Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III RNs 174/15

POSTANOWIENIE

Dnia 15 lutego 2016 r.

Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej, III Wydział Rodzinny i Nieletnich w następującym składzie:

Przewodniczący : SSR Zbigniew Lis

Protokolant: st. sekr. sąd. Beata Szlosek

po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2016 r. w Dąbrowie Tarnowskiej

na rozprawie

sprawy z wniosku M. T. i O. P.

o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego

- p o s t a n a w i a -

I.  oddalić wniosek;

II.  koszty postępowania pomiędzy wnioskodawcami wzajemnie znieść.

Przewodniczący:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sygn. akt III RNs 174/15

UZASADNIENIE POSTANOWIENIA

Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej

z dn. 15 lutego 2016 r.

M. T. i O. P. wystąpili do tut. Sądu z wnioskiem, w którym ostatecznie domagali się zezwolenia na zawarcie przez nich małżeństwa.

W uzasadnieniu podali, że wnioskodawca jest po dwóch nieudanych związkach małżeńskich. Jego rodzice nie żyją, nie ma rodzeństwa ani dzieci. Został sam na świecie. Jego przyszła żona potrafi go zrozumieć, akceptuje jego wady i zalety. Życie bez niej nie miałoby dla niego sensu.

Wnioskodawczyni zaś napisała, że z wnioskodawcą się kochają, chcą się pobrać i nie mogą bez siebie żyć.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca M. T. urodził się w dn. (...) r.

Był dwukrotnie żonaty.

Pierwszy raz zawarł związek małżeński w dn. (...)r. zE. S.. Małżeństwo to zostało rozwiązane przez rozwód wyrokiem z dn. (...) r.

W dn. (...) r. wnioskodawca zawarł związek małżeński z G. P. (2) z domu P. urodzoną (...) w R..

Dowód:

- odpis skrócony aktu małżeństwa M. T. i E. S. – k. 4

- odpis skrócony aktu małżeństwa M. T. i G. P. (2)– k. 4

- zeznania wnioskodawcy M. T. – k. 15v-16

Wnioskodawczyni O. P. jest córką G. P. (2) i S. P.. Urodziła się R. w dn. (...) r.

Dowód:

- odpis skrócony aktu urodzenia O. P. – k. 20

O. P. była wychowywana w R.przez dziadków. W (...) r. ukończyła średnią szkołę ogólnokształcącą. Rodzice nie zajmowali się jej wychowaniem od jej urodzenia.

Dowód:

- zaświadczenie szkoły z dn. 02.07.2007 r. z tłumaczeniem przysięgłym – k. 14

- zaświadczenie (...) z dn. 29.06.2007 r. z tłumaczeniem przysięgłym – k. 14

- zeznania wnioskodawcy M. T. – k. 15v-16

- zeznania wnioskodawczyni O. P.– k. 16

Wyrokiem z dn. 30 grudnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie rozwiązał przez rozwód małżeństwo G. T. z domu P. z M. T. bez orzekania o winie stron. Małżonkowie zgodnie wnosili o orzeczenie rozwodu. Pozew złożyła w dn. (...) r. G. T., która napisała, że mieszkają z mężem w jednym domu w W., gdzie mają oddzielne pokoje.

Dowód:

- akta SO w Tarnowie – I C 1158/14

Druga była żona wnioskodawcy a matka wnioskodawczyni jest (...). Około lipca 2004 r. wnioskodawca wyjechał do A. zaś jego druga żona wyjechała do A.w 2005 r. Ona ma obywatelstwo (...) i (...), które uzyskała po zawarciu małżeństwa z M. T..

W marcu 2014 r. wnioskodawczyni była w A.przez około dwa tygodnie na urodzinach siostry. Pod koniec marca lub w kwietniu 2015 r. ponownie była w A. u siostry.

M. T. (1) mieszka i pracuje w A. W P.ma dom w W.. Wnioskodawca pracuje jako (...). Ma wykształcenie (...) w zawodzie (...). Zarabia około(...) funtów miesięcznie. Nie ma dzieci. Nie planuje w bliskim czasie wrócić na stałe do P.

Dowód:

- zeznania wnioskodawcy M. T. – k. 15v-16

O. P. wynajmuje mieszkanie w T.. Ukończyła w T. dwuletnią szkołę (...). Studiuje zaocznie (...)na(...) roku na Uniwersytecie (...). Jest panną i ma obywatelstwo (...) WP. mieszka od około (...) lat. Ma prawo pobytu wP. do października (...) r.

Dowód:

- zeznania wnioskodawcy M. T. – k. 15v-16

- zeznania wnioskodawczyni O. P.– k. 16

Pismem z dn. 6 lipca 2015 r. Kierownik (...)w M. poinformował M. T., że odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński pomiędzy M. T. a O. P., ponieważ występuje między nimi stosunek powinowactwa w linii prostej.

Dowód:

- pismo Kierownika (...) w M. z dn. 06.07.2015 r. – k. 3

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o dowody z dokumentów i zeznania wnioskodawców.

Dokumenty były w całości wiarygodne, bowiem nie ujawniły się w toku postępowania żadne okoliczności podważające ich autentyczność bądź prawdziwość zawartych w nich treści.

Natomiast zeznania wnioskodawców Sąd ocenił jako wiarygodne tylko w części.

Nie dał im Sąd wiary, że się spotykają i utrzymują bliskie kontakty, że wnioskodawca finansuje edukację wnioskodawczyni i koszty jej utrzymania w P., jak również, że chcą oni zawrzeć małżeństwo, aby stworzyć wspólnie rodzinę. W ocenie Sądu taką narrację wnioskodawcy ustalili na potrzeby niniejszego postępowania, gdyż przeczy temu znaczna różnica wieku między nimi, różnice społeczne, odległe miejsca zamieszkania, przebieg poprzedniego małżeństwa wnioskodawcy oraz brak wiarygodnych deklaracji co do miejsca wspólnego zamieszkania po ślubie, skoro wnioskodawca zamierza mieszkać w Anglii, a wnioskodawczyni w P..

Należy także zwrócić uwagę na rozbieżności w ich zeznaniach, dotyczące częstotliwości i wysokości wsparcia finansowego wnioskodawczyni ze strony wnioskodawcy. Wnioskodawca nie potrafił podać, ile zapłacił za czesne na uczelni wnioskodawczyni, choć musiałby to być dla niego istotny wydatek. Zeznał, że ostatnio przysłał wnioskodawczyni(...)funtów w dn. 12 grudnia, a wcześniej nie pamięta kiedy. Natomiast wnioskodawczyni zeznała, że wnioskodawca przysyła jej co miesiąc od około dwóch lat po (...)zł miesięcznie.

Dalej wnioskodawca podał, że od 2009 r. nie utrzymuje kontaktów z matką wnioskodawczyni, zaś wnioskodawczyni zeznała, że do P.zaprosiła ją matka i M. T. około (...)lata temu.

Te rozbieżności, jak również sprzeczność istotnej części zeznań z zasadami doświadczenia życiowego powodują, iż Sąd dał im wiarę głównie w kwestiach popartych treścią dokumentów.

Sąd zważył, co następuje:

Przepis art. 14 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

W myśl art. 61 8 § 1 kro z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

Tak więc wnioskodawcy pozostają w stosunku powinowactwa w linii prostej, gdyż wnioskodawczyni jest córką byłej żony wnioskodawcy.

Ustawodawca nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem ważnych powodów uzasadniających zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że na przykład zbyt duża różnica wieku pomiędzy powinowatymi może uzasadniać odmowę zezwolenia na zawarcie małżeństwa.

Należy uznać, że ważnymi powodami do zezwolenia na zawarcie małżeństwa pomiędzy powinowatymi są takie okoliczności konkretnej sprawy, które uzasadniają prognozę, iż zawarte małżeństwo będzie prawidłowo funkcjonowało i spełni swą rolę społeczną.

W ocenie Sądu w przedmiotowej sprawie wnioskodawcy nie udowodnili, że występują ważne powody do zezwolenia na zawarcie przez nich małżeństwa. Ujawnione okoliczności prowadzą bowiem do wniosku, że małżeństwo pomiędzy wnioskodawcami mogłoby mieć charakter pozorny, zaś prawdziwym celem wnioskodawców może być uzyskanie przez wnioskodawczynię prawa pobytu w P.i obywatelstwa (...). Wnioskodawczyni jest bowiem obywatelką F. (...) i ma prawo pobytu w P. do (...) br.

Za tym, że wnioskodawcy nie zamierzają pozostawać w pożyciu małżeńskim przemawiają takie okoliczności, jak duża różnica wieku między nimi ((...) lata), odmienny status społeczny (wnioskodawca – (...), wnioskodawczyni – (...)), jak również fakt, iż wnioskodawca mieszka od lat w A. i tam ma pracę, a wnioskodawczyni mieszka w P. i nie byli oni w stanie przekonująco wyjaśnić, czy i gdzie planują wspólnie zamieszkać po ślubie.

Poza tym również przebieg małżeństwa wnioskodawcy z matką wnioskodawczyni wzbudza wątpliwości co do tego, czy tamto małżeństwo nie miało pozornego charakteru, skoro żona wnioskodawcy była (...)lat starszą od niego (...) obywatelką (...) która po ślubie z wnioskodawcą uzyskała (...)obywatelstwo i nie wiadomo, czy w ogóle pozostawali oni we wspólnym pożyciu. Jak wynika z akt rozwodowych, wnioskodawca zgodnie z byłą żoną wnosili o rozwód, a w niedługim czasie po orzeczeniu rozwodu wnioskodawca postanowił ożenić się z córką byłej żony, która ma prawo tylko do czasowego pobytu w P.. Należy zauważyć, że gdyby wnioskodawca zawarł związek małżeński z wnioskodawczynią, to różnica wieku pomiędzy jego drugą a trzecią żoną wyniosłaby (...) lat.

Zawarcie małżeństwa pomiędzy wnioskodawcami pozwoliłoby zaś wnioskodawczyni na ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy, a następnie pobyt stały w P.(art. 158 ust. 1 pkt 1 i art. 195 ust. 1 pkt 4 ustawy z dn. 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach), a w dalszej perspektywie dałoby jej możliwość uzyskania obywatelstwa (...) (art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dn. 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie (...)).

Z powyższych względów Sąd uznał, że w przedmiotowej sprawie nie zachodzą ważne powody do zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego i orzekł jak w pkt I postanowienia.

O kosztach postępowania Sąd zaś orzekł na podstawie art. 520 § 1 kpc.

SSR Zbigniew Lis