wielokrotnie nie była obecna na posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

W omawianym zakresie wspomnieć wypada również, że H. A. z uwagi na deficyt umiejętności obsługi sprzętu komputerowego nie jest w stanie samodzielnie dokonywać czynności bibliotekarza w oparciu o wdrożone systemy komputerowe.

Nadto, wspomnieć należy, iż H. A. nie mogła organizować sieci współpracy, albowiem nie odbyła szkoleń w takim zakresie. Wszyscy bibliotekarze (...) w S. uczestniczyli w takim szkoleniu, poza H. A.. Szkolenie to było bezpłatne dla uczestników (vide: treść zeznań A. S. – k. 352v.).

III.  Aktywność nauczyciela w doskonaleniu zawodowym.

Zgromadzone w niniejszej sprawie dowody wskazują, iż H. A. brała udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej pracowników (...) w dniu 16.10.2006 roku, podczas której odbyło się szkolenie pracowników Biblioteki w zakresie obsługi kartoteki zagadnieniowej on-line oraz omówiono słownik haseł przedmiotowych kartoteki zagadnieniowej. Nadto, H. A. brała udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej pracowników (...) w dniu 25.10.2010 roku, podczas której odbyło się szkolenie pracowników Biblioteki w zakresie: katalogowania w formacie (...); budowy opisu bibliograficznego dla wydawnictw zwartych; tworzenia formatu opisu bibliograficznego dla wydawnictw zwartych; tworzenia haseł wzorcowych; kopiowania rekordu opisu bibliograficznego z bazy danych (...); dodawania rekordów do zasobu w bazie danych V.. Powyższe znajduje swe potwierdzenie w treści Protokołu z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 16.10.2006 roku wraz z listą obecności– k. 441-443; Protokołu z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 25.10.2010 roku wraz z listą obecności– k. 444-445).

Ponadto, Sąd zważył, iż H. A. ukończyła szkolenie w ramach programu: (...). Szkolenie było formą doskonalenia zawodowego nauczycieli z użyciem aktywnych metod nauczania w zakresie stosowania technologii informacyjnej.

Uwadze Sądu ujść nie mógł również fakt, iż H. A. ukończyła w roku szkolnym 2010/2011 warsztaty „ Prezentacje multimedialne w pracy nauczyciela” zorganizowane przez Ośrodek (...) w S. w wymiarze 5 godzin dydaktycznych (vide: zaświadczenie z dnia 20.10.2010 roku - załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A.część B, k. 160). Dodatkowo, powódka ukończyła kurs komputerowy (vide: zaświadczenie nr 1/KK/ (...) – pismo z dnia 30.01.2006 roku).

Zgromadzany w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednak, że pomimo wielu szkoleń w przedmiocie wykorzystania w codziennej pracy systemu komputerowego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz sprzętu typu skaner, powódka nie potrafiła sprawnie i bezbłędnie dokonywać czynności przy użyciu technologii informatycznej. Nie przejawiała w tych czynnościach elementu samodzielności. Nagminnie potrzebowała pomocy. Takowej udzielali jej bowiem zarówno współpracownicy, jak też informatycy zatrudnieni w Bibliotece. Zdarzały się sytuacje, że nawet w przypadku samodzielnego wykonania przez H. A. konkretnej czynności bibliotekarskiej w programie V., podczas weryfikacji ujawniano błędy w tychże, liczne pomyłki. Nadto, w sprawie ustalono, że nie posiadała ona swobody i umiejętności w wykonywaniu czynności skanowania dokumentów oraz przesyłania ich za pomocą poczty mailowej. W sprawie ustalono, że w obecności A. S. H. A. nie potrafiła z kimkolwiek skontaktować się za pośrednictwem sieci Internet. D. Biblioteki podejmowała próby kontaktu mailowego z H. A., przy czym zmuszona była ponaglać ją, aby odebrała wiadomość mailową (vide: zeznania A. S. – k. 471v.; k. 472 akt sprawy). Liczne problemy powódki w tej materii oraz przyczyny takich sytuacji zostały w sposób obszerny omówione w uprzedniej części uzasadnienia (w odniesieniu do kryterium nr I). Z tych też przyczyn Sąd nie powielając tychże, jedynie je sygnalizuje i podkreśla ich zaistnienie, albowiem mają one również istotne znaczenie dla weryfikacji omawianego kryterium w zakresie doskonalenia zawodowego. Powyżej wskazane braki umiejętności H. A. w zakresie obsługi sprzętu komputerowego, jak też programu bibliotecznego bezsprzecznie, w sposób znaczny przyczyniły się do niezadowalających ocen i wniosków z przeprowadzanych w Filii w M. hospitacji. W szczególności powodowały swoisty chaos w dokumentacji i kartotekach zbiorów, ale i katalogach pozycji wypożyczonych, prowadzonych w formie elektronicznej. Wyraz temu bowiem dano w protokołach z tychże hospitacji oraz licznych zaleceniach pokontrolnych.

Na marginesie jedynie zaznaczyć należy, iż podnoszony i wykazany w sprawie przez powódkę fakt rozpoczęcia w roku 2016/2017 studiów podyplomowych z zakresu oligofrenopedagogiki z komunikacją alternatywną w żaden sposób nie wnosi istotnych okoliczności dla przedmiotowego postępowania. Sąd w niniejszym postępowaniu bada prawidłowość decyzji pozwanego na dzień złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy tj. 26 stycznia 2016 roku, kiedy powódce doręczono oświadczenie. Podjęcie zatem ww. nauki z dniem 01.10.2016 roku, czyli osiem miesięcy po złożeniu oświadczenia nie było faktem, który pracodawca mógł ocenić i wziąć pod uwagę przy dokonywaniu oceny pracy powódki; nie jest zatem objęte przedmiotowym postępowaniem.

IV.  Działania nauczyciela w zakresie wspomagania wszechstronnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb (w przypadku (...) w S. odbiorcą działań jest nauczyciel ).

Wskazać w tym miejscu należy, że pracodawca uznał, iż oceniany nauczyciel (powódka) nie organizuje sieci współpracy i samodoskonalenia nauczycieli-bibliotekarzy, nie organizuje spotkań dla nauczycieli, nie prowadzi instruktażu w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką szkolną.

Postępowanie dowodowe wykazało bowiem, że H. A. nie mogła organizować sieci współpracy, albowiem nie odbyła szkoleń w takim zakresie. Wszyscy bibliotekarze (...) w S. uczestniczyli w takim szkoleniu, poza H. A.. Szkolenie to było bezpłatne dla uczestników. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w treści zeznań A. S. – k. 352v.

Omawiając przedmiotowe kryterium zważyć potrzeba na fakt, iż (...) w S. realizuje zadania w ramach (...) Programu Strategicznego (...). Co istotne, w ramach tegoż programu podjęto się utworzenia bazy dobrych praktyk. Pamiętać należy bowiem, że baza dobrych praktyk, której stworzenia podjęła się Biblioteka, z założenia ma się przyczyniać do tego, żeby placówki otworzyły się na współpracę między sobą. Chodzi o to, aby miały możliwość i narzędzie do wymiany informacji, przykładów dobrej praktyki. W konsekwencji, aby mogły podnosić jakość i poziom nauczania. Zgłaszane mogą być bowiem wszystkie działania: organizacyjne, dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze, które przynoszą korzyści konkretnym placówkom. W ramach współpracy skierowano również do Filii w M. prośbę o rozpropagowanie informacji wśród nauczycieli, aby zgodzili się udostępniać swoje konspekty, scenariusze, materiały metodyczne. Z F. tej otrzymano natomiast jedynie skany stanowiące wykaz tytułów proponowanych imprez. Nie wdając się w merytoryczną ocenę tychże propozycji zauważyć potrzeba, że z pewnością nie stanowiły one konspektów zajęć czy też ich scenariuszy. Z powyższych wywieść należy, że nadesłana lista propozycji imprez nie była wykonaniem polecenia czy też ww. prośby. Pracodawca mógł zatem zinterpretować taką sytuację, jako niezrozumienie przez powódkę istoty tworzenia przez placówkę bazy dobrych praktyk. Te zaś miały stanowić dla nauczycieli merytoryczną pomoc określoną przez wzorce do naśladowania, a jednocześnie posiadałyby walor inspiracji. Intencją tworzenia tychże jest bowiem wsparcie nauczycieli, którzy dokładają starań, by nauka w szkole była coraz ciekawsza. Zgłoszenie jednak dokonane w tym przedmiocie przez powódkę (dokumenty przez nią dostarczone) nie mogły zatem zostać uznane za takie materiały, nie zawierały one bowiem wymaganych treści oraz konstrukcji.

Omawiając przedmiotowe kryterium wspomnieć należy również, iż powódka jako nauczyciel bibliotekarz w (...) w S. – Filii w M., w stopniu nauczyciela mianowanego obowiązana była podejmować działania na rzecz wspomagania wszechstronnego rozwoju nauczyciela, z uwzględnieniem jego możliwości oraz potrzeb. Materiał dowodowy wskazuje jednakże, iż to powódka miała liczne braki wiedzy oraz umiejętności w zakresie obsługi podstawowych narzędzi pracy. Tym samym nie sposób uznać, że była ona w stanie realizować powierzone jej zadania w wystarczającym zakresie. Nie miała bowiem swobody korzystania z najnowocześniejszych źródeł, baz wiedzy, które w istocie wspomagają nauczycieli w ich rozwoju, a które były dostępne, zapewnione przez kierownictwo placówki. W tym miejscu wspomnieć należy również na treść zeznań przesłuchiwanych w sprawie świadków, wskazujących na fachowość oraz uprzejmą, pomocną postawę H. A.. Otóż materiał dowodowy wskazuje, że korzystający z Filii Biblioteki Pedagogicznej w M. nauczyciele oraz inni czytelnicy pozytywnie odbierali współpracę z zatrudnioną w niej H. A.. Co istotne, podczas kontaktów telefonicznych oraz osobistych byli obsłużeni w miłej, sprzyjającej atmosferze. H. A. w kontaktach interpersonalnych odbierana była przez nich jako osoba przychylna czytelnikowi i bardzo pomocna, w szczególności w wyszukiwaniu niezbędnych materiałów w postaci książek oraz czasopism oraz przygotowaniu ich na określony czas. Wskazać należy, że świadek W. P. podała, iż nie zna innych obowiązków pracowników biblioteki poza wynajdowaniem książek. Przychodziła do Filii Biblioteki w M. celem oddania książek wypożyczanych przez córkę, lecz nie przyglądała się dokładnie czynnościom w związku z tym dokonywanym przez H. A. (i nie interesowała się nimi). Była jednak bardzo zadowolona z obsługi H. A. w bibliotece. Nadto, świadek K. P. podkreślała zeznając, że bardzo ceniła sobie pomoc H. A. w wyszukiwaniu potrzebnych jej pozycji książkowych dostępnych w bibliotece-Filii w M.. Wspomnieć jednakże w tym miejscu należy, iż ww. przychylne powódce opinie dotyczące wykonywanej przez nią pracy w bibliotece pochodzą od osób trzecich, tzn. osób, które posiadając statut czytelnika przychodziły do biblioteki. Specyfika takiej relacji w sposób oczywisty podpowiada, że nie byli oni zainteresowani prawidłowością wykonywanych przez powódkę czynności technicznych, np. rzetelnością odnotowywania baz danych czy rejestrowania pozycji wypożyczonych (lub tez zwracanych) w programie V.. Takie bowiem czynności potencjalnemu czytelnikowi są zwyczajnie obojętne. Dotyczą bowiem wewnętrznej organizacji biblioteki i co do zasady czytelnik nie zwraca na nie uwagi. Dla przykładu wspomnieć można, że K. G. pozytywnie wypowiadała się na temat obsługi świadczonej przez powódkę w bibliotece podając, że korzystała w bibliotece m.in. z usługi kserograficznej wykonywanej przez H. A.. Oczywistym zatem jest także, że ww. świadkowie nie posiadali istotnej wiedzy w zakresie znajomości przez powódkę zasad obsługi programu bibliotecznego, a tym bardziej poprawności dokonywanych przez nią czynności. Co istotne, celem ustalenia takich umiejętności niezbędna jest wiedza specjalistyczna z obsługi takiego programu, chociażby na średnim poziomie. Rzetelnych ustaleń w tym zakresie mógł zatem poczynić pracodawca powódki zatrudniający innych nauczycieli bibliotekarzy oraz informatyków. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie m.in. w treści zeznań K. G. złożonych podczas rozprawy w dniu 15 lutego 2017 roku – k. 423v.; częściowo treści zeznań świadka B. G. – k. 424v.; treści zeznań E. G. – k. 467v.-468; treści zeznań K. P. – k. 468v.-469v.; treści zeznań W. P. – k. 469v.-470 akt sprawy.

W ocenie Sądu orzekającego w przedmiotowej sprawie powódka nie dysponując fachową wiedzą w zakresie samodzielnej obsługi podstawowego sprzętu, narzędzi pracy wykorzystywanych w codziennej pracy bibliotekarza, nie mogła poprawnie realizować powierzonych jej zadań – w szczególności w zakresie wspomagania nauczycieli w ich rozwoju i doskonaleniu zawodowym. Specyfika pracy nauczyciela bibliotekarza w (...) w S. bezsprzecznie pozwala uznać, że nauczyciel korzystający z usług tejże biblioteki, uzyska profesjonalną, fachową i rzetelną pomoc przy użyciu dostępnych nowoczesnych metod i narzędzi. W zaistniałej sytuacji to powódka wymagała ciągłej i regularnej pomocy osób trzecich (innych współpracowników), celem poprawnego wykonywania przez nią podstawowych obowiązków, o czym mowa w uprzedniej części uzasadnienia.

V.  Przestrzeganie porządku pracy (punktualność, pełne wykorzystanie czasu lekcji, właściwe prowadzenie dokumentacji).

Odnosząc się do przywołanego powyżej kryterium oceny powódki na uwadze mieć należy fakt, iż z treści zeznań świadka R. M. wynika, że H. A. wielokrotnie spóźniała się do pracy. Z tego tytułu były przeprowadzane z nią rozmowy oraz ustne upomnienia.

Nadto, podnieść należy również fakt, iż z dokumentacji załączonej do akt niniejszej sprawy wynika, że w dniu 01.06.2005 roku w Filii Biblioteki w M. przeprowadzona została kontrola, której przedmiotem były: księgi inwentarzowe, księgi ubytków, protokoły selekcji, dział multimedialny, kartoteka zagadnieniowa, rejestry wpływów, a także hospitacja przeprowadzonych zajęć przez bibliotekarza M. S.. Wówczas kierownikiem Filii była H. A.. W wyniku przeprowadzonej kontroli Filii w M. wydane zostały następujące zalecenia: uporządkować czytelnię i zaplecze biblioteki; uporządkować rejestry ubytków; wpisać kasety (...) po otrzymaniu księgi inwentarzowej; wyeksponować zestawienia filmów w czytelni w miejscu dostępnym dla czytelników; uzupełnić rejestry wpływów do końca października 2005 roku; uporządkować dokumentację biblioteki. Nadto wskazano, iż do czasu wykonania ww. zaleceń H. A. nie powinna angażować się w działania wykraczające poza zakres obowiązków, nie organizować konkursów i spotkań wymagających poświęcenia czasu przeznaczonego na pracę w bibliotece. Ponadto wstrzymano wszelkie działania na rzecz innych niż biblioteka placówek do czasu decyzji dyrektora (...). Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w treści protokołu z dnia 06.06.2005 roku. Zaznaczyć należy również, że w placówce (Filii w M.) kilkukrotnie przeprowadzane były kontrole przełożonych H. A.. Często jednak zalecenia pokontrolne wskazywały na liczne uchybienia. Wspomnieć w tym miejscu chociażby należy na fakt, iż w dniu 15.11.2006 roku w Filii (...) w M. przeprowadzono w obecności H. A. kontrolę, której przedmiotem uczyniono: wygląd estetyczny pomieszczeń udostępnianych czytelnikom oraz stanowisk pracy, magazynów; dokumentację obsługi czytelników; dokumentację prowadzoną w zakresie prowadzonej statystyki, rozliczeń finansowych, gospodarki materiałowej i mienia. Podczas ww. kontroli m.in. stwierdzono, iż: stoły w czytelni pozostawiane były dokumentami wewnętrznymi stanowiące bałagan i nieestetyczny wygląd; brak prawidłowego ustawienia księgozbioru w magazynach książek; na regałach znajdowały się książki bez kart, pomiędzy książkami były włożone materiały biurowe; w szafie przeznaczonej na segregatory panował bałagan; stwierdzono brak wpisów do księgi inwentarzowej darów; niezgodność liczby odwiedzin w wypożyczalni oraz liczby wypożyczonych woluminów; stwierdzono brak systematycznego włączania książek; stwierdzono, że w kasie znajdowała się gotówka w kwocie 35 zł, a winno być 324,70 zł z podsumowania kwitariuszy (H. A. stwierdziła, że różnicę przechowuje we własnym portfelu do czasu dokonania wpłaty na rachunek (...) w S., co jest niezgodne z gospodarką finansową); a nadto z przeglądu zdarzeń stwierdzono opuszczenie miejsca pracy przez H. A. w dniu 02.11.2006 roku o godz. 19:45 (vide: protokół kontroli z dnia 15.11.2006 roku – k. 449-450 akt sprawy). W wyniku tejże kontroli wydane zostały następujące zalecenia: pilnie uporządkować pomieszczenie czytelni i stworzyć warunki do pracy czytelnikom korzystającym z księgozbioru podręcznego; pilnie uporządkować pomieszczenia magazynowe, przywrócić zalecane ustawienie księgozbioru; natychmiast usunąć z pomieszczeń biblioteki torby, reklamówki, kartony zawierające prywatne materiały i przedmioty, które zalegają na biurkach i regałach; pilnie uporządkować dokumentację biblioteczną; sporządzić wykaz darów znajdujących się w bibliotece; opracować szczegółowy plan wykorzystania czasu pracy przeznaczonego na sporządzanie dziennej statystyki oraz przygotowania stanowiska pracy; złożyć wyjaśnienie dotyczące przechowywania gotówki i sposobu dokonywania wpłat na konto (...); złożyć wyjaśnienie dotyczące przebywania w miejscu pracy w dniu 02.11.2006 roku bez zgody D. (...) (vide: zalecenia pokontrolne – k. 451 akt sprawy).

Kontynuując rozważania w zakresie ww. kryterium oceny powódki, wskazać należy nadto na fakt, iż w miesiącu czerwcu 2006 roku komisja inwentaryzacyjna (...) w S. dokonała skontrum w Filii Biblioteki w M.. W wyniku powyższych czynności stwierdzono brak 777 woluminów oraz brak zgodności zapisów w księgach inwentarzowych z dowodami wpływu, jak również ubytki ze stanem faktycznym. Co istotne, z pisemnych wyjaśnień złożonych przez H. A. w ww. zakresie wynika, że wystąpiły braki bezwzględne w ilości 34 szt. inwentarza głównego, 10 szt. inwentarza podręczników i broszur, 4 szt. kaset (...) oraz 2 szt. druków towarzyszących. Powyższe potwierdza m.in. treść sprawozdania komisji inwentaryzacyjnej – k. 427; protokół przekazania dokumentacji dotyczącej skontrum – k. 428; pismo z dnia 20.06.2006 roku – k. 429. Fakt zaistnienia braków przyznała również sama powódka zeznając w niniejszej sprawie w charakterze strony. Sąd podjął się nadto próby ustalenia z czego wynikają takowe sytuacje braków, jakie ewentualne zachowania bibliotekarza mogą wpływać na ich zaistnienie. Jak wynika z treści zeznań B. Z. (k. 353v.), duże braki po skontrum wynikają m.in. z niezapisywania wypożyczenia, wpuszczania czytelników do magazynu. To powoduje, że po pewnym czasie książki są zwracane, pomimo, że nie były zapisane jako wypożyczone. Zaistniałe zatem okoliczności braków również ujemnie wpłynęły na ocenę pracy powódki i mogły stanowić o ewentualnych jej uchybieniach w wykonywanej pracy czy też rzetelności i staranności podejmowanych czynności w tym zakresie. Powyższe wnioski pośrednio odnalazły swe potwierdzenie również w treści zeznań E. G. złożonych podczas rozprawy w dniu 20.02.2017 roku – k. 468v. Otóż świadek podała, że otrzymawszy z Filii biblioteki wezwanie do zwrotu książek w ilości 4 szt., zwróciła 7 książek, albowiem odnalazła w swym domu inne jeszcze pozycje z pieczęcią biblioteki, które nie zostały wskazane w wezwaniu pisemnym. Z powyższych wywieść zatem można, że dokumentacja i rejestry wypożyczeń nie były na bieżąco aktualizowane, skoro nie ujawniono w nich książek którymi w rzeczywistości od dłuższego czasu dysponowała E. G., a które w wezwaniu do zwrotu ujęte nie zostały.

W zakresie kryterium dotyczącego przestrzegania porządku pracy wspomnieć należy na jeden jeszcze aspekt, który w treści oceny powódki nie został podniesiony, jednakże podniesiony został w trakcie niniejszego postępowania. W sprawie ustalono bowiem, że Szkoła Podstawowa Nr (...) w M. oraz (...) w S. Filia w M. mieszczą się w jednym budynku położonym w M.. Ocena dyrektora Szkoły Podstawowej Nr (...) w M. w przedmiocie współpracy z Filią Biblioteki była negatywna, z powodu braku współpracy kierownika Filii ze szkołą. Zarzuty do Kierownika Filii Biblioteki dotyczyły m.in. wchodzenia na teren szkoły po godzinach je otwarcia i po godzinach otwarcia Filii, co miało wpływ również na system alarmowy zainstalowany w budynku szkoły oraz zużycie mediów. Nadto zarzuty dotyczyły okoliczności wprowadzania osób trzecich (z rodziny pracownika Filii, nie związanych z Biblioteką). Powyższe odnajduje swe potwierdzenie w treści zeznań świadka R. M. – k. 399v. – 400; częściowo treść zeznań świadka E. S. – k. 402.

Uwadze Sądu ujść nie mogła nadto okoliczność, iż w okresie objętym oceną pracownika, tzn. w dniu 28 stycznia 2015 roku D. (...) w S. nałożył na H. A. karę upomnienia w związku z nieprzestrzeganiem przez nią ustalonej organizacji i porządku pracy, a w szczególności zgodnego z procedurami sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz w związku z dopuszczeniem się matactwa w sprawie usprawiedliwienia nieobecności w pracy w dniu 19.01.2015 roku i nieprzedstawienia w sposób regulaminowy deklarowanego ustnie usprawiedliwienia (vide: zawiadomienie z dnia 28.01.2015 roku – załączona do akt sprawy teczka akt osobowych H. A. – część B, k. 208a.).

Odnosząc się do aspektu porządku pracy wspomnieć należy również, iż w treści pisma z dnia 16 stycznia 2015 roku D. (...) w S. przypomniał H. A. o decyzji dotyczącej polecenia zajęcia się przez nią wyłącznie sprawami merytorycznymi biblioteki, wyszczególnionymi w jej zakresie czynności, z uwzględnieniem w szczególności ćwiczenia w sprawnym posługiwaniu się programem bibliotecznym oraz innymi programami informatycznymi, w związku z zaobserwowaną bardzo słabą znajomością pracy z komputerem. Jednocześnie wezwano ją do wyjaśnienia przyczyn dla których nie zastosowała się do decyzji realizując spotkania bez uzgodnienia z D. i Kierownikiem Filii Biblioteki (vide: pismo z dnia 16.01.2015 roku – k. 124 akt sprawy). Powyższe wskazuje również na fakt występowania problemów powódki dotyczących dyscypliny w miejscu pracy i podporządkowania się wytycznym oraz poleceniom przełożonych.

Po wtóre wskazać również należy, iż w trakcie przeprowadzanych hospitacji zajęć prowadzonych przez powódkę stwierdzono, że ogromnym problemem są również stosunki panujące w Filii, brak przepływu informacji oraz wzajemnego zrozumienia, przy czym na porządku dziennym występują skargi i wzajemne obarczanie się winą. Powyższe odnajduje potwierdzenie w treści arkusza hospitacji pracy bibliotecznej – k. 128-129 akt sprawy. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał, że pomiędzy obecnym kierownikiem Filii w M. oraz powódką na przestrzeni dłuższego okresu czasu wygenerował się niepokojący konflikt, który w sposób istotny wpływał na wzajemne relacje obu nauczycieli. To zaś w konsekwencji przekładało się na atmosferę panującą w Filii Biblioteki, a pośrednio również na obsługę czytelników, ale też współpracę z innymi placówkami – również zewnętrznymi. Postępowanie dowodowe wykazało nadto, że miały miejsce sytuacje, że H. A. nie wykonywała poleceń wydanych jej przez ówczesnego Kierownika Filii Biblioteki w osobie B. Z.. Czasami zdarzało się, że wykonała polecenie, lecz w dniu przez siebie wybranym. Nie brała pod uwagę sugestii Kierownika Filii. Kierownik Filii nie wnioskowała o ukaranie H. A. licząc na poprawę ich współpracy. Powyższe odnajduje swe potwierdzenie chociażby w treści zeznań świadka B. Z. – k. 353 - 354 akt sprawy.

Powyżej obszernie i szczegółowo omówione okoliczności w sposób bezsprzeczny pozwalają na uznanie, iż powody rozwiązania z H. A. stosunku pracy były prawdziwe.

Wspomnieć należy przy tym, że Sąd rozważył wszelkie argumenty przedstawiane w niniejszym postępowaniu zarówno przez powódkę, jak też pozwanego pracodawcę. Sąd postrzega nadto wątpliwości artykułowane przez H. A.. Biorąc pod wzgląd całokształt zgromadzonego w przedmiotowej sprawie materiału dowodowego wskazać należy, że H. A. niewątpliwie w okresie zatrudnienia u pozwanego pracodawcy podejmowała szereg rozmaitych inicjatyw. Dowodziły one m.in. o wszechstronnych zainteresowaniach powódki, i wielopłaszczyznowym postrzeganiu przez nią dorobku kultury. Powyższe nie pozwala jednak na poczynienie konstatacji, iż H. A. swoją aktywnością w pracy zawodowej przyczyniała się do realizacji celów statutowych Biblioteki, w sposób satysfakcjonujący pracodawcę. Na uwadze mieć bowiem należało specyfikę działalności i celu funkcjonowania biblioteki pedagogicznej, aż wreszcie również politykę edukacyjną państwa. Ww. placówka ma bowiem wspierać proces kształcenia i doskonalenia nauczycieli, a zatem warstwy społeczeństwa mającej niejako na celu realizację swoistej misji krzewienia wśród młodych pokoleń wiedzy oraz kultury, a to wszystko na kanwie wszczepiania walorów etycznych i wychowawczych. Zawód nauczyciela odgrywa zatem szczególną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń. Z tych też przyczyn funkcja kształcenia i doskonalenia nauczycieli jest nie do przecenienia. To zaś świadczy o jej istocie i powadze, nie tylko w całym systemie oświaty, ale również w społeczeństwie.

Sąd analizując zgromadzony w niniejszej sprawie materiał dowodowy pochylił się również nad faktem istoty funkcjonowania zakładów pracy, zważając na jego cel. Podnieść bowiem należy, że zakład pracy w swej istocie funkcjonuje, aby realizować ściśle określone cele – w zależności od specyfiki zakładu, nakreślone przez właściciela konkretnego zakładu pracy. Na uwadze mieć należy przy tym, że co do zasady, właścicielem biblioteki publicznej jest organ państwowy, a zatem władza publiczna. Biorąc zatem pod wzgląd powyżej już uczynione rozważania w zakresie zadań i celu powoływania oraz funkcjonowania przedmiotowej biblioteki w S., zauważyć potrzeba, że placówka ta ma wspierać i pomagać nauczycielom w realizacji nałożonych na nich obowiązków wynikających chociażby z Karty Nauczyciela. Biorąc pod wzgląd rangę oraz powagę tychże zadań Sąd dokonując analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego uczynił to na kanwie aspektu ewentualnych wymiernych korzyści pracodawcy (biblioteki pedagogicznej) z faktu zatrudniania powódki H. A.. Co istotne, w ostatnich latach jej pracy, absencja powódki była bardzo wysoka. Były to jednak nieobecności należycie usprawiedliwione. Pracodawca nie uczynił ich powodem rozwiązania stosunku pracy. Powyższe okoliczności skłaniają zatem do rozważenia przydatności pracodawcy takiego pracownika, którego de facto nie ma w pracy przez większość dni w roku, a jeżeli wraca, nie potrafi wykonać należycie swych obowiązków, a po wtóre utrzymuje, że z uwagi na długotrwałe nieobecności nie jest w stanie się nauczyć i zapomina dotychczasowe umiejętności korzystania ze sprzętu. Na uwadze mieć należy również, że narzędzia pracy powierzone powódce przez pracodawcę obiektywnie rzecz ujmując nie należą do najnowocześniejszych i nazbyt skomplikowanych sprzętów informatycznych, biorąc pod wzgląd dzisiejszą dobę rozwoju techniki. Była to bowiem w zasadzie obsługa komputera z wbudowanym programem bibliotecznym, obsługa drukarki, skanera oraz kserokopiarki.

Sąd, jak w każdej sprawie tego rodzaju, kierował się dobrem i ochroną interesu zarówno pracodawcy, jak też pracownika. Brak jest bowiem zasadności, aby faworyzować którąkolwiek ze stron postępowania, w szczególności zważając na specyfikę oraz istotę sądów pracy.

Sąd na podstawie wszechstronnie rozważonego materiału dowodowego zgromadzonego w niniejszej sprawie, poczynił bowiem konkluzję, iż przy pomocy umiejętności i zaangażowania oraz postępowania H. A. w wykonywanie powierzonych jej obowiązków, zakład pracy (pracodawca) nie jest w stanie swobodnie realizować celów i zadań dla których został powołany. Taki stan rzeczy miał bowiem charakter trwały.

Dokonując oceny zeznań przesłuchiwanych w sprawie świadków, Sąd uznał, że były one szczere, spójne i wzajemnie się uzupełniały. Nadto, z obserwacji poczynionych przez Sąd podczas rozpraw wynika, że świadkowie będący osobami w wieku zbliżonym do wieku powódki, a jednocześnie współpracownikami H. A., wykazywały obiektywizm w relacjonowaniu istotnych dla sprawy faktów, zeznawały wyłącznie zgodnie z posiadaną przez siebie wiedzą. W ocenie Sądu, zauważalne było w treści ich zeznań zrozumienie dla sytuacji H. A., zarówno zawodowej, jak też osobistej. Z tych też przyczyn Sąd przyznał ich zeznaniom walor wiarygodności. Nadto, Sąd dał wiarę również zeznaniom świadków, które były jedynie użytkownikami biblioteki – Filii w M., w osobie: W. P., K. P. oraz K. G.. Pomimo, że zeznawały zgodnie z posiadaną wiedzą, Sąd miał na uwadze fakt, że nie mogły one znać okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie. Jako osoby trzecie nie miały bowiem wiedzy co do prawidłowości i sumienności wykonywanych przez powódkę czynności bibliotekarza, w tym skrupulatności i samodzielności obsługi systemu komputerowego. Dla świadków jako użytkowników biblioteki istotne były raczej inne aspekty, m.in. życzliwość oraz okazywaną przychylność, wysoką kulturę osobistą, chęć pomocy w odnalezieniu niezbędnych materiałów (tych bowiem cech powódce nie brakowało). Powyższe nie stanowiły jednak powodu ewentualnego odmówienia przyznania ich zeznaniom waloru wiarygodności. W ocenie Sądu zeznania i tych świadków były wzajemnie spójne oraz logiczne, polegające na poczynionych osobiście obserwacjach.

Nadto, również zeznania przesłuchiwanej w charakterze strony: A. S. Sąd uznał jako wiarygodne i uczynił także podstawą ustalonego w sprawie stanu faktycznego. Odnosząc się natomiast do treści zeznań powódki H. A., Sąd oceniając powyższe zachował jednak pewną dozę ostrożności, a to z tego względu, że z poczynionych podczas wszystkich rozpraw obserwacji, Sąd wywiódł, że powódka reaguje niezwykle emocjonalnie. Sąd przyznał zatem jej zeznaniom walor wiarygodności jedynie w zakresie odnajdującym swe potwierdzenie w ustalonym w sprawie stanie faktycznym. Wspomnieć przeto należy, że powódka wielokrotnie powtarzała tą samą argumentację co do faktów. Na swoją obronę przytaczała fakty, które mogą świadczyć na jej niekorzyść. Nadto, na marginesie jedynie zaznaczyć potrzeba, iż na podstawie obserwacji poczynionych w trakcie rozpraw, Sąd zauważył, że poza niezwykle emocjonalnym artykułowaniem swych twierdzeń, H. A. często uczestniczy w rozmowie w taki sposób, że udziela odpowiedzi nieadekwatnych do pytań. W celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie należy je powtórzyć kilka razy (3 – 5). Wydaje się , że powódka ignoruje rozmówcę. Skupia się jedynie tym co chce powiedzieć, przedstawić na forum, w każdym, dowolnie wybranym przez siebie momencie.

W ocenie Sądu tego rodzaju zachowanie powódki mogło mieć wpływ na ukształtowanie relacji z B. Z..

Nadto, Sąd oparł również ustalenia poczynione w sprawie na podstawie dowodów z dokumentów, załączonych do akt przez obie strony postępowania. Dokumenty te, ich treść oraz źródła nie były kwestionowane przez którąkolwiek ze stron postępowania.

Konkludując wskazać należy, iż na podstawie powyżej obszernie przedstawionych okoliczności sprawy, Sąd uznał, że negatywna ocena pracy powódki dokonana przez pracodawcę, która w konsekwencji stanowiła przyczynę rozwiązania z nią stosunku pracy, była słuszna. Tym samym powództwo oddalił, o czym orzekł w punkcie pierwszym części dyspozytywnej wyroku.

Nadto, z uwagi na ustaloną trudną sytuację osobistą, rodzinną i majątkową powódki Sąd w punkcie drugim części dyspozytywnej wyroku odstąpił od obciążania jej kosztami procesu. To zaś uczynił na podstawie przepisu art. 102 k.p.c. Sąd zważył bowiem na fakt zadłużenia powódki i jej męża, prowadzonej względem nich egzekucji komorniczej, złego stanu ich zdrowia, konieczności dalszego leczenia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wspólne gospodarstwo domowe tworzą oni wraz z synem, który otrzymuje jedynie rentę socjalną oraz córką, która co prawda pracuje zarobkowo, lecz od niedawna.

W punkcie trzecim części dyspozytywnej wyroku Sąd przyznał radcy prawnemu A. D. wynagrodzenie za pomoc prawną udzieloną z urzędu w kwocie 664,20 zł płatne przez Skarb Państwa – Sąd Rejonowy w Słupsku. Powyższe Sąd uczynił na podstawie § 15 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 4 ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2016 roku. Pozew w niniejszej sprawie wniesiony został bowiem w dniu 04.02.2016 roku ( data nadania w placówce pocztowej – k. 41).

Sędzia Sądu Rejonowego