Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 734/16

POSTANOWIENIE

Dnia 6 grudnia 2016 roku

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodnicząca: SSR Irena Minkisiewicz

Protokolant: st. sekr. sądowy Katarzyna Tworek

po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016r. w Kędzierzynie-Koźlu

na rozprawie

sprawy z wniosku S. C.

z udziałem T. W., P. W.

o stwierdzenie nabycia spadku po A. C. (1)

stwierdza, że spadek po A. C. (1)

zmarłej dnia 30 października 2015 roku w K.

ostatnio stale zamieszkałej w K.

na podstawie ustawy nabyli:

- syn S. C. w 2/4 częściach, z dobrodziejstwem inwentarza,

- wnuk T. W. w 1/4 części, z dobrodziejstwem inwentarza,

- wnuk P. W. w 1/4 części, z dobrodziejstwem inwentarza.

Sygn. akt I Ns 734/16

UZASADNIENIE

S. C. wnioskiem z dnia 18.07.2016 r. wniósł o stwierdzenie nabycia praw do spadku po matce A. C. (1), zmarłej w dniu 30.10.2015 r., zamieszkałej na datę śmierci w K., na podstawie ustawy, na jego rzecz.

W toku odbierania od wnioskodawcy zapewnienia spadkowego Sąd ustalił, że spadkodawczyni A. C. (2) miała dwoje dzieci tj. wnioskodawcę S. C. oraz córkę D. W. , która zmarła przed spadkodawczynią. D. W. miała dwóch synów: P. W. i T. W..

Na podstawie art. 510 § 2 k.p.c. Sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestników postępowania P. W. i T. W..

Sąd ustalił następujący stan faktyczny

Spadkodawczyni A. C. (1) zmarła w dniu 30.10.2015 r. w K., gdzie ostatnio zamieszkiwała. Na datę śmierci była wdową; związek małżeński zawierała raz. A. C. (1) miała dwoje dzieci wnioskodawcę- S. C. oraz córkę D. W., która zmarła przed spadkodawczynią. D. W. miała dwóch synów: P. W. i T. W..

Dowód: odpis skrócony aktu zgonu A. C. (1) k 3

odpis skrócony aktu zgonu S. C. k.4

zapewnienie spadkowe S. C. k.8

Uczestnik postępowania T. W. złożył oświadczenie notarialnie potwierdzone w dniu 25.11.2016 r., że zrzeka się swojego udziału w spadku po A. C. (1) na rzecz S. C..

Uczestnik postępowania P. W. złożył oświadczenie z dnia 02.12.2016 r., że zrzeka się swojego udziału w spadku po A. C. (1) na rzecz S. C..

Dowód: oświadczenia uczestników k.19-21.

Sąd zważył co następuje:

Wnioskodawca złożył wniosek o stwierdzenie praw do spadku po zmarłej matce A. C. (1) , zamieszkałej ostatnio w K.. Jak wynika z zapewnienia spadkowego złożonego przez wnioskodawcę S. C. spadkodawczyni był wdową, a wnioskodawca nie był jej jedynym dzieckiem. A. C. (1) miała jeszcze córkę D. W., która zmarła przed nią .

Zgodnie z treścią art. 926. § 1i § 2.k .k.c. powołanie do spadku po osobie zmarłej następuje albo na podstawie ustawy, albo na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu do dziedziczenia po nim dochodzi na postawie ustawy tj. na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. A. C. (1) nie pozostawiła testamentu.

Zgodnie z treścią przepisu art. 931. § 1.k.c w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. § 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Zatem zgodnie z powyżej powołanym przepisem w miejsce zmarłej córki spadkodawczyni D. W. w jej miejsce weszły jej dzieci P. W. i T. W. - wnuki spadkodawczyni. Wobec powyższego Sąd na podstawie art. 510 § 2 k.p.c. wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestników postępowania P. W. i T. W..

Zgodnie z treścią wyżej powołanego przepisu 931 k.c. udział w spadku po zmarłej A. C. (1) nabył jej syn S. C. w udziale 2/4 części , zaś wnukowie P. W. i T. W. w udziałach po 1/ 4.

Wobec faktu, że A. C. (1) zmarła po dniu 18.10.2015 r. zgodnie z nowym brzemieniem art. 1015 § 2 k.c. nabycie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza .

Sąd dokonując w sprawie ustaleń oparł się na dowodach z dokumentów w postaci odpisów aktów stanu cywilnego oraz na zapewnieniu spadkowym S. C.

Wobec powyższego Sąd orzekł jak w sentencji orzeczenia.

Na marginesie należy wskazać, że Sąd w niniejszej sprawie nie brał pod uwagę oświadczeń uczestników postępowania w zakresie zrzeczenia się przez nich udziałów w spadku po A. C. (1) na rzecz S. C.. Takie oświadczenia będą brane pod uwagę dopiero pod uwagę w ewentualnej sprawie o dział spadku. Niniejsza sprawa dotyczyła natomiast nabycia praw do spadku po A. C. (1), wniosek nie obejmował działu spadku.